www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocal 3.5+ Octave, Cald Metalizat, Bucuresti, Caut Trupa


NCCristian
 Share

Recommended Posts

sper sa incapa toata poliloghia ...

 

DISCLAIMER

In primul rand, nu am fost evaluat de vreo comisie de specialitate, nu stiu daca e ceva de capul meu sau sunt petarda. In ultimii ani am lucrat destul de putin - e imposibil sa locuiesti la bloc si sa exersezi vocal - un raget se aude de la cel putin 500 de metri, nu am cum sa maschez asta. Am cantat mult in liceu (cu public), iar acum exersez cand ma duc la tzara, in ultimul an cate 2-3 zile pe luna. Rasuna valea. Acasa doar "soft". 

 

DATE TEHNICE

Cele 3 octave + 0.5 voce de cap/falsetto nu se refera la performantele obtinute cand fac ca bormasina/ aspiratorul. Timbru cald, putin metalizat, clar. Luand ca reper o chitara clasica, prima nota e mai jos decat cea mai joasa nota, ultima nota chest e undeva pe la intervalul 12 de pe cea mai subtire coarda, iar vocea de cap urca spre cele mai de sus note de la chitara. Vocea este foarte melodioasa - nu era mare lucru daca ar fi fost plata cu variatie larga joase/inalte. 

 

Cu 3.5 octave poti interpreta cam orice partitura (barbat/femeie), si poti face si background. Mi s-a spus ca vocea nu seamana cu a nimanui, ceea ce e bine, pentru ca ultimul lucru de care are nevoie un grup serios ar fi un imitator bun - mi se par absolut grotesti reprezentatiile de genul asta.

 

PREFERINTE

 

Ca preferinte muzicale imi plac solistii/ trupele cu vocalisti buni - Queen, George Michael, Scorpions (solistul lor cred ca e unul dintre cei mai buni vocalisti in viata, desi mi se pare cam metalizat/strident). Altele: Deep Purple, Led Zeppelin, The Beatles, Pink Floyd, U2, AC/DC, ZZ Top, Aerosmith, Guns 'N Roses, Dire Straits, Red Hot Chili Peppers, Bon Jovi, Nirvana, Depeche Mode, Alice Cooper etc; desi au melodii super, vocea mea cald metalizata nu se potriveste cu cei mai multi dintre ei, pentru a-i putea lua ca model. Nu grohai, nu pot sa fac vocea aia haraita de betziv sau "undead" - nici nu vad la ce mi-ar folosi, la ce triluri pot sa scot. Muzica se canta, nu se urla, spunea un clasic inca in viatza. Pot insa sa fac voci foarte groase/subtiri pentru diverse pasaje.

 

Pentru imbunatatirea plajei de frecvente am folosit piese interpretate de gagici - Anastacia, Fergie, Pink, Katie Melua, Annie Lennox, Celine Dion, Roxette, Mariah Carey, DB Boulevard, Shirley Bassey, Madonna - au partituri de vocal foarte dificile pt un barbat, numai bune pentru antrenament/ "tras in banda". Scopul? Atunci cand tzip sa nu tzip de parca mi s-ar fi terminat butelia, cu voce gatuita, sa dau senzatia ca ma strange nodu' de la cravata sau am vreo afectiune cronica la gogonele, asa cum suna inaltele la unii solisti. Asa am ajuns sa acopar de la vocea lu' Darth Vader pana la Alanis Morissette, fara "voce de cap". A nu se intelege ca sunt vreo panselutza sau un prapadit cu scolioza si torace infundat. Trag de fiare, zilele trecute am rupt cu mainile goale un copac uscat, gros cat picioru' meu. NEXUS 6, model de lupta.

 

In rest, ascult Radio Romania Muzical "George Enescu" non-stop - poti sa citesti sau sa lucrezi orice fara sa te deranjeze.

 

DATE PERSONALE / OBIECTIVE / LIMITARI

31 de ani, absolvent REI, domiciliat in Bucuresti, cartierul Militari. Lucrez, am un program destul de plin si obositor - as prefera una - doua repetitii pe saptamana. Daca partitura trage tare de voce oricum 2-3 zile dupa devii destul de inexpresiv, plus ca e dureros si apar riscuri. 

 

Cam ce as vrea sa cant? Recent mi-a fost atrasa atentia asupra Progressive Metal-ului melodios gen Dream Theater, Queensryche (ii multumesc lui Iulian Rob de la trupa Monarchy). Asta ar fi prima optiune - spre exemplu vocea se muleaza perfect pe Queensryche-Silent Lucidity, (pot sa fac inclusiv vocea groasa) - mi-a iesit din prima fara efort (bine, e si usor de interpretat). Cred ca si ambiental sau jazz ar suna bine. Imi plac piesele mai linistite, elaborate, dar pot sa sparg si geamuri. Oricum, sa sune a ceva, nu galagie cu urlete si bocanituri. As prefera sa cant in engleza, eventual franceza, dar nu in romana (suna ciudat rau). Oricum nu as vrea sa am vreodata de-a face cu show-bazu' de la noi, din motive pe care nu mai e nevoie sa le expun. Media de varsta a celorlalti ar trebui sa fie intre 25 si 60 de ani - nu prea ma vad miorlaind in mijlocul unui grup de pustanei de 16 ani care fac tumbe si arunca cu pocnitori pe langa mine. 

 

Fie ca se incadreaza in clasa hobby sau profesional, caut un grup de oameni mai de scoala veche, cu bun simt, care sa nu considere o invitatie la nu stiu ce emisiune de 3 coceni ca fiind o mare ocazie de promovare a trupei; care sa nu cante de foame, obligati sa accepte compromisuri din considerente financiare. Pentru care calitatea a ceea ce fac sa fie pe primul loc. Exclus trenduri la moda - energizante, droguri etc. Nu beau nici macar cafea, iar ultima pastila a fost o aspirina prin 2006 (thank God).

 

MENTIUNI

Plusuri: Caroserie aerodinamica, inaltime 1,74, greutate 75kg, trag de fiare.

Minusuri: Tunsoare gen Sinead O'Connor (in vremurile ei bune) sau sapca. Alura de Bruce Willis / Die Hard. Privire senina de sniper.

Neutre: Nu sunt homosexual sau efeminat, vocea e putin metalizata - nu suna a femeie nici la frecvente inalte.

 

Pentru o eventuala colaborare, cel putin in primele faze, va rog sa folositi forumul pentru a prezenta cat mai multe informatii pe care le considerati relevante despre grupul dvs, programul de repetitii, locatie, planuri de viitor etc. Daca ati rezistat pana aici, va recomand sa (re)cititi si Shogun.

Edited by NCCristian
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca am introdus fara sa vreau o remarca posibil ofensatoare in textul de mai sus, referitoare la scolioza. Daca toracele infundat este specific celor care nu fac sport, si prin urmare li se poate imputa comoditatea, scolioza este o problema a coloanei vertebrale care afecteaza foarte multi copii - am inteles ca se transmite ereditar si se poate si corecta intr-o anumita masura. Mii de scuze pentru cei care sunt sau au fost afectati de o problema de sanatate atat de grava. Dat fiind ca nu mai pot edita textul, am sa incerc sa contactez un moderator (ar trebui sa existe si asa ceva). Uneori fac gafe de neiertat, greu de uitat mai apoi. Sunt dezonorat.

Edited by NCCristian
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru oferta, Sir Fictum. Din pacate, in afara de distanta apreciabila care ne desparte, vocea mea nu prea se potriveste cu ce va intereseaza pe voi. Nu pot sa fac screaming (sau cum s-o numi) nici daca inghit nemestecat un paner de ciocalai. De altfel, caraitul ala apare cand esti in marginea benzii de frecvente si trebuie sa-i dai talpa fiindca ti s-a tocit lantzu' de la drujba. Am trecut si eu prin astfel de episoade in timpul antrenamentelor, dar ulterior, dupa o perioada de refacere de cateva saptamani, vocea se stabilizeaza si se poate chiar canta la frecventa respectiva, cu timbru, armonici si tot ce trebe.

 

Totusi, eu nu consider caraitul ala ca fiind voce - cele 3.5 octave garantate constitutional nu la asta se refera. La solistii care canta asa ceva, probabil vocea nu se mai dezvolta/ extinde si nu se reface dupa perioada de acomodare. Fie dupa o anumita varsta nu mai poti largi banda, fie e o particularitate anatomica pe care unii o au, altii nu. Poate oamenii fumeaza sau beau, si isi bulesc instalatia. Chiar nu ma pricep la teorie, nu am facut niciodata "exercitii", pur si simplu am incercat sa cant chestii pe care nu le puteam canta. Apropo, incearca sa canti ABBA fara sa carai, sa vezi acolo chinu' dreq'.

Edited by NCCristian
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, Sir Fictum. Soilwork astia chiar pot sa cante "normal" + screaming, iar trecerea de la una la alta e de super efect - practic ai doua voci, total diferite, in contrast. Yupiii ...

Am vazut si Melissa Cross, cele mai haioase sunt mandrele care pot face asa ceva - I'm in love. Trebuie sa investighez daca pot sa fac screaming fara sa-mi sara plombele, macar asa, cat sa-l trec in CV. Primu' lucru cand ajung din nou pe varfu' dealului.

 

Saru-mana mama soacra. Interesante chestii aflu de cand m-am inscris pe forumurile ashestea. Sunteti meseri.

Edited by NCCristian
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 11 months later...
Guest eddie1981

Salut Cristian, Cosmin, eu fac parte dintr-o trupa bucuresteana in cautare de vocal si cautind prin anunturi am dat de al tau; foarte incintat pina am vazut data postarii.

Eu cred ca ne-am potrivi ca stil, daca mai esti interesat, uite anuntul pe care l-am postat eu de curind. Da-mi un telefon sau scrie-mi pe mail.

 

Trupa este formata din 2 chitaristi, tobara si basist, nivelul trupei este mediu, avem ceva experienta de scena si ceva contacte, vrem sa cintam cover-uri, cit si piesele noastre si cu venirea vocalului vrem sa iesim cit mai mult pe scena, in tara cit si afara. Optica noastra este ca fiecare sa-si aduca stilul propriu in linia instrumentului si cu cit mai multi fac componistica cu atit mai bine.

Deocamdata avem o piesa compozitie proprie si lucram la a 2-a; ca sa vedeti despre ce e vorba aveti un link de la o cintare august 2010 din Vama inainte de Stuffstock, basistul si un chitarist fiind imprumutati la vremea aceea.

 

http://www.youtube.c.../80/zY-2Lxiu6eI

.

Cautam un vocal care sa poata acoperi genuri variate, rock, metal, progresiv, alternativ. Cerem in primul rind seriozitate (tocmai ce am fost lasati balta de vocal in seara cintarii), sa aiba ceva cunostinte de teorie muzicala, prezenta scenica, ceva tehnica vocala si cit mai multe idei muzicale.

 

Trupa a fost formata acum ceva timp la o scoala de muzica unde ne-am intilnit oameni ce au vrut sa faca o cariera nu doar un hobby sintem hotariti sa ne dezvoltam si nu ne-am stabilit nici o limita unde sa ne oprim, cam asta cautam si la vocal.

 

Pentru mai multe detalii ne puteti scrie pe adresa:cosminradoi1981@yahoo.com sau contacta la tel: 0722757023 (Cosmin)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.