www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zendrive Overdrive


Messu
 Share

Recommended Posts

Guest Legion
A construit cineva asa ceva.

Cine, dintre cei care n-au astampar si tot experimenteaza p-acasa :) , ma ajuta cu o schema ?

De prisos sa spun ca ma refer la un "ajutor" platit !

 

Te ajuta cu ceva asta ?

Link to comment
Share on other sites

A construit cineva asa ceva.

Cine, dintre cei care n-au astampar si tot experimenteaza p-acasa :) , ma ajuta cu o schema ?

De prisos sa spun ca ma refer la un "ajutor" platit !

 

 

Am facut eu unul, mai demult...una din marile mele dezamagiri, alaturi de klon centaur...prea moale pentru gusturile si/sau sculele mele...practic un tube screamer fara buffere...poti incearca eventual un timmy overdrive (danelectro transparent overdrive)...bafta!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, multumesc mult pentru raspunsuri !

In al doilea rand, chiar suna asa de "subtire" ?

Hmmmm, fir-ar sa fie....

Am ascultat niste sample-uri pe site si mi-a placut tare de tot. Bine, sint convins ca nu era doar sunetul din overdrive

dar nici nu credeam ca nu merita efortul...

Nu stiu ce sa zic...

Ai realizat schema dupa schema indicata pe site-ul ala si cu aceleasi piese, sau ai mers pe scheme asemanatoare si pe echivalente ale pieselor ? De curiozitate ....

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, multumesc mult pentru raspunsuri !

In al doilea rand, chiar suna asa de "subtire" ?

Hmmmm, fir-ar sa fie....

Am ascultat niste sample-uri pe site si mi-a placut tare de tot. Bine, sint convins ca nu era doar sunetul din overdrive

dar nici nu credeam ca nu merita efortul...

Nu stiu ce sa zic...

Ai realizat schema dupa schema indicata pe site-ul ala si cu aceleasi piese, sau ai mers pe scheme asemanatoare si pe echivalente ale pieselor ? De curiozitate ....

 

 

nu mai tin minte exact de unde era cablajul, dar schema parca era asemanatoare...cel mai bine ar fi sa treci pe la rares sa auzi un original...a fost unul dintre primele efecte pe care le-am facut si posibil sa fi gresit eu ceva...doar integratul tin minte ca era un mc1458...daca-mi zici exact ceea ce vrei pot sa-ti mai dau idei...in ultima vreme am auzit si mi-a placut un lovepedal purple plexi si un emma reezafratzitz...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru invitatie, midnight rider. Nu sint din Bucuresti, dar poate ca, la o viitoare vizita, o sa indraznesc te deranjez...

 

@gigimarga, intrebarea ta e buna si iti multumesc pentru bunavointa. In buna masura stiu eu ce vreau, dar, probabil ca, la fel ca si cazul altor instrumentisti, mai mici sau mai mari, e si o parte de necunoscut, sau mai bine zis de, ceva mai greu de explicat. Mie unul mi-a fost intotdeauna mai greu sa povestesc, cu vorbe, ce sunet vreau. Dar poate e o carenta de-a mea....

 

In sfarsit, hai sa n-o lungesc prea tare.

Problema sta cam asa.

In ultima vreme il tot ascult pe Guthrie Govan, in diverse ipostaze, sa le spunem (adica si Asia si GPS si singur de nebun...) . Bineinteles ca nu vreau, si nici n-as putea, sa fac nici o apropiere de el dar tonul lui e tare, tare, pe gustul meu. Bineinteles ca am si niste banuieli SOLIDE cam de unde vine tonul ala :) insa am citit undeva ca ar utiliza sau ar fi utilizat un Zendrive (sau si un Zendrive :) ) si d-aici si cautarea mea.

Deci, cam aia ar fi tinta. Daca-mi poti face sugestii in directia respectiva, le primesc cu placere.

Desigur, ar mai fi de spus si faptul ca, din pacate, eu nu pot sa folosesc un amplificator, cel putin momentan, pentru ca stau, ca multi dintre noi, la bloc. Asa ca, sint constient ca, eu cam vreau sa fac din,... Zendrive, bici si sa si trozneasca....

Dar incerc si eu ....

Link to comment
Share on other sites

din experienta proprie cu sunetul lui david gilmour pot sa-ti spun ca 90% din ton sta in mana+statie+chitara....restul sunt floricele...din cate am ascultat eu tonul lui guthrie mi se pare a fi un ton de statie pe lampa in care baga un overdrive si/sau booster (zendrive sau altceva...tot cam acelasi draq...restul il dregi din statie)...ca boostere mie imi plac colorsound overdrive (powerbooster) si mosfet booster...ca overdrivere imi plac foarte mult huge red llama si krank distors maximus...cel mai bine ar fi sa mai vorbim pe messenger (gigelmargel@yahoo.com)...numai bine si bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestii.

Mi-a placut Colorsound-ul (varianta Throbak) si ma gandesc sa-l incerc. Am gasit si o schema, desi e ceva simplificat, defapt original, nu Throbak.

Pe de alta parte, cum am si spus dealtfel, sint ferm convins ca n-o sa "gasesc" acel ton numai cu o tinichea de genul asta, dar poate

apare vreo nuanta interesanta.... :)

Toate drumurile duc la amplificator, dar....

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest mibu

salut messu

 

mai intai, trebuie sa spun ca schema prezentata mai sus nu este intrutotul corecta...

 

apoi vreau sa-ti spun ca da, se poate construi un zen drive care sa sune exact ca originalul (am facut eu unul si l-am comparat cu "the real one").

 

pe langa combinatia diodelor si a fet-urilor, de extrema importanta este tipul integratului folosit! am testat zeci de variante, iar cel mai mult mi-a placut un BurrBrown OPA 2604.

 

acum, legat de guthrie, tonul sau nu vine nici pe departe din zendrive, ci in primul rand din mana. in al doilea rand, din ampul cornford.

 

cam asta e...

Link to comment
Share on other sites

Salut Mircea

si multumesc pentru detaliul dat.

Intr-adevar, am mai lucrat cu produse Burr-Brown si le-am gasit pomenite cu multe ocazii de catre diferite surse, asa ca nu ma mira ce-mi spui.

E foarte util ca ai spus ce tip de AO ti-a placut mai mult, pentru ca sint multe tipuri si mai incomod de probat toate :)

In mod sigur am sa incerc sa folosesc un 2604 .

Spui totusi ca schema amintita aici nu e chiar ce trebuie. Ma poti trimite pe un site public care sa prezinte "ce trebuie" ?

 

Pe de alta parte, .... sint convins ca Guthrie nu suna asa din cauza Zendrive-ului . Nu-mi mai spori tristetea !! :)

 

Numai bine !

 

@punkbass. Integrate Burr-Brown gasesti aici:

http://www.syscomelco.ro/Produse.asp?ID=105

sau aici:

http://www.adelectrocom.ro/

Si probabil ca si in alte parti dar nu le stiu eu pe toate ....

Spor !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru bunavointa !

Pai m-ar interesa care e "buba" cu schema de pe site-ul indicat mai sus.

Am inteles de la Mibu ca nu e "chiar" ce trebuie? Nu stiu daca se referea la schema, in ansamblu, sau la valorile componentelor.

Am inteles ca suna bine, sau MAI BINE, cu un OPA2604, dar atat.

Ce tranzistori ai folosit ? 2N7000 ? Ai incercat si BS170 ?

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Dap ... aceias schema folosita de mine numai ca eu mi-am facut singur aranjarea (PCB-ul) in rest identica... poti sa folosesti diodecu GE sau Schottky... ramane cum iti suna tie bine, iar il oc de 2n7000 poti sa folosesti BS170 cam acelas drac.

 

Cu respecte,

Gabriel Tudoran

Edited by dark_rain
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.