www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Suna Primele Melodii Ale Voastre?


fleschmmeister
 Share

Recommended Posts

Vi s-a intamplat ca sa compuneti un riff sau ceva si sa vi sa para fff fain cand il compui, da' peste 2 zile sa va plictisiti de el? ... eu asa patesc de fiecare data si imi vine sa ma dau cu capu de toti peretii!! ce sa fac??

trebuie sa ai mai multa experienta ( eu cant cam de 2 ani ) sau trebuie sa ai talent de la baba natura ??

Link to comment
Share on other sites

Da, Geiger are dreptate.

Eu adaug ca trebuie sa ai mai multa incredere in tine, sa nu asculti de nimeni si sa fi incapatanat.

 

Prima mea melodie (1990) suna bine, a placut tuturor si de aia am avut incredere, ceea ce-ti spuneam.

 

Offtopic:

Geiger, lupul tau e hipnotizant, ti-a spus asta vreodata cineva?

L-am visat si noaptea, sa mor de nu!

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

lol asta e buna, nu conteaza ce canti :)

 

'problema' mea este ca mi-e destul de greu sa fac ceva original... adica, fac un riff supertare si dupaia imi dau seama ca seamana cu un altceva. solutia (si in cazul tau, cred) e sa nu-ti fie frica sa incerci lucruri noi, abordari diferite din cand in cand.

 

fact is, daca un riff isi pierde farmecu dupa o zi, dupa entuziasmul initial, atunci probabil nu prea are valoare...

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Se poate uneori sa ai impresia ca seamana.. poate chiar izbitor.. pozte chiar este aceeasi chestie.. dar asta nu este o problema foarte mare. Mosoiu imi spunea ca nu asta ar trebui sa ma streseze pentru ca o sa scot numai rahaturi daca incerc sa fiu original 100% Asa este.. eu unul nu ma las si improvizez, caut.. si nu conteaza ce canti atat timp cat sunt note muzicale si le poti armoniza intr-un fel care sa iti placa.. tine de ceea ce simti.. asa stiam de la Michel si are dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

'problema' mea este ca mi-e destul de greu sa fac ceva original... adica, fac un riff supertare si dupaia imi dau seama ca seamana cu un altceva. solutia (si in cazul tau, cred) e sa nu-ti fie frica sa incerci lucruri noi, abordari diferite din cand in cand.

Daca stai sa o iei asa nu mai faci nimic.

Si eu ma plictisesc uneori de riffurile mele, dar la mine e altfel. Cu cat le cant mai mult cu atat ma plictisesc mai repede de ele :). Sunt si unele riffuri marfa (d'ale mele) de care nu ma plictisesc asa usor.

 

Primele melodii ale mele sunau... simplu :)

Link to comment
Share on other sites

Daca stai sa o iei asa nu mai faci nimic.

da, stau. si ce fac... ramane de vazut. :)

 

singura exceptie e cand compun pentru pandrea, unde scopu principal e sa fie fun/catchy/heavy/etc...

 

e o diferenta intre sa compui de dragul compusului si sa chiar vrei sa transmiti ceva. si apropos, ca sa transmiti ceva, nici macar nu e nevoie sa scrii un cantec - daca am fi cu totii compozitori ne-am da cap in cap pe strada, ca sa profanez o expresie a unui clasic in viata :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest xxsatanisdeadxx

tuturor ni se intampla. cre' k si lu' satriani i se intampla. ideea e k oki, nu iti mai place, o lasi asa cum e, revii asupra ei peste o luna cand ai inspiratie si tot asa. mai adaugi mai adaugi pana knd poate incepe sa iti placa. melodiile nu se compun din prima. mie mi s-a intamplat sa am piese scrie de acu 4 ani despre kre sa zic k le-am terminat si d'abia acuma sa le consider terminate. si io ma mai plictisesc d riffuri (DES!) si nu prea ai ce sa faci dekt ce ti-am zis io sau pur si simplu sa astepti. . ."si-ntro zi te trezesti k suna bine". nu t descuraja. . .k aia kre n-are talentu' d la baba natura nu stie nici mkr riffurilii astea sa le gaseasca ;)

 

peace man!

Link to comment
Share on other sites

Vi s-a intamplat ca sa compuneti un riff sau ceva si sa vi sa para fff fain cand il compui, da' peste 2 zile sa va plictisiti de el? ... eu asa patesc de fiecare data si imi vine sa ma dau cu capu de toti peretii!! ce sa fac??

trebuie sa ai mai multa experienta ( eu cant cam de 2 ani ) sau trebuie sa ai talent de la baba natura ??

S-ati spun sincer...suna prost! :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

Da si eu ma plictisesc repede de riffuri....dar eu consider ca e si o chestie de sentiment. Cum a mai fost scris aici mai sus e chestia sa lasi melodia si sa revii cand simti din nou acel...ceva :) Personal imi vin cele mai faine riffuri in momente cu trairi mai intense ( asta daca e si chitara in jur... :) ) si cred ca nu are rost sa dezvolti o idee care s-a nascut dintr-un sentiment intr-un momen in care nu mai ai simtirea aia. Deci pe scurt toata melodia trebuia sa cuprinda un anumit sentiment si trebuie (in opinia mea) compusa in momentul in care sentimentul este cat mai intens ( sau in momentele de inspiratie divina pentru cei mai crestini dintre noi :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.