www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[servicii] ЛЕЛЬ Cz Digital Delay


un chitarist
 Share

Recommended Posts

Poate cineva sa ma ajute cu o documentatie mai buna sau poate cu poze de interior ale acestei pedale rusesti? Eu am descoperit acest exemplar din pacate fara switch, fara mufa de alimentare si fara potentiometre. Am tot cautat pe net si am dat si peste o schema scanata cred din vreo carte ruseasca insa nu reusesc sa descopar unde si cum ar trebui legat switchul si potentiometrele. La potentiometre cred ca m-as descurca dupa lungimea cablurilor si dupa faptul ca sunt 5 si eu vad acolo 5 manunchiuri de cate 3 fire...La fel cu alimentarea (vad ca mufele pt bateriile de 9V sunt la locul lor) si cu comutatorul de chorus/reverb...M-ar ajuta foarte mult niste poze cu unul functional unde sa se vada valorile si legaturile potentiometrelor si legaturile switchului. Atasez schemele gasite pe situl rusesc si poze cu al meu cu mentiunea ca in carcasa momentan este gazduita pentru teste o clona de marshall guv'nor(de pe gen guitar gadget).

Va multumesc foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles, decizia de a ataca proiectul iti apartine. Noi ti-am spus doar o parere....

Dar sa revenim.

Ma tem ca nu vei gasi prea usor detaliile despre aparatul tau.

Totusi, daca ai schemele de ce nu incerci sa "mergi" pe valorile potentiometrlor indicate in schema ? Cred ca e cel mai al indemana punct de plecare.

Ai firele din cablaj, deci o indicatie "destul de clara" de montaj si ai si valorile potentiometrelor. Incearca ! Nu te lega, deocamdata, prea tare, de legile de variatie, de tipul, potentiometrelor. Vezi intai daca functioneaza !

Vad si doua switch-uri in schema. Incearca sa te orientezi dupa valorile pieselor "din jurul lor" atunci cand le amplasezi.

S1 pare a fi contactul de la pedala iar S2 comutatorul pentru , ... ce-o vrea el sa comute.

Succes si spor la treaba !

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios ati auzit vreo data efectul asta de spuneti ca nu ar fi un efect bun? Va pot spune ca este cel mai reusit efect rusesc si unul ditre cele mai bune delay-uri care sau facut vreo data Am avut si eu unul defapt am avut vreo 3, mai am o placa dar fara poturi mi la dat cineva pt ca se stricase si am folosit cutia pt altceva daca esti sigur ca este bun incearca sa-l faci sau daca iti face trebuinta placa o caut si ti-o dau

Link to comment
Share on other sites

Recunosc, din start, ca n-am avut de-a face cu ACEST aparat.

Dupa spusele tale, e exceptia care s-a lasat atat de mult asteptata,

Reticenta mea, care dealtfel persista, e legata de provenienta lui. Incerc sa fug de idei preconcepute, dar prin voia intamplarii am avut de-a face, de-a lungul vremii, cu cateva aparate, sa le spunem din sfera sunetului, produse de fabricanti din celebra scoala sovietica... :)

Erau DEZASTRU, crede-ma ! Stiu si cateva povesti hazlii, legate de astfel de aparate. Deci au facut istorie :) Dar nu e momentul...

Am incercat si delay-uri si reverburi, chiar si un noise gate :):D

Serios, mi-e si rusine sa alatur aceste denumiri, deja generalizate, aparatelor cu care-am avut de-a face eu...

Mai trist e ca acum le-a luat locul altele, chinezesti, mult mai estetice si mai inselatoare. Dar asta e alta poveste...

Eu nu activez in zona descurajarilor, dupa cum se vede chiar am incercat cateva sugestii de iesire din impas si, sincer, ii doresc succes in reconditionarea lui. Si, Doamne-ajuta, sa sune conform asteptarilor.

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un ecou din acela "mare" de rack , sovietic , foarte bun si pe deasupra si estetic.L-am vandutunui vocalist ca nu-mi trebuia la chitara sa car ditamai monstrul .:am cumparat ptr voce ptr cantt la birt si nunti , apoi m-am lasat si nu mai aveam nevoie.

 

Pedale rusesti am reparat la alti care le-au distrus nu ca s-ar fi stricat ele asa de la sine.

 

Am avut si ceva scheme , totul era perfect ca la carte cele mai multe cu integrate "militare" de calitate .Estetica lasa de dorit la unele.

Link to comment
Share on other sites

Eh nu credeam sa mai aibe cineva asa ceva :)

Chiar daca are peste 20 de ani vechime, acum l-am desfacut ptr prima data. Inca avea un sigiliu de ala cu plastelina la unul din suruburi.

Pozele sunt facut cu telefonul si nu sunt foarte clare.

Sper totusi sa te ajute. Daca nu iti stau la dispozitie cu amanunte.

 

E un delay care suna mai bine decat arata.

 

Valorile potentiometrelor incepand din stanga de sus: 4k7 (depth), 22k (input), 47k (feedback), 330k (delay), 47k (level)

post-1831-1240517735_thumb.jpg

post-1831-1240517742_thumb.jpg

post-1831-1240517749_thumb.jpg

post-1831-1240517756_thumb.jpg

Edited by ntt
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios ati auzit vreo data efectul asta de spuneti ca nu ar fi un efect bun? Va pot spune ca este cel mai reusit efect rusesc si unul ditre cele mai bune delay-uri care sau facut vreo data Am avut si eu unul defapt am avut vreo 3, mai am o placa dar fara poturi mi la dat cineva pt ca se stricase si am folosit cutia pt altceva daca esti sigur ca este bun incearca sa-l faci sau daca iti face trebuinta placa o caut si ti-o dau

 

 

daca reusesc sa-l trezesc pe-al meu la viata, daca vrei, te ajut sa-l refaci si pe-al tau.

 

cu ajutorul d-lui Gabriel Dumitru am ajuns la stadiul acesta: am identificat fiecare cablu si legaturile la potentiometre. am descoperit acum ca de pe cablaj lipseste o dioda (cel mai probabil) de undeva de langa mufa de alimentare (se vede un ''ciot'' acolo si in poza d-lui Dumitru se vede o piesa care seamana a dioda sau a rezistenta). vreau sa schmb inainte de a face alimentarea si condensatorii electrolitici pt ca vad unul afumat (cred ca de-acolo a inceput maltratarea pedalei)...

Link to comment
Share on other sites

Am mai adaugat niste poze, sper sa clarifice o parte din neclaritati.

Intr-adevar langa alimentare este o dioda.

Condensatoarele electrolitice sunt de 47uF/16V

Pe rezistenta de pe potentiometrul DELAY scrie 39M, mai mult nu reusesc sa vad. Poate o identifici in schema.

Atentie cursorul de la acest potentiometru este legat la unul din capete.

 

Cu stima,

Gabi.

post-1831-1240653613_thumb.jpg

post-1831-1240653619_thumb.jpg

post-1831-1240653631_thumb.jpg

post-1831-1240653647_thumb.jpg

post-1831-1240653656_thumb.jpg

post-1831-1240653664_thumb.jpg

post-1831-1240653671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din pacate n-am reusit sa ''trezesc'' decat un clean din acest efect; am schimbat electoliticii, am pus chiar si dioda care lipsea...am alimentat chiar si cu ambele baterii...e drept ca pt test am folosit o electroacustica, dar nu cred ca asta e cauza.banuiesc ca in alta parte e buba...posibil la integrate...daca le voi gasi pe undeva o sa le schimb, daca nu...asta e, poate o sa am mai mult noroc data viitoare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.