www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat...


Guest N3o
 Share

Recommended Posts

Salut... fac chitara din 2008 si pot spune ca am trecut de stadiul de incepator.. De la chitara rece am trecut la cea electrica pe care cant diverse lucruri, pot face solouri , insa imi doresc sa trec in pasul urmator si sa devin din ce in ce mai bun... ce as avea nevoie este daca puteti sami dati vreun sfat ce as putea exersa, game sau chestii cu care ma pot juca.. Daca stiti siteuri unde pot gasi game care sa le exersez, sau diferite solouri, as fi recunoscator... Ca sa va faceti o idee cam in ce stadiu sunt cu chitara va pot da cateva nume de melodii care le pot canta bine...

 

pe electrica : acdc - highway to hell, back in black, tnt. guns n roses - intro sweet child o mine , ain't it fun , etc

pe acustica: led zepellin - stairway to heaven, guns n roses - knocking on a heavens door, kansas - dust in the wind , eric clapton - layla, , tears in heaven, nobody knows you , michael bubble - home , etc ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Guest szekely

poti sa iei o scala si sa o canti tot mai repede cu un metronom...

 

sau 1-2-3-4 tot mai repede ,,,, cand ajungi la maxim faci cu 2 corzi la fel ... dupa aia cu 3 si tot asa....

 

si daca te plictisesti iei un solo cu shreding si il repeti pana iti iese potabil si dupa aia il repeti pana iti iese bine,,, solou din sweet child of mine suna bine...

 

sau turkish march merge bine pentru incepatorii ai alternate pickingului...

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Sterben

eu exersez cam asa: iau o gama si ma uit ce note am in ea. apoi ma apuc sa le cand si sa folosesc diferite chestii cum ar fi tapping, legato, bend si d-alea. e ca si cum as face un solo improvizat, asa mai patrat un pic, cu o singura gama.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Noxified

Ia master of puppets.E la viteza mare si nu e atat de greu de cantat.Daca sari peste solo-ul principal,e ok toata melodia.

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

sau ai putea la fel de bine sa inveti un pic de teorie si sa te apuci de improvizat.

poti, de exemplu sa iei un backtracking.. sau sa iti inregistrezi singur unul.. si peste el sa improvizezi in toate pentatonicele posibile din gama respectiva... toate gamele posibile si sa ajungi pana la urma la moduri.

 

in felul asta vei descoperi lickuri care iti suna tie bine... si incepi sa iti conturezi un stil

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea!

Parerea mea,

Ar trebui sa faci mai multe tipuri de studiu :

1) tehnica de a canta la instrument folosind, game si moduri,arpegii,tap,armonice naturale,etc...in combinatie cu diferite tipuri de atac a notei, cu pana(sweep,shred,...etc) sau fara(slide).

2) studiu melodic/armonic.Nu trebuie uitat ca improvizatia fara o sustinere armonica, este zero barat.

3) ascultare si dicteu la piese care-ti plac.Tabulaturile ar trebui uitate daca vrei sa-ti dezvolti auzul si sa intelegi ceea ce canti.

4) In final,analiza cunostintelor tehnice si muzicale pentru formarea unui stil.

 

Asta-i doar parerea mea.Fiecare face cum considera.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Paradoxal, probabil cel mai eficient exercitiu:

 

Lasa radioul (ma rog de pe internet unul care nu e cu Disco de sezon) sa mearga, si canta cu el. Fa-ti un obicei sa faci asta o ora pe zi. Cam in 2-3 saptamani ai sa simti o imbunatatire remarcabila a simtului muzical, iar lucrurile pe care le ai de studiat le vei sti singur fara sa ne intrebi pe noi :-)

 

CU prietenie,

 

Flo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.