www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce Cu Chitara


Guest seraphx
 Share

Recommended Posts

Guest seraphx

hmm daca cineva ar stii sa imi dea si mie niste linkuri cu kestii legate de cantatul cu voce pe chitara/bass ca deocamdata nush ce sa zic.. mi s pare destul.. de greu pt ca nu am incercat sincer nu sunt f multzumit de vocea mea si nah m`am tzinut de chitara/bass ideea e ca daca incerc sa cant cu voce ma cam incurc chiar daca stiu melodia f bine o cant cu ochii inchisi.. e greu de tinut ritmu.. , any help would be good , thanks

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Exact aceeasi problema o am si eu. Si vocea mea e total aiurea. In plus, cel mai greu lucru e sa tii ritmul la chitara/bass. Individual, adica singur cu vocea si singur cu chitara imi ies fara probleme. Dar cand le combin iasa un fiasco total. Totusi, cred ca cel mai indicat lucru e sa exersezi, ca pana la urma tot iasa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

am mai scris ceva (nu ştiu cât de util) în postul ăsta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...991entry37991 . În mare parte ţine de atenţia distributivă, coordonare şi bineînţeles de stăpânirea instrumentului (de fapt a ritmului pe care îl cânţi pe instrumentul respectiv. dacă înveţi secvenţa respectivă foarte bine, o să curgă mult mai uşor) şi a vocii.

 

acum eu pun altă problemă referitor la voce (ca să nu mai deschid alt topic... sper să nu fie cu supărare): cum reuşeşte un vocalist să îşi menţină vocea la un nivel normal (adică să cânte fără să se forţeze) live, atunci când îi ţipă în ureche toate celelalte instrumente? Mie asta mi s-a părut o chestie foarte ciudată, din reflex îmi vine să ţip şi eventual să ridic o octavă mai sus (cu riscul de a suna aiurea) doar fiindcă mi se pare că nu mă aud de celelalte instrumente.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

hmm asta cu melodia sa o stii foarte bine e o kestie logica .. da cum am spus.. nu e problema partea de chitara ca ma descurc la ea.. adik degeaba o stiu f bine daca ma incurc cand bag vocea.. majoritatea melodiilor au un ritm p voce si altu p chitara :) si atunci intervine problema..

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

păi unele melodii pur şi simplu s-ar putea să nu fie făcute să le cânţi cu vocea simultan, altfel nu ştiu de ce nu îţi ies. eu unul am exersat pe ritmurile de la metallica, fiindcă mi s-au părut accesibile pentru chitară + voce, dar nu cred că voi reuşi niciodată să cânt majoritatea melodiilor de la Dream Theater în felul ăsta. oricum, în mare să faci voce şi chitară simultan e ca şi cum ai face două linii simultan pe pian, spre exemplu. despre ce melodie e vorba mai concret? poate încerc să îmi fac o idee.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

păi unele melodii pur şi simplu s-ar putea să nu fie făcute să le cânţi cu vocea simultan, altfel nu ştiu de ce nu îţi ies. eu unul am exersat pe ritmurile de la metallica, fiindcă mi s-au părut accesibile pentru chitară + voce, dar nu cred că voi reuşi niciodată să cânt majoritatea melodiilor de la Dream Theater în felul ăsta. oricum, în mare să faci voce şi chitară simultan e ca şi cum ai face două linii simultan pe pian, spre exemplu. despre ce melodie e vorba mai concret? poate încerc să îmi fac o idee.

nu o melodie special.. in general asa ..ceva d genu sepultura.. (ca e ushoara ritmica :)) ) , metallica nu prea am incercat.. , uite de exemplu orgasmatron pana mea e super ushoara.. da vocea nu pot sa o tzin .. cu chitara ca uneori pierd din ritm, ma rog am exersat super putzin cu voce si chitara.. ca nu prea ma pasioneaza cantatu cu vocea.. dar vreau sa vad curiozitate daca pot :) , oricum eu speram la niste tricks.. care sa ma ajute sa ma concentrez la voce si nu la chitara ca eu asta fac :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

exerseaza bine de tot partea de chitara si cand o stii cu ochii'nkisi si'n somn si cum mai vrei tu atunci da'i cu voce peste :) o sa vezi k iese

Link to comment
Share on other sites

păi unele melodii pur şi simplu s-ar putea să nu fie făcute să le cânţi cu vocea simultan, altfel nu ştiu de ce nu îţi ies. eu unul am exersat pe ritmurile de la metallica, fiindcă mi s-au părut accesibile pentru chitară + voce, dar nu cred că voi reuşi niciodată să cânt majoritatea melodiilor de la Dream Theater în felul ăsta. oricum, în mare să faci voce şi chitară simultan e ca şi cum ai face două linii simultan pe pian, spre exemplu. despre ce melodie e vorba mai concret? poate încerc să îmi fac o idee.

E mare lucru sa reusesti sa canti la chitara melodii DT sa nu mai vrbim si sa tii voce (si nu orice fel de voce). Subscriu la ce a spus Hihi
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

si eu am avut aceeasi problema..dar..cu ajutorul exercitiului(cum spune proful meu) am reusit ...asta e nevoie..si bine inteles coordonare..de exemplu la priul meu cantec nu reuseam...da la aal doilea nu mia mai trebuit atata exercitiu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Warpy_Pagan

mie imi iese destul d bine... in primul rand tre sa stii melodia, adik sa stii cum suna chitara impreuna cu vocea dinainte sa incepi sa canti... io am cantat multe melodii d folk gen...pm...rapa k doar asta imi vine in minte... intradevar mana la un momentdat merge singura, mai ales p folk, si vocea nu e o mare chestie in plus... si d la folk pana la sepultura nu e mult... :)

Link to comment
Share on other sites

problema nu e la accorduri ci la o solistica simpla de exemplu: marinal mason - sweet dreams. nu imi iese oricat ma chinui ba cant prost din gura ba din chitara. la acorduri o iei incet cu ritmica simpla -> ritmica complicata cu metronomul langa tine. Ma rog ar fi bine sa exersezi vocea si dupa ai sa le combini. Si ar fi bine sa ai si oleac de voce...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.