www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metoda Celor Patru Cabluri


hippiehop
 Share

Recommended Posts

total deacord cu Karpi.Digitalul a evoluat suficient pentru a emula teoretic orice amp/efect/cabinet....dar nu prea se sinchisesc producatorii sa puna la punct asa ceva in mod serios....de-aia tehnologia in domeniul asta cam stagneaza.Bine ,e adevarat ca si capacitatea de r&d a producatorilor de scule pentru chitara nu se compara cu cea a unor firme ca sony,nvidia,creative...pt ca piata instrumentelor muzicale e mica.

Daca ar face mesa sau marshall un procesor sau amp full digital care sa sune si sa se comporte exact ca un produs full lampa,"top of the line" al lor ,n-ar reusi sa scoata banii investiti....nimeni n-ar dori sa plateasca prea mult pe produsul digital iar apoi nici head-urile actuale n-ar mai avea vanzare la pretul ala.Cel mai mare obstacol ar fi prejudecatile antidigitale ale majoritatii "muzicantilor".

Singurii care vor sa miste ceva si fac eforturi pentru o "digitalizare" de calitate sunt japonezii de la Korg(vox)....care au avut tupeul si indrazneala de a scoate niste versiuni digitale dupa vox ac30 si ac15...vezi seria vr si nu numai.Au investit mult in tehnologia black diamond dar ar fi trebuit sa scoata pe piata un produs digital mult mai scump decat cele analogice si ar fi fost un fiasco....au decis ca nu e momentul .Ar mai fi digitech...dar ei n-au nimic de pierdut .

 

... si legendarul BOSS (Roland)... Eu la BOSS GT-10 m-am referit in post-ul anterior.

 

 

Mike

Link to comment
Share on other sites

Apropo, stiti cumva ce combo full tube "merge" mai bine cu Boss-ul GT-10? Marshall JVM, Egnater Renegade sau Kustom '36 Coupe (Cup, cum zic americanii :) ). M-ar interesa mai mult daca Clean-ul "duce" efectele bine, sau daca poti modela ceva (adika suna bine, fara prea multa "culoare") Preamp-uri din GT pe Clean-ul de la Marshall (sa zicem), in varianta GT-10 bagat in combo prin Amp Input.

Nu am unde proba aceste amp-uri (doar la Thomann), iar pentru JVM abia am facut cerere de comanda, in 2,5 luni vine unul sa-l probez la McMusic).

 

Thanks,

Mike

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Apropos de discutiile de pana acum: am luat un Digitech RP1000 si ca orice grabit(adica nu am citit deloc manualul), am bagat cablul de chitara in imput proc.;din right output proc. am intrat in input combo(peavey rage158) iar din left output m-am dus in mixer.Peavey-ul suna ...cum suna dar pe fata iesea o mizerie de sunet.Am avut ocazia sa schimb peaveyul cu un fender blues deluxe;cand mi-a sosit am bagat fender stratocaster-ul pe el si.....suna Dumnezeieste.Am plecat la restaurantul unde cant cu trupa(acolo aveam procesorul) si m-am cuplat (in aceiasi configuratie mai sus amintita) chitara-procesor-fender blues deluxe si.....imi venea sa arunc procesorul,asa de frumos suna;Am luat manualul la rasfoit, am inceput sa inot pe net si am gasit si explicatiile voastre-in afara de clipul de la digitech si uite asa am facut o configuratie care intradevar ma multumeste.Explic celor care au aceleasi scule( digitech RP1000/Fender blues deluxe) chitara---imput digitech/return amp. digitech---amp out combo/left out digitech------amp in combo/send amp digitech----imput combo(1 sau 2)de obicei merg pe 1.Pentru fata am rezolvat cu un microfon de preluare Sennheizer E609. si acum SUNA! Deci nu mai denigrati metoda celor 3 cabluri caci pe mine m-a ajutat enorm.Parol! :):lol::):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.