• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Sign in to follow this  
Followers 0
KingLeonidas

Ajutor Chitara Acustica

7 posts in this topic

Salut Cyfer!

Am citit indrumarile care i le-ai dat unui membru al forumului spre a alege o chitara electrica.

Ma gandeam ca poate ma ajuti sa aleg o acustica. M-am oprit asupra unui model de ibanez pe la 7oo de ron cu solid top si tuner incorporat.

Am si un magazin in oras de unde vreau sa o cumpar, dar as vrea sa ii fac o verificare mai intai. Si problema e ca nu prea stiu ce sa verific la ea.

Fretbuzz, sustain, ton? altceva? Spre exemplu cam cate secunde ar trebui sa tina sunetul? Inca nu stiu cum functioneaza tunerul ala, dar sper sa il pot folosi sa verific sa nu cumva sa falseze chitara pe octave(sper ca n-am zis o prostie).. Cam la asta m-am gandit, ar mai fi altceva?

nu sunt cyfer, dar verifica si cheitele, sa se invarta bine, sa nu se dezacordeze cand dai o data de corzi...sa nu aiba nicio lovitura sau ceva desprins de pe ea...ca ar trebui sa fie nou...

nu sunt cyfer, dar verifica si cheitele, sa se invarta bine, sa nu se dezacordeze cand dai o data de corzi...sa nu aiba nicio lovitura sau ceva desprins de pe ea...ca ar trebui sa fie nou...

no problem, mersi de sugestie :)

PS: am vazut ca sunt la sectiunea "Cyfer's Corner" de asta m-am adresat lui.

Apreciez orice raspuns, din partea oricui :)

Edited by KingLeonidas

Salut Cyfer!

Am citit indrumarile care i le-ai dat unui membru al forumului spre a alege o chitara electrica.

Ma gandeam ca poate ma ajuti sa aleg o acustica. M-am oprit asupra unui model de ibanez pe la 7oo de ron cu solid top si tuner incorporat.

Am si un magazin in oras de unde vreau sa o cumpar, dar as vrea sa ii fac o verificare mai intai. Si problema e ca nu prea stiu ce sa verific la ea.

Fretbuzz, sustain, ton? altceva? Spre exemplu cam cate secunde ar trebui sa tina sunetul? Inca nu stiu cum functioneaza tunerul ala, dar sper sa il pot folosi sa verific sa nu cumva sa falseze chitara pe octave(sper ca n-am zis o prostie).. Cam la asta m-am gandit, ar mai fi altceva?

Salut!

Am explicat câte ceva în topicul "un sfat", punctul 4. Este vorba despre alegerea unei chitare electrice, dar cele mai multe criterii se aplicã ºi la una acusticã. Citeºte întâi acolo.

Fretbuzz-ul poate apãrea pentru cã gâtul e prost setat sau pentru cã tastele sunt puse defectuos. Buzz vei avea oricum, dar e complicat de apreciat cât e ok ºi cât e deja prea mult :)

Poți sã o verifici ºi la octave, deºi mã îndoiesc cã sunt setate corect sau cã tunerul incorporat are o acuratețe aºa mare. Dacã foloseºti tunerul, poți verifica "octavele" astfel: acordezi chitara, dupã care verifici dacã notele la tasta a 12-a sunt acordate corect.

Verificã sã nu existe crãpãturi. Verifica fiecare tasta pe cateva corzi pentru a observa daca existã taste ieºite din grif. Verifcã cheile, sã nu aibã ºuruburi slãbite în interior ºi sã zbârnâie.

Succes!

Salut!

Am explicat câte ceva în topicul "un sfat", punctul 4. Este vorba despre alegerea unei chitare electrice, dar cele mai multe criterii se aplicã ºi la una acusticã. Citeºte întâi acolo.

Fretbuzz-ul poate apãrea pentru cã gâtul e prost setat sau pentru cã tastele sunt puse defectuos. Buzz vei avea oricum, dar e complicat de apreciat cât e ok ºi cât e deja prea mult :)

Poți sã o verifici ºi la octave, deºi mã îndoiesc cã sunt setate corect sau cã tunerul incorporat are o acuratețe aºa mare. Dacã foloseºti tunerul, poți verifica "octavele" astfel: acordezi chitara, dupã care verifici dacã notele la tasta a 12-a sunt acordate corect.

Verificã sã nu existe crãpãturi. Verifica fiecare tasta pe cateva corzi pentru a observa daca existã taste ieºite din grif. Verifcã cheile, sã nu aibã ºuruburi slãbite în interior ºi sã zbârnâie.

Succes!

Chiar topicul acela l-am citit inainte sa postez :)

Dupa cum te-ai exprimat in legatura cu octavele, inteleg pe deoparte ca e un lucru comun la chitarele "low end" sau "entry level", cum se spune mai nou, sa nu fie octavele setate corect, si pe de alta parte inteleg ca nu e asa mare bai... Dar ma gandesc ca daca octavele nu sunt setate corect, nici restul notelor nu o sa fie tocmai ok, deci in principiu canti fals. Asta dupa logica mea.

O sa merg zilele astea pe la magazin sa vad care e treaba si daca o sa am dubii, mai bine nu o cumpar, sau eventual, in speranta ca nu e prea mare deranjul, o sa revin cu mai multe intrebari.

Multumesc mult pt raspuns :)

am luat chitara, e beton :)

octavele le-am verificat cu un tuner performant, fretbuzz nu are, in conditiile in care action-ul e forte jos.

gat foarte subtire si comod, se canta f usor pe ea.

despre ton ce sa zic, nu ma pricep. eu sunt super multumit de cum se aude, poate unul cu urechea mai antrenata ar putea sa zica mai multe, dar pt mine e perfecta.

ms tuturor de ajutor :)

am luat chitara, e beton :)

octavele le-am verificat cu un tuner performant, fretbuzz nu are, in conditiile in care action-ul e forte jos.

gat foarte subtire si comod, se canta f usor pe ea.

despre ton ce sa zic, nu ma pricep. eu sunt super multumit de cum se aude, poate unul cu urechea mai antrenata ar putea sa zica mai multe, dar pt mine e perfecta.

ms tuturor de ajutor :)

S-o cânți sãnãtos! :)