www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

7 Strings


Edmond
 Share

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

parerea mea este ca nu trasa fii foarte bun sa canti la alea cu 7 corzi si cred ca sun folosite ptr ca e mult mai usor sa canti ceva heavy pe ele.de exemplu hetfield foloseste una la somkindamonster

 

relativ corect. singura chestie e ca un 7-string are gatul mai lat, deci oleaca mai greu de cantat pe el solo. din cate stiu hetfield foloseste un bariton pe "st. anger", nu un 7 string. da nu sunt foarte sigur.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Si pentru cei care nu se multumesc cu 7 strings, iata un 8 strings(al lui rusty cooley mai exact).Or fi un moft corzile alea doua in plus, da' omul asta chiar stie sa le foloseasca...

post-156-1142109907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revenim cu informatii noi despre 7 string. De data asta despre doze. Am dat peste chestia asta :

 

http://www.lundgren.se/index.asp?folid=22&micid=88

 

Pentru cine nu stie Meshuggah - > death metal foarte low tuned .

Sunt si sampleuri acolo sa va faceti o idee despre ce e vorba.

 

Din pacate pretul este destul de mare , fiind cam de doua ori mai scumpa decat o doza de firma dar fara pretentii de signature.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut.

 

Imi cer scuze daca deviez prea mult de la subiect,dar as vrea sa clarific intrebarea lui al3x_skater: banuiesc ca nu se refera la double-six,ci la chitari care au chiar 12 corzi,fara sa fie nici una dublata.De fapt,din cate stiu eu,cu 12 corzi nu exista,insa exista cu 10.Stiu foarte putine despre ele,dar pentru credibilitate,iata o poza:

Link to comment
Share on other sites

Guest MieZu

Dicu, nicidecum.Cand ii numesti prapaditi ii lauzi, cred cu tarie ca nici ei nu stiu prea bine de ce canta pe chitari cu 7 corzi.Trupele de genul canta foarte des cu acordaje joase, si poate in felul asta evita asta.Habar n-am...

Insa ideea mi-o sustin si zic ca-ti trebuie ceva skill ca sa exploatezi cele 7 corzi la potential maxim :)

 

Cat despre Petrucci, da el a fost intr-o vreme mare fan de 7stringers dar se pare ca in ultima vreme le-a lasat pt clasicele 6 (Vezi G3).

Dude... cand ai fost la concert la Dream Theater ultima oara??

Eu am fost acum juma de an la 3 concerte... believe me... Music Manul lui cel mai des folosit are 7 corzi :)

Cat despre Korn... fratilor... de ei a auzit o lume intreaga... si soundul lor e calumea de tot! Hai sa nu mai inghitizm C**@ doar pt ca astia nu fac solouri de 1000note/sec... Mai deschideti ochii ppl... e si alta muzica decat steve vai, satriani, malmsteen si alti vitezomani...

Hai noroc,

MieZu

 

Revenim cu informatii noi despre 7 string. De data asta despre doze. Am dat peste chestia asta :

 

http://www.lundgren.se/index.asp?folid=22&micid=88

 

Pentru cine nu stie Meshuggah - > death metal foarte low tuned .

Sunt si sampleuri acolo sa va faceti o idee despre ce e vorba.

 

Din pacate pretul este destul de mare , fiind cam de doua ori mai scumpa decat o doza de firma dar fara pretentii de signature.

 

Ascult meshuggah de vreo 4 ani... E o trupa de la care ai si o sa ai ce invatza pana la adanci batraneti... Eu inca nu am vazut live un om care sa bage riffuri ca si Thordendal... cat despre tunning... Fa#.. pe acolo stau ei...

Dar mai au si chitarile cu 8 corzi pe care le folosesc la inregistrari...

Cat despre dozele ce le foloseste nenea Frederick... sunt destul de scumpe :)) dar fac banii :(

MieZu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Wanderer

Eu zic ca chestia asta cu 7 corzi e cam de fatada,tot cea cu 6 rullzzzz!De la noi daca nu ma inseala memoria Cristi Gram are un Ibanez 7-string.Daca nu-i asa rog a ma corecta!

 

da...are un Ibanez K7 ca a celor de la Korn..am vazut un video intructiv cu el in care canta pe ea...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cei de la Metallica pe St Anger au o melodie cantata in Drop Ab (!!!!!!) (distrusi - oricum suna ca pixu)

 

Ce formatii romanesti am vazut eu cu 7 string?

 

- Negura Bunget

- Luna Amara

 

...cred ca mai sunt, am mai vazut la concerte dar am uitat... Luna amara au o 7-string si o 6-string, negura in un concert au fost tot pe una u 7 una cu 6 dar cred ca la ultimul au avut doua 7-stringuri...

 

E pe lista mea de to buy... dar pretul... tsk... tre sa am de unde sa scot atati bani intai...

La momentul asta sunt in UK (Plymouth) si am vazut una cu £200... dar nu stiu ce firma, n-am mai auzit de ea...

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

Cei de la Metallica pe St Anger au o melodie cantata in Drop Ab (!!!!!!) (distrusi - oricum suna ca pixu)

 

Ce formatii romanesti am vazut eu cu 7 string?

 

- Negura Bunget

- Luna Amara

 

...cred ca mai sunt, am mai vazut la concerte dar am uitat... Luna amara au o 7-string si o 6-string, negura in un concert au fost tot pe una u 7 una cu 6 dar cred ca la ultimul au avut doua 7-stringuri...

 

E pe lista mea de to buy... dar pretul... tsk... tre sa am de unde sa scot atati bani intai...

La momentul asta sunt in UK (Plymouth) si am vazut una cu £200... dar nu stiu ce firma, n-am mai auzit de ea...

 

Negura Bunget are un Ibanez RG si un Carvin cu 7

La Luna Amara are Vali un RG cu 7

La Vita de Vie este un K7 :)

Link to comment
Share on other sites

Ieri am mers la magazinul in care ziceam ca am vazut chitara cu 7 corzi, nu mai stiu de ce firma fantoma de care nu am auzit e facuta - si am rugat sa ma lase putin sa zdrangan, sa vad si io cum este griful.

 

Concluzia mea a fost ca nu e asa de rau pe cat ma asteptam. Grosimea grifului si aditia unei noi corzi nu m-au deranjat de la a face anumite chestii - bine, in limita timpului si a unui sunet de chitara fara amp.

 

M-ar tenta... dar trebuie sa luam in considerare si banii.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Malmsteen Wannabe

@Edmond

@Symbolic

 

Sunt de curand fericitul posesor al unui extraordinar Schecter Damien 7. Recomand cu mare caldura aceasta chitara.Inainte de a pune mana pe frumusetea asta nu am atins niciodata un 7 string.a fost oarecum un blind date la care am ales sa risc.Imposibilitatea de adaptare la un grif putin de tot mai lat in cazul damien nu exista.poate sa nu fi cantat niciodata la chitara...si tot te obisnuiesti:)dupa cateva ore nu mai simti diferenta!si daca va place Nevermore...Soilwork...chitara asta e pt voi!poti scoate niste riffuri absolut brutale.

Un lucru e clar...nu ma intorc la 6 strings...no offence people...dar asta e chitara pt mine...

alte chitari cu dotarile astea sunt mult mai scumpe!finisajul e superb!!!foarte multe riffuri mi-au iesit mult mai bine si mult mai confortabil pt mana fata de toate chitarile pe care am cantat...(jackson js30,o copie les paul,copie fender...)

Pacat ca nu exista o reprezentanta in romania...sa poate omu sa mearga sa incerce...

Am platit 600 de dolari pe bestie si am asteptat 15 zile lucratoare care s-au dovedit a fi foarte lungi:) )

a venit de pe musician's friend.

daca mai aveti intrebari...shoot!

 

Rock ON!post-892-1163771879_thumb.jpg

Edited by Malmsteen Wannabe
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

varianta de 7string care ar fi pe deplin pe gustul meu nu am gasit decat custom. cei de la RAN guitars mi-au spus ca m-ar costa 1480 de euro chitara si ca ar dura cam 2-3 luni :|

 

Customu meu facea 2100 de euro la RAN :)

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare mult. totusi nu am vrut nimic deosebit ca finish. negru tot, de la un capat la altul. mai jos e si tabelul respectiv.

 

Dear Sebastian,

the Cruiser guitar in your specification will cost 1480 euros.

 

Best regards

Dariusz Kuczynski

 

> R or L handed : right handed

>

> Scale length : 25.5

> Scale length other :

>

> Body shape : Cruiser

> Body shape other :

>

> Construction : neck thru body

> Construction other :

>

> Body material : mahogany

> Body material other :

>

> Top wood options : no

> Top wood options other :

>

> Body binding : none

>

> Binding material : N/A

> Binding material other :

>

> Pickup configuration : other

> Pickup configuration other : humbucker for bridge and single coil for neck

>

> Finish : solid

> Finish other : black

>

> Custom finish : none

> Custom finish other :

>

> Headstock shape : other

> Headstock shape other : jackson like inverted headstock

>

> Neck material : mahogany 3P

> Neck material other :

>

> Headstock : regular

>

> Headstock cover : plastic (b/w/:)

> Headstock cover other :

>

> Headstock finish : match body finish

> Headstock finish other :

>

> Neck finish : match body finish

> Neck finish other :

>

> Fingerboard material : ebony

> Fingerboard material other :

>

> Number of frets : other

> Number of frets other : 24 frets and for the G, B and E strings gradually

> go up to 27 frets

>

> Fret size : Gotoh - standard

>

> Fingerboard inlays (MOP) : dots

> Fingerboard inlays (MOP) other :

>

> Custom inlays : no

> Custom inlays other :

>

> Inlay at 12th fret (MOP) : block inscription

> Inlay at 12th fret (MOP) other : Symbolic Custom

>

> Fingerboard side inlays : plastic dots

> Fingerboard side inlays other :

>

> Fingerboard binding : none

> Fingerboard binding other :

>

> Headstock binding : none

> Headstock binding other :

>

> Nut : locking

> Nut other :

>

> Width : 1 5/8(42mm)

>

> Hardware color : black

>

> Bridge system : Schaller 7-Str Floyd Rose Tremolo

> Bridge system other :

>

> Tuning machines : Grover Cam-lock

> Tuning machines other :

>

> Straplocks : Schaller

>

> Pickups : DiMarzio

> Neck : blaze

> Middle : N/A

> Bridge : blaze

>

> Pickup rings : plastic (black)

>

> Control knobs : volume

> Control knobs other :

>

> Other controls : EMG Afterburner

> Other controls other :

>

> Pickup selector : 3-way lever

> Pickup selector other :

>

> Hard case : no

> Flight case : no

> - - -

> Additional instructions : on the headstock, below the RAN logo \"Symbolic

> Custom\"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.