www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Izolare Fonica Si Antifonari


Guest hawk
 Share

Recommended Posts

Guest theo_mic

Buna, da, stiu k exista, l-am citit, insa solutiile care par cele mai ok pt sala aia de repetitii ocupa 30-40 cm pt fiecare perete, d-aia am facut un topic nou in ideea k poate mi se vor propune solutii mai adecvate conditiilor mele. E ok sa muti intrebarea, sper sa fie vazuta..

Link to comment
Share on other sites

Florian o intrebare am: ca solutie de ventilatie/aerisire ce sugerezi? :) am si eu o camera de 4m/5 m pe care vreau sa o transform in sala de repetitii. Planuiesc sa astup geamul dupa care sa izolez peretii si tavanul cu vata minerala de doua densitati (cea mai densa in strat de 10cm, cea mai putin densa in strat de 5 cm), si sa las 10 cm de spatiu intre "peretele" de vata "invelit" in OSB si pertele propriu zis (principiul camera in camera). Problema este ca nu gasesc o solutie pentru ventilatie, iar intr-o camera de 3.50/4.50 (cat mai ramane dupa izolare) nu pot sa stea 4 oameni prea mult. Astept un raspuns!

 

P.S.: merci de posturi, au fost foarte folositoare! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

da,uite k am dezgropat aceasta discutie.oky,probabil toata lumea a inteles care-i treaba cu izolarea,cum se face si ce materiale trebe.Problema e...ce stiti despre consecinte? dupa ce "vidam" camera aia,igrasia o sa fie in floare probabil ... ce e de facut? punem hote sau ventilatii de bar?

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu nevoie de un sfat. Am o camera goala intr-o casa in constructie (la "rosu") din caramida, cu un geam termopan, pe jos sapa. Am nevoie sa tratez sala acustic, nu ma intereseaza antifonare, nu sunt deranjat de vecini :).

 

Ideea e ca stam cam prost cu banii, deci la ce solutii mai low-cost pot sa apelez? Ce sa pun pe pereti/podea/tavan ?

 

Ma gandeam sa pun un covor pe jos, tobele pe niste paleti de lemn, pe pereti cartoane de oua (sau polistiren pt izolatie termica si cartoane de oua peste), si pe tavan o panza.

 

Any thoughts ?

Link to comment
Share on other sites

Depinde de problemele specifice ale camerei, odatã ce e finisatã ºi "mobilatã" ºi de cât de "platã" vrei sã fie în final. Soluții generale s-au tot dat în acest thread, de la ambele capete ale spectrului financiar ºi calitativ. Pentru soluții specifice trebuie mãsuratã sau mãcar simulatã camera. Poate e suficient de absorbantã prin natura ei ºi nu trebuie sã faci intervenții majore.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest Parakiosu2

Ma bucur ca am fost de ajutor:)

 

Daca stai la bloc, cea mai mare problema e caloriferul (daca ai tevi de fier): functioneaza ca un rezonator, care transmite sunetul mai departe. Singura solutie pentru asta este sa iti inlocuiesti tevile care pleaca de la tevile comune pana la caloriferul propriu-zis cu niste tevi din PVC, astea nu prea conduc sunetul. Chiar si asa, ramane problema tevilor din metal care trec prin camera, dar nu ai ce sa le faci.

 

Daca vrei sa iti izolezi totusi podeaua, iti recomand placi semirigide de vata minerala, tocmai in ideea ca daca sunt sub podea, nu te mai deranjeaza deloc, si nu prezinta niciun fel de pericol pentru sanatate. Pentru ca totusi, vata minerala e cel mai bun izolator, dar atentie la densitate (sa fie cat mai densa, 130-150 KG/m3). Eu tot ridic in slavi KRONOTHERM-ul pentru ca am avut colegi care au cantat in sali in care era vata minerala prinsa de pereti, la vedere, iar riscurile de sanatate sunt foarte mari - e vorba de cancer la plamani sau la trahee, foarte periculos. Manipularea vatei minerale se face numai cu masti speciale (in tarile civilizate). Si, avand in vedere aceste lucruri, avantajele oferite de vata minerala in comparatie cu kronotherm flex-ul exista, dar eu unul sunt de parere ca nu merita, tinand cont ca exista riscul de a petrece atat de mult timp langa un material puternic cancerigen.

 

De exemplu, camera in care eu lucrez sunet, a fost izolata cu vata minerala, peste care s-au facut pereti de rigips, deci nu au cum sa iasa particulele "ucigase" in ea - astfel am asigurat antifonarea, iar pentru tratarea acustica, am apelat la Kronotherm flex, si la bureti, drepti si cofrati. Inca mai am de lucru la ea :)

 

Totusi, pe langa vata minerala, exista si alte solutii pentru decuplarea acustica a parchetului - Kronotherm au ceea ce ei numesc "KRONOTHERM SOUND", dar nu iti pot spune nimic despre asta, deoarece nu am lucrat cu asa ceva si nu ma pricep. Stiu doar ca in casa nou construita in care m-am mutat recent, nu exista aproape niciun fel de izolare a podelelor, la modul, daca la etaj se plimba catelul meu soricar, la parter i se aud gherutele de parca ar fi un sobolan, sau de parc ar fi jos. Deci foarte prost. Dar nu stiu daca l-au izolat sau cu ce. Banuiesc totusi ca nu e izolat.

 

Stiu de asemenea ca exista posibilitatea de a izola acustic podeaua printr-un fel de covor de cauciuc care se pune peste sapa, sub parchet, dar din nou, nu iti pot da detalii. Cred ca totusi cea mai fericita optiune ar fi o combinatie intr-un produs gen Kronotherm sound, sau altceva asemanator, si un strat de 5cm de vata minerala semirigida, peste care sa vii cu parchetul; sau poate un strat de polistiren extrudat, care ar functiona intr-un fel ca un gol de aer, decupland parchetul de beton, si eliminand astfel din sunetele care se transmit, dar asta e pura teorie, si nu stiu exact cum s-ar putea realiza in cazul tau concret.

 

E de retinut totusi ca te poate ajuta sa elimini din sunetul care ajunge la vecini prin inaltarea combo-ului pe o masuta, si prin adaugarea unui strat de 5 sau 10 cm de burete intre combo si masuta ("acoustic decoupling"); de asemenea trebuie sa fie cat mai departe de caloriferul din camera respectiva, si pe cat posibil sa nu fie langa un perete de partea cealalta a caruia sa fie alt calorifer. Asta e un prim pas pe care daca il faci, oricum, indiferent de izolarea propriu-zisa a podelei. Si unii recomanda sa pui combo-ul intr-un colt al camerei. Acum, fiecare dupa gustul lui, daca tu te plimbi prin camera cand canti, atunci pune-l unde iti suna mai bine!

 

Vata nu este izolator decat termic.Cea bazaltica cu o masa mai mare de 100 de kilograme este, dar nu stie nimic sub 700 de Hz datorita asezarii interne a fibrelor.Comparatie intre 5 cm de HD foam si vata este de la cer la pamant.

 

Mai am o nelamurire:eu lucrez de 6 ani in somometrie si acustica dar nu am auzit de acest produs al carui nume iti spune ca este termica si nu fonica.Alt exemplu de izolatie termica este vata minerala si polistirenul.El in esenta este si izolat fonic dar absorabe 21 de decibeli la frecventa la care nu mai se numeste izolator.Si o patura daca o pui pe perete absorbe un anumit tip de frecventa.

 

Uite aici cu ce materile lucram noi de izolare fonica,de acustica,antivibratii si antizgomot.

www.senor.es ,acusticaintegral.com si buretestudio.wgz.ro

 

In DPF ul postat de tine este prezentata la un moment dat un desen in care se arata punctul unde se intalnesc sunetul original cu reverberatia acestui.Pai intr-un studio sau sala de repetitii punctul ala este prezent pentru fiecare frecventa emisa (multitudine de frecvente is called sound) deci avem o caruta de puncte de intalnire si de refletie.Acolo e prezentata doar o frecventa care in practica nu este de folos ,noi lucrand cu tot spectrul de freceventa.

 

combinatii de acustica exista si cu materiale mai ieftine.Totul depinde de ce vrei sa faci.Conteaza daca esti carpaci sau profesionist.

Edited by Parakiosu2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Deci Somometrie ...

 

Exista carte in biblioteci carti despre acustica,amplificare ,si despre realizarea construirea unui studio audio.

In aceste carti se dau exemple si metode ... de atenuarea reflexiilor ....materiale absorbante, rezonatoare etc etc .. "

 

 

http://www.tweakheadz.com/acoustic_room_treatment.htm

 

http://www.google.ro/search?q=diy+audio+room/+studio+building&hl=ro&safe=off&biw=1024&bih=705&prmd=ivnsfd&source=univ&tbs=vid:1&tbo=u&sa=X&ei=mkeHTZGcF8fNswb6mLGsAw&ved=0CI0BEKsE

 

http://www.humbuckermusic.com/jul5th20buil.html

 

http://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.