www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Breloc Fender


Ironside
 Share

Recommended Posts

Este vorba despre un breloc Fender care are lanterna, acordator si desfacator de bere.

 

- Iti poti agata cheile de la masina/casa/apartament/garsoniera... ma rog, orice fel de chei de care ai nevoie.

- Iti poti acorda chitara destul de rapid, in orice acordaj vrei.

- Nu mai trebuie sa-ti strici brichetele cind ai nevoie de un desfacator de bere.

- E mai ieftin decit un breloc din ala chinezesc de 6 ron.

 

Cum functioneaza

 

Acordator:

Brelocul are un beculet si un buton. Tii butonu' apasat timp de 3 secunde si beculetu' s-a aprins. Pui beculetu foarte aproape de coarda, fara a o atinge, si lovesti coarda cintind nota E.

Beculetul ala licare dupa vibratiile notei E. Daca ai lovit sa zicem coarda E groasa luminind-o cu tunerul si coarda apare sa se "roteasca" inseamna ca nu e acordata. Cind e acordata o sa arate ca si cum nu s-ar misca deloc.

 

Lanterna:

habar n-am... cred k tre' sa apesi nu'sh cum pe buton...

 

Breloc:

oare cum as putea descrie cum se foloseste un breloc? =))

 

Desfacator de bere:

e exact ca un desfacator de bere normal.

 

Functioneaza pe baterii. Nu'sh exact cit timp te tine o baterie.

 

O sa-i dau nota 8 pe o scara de la 1 la 10.

Puteau sa ii faca un orificiu unde sa-ti pui o pana sau doua si un cap de imbus pentru un eventual trussrod adjust.

 

Cam atit.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre un breloc Fender care are lanterna, acordator si desfacator de bere.

 

- Iti poti agata cheile de la masina/casa/apartament/garsoniera... ma rog, orice fel de chei de care ai nevoie.

- Iti poti acorda chitara destul de rapid, in orice acordaj vrei.

- Nu mai trebuie sa-ti strici brichetele cind ai nevoie de un desfacator de bere.

- E mai ieftin decit un breloc din ala chinezesc de 6 ron.

 

Cum functioneaza

 

Acodrador:

Brelocul are un beculet si un buton. Tii butonu' apasat timp de 3 secunde si beculetu' s-a aprins. Pui beculetu foarte aproape de coarda, fara a o atinge, si lovesti coarda cintind nota E.

Beculetul ala licare dupa vibratiile notei E. Daca ai lovit sa zicem coarda E groasa luminind-o cu tunerul si coarda apare sa se "roteasca" inseamna ca nu e acordata. Cind e acordata o sa arate ca si cum nu s-ar misca deloc.

 

Lanterna:

habar n-am... cred k tre' sa apesi nu'sh cum pe buton...

 

Breloc:

oare cum as putea descrie cum se foloseste un breloc? =))

 

Desfacator de bere:

e exact ca un desfacator de bere normal.

 

Functioneaza pe baterii. Nu'sh exact cit timp te tine o baterie.

 

O sa-i dau nota 8 pe o scara de la 1 la 10.

Puteau sa ii faca un orificiu unde sa-ti pui o pana sau doua si un cap de imbus pentru un eventual trussrod adjust.

 

Cam atit.

:) me waaaaant...De unde ai luat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Play3r

da!!! fa public locul de unde l-ai cumparat. (sper sa nu fie ceva de genul USA, Mexic sau mai stiu eu ce alte tari cu gripa porcina ca nu vreau sa risc :) )

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se poate numi digital becu' ala. :))

 

Nu il poti modifica, pentru ca e doar un bec care licare dupa vibratiile notei E, iar la banii pe care-i dai pe el... mai vrei si modificari? :)

 

Daca vrei sa acordezi coarda E, lovesti coarda libera.

Daca vrei sa acordezi coarda A, luminezi coarda, pui degetu' pe fretu 7 si lovesti coarda. Si tot asa pentru celelalte corzi. In caz ca vrei sa bagi un drop D, tii degetu pe fretu' 2. In fine, daca stii unde tre' sa vina nota MI pe fiecare coarda in acordaju' pe care vrei sa-l folosesti, poti s-o acordezi dupa bunu' plac.

Link to comment
Share on other sites

Am zis deja, e un timer (ca LM555) care "clipeste" LED-ul la 329.6 Hz si se foloseste efectul stroboscopic pentru a detecta frecventa corzii (daca e in unison cu LED-ul pare ca "sta in loc").

PS: te refereai la functia de lanterna diferita de cea de tuner? Probabil se refera la faptul ca lumina rezultata poate fi folosita si ca lanterna. Vad ca n-are mai multe LED-uri sau butoane.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.