www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Forrest Grump X-(

good morning to all the happy people! (maaama cum suna)

 

Am gasit rgc-ul prin browser (de fapt, cautam "guitar advice" pe google si asta mi-a sarit in ochi :(B) )

 

Chitara? de doi ani si vreo jumate... prima, un stagg acustic(f. frumoase chitari, dar se dezasambleaza dupa vreun an :) )

 

in consecinta, mi-am luat o laura de nylon ca faceam si ore de clasica cu prof...(tare tipu'... cand nu aveam, mi-a imprumutat o chitara care dupa aceea a vandut-o cu vreo 8-9 mil... the beauty of an expensive guitar) ;).. asa... deci laura de nylon

 

si in final, acum vreun an am reusit sa strang destui bani (LONG, PAINFUL ROAD :) ) si mi-am luat un pack electrica - amp + dracarii (curea etc) din muzica, un Peavey (ma gandeam ca la 10 milioane amp +chitara nu e rau... acum aproape ca imi blestem zilele ;))... si pe asta tot cant...si cant... si cant...

 

si... atat?

 

:)

Edited by Forrest Grump X-(
Link to comment
Share on other sites

Salutare , io mi-s Bogdan si actualmente activez ca student la Istoria Artei la Universitatea Bucuresti. :)

 

Cu chitara ma tot chinui de vreo 5 ani, am cintat pe clasica mamei pina am terminat liceu, buna chitara( nush marca ca nu le am cu astea :) ) dupa aia pe acusticele colegilor de camin , si in cele din urma pe un reghin dezafectat pe care l-am reparat si "tunat" cum minutzele mele :) . Acum ala s-a rupt dar mi-am luat si eu chitara de la Edmond . Cam asta ne vedem prin threaduri.

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

Salut! :) Am descoperit recent acest forum.. O sa ma vedeti si pe mine postand pe aici de acum incolo...

 

Eu sunt Florin - arhitect de profesie, deci nu chitarist - si cant de 10 ani pe chitara rece... Am o Hohner verde... si un Reghin obosit de vreme si impracticabil. :)

 

Cam atata am de spus acum... mai vb p-aici. Sau de ce nu la o cantare...

Link to comment
Share on other sites

Guest adi24

sal, nu prea ma stiu pe forum, abia acum am vazut k aici ne putem prezenta...(ii drept k nu am cautat).. oricum, cant la chitara de...1 an jumate.... la electrica de anu trecut kam din toamna....

am o chitara clasica hora reghin, model spaniol 2... o electrica... tot reghin.. model cu doza dubla (pseudo), oricum suna mai bine decat una single coil.. proc zoom 505II (de care la momentul acesta nu prea sunt multumit)... trupa nu am... adik dak nu se pune aia in care knt singur,, sunt pe cale sa infiintez o trupa cu un prieten.. da astea is numai planuri... ce sa mai zic... il stiu pe vlad (dalv), care este un mare chitarist :) , si pe ciuci... am cantat de zilele scolii cu vlad.. (sweet child of mine si nothing else matters, la prima a facut el solo, la a doua eu.. :) ) m-am inscris pe forum dupa ce mi-o zis vlad de el.. nu stiam k este un forum al chitaristilor.. si nu stiam k sunt asa multi chitaristi buni in romania. deocamdata nu mai am nimic de zis.. :)

Link to comment
Share on other sites

sal, nu prea ma stiu pe forum, abia acum am vazut k aici ne putem prezenta...(ii drept k nu am cautat).. oricum, cant la chitara de...1 an jumate.... la electrica de anu trecut kam din toamna....

am o chitara clasica hora reghin, model spaniol 2... o electrica... tot reghin.. model cu doza dubla (pseudo), oricum suna mai bine decat una single coil.. proc zoom 505II (de care la momentul acesta nu prea sunt multumit)... trupa nu am... adik dak nu se pune aia in care knt singur,, sunt pe cale sa infiintez o trupa cu un prieten.. da astea is numai planuri... ce sa mai zic... il stiu pe vlad (dalv), care este un mare chitarist :) , si pe ciuci... am cantat de zilele scolii cu vlad.. (sweet child of mine si nothing else matters, la prima a facut el solo, la a doua eu.. :) ) m-am inscris pe forum dupa ce mi-o zis vlad de el.. nu stiam k este un forum al chitaristilor.. si nu stiam k sunt asa multi chitaristi buni in romania. deocamdata nu mai am nimic de zis.. :)

Ceau adi. Sa ai o sedere frumoasa pe forum.Rock on!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare,am gasit forumul si e tare fain aici.

studiez chitara de 11 ani,barock'n' roll!

imi place ce se intampla pe forum,in aceasta comunitate,ca sa-l citez pe mario d ,care m-a si indemnat sa fiu "mai activ" pe forum.mersibemol mario :) si tuturor membrilor

 

p.s. sunt invatator(cineva trebuie sa pregateasca noua generatie rock) si am trabant,ibanez si gt8

si iu sun!

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Pacat ca nu am descoperit acest forum mult mai devreme. Acum as fi stiut mult mai multe. In primul rand multumesc voua ca mi-ati inviat dorinta de a canta din nou dupa o lunga pauza. Acum sa spun cate ceva despre mine: ma numesc laurentiu, am 15 ani si ceva si am facut chitara clasica/folk intre 6-13 ani daram intrerupt o perioada din cauza unei accidentari la mana stanga. Acum m-am refacut complet si am reinceput studiul. Intre timp am facut si 3 ani de canto si poate fac o formatie ceva... cand o sa fiu putin mai mult de 0 in ale chitarii. :-)

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Cu ce se poate prezenta un om? Cu numele? Hmmm, in ciberspatiu devine din ce in ce mai putin relevant numele. Nu ramane decat un tag, o eticheta, si niste posturi mai utile sau mai putin utile. Mai bine va povestesc ce ma "misca".

 

Pe scurt am vrut sa ma fac eu cosmonaut cand eram mititel. Deh, ma fascinau cadranele, ceasurile, ecranele, comenzile, butoanele. Pe urma am mai crescut si am zis ca macar pilot de avioane sa ma fac (asta putin inaintea liceului) ca si alea erau cu ceasuri/cadrane/butoane/manete. Pe urma iar am crescut si am ramas cu ecrane si butoane. ca era mai ieftin. si ca atat s-a putut in contextul meu. Io-te asa m-am facut cu o pasiune pt info si pt chestiile cu butoane.

 

De aici pana la sintetizatoare n-a fost cale lunga. Cand am vazut atatea poteuri, slidere si switchuri, led-uri va dati seama care a fost reactia nu? :) Nu mai zic ca Jarre si Vanghelis ma faceau pilaf cand ii auzeam. Eh, da ce are asta cu muzica? Pai mi-am dorit (sau am visat oare) si eu ca multi altii sa fac o treaba buna cu muzica asta. Ma indemnau cei enumerati mai inainte plus altii ca Pink Floyd, Van Der Graaf, Dire Straits si altii si altii. Imi placea sa inventez "aranjamente" de sunete pe o acustica "Constanta".

 

Intre timp am facut economii si mi-am luat jucarii de oameni mari: ba un mixeras, mai un procesor de efecte, o chitara electrica, o placa de sunet poate mai rasarita, un controler midi. Unde doamne e timpul in care sa te joci cu toate. Ma uit la ele cum se asterne praful (la mine in cartier e mult praf!) si numar prioritatile si responsabilitatile care stau mai in fata decat joaca asta cu jucariile. Curios cum merge viata asta: cand poti n-ai, cand ai nu poti. Cam asta e, nu-s profi ci e doar o pasiune, un hobby pe care n-apuc sa mi-l satisfac prea des. Evident ca in ritmul acesta n-am acumulat nici tehnica, nici indemanare, nici - nici. Am mai invatat eu ceva teorie de voie de nevoie dar nu-s cine stie ce priceput.

 

Altfel, chitara am luat-o in brate in clasa a2a petru vreo 2 saptamani. dupa multi ani de pauza (care pauza ca nici nu incepusem de fapt) un bun amic m-a intarat in liceu si am luat-o mai in serios. repetam si eu cantece dupa ureche dupa acorduri dupa ce-mi aratau altii. M-a tinut un an poate doi. Era faina de tot senzatia dar bacul, admiterea si parintii s-au pus contra.

 

Eh, ca s-o scurtam din condei (pana la urma n-a fost atat de scurt cum ziceam la inceput), ma gandesc ca v-ati facut o impresie despre mine. Poate sa va mai spun ca mi-am spart si inca mai imi sparg capu cu vst hosturi, vst efecte si synth-uri, utilitare midi, dau cu ochiu des pe kvraudio, si pe rgc. Pe primul pt droaie de soafte de gen si pe al doilea pt oamenii de aici.

 

Sunt impresionat de varietatea de varsta si cultura a forumistilor. Voi cei care postati si mai ales postati frumos m-ati facut sa ma simt onorat sa fiu coleg cu voi chiar daca doar la modul "coleg virtual" . Stiu ca pe forumuri se ajung la acele aride flame-uri si disectii de exprimare si mai ales la atitudinea de genul "eu sunt mai smecher ca tine, hai sa ti-o dovedesc". Ei bine, citesc din cand in cand forumul RGC, de prin ianuarie a.c. si in majoritatea coplesitoare a mesajelor voi sunteti ponderati, va straduiti spre obiectivitate si sa dati sfaturi cat mai bine. As putea sa n-am nici o treaba cu muzica si tot mi-ar place sa fiu "de-al vostru". Ma opresc aici caci ma indepartez de topic-ul threadului apropiindu-ma de un altul legat de feedback-ul forumului.

 

Ok astea fiind zise va salut cu respect si sa ne "auzim" cu bine pe forum.

Link to comment
Share on other sites

As putea sa n-am nici o treaba cu muzica si tot mi-ar place sa fiu "de-al vostru". Ma opresc aici caci ma indepartez de topic-ul threadului apropiindu-ma de un altul legat de feedback-ul forumului.

 

Ok astea fiind zise va salut cu respect si sa ne "auzim" cu bine pe forum

Prin cuvintele frumoase si sincere e clar ca esti de-al nostru. Bine ai venit pe forum si sa ai o sedere sau mai degraba o activitate placuta. :)

Link to comment
Share on other sites

"hi, my name is koma and ..." (toti in cor) "hi, koma!" ;)

 

 

ok... am saispe` ani, sunt din piatra neamt (frumos oras!) si am o extraordinara, minunata, superba, ce mai ... fenomenala chitara reghin western B) tin mult la ea pt ca am facut multe sacrificii ca sa o am ... :)

 

i`m here sa mai invat si eu cate ceva, ca atat de mult mi`am dorit o chitara si din mai pana acum abia am invatat cateva chestii marunte. :) si ce ma enerveaza... ca am niste degete scurte de mama focului ...

 

nu o sa postez prea mult pe forum, dar ... voi fi aici sa citesc ce ma intereseaza ... si daca am de pus intrebari (si am multe ...) stiu ca aici ... sunt oameni care imi pot raspunde... cu toate ca e putin cam nasol, ca nu toti oamenii sunt de treaba si poate eu mai pun cate o intrebare putin cam idioata la care mi se raspunde cu "ha ha, nici asta nu stii... " :(

 

eh ... cam asta e. ce muzica ascult ... ascult muzica buna... si cei mai multi de aici stiu ce e aia ;)

 

v-am salutat pe toti toti toti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Distorsed

Hmm..what to say.....am 15 ani...din bistrita.....experienta...2 luni clasica.......ceva timp( tot vro 3 luni)...electrica neconectata....sh 5 zile electrica conectata...gearu lasa de dorit......da makar ii....chitara mea i cate unpic din fiecare:)) nush exact ce firma i oricum i-am schimbat mooooolte......da makar suna!!!....Stilurile preferate..in general heavy( I.Maiden,metallica,ozzy osbourne,acdc...etc) shi black metalu....( Dimmu Borgir, Immortal,Chlidren of bodom,burzum..etc blah blah blah

Link to comment
Share on other sites

Uff.. sunt cam mahmur, nu am chef să lucrez şi nici să cânt...

Aşa că, iote, mai găsii un loc unde să mă bag în seamă. Da, vericule... ici-şa, chipurile ca să mă prezint şi eu, că aşa e frumos. Nu să postez ca enigmaticu'... pe furiş.

 

Sunt Dragoş.

Unii prieteni îmi spun Aberantus. Machia de ce? Nu'şt!

Alţii îmi zice Armando, că 'cea că sunt tot timpul îndrăgostit... Păi da, păi cum să nu... Sunt îndrăgostit de viaţă. Adică, cum ar veni, de femei, de mare, de munte, de muzică, de sport, de noapte şi de zi şi de tot. Ce pana mea! (deşi eu nu cânt cu pana :) )

Iar clienţii mă iau domn avocat... deh, dacă mi-a plăcut cartea...

Am şi eu, ca tot omul, două vârste... Cea cronologică e de 31 de februarii (ce plural frumos... îl voi breveta, că nu cred că l-a mai folosit cineva). Cea biologică e, pare-se, pe la 24 de anişori - sau cel puţin aşa ma consolează muza mea... că ea atâţia are.

 

De chitară clasică m-am apucat pe la 18 ani. Până atunci zdrănganeam acorduri plictisitoare... numai aşa, ca să vadă puştoaicele ce suflet de vioară (sic!) sălăşluişte în mine. Am fost autodidact, am furat de la prieteni care studiau chitară de-adevaratelea şi am căutat progresul... B)

Dar am rămas un amator. Îmi place să cred că unul bun :) , însă, totuşi, doar un amator.

Chitara clasică este atât de frumoasă încât mă simt privilegiat fie şi numai cu acest nivel.

Iar acum vreau să încerc şi electrică... la vârsta la care colegii mei de facultate îşi duc copiii la şcoală. :)

 

Dar ajunge cu atâta atentie pentru ce am scris eu aici, dragi confor(u)mişti... Opriţi-mă!

 

P.S. A, şi daca uneori vi se pare ca spun o chestie stupidă sau nepotrivită, nu uitaţi: Bufniţele nu sunt întotdeauna ceea ce par a fi... :(

Link to comment
Share on other sites

Mi-am adus aminte ca nu m-am prezentat si cum nu-i frumos fac asta acum.

Sunt Andrei din Craiova ( majoritatea prietenilor imi spun Biro :) ). M-am apucat de chitara in August 2005 si de atunci ma tot chinui. Mai postez din cand in cand pe la inregistarile noastre..sper ca ce urmeaza sa postez sa fie chiar misto...deh.. Mi-am luat in sfarsit o electrica ( Schecter Gryphon Lim. Edition) si-s happily married cu ea. Va astept sa-mi ascultati inregistrarile in viitor si sa mi le criticati :).

Link to comment
Share on other sites

Salut sunt Doro din Bucuresti (toti imi spun Doro), si... am primit o chitara cadou acum 2 ani. Acum o saptamana am pus-o prima oara in brate, azi am reusit sa cant "Andri Popa" ... o sa ma tin de treaba, si sper sa ajung sa o stapanesc bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Hai ca mi-am facut curaj si eu sa postez ceva, dupa vro' luna si ceva de urmarit forumu' din umbra. Asta in caz ca ma mananca deshtele sa ma bag in seama pe vreun topic, nu ca as avea eu asa multa experienta ca sa-mi dau ce parerea (sa zicem ca sunt destul de avansat ca sa nu intreb pe sectiunea "incepatori" cate degete iti trebuie sa faci La major barat si prea incepator sa ma duelez cu meseriasii deocamdata).

Oricum cunostintele mele in ale ghitarei s-au imbogatit considerabil de cand am descoperit comunitatea,am gasit raspuns la toate intrebarile stupide pe care nu aveam curaj sa le pun :) , asa ca multam fain, raman dator. :) .

 

Am uitat sa spun, ma cheama Dan, locuiesc in Mizil, daca sunteti din zona (Ploiesti, Buzau, etc.) si aveti chef de zdranganit, gajait, bazait la ghitara poate ne vedem.......sau de bere si povesti.......

 

Bafta, mai vorbim

Link to comment
Share on other sites

Guest shadow_mast3r

Salut!

Ma cheama Gabi "de la Constanta".

Intru pe forum cam de la inceputul lui 2005, insa de-abia acum mi-am facut cont. Am zabovit atat pt. ca am asteptat sa-mi cumpar chitara mai intai :). Ca tot vorbeam de chitara, in urma "rasfoirii" forumului si a opiniilor voastre, mi-am cumparat acum 3 luni un Stagg electro-acustic de care sunt incantat.

Primul riff invatat pe Stagg a fost "Timpuri Noi - Perfect".

Fiind un forum ce are legatura cu muzica, probabil ca va intrebati ce ascult... Ei bine, nu ma limitez la un anume gen de rock si nici nu desconsider alte genuri muzicale (cam din toate poti sa inveti cate ceva :) ). Din sfera Rock ascult toate genurile, de la rock alternativ pana la metale extreme. Uneori, pt variatie, mai merg si niste rap, trip-hop, clasica...

 

"Ce mai pot sa spun? Ca sunt baiat bun..."

Link to comment
Share on other sites

Guest slouhend

HELLO ALL!!! Eu ma numesc Marian... am 18 ani ..sunt.din Timisoara. Am inceput sa cant la chitara(acustica lu taicamiu) de pe la 13 ani (cu cateva pauze p ici p colo :) )...pt. k imi placea kum suna. Primele acorduri le-am invatzat d la taicameu (cre mai canta din cand in cand) ... iar in rest am fost autodidact ... ascultam melodii si incerkam sa cant dupa ele ;) . Aku aprox. 1 an juma am vazut intr-un magazin d muzik o chitara electrica NEAGRA B) si i-am batut p ai mei la cap pan nu mi-au luat-o(dap,Reghin!!! :o atunci nici nu stiam dar ... nici nu aveam pretentii ;) ...k doar mai trebea si un amplif p langa :(. Si d atunci numa ku electrika ;) si..d kand am net dai ku taburile,solouri :);) . Eu asc aproape orice gen d rock d la clasici(Beatles,CLAPTON,Stones,Zeppelin,PURPLE ,Metallica,MAIDEN etc etc) pan la hardcore,gothic metal(din astea nuprea ...da cand is cu friends merge ;) ...la o bere doua :) )..mai asc si blues(d kand ku electrica :o ) reggae(Marley!!!) si cateodata ..tarziu in noapte jazz :o ... la radio.Cam asta e povestea mea :o . Si nu in ultimu rand sunt foarte bucuros k am dat d RGC , unde ma simt k acasa si pot cunoaste si alti chitaristi d la care pot invata multe ;) .. pt k mai am :o ...LONG LIVE ROCK 'N ROLL AND RGC!!!!!!!!!

Edited by slouhend
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pai buna...

 

Vlad ma numesc eu pe bune, am inceput chitara acu vreo 2 ani sa fie...ma rog nu mai stiu exact...din IASI sunt orasul tuturor posibilitatilor...am cantat in diferite trupe de pe-aci...acum insa cant intr-un proiect mai serios de ceva alternative-grunge numit DATORA

 

va salut pe toti...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Saluatare RGC!

 

sunt adi din resita , am 24 de ani, si mi-a zis si mie john(aka riffsjohn) de forumul asta.dupa ce m-am invartit pe el putintel am ajuns la concluzia ca e o treaba binevenita pentru orice om caruia-i place muzica si chitara.

la chitara sunt novice desi am inceput acum vreo 8 ani, am lasat-o moale acum vreo 6, iar acum imi pare rau bineinteles.incerc sa ma reapuc insa e cam greu cu timpul...

asadar bine v-am gasit , si o sa incerc sa pun si eu umarul cat mai constructiv la discutiile de pe forum.

keep on rockin'!!!

 

 

;):o;);););):o:o:o

:):):):(B);)

Link to comment
Share on other sites

Saluatare RGC!

 

sunt adi din resita , am 24 de ani, si mi-a zis si mie john(aka riffsjohn) de forumul asta.dupa ce m-am invartit pe el putintel am ajuns la concluzia ca e o treaba binevenita pentru orice om caruia-i place muzica si chitara.

la chitara sunt novice desi am inceput acum vreo 8 ani, am lasat-o moale acum vreo 6, iar acum imi pare rau bineinteles.incerc sa ma reapuc insa e cam greu cu timpul...

asadar bine v-am gasit , si o sa incerc sa pun si eu umarul cat mai constructiv la discutiile de pe forum.

keep on rockin'!!!

;);););):o:o:o:o:o

:):):(B););)

Salutare Adi... si la mai multe post-uri constructive da" mai ales Grab the F****N" Guitar & DJIN"DJIN"! :o:)

Link to comment
Share on other sites

In 1994 am descoperit chitara veche a lu' tata (un reghin spart, pirogravata, si relacuita) si m-am dus la un amic sa imi "arate" si mie cate ceva , ca eram "proaspat" despartit de prietena :o .

 

Ala "tine mana ashea si apoi ashea ..." si m-am umplut de nervi cand la intrebarea "ce e la minor?" mi s-a raspuns : Bah tu tine mana ashea si taci!" ... :)

 

Atunci m-am dus la un amic (Pojo sa Iti dea Dumnezeu sanatate vere :) ) care avea mama profa' de muzichie si in mila ei ia zis sa imi dea o "metoda" si mie.

Dar el in loc sa imi dea "de pe raftul 3" de sus mi-a dat de pe raftul 3 de jos adica : Metoda de Avansati Gradul III !!! :(

 

Dar "io" ala dashtatptu am luat o carte de clasa a V-a si una de a VIII-a ca sa inteleg si eu o gama etc. ;)

Dar apoi , sincer, am "tradat-o" si am trecut la keyboards si cubase (ca daca am tot dat de basisti fara bas si tobari fara ritm) am zis sa fact singur tot.

 

Apoi am trecut de la metal la dance la pop la house , am trecut de la formatie la studio de la Nova music la Studiourile K1, de la un audigy la un audiophile, de la un pss 790 la un fantom-s. ;)

 

Actualmente ma "ingrop" intr-un studio video ca sunetist, ca m-am cam saturat sa "faca altii bani pe munca mea".

Am colaborat cu multi care acum ma vad si zic "OOO salut da ... te stiu de undeva parca... daaaa ai lucrat cu noi la o melodie... parca daa...". ;)

 

Am tot zis ca "ma las de muzica" dar uite asa m-am "pricopsit" ;)B) cu 2 mixere digitale si unul analog , cu 3 chitari si 2 clape , cu un mic condensator, cu un proc de chitara, cu computer ce striga "vreau si eu un joc macar nu doar vst si vst ..." ;) .

Nu reusesc si poate nici nu vreau sa reusesc sa "uit" cum se canta.

A "te lasa" de muzica inseamna sa "ucizi" o parte din tine, daca ai "luat microbu' muzicii".

 

In fine, acum lucrez (cand am timp :) ) la propriu meu "album" ;) pe care o sa-l "donez" internetului ca eu nu fac muzica petru a vinde ci pentru ca e o parte din mine si orice stare sufleteasca o "transpun" in muzica.

N_as_fi_crezut__demo.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.