www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digital electric guitar


Guest Pheno
 Share

Recommended Posts

de mult timp astept sa scoata astia o chitara care sa nu iti faca bataturi la degete si la care sa nu trebuiasca sa schimbi corzile si sa exersezi game , arpegii, acorduri si alte bazaconii...si acum apare gibson cu "cea mai mare inovatie"... au schimbat un cablu normal cu un CAT-5 , care iti ofera marele avantaj de a avea un cablu de 100 metrii,deci se vor construi scene mult mai mari iar artistii vor putea sa faca mai multi pasi lateral stanga sau lateral dreapta decat pana acum.

pentru necunoscatori: cat5 e prescurtarea de la "category 5 " care este un cablu ce are 4 perechii de fire de cupru rasucite,suporta frecvente de pana la 100mhz si viteze de pana la 1000mb/s,lungimea maxima este de 328 feet sau 100 metrii.

Link to comment
Share on other sites

mai lipseste o chitara cu o mie de butoane pe ea, care poate si inregistra pe ea si face si benduri la buton si toate prostiile astea ,care pana la urma si chitara va fi un fel de clapa cu gat, iar toti vor face un soi de playback

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

Marele avantaj al chitarii nu este ca prelungeste lungimea cablului pana la cee a un unui cablu utp standard de 100 de metri fara repetare. Avantajele sunt multiple: 1. Fiecare coarda are propriul canal si poti sa bagi 6 amplifuri fiecare cu sunetul unei corzi pe el :), alta chestie care rezultas din asta este ca poti sa bagi distors pe corzile de bas de exemplu si sa pastrezi inaltele clean. 2. Cablul fiind utp si datele fiind transmise digital nu mai sunt problemele cu influentzele externe la care majoritatea cablurilor standard erau expuse. Mie mi se pare o scula meseriasha care o sa revolutioneze multe lucruri, in domeniul creativitatii cel putin. De-abi ashtept sa scoata cineva un albu si sa-l ascult pe 7.1 asha cum trebuie :)

Link to comment
Share on other sites

B);):o pheon ca sa clarificam situatia postul meu a fost doar o gluma, :):) "sa poate artistii sa faca mai multi pasii lateral..." ;):)

cearny.."digital wireless"...abia astept sunt sigur ca o sa se gaseasca cineva to hack the guitar si apoi ce o sa ne mai distram cand la concertul SEPULTURA pe un stadion cu 20.000 de persoane cand sa bage ala un solol nebun o sa auzim bucati din piesele lui C.C.CATCH... :( ...si ce misto va fi sa trebuiasca sa iti cumperi firewall pentru chitara...

Link to comment
Share on other sites

Problema cu interferentele o rezolvi simplu cu un DI care sa-ti faca semnal balansat. Si repet, dragii mei, exista wireless.

 

Mi se pare o aberatie. Stiu si eu cum se lucreaza la voce instudio ca sa iasa 'cum trebuie', acum observ ca se va face asta cu usurinta si cu chitara. Bleah.

 

Bine eu sunt genul care nu suporta noile punti Floyd Rose pentru ca nu mai are chitara cheite so...

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu fiecare coarda interceptata separat o sa schimbe cat de curand sistemele mono/stereo.

Poate o sa apara combouri dolby digital prologic sau cum se cheama sistemul si procesoare de effecte care sa iti bage adevarate efecte de spatialitate si alte nebunii

Link to comment
Share on other sites

Efecte de spatialitate... Efect diferit pe fiecare coarda... Degeaba. Muzica nu e facuta de instrument si efect. E vorba de ce poate sa iasa din tine... Creativitate: creier si suflet lucrand impreuna, munca multa, studiu... De aici iese treaba. Sculele te ajuta sa te exprimi mai bine, dar nu iti fac muzica. Tot ce e in tine conteaza. Nu stiu daca ati observat dar nici un cover nu iese ca lumea daca nu-l simti.

 

 

Revenind, chestia asta zic eu ca e fara viitor pt ca nu poate sa produca tonuri mai misto, doar o oarecare versatilitate. Nu va avea un impact, doar cativa adepti ( eu cred ca foarte putini ). Oricum, muzica adevarata nu are nevoie de 7.1, doar de ea insasi.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere sa am ? Cred ca va fi exact ca si cu tobele electronice (sau cum se numesc ele), unii le vor folosi dar majoritatea vor ramane pe clasice.

 

De moment ce Gibson, taticii chitarelor, cei care au inventat formele astea belea, LP, EXP, V, etc.., si cei care fac printre cele mai bune chitare, se baga in asa ceva, nu poate fi prea rau zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

tobele electronice sunt foarte utile cand vrei sa exersezi in apartament si baba de deasupra face spume. In loc sa pui prosoape pe premier fus si cinele, iti pui castile si dai cat vrei fara sa deranjezi pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Ma sperie ce-am vazut la Yamaha.... :) Deci in urmatorii cinci posibil sa-l vedem pe Gutza si pe Minune calare pe chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest spyked88

Digital nu cred ca inseamna neaparat mai bun. La fel cum un sintetizator digital (dupa parerea mea) nu va suna niciodata asa de "natural" ca unul analogic, cred ca nici o chitara de genul asta nu cred ca m-ar putea multumi. :) Pe langa asta, o chitara digitala, sau cum ii zic ei, nu cred ca ar fi asa de usor de modificat ca una d'asta care se cumpara acum. Asta inseamna ca se poate duce dracului o componenta si sa fii nevoit sa schimbi toata scula... Sper totusi sa nu se ajunga pana aici.

 

later edit: cu alte cuvinte, "tehnologia" veche functioneaza perfect dupa parerea mea, e ieftina, n-are rost sa o schimbam.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Roland au scos VG de multisor si doze midi iar cu asta nu au schimbat mare lucru per global la chitara. Cit de multa lume va cumpara scula asta nu stiu. Poate sudiourile vor gasi mai util sistemul asta si omu' de rind prefera lucrurile mai putin complicate .Chestiile astea sunt ok ,doar ca ai atit de multe optiuni incit nu mai stii ce efecte sa combini in loc sa pleci de la un sunet sanatos de baza si sa exersezi temeinic este tentant sa folosesti tot felul de arpegiatoare care sa faca aproape melodii intregi de la o nota ...pina la urma toti se prind unde s-a pus osul la munca si unde nu (daca vor) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.