www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce-aveti, Domnilor, Cu Chitarile Ibanez ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

In ultima vreme tot vad chestii in legatura cu asta si nu le inteleg. Asa putem zice despre orice chitara sub 1000 lei ca e varza nu numai Ibanezul. Cat despre modelele de top nu cred ca trebuie sa va zic cine canta pe Ibanez.

Daca va intrebati, n-am nici o legatura cu firma Ibanez sau MCMusic, si nici macar nu cant acum pe Ibanez, in schimb am avut mai multe in trecut, deci pot sa am o parere.

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme tot vad chestii in legatura cu asta si nu le inteleg. Asa putem zice despre orice chitara sub 1000 lei ca e varza nu numai Ibanezul. Cat despre modelele de top nu cred ca trebuie sa va zic cine canta pe Ibanez.

Daca va intrebati, n-am nici o legatura cu firma Ibanez sau MCMusic, si nici macar nu cant acum pe Ibanez, in schimb am avut mai multe in trecut, deci pot sa am o parere.

lasa-i tata in suferinta lor :)

Link to comment
Share on other sites

Zic asta pentru ca nu poate fi vorba aici de nici o parere obiectiva.

Personal imi plac Ibanez-urile pentru ca sunt foarte comode dar nu imi plac pentru ca au un ton de "tabla" (pe clean) [asta o spun din ce am probat eu - nu am ajuns la Ibanez-uri care costa mii de coco]...

Link to comment
Share on other sites

Topicul este cam vag. Vorbiti mai bine despre anumite serii sau modele, dar asa despre Ibanez in general ... :)

 

Ar fi interesant totusi sa spuneti ce va place voua la ele? (ca sa fiu la fel de vag) :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cum a spus si varu` mafiei orice chitara sub 1000 lei ca e varza nu numai Ibanezul , asa ca depinde ce ai probat .

Eu mi-am schimbat doza din bridge ( ca numai pe ea o folosesc) , adevarul e ca dozele de stoc nu prea sunt decente , dar depinde de gusturi .

 

Sa stii ca n-am nici o legatura de rudenie cu Mafia :) . ontopic : problema e pusa bine, dozele stock la modelele ieftine sunt cam de ***, dar daca schimbi dozele diferenta e foarte mare, deci constructia chitarii e buna.

Link to comment
Share on other sites

e un nou trend :)

am vazut si eu semnatura lui razvan si mi-au trecut prin cap mai multe chestii :) pana una alta am vazut ca el canta pe squire :)

aceeasi poza am vazut-o la userul felix..m-a facut curios fapt pt care i-am ascultat un pic galeria de inregistrari :D

ca idee:si eu vreau fender sau gibson de 5000$ si amp pe lampi de 10000$..dar momentan consider ca nu ma limiteaza cu nimic sculele pe care le am :D ...nu prea le merit nici pe astea.

asa ca as vrea sa vad o justificare cat de repede posibil de la cei care fac nazuri referitor la ibanez:

in ce fel ii limiteaza?

ce stiu ei canta si nu se poate pe ibanez?

eventual un audio/video ceva..sa vedem si noi profanii cum se canta.

si fara faze de genul ''cand o sa pui tu mana pe o chitara adevarata si sa o auzi in cutare amp atunci sa vorbesti''.

Link to comment
Share on other sites

Am probat 6-7 modele din seria Prestige, inclusiv doua JEM-uri.

Pot sa spun ca sunt chitari exceptionale.

Insa punctul lor forte nu este tonul de clean sau crunch (prefer oricand un stratocaster pentru clean sau un telecaster pentru crunch), ci tonul de lead.

 

Pe langa griful extrem de comod alte facilitati ar fi: acces foarte usor la pozitiile superioare, 24 de taste (din care ultimele 5 scalloped la modelul JEM), bridge de tip floyd rose.

Evident, facilitatile respective pentru multi dintre noi pot fi inutile.

Personal prefer chitarile cu bridge fix.

 

Ca si etalon de comparatie am avut Fender Stratocaster 1957 Reissue, Fender Telecaster 1952 Reissue si Tokai LS-250 (varianta japoneza pentru R7/R8).

 

Asa ca no comment ...

 

Aprecierile de genul : ibanezurile sunt proaste mi se par un fel de talibanism.

De la un anumit nivel nu poti spune ca o anumita marca de chitara e proasta. Ci alegerea noastra va tine doar de preferinte.

La polul opus, nu poti sa te astepti la prea multe de la o chitara de 1000 RON.

Link to comment
Share on other sites

Mersi ca imi faceti profile views :) Keep em coming :D

 

Asa, ca sa ma bag si eu subtil in acest thread.

Odata vreau sa spun, este total de GLUMA ce am la semnatura, si da, am luat de la Felix de la avatar aia cu ,,selling etc" Daca ofenseaza asa de mult scot , nici o problema :D

Mai, nu am nimic OAAAA WHOOO IBANEEEEEZZZZ.....sa fim seriosi, sunt niste lucruri asa ce tin total de gust care nu imi plac, nu cred ca are rost sa le insir, pentru ca nu ar fi defecte, atat ca nu obtin voicingu ala care imi place mie de era superstrat anii 80, atat , si asta e de la doze, ca majoritatea sunt din basswood, ironic, the prime material for Fender Superstrat bodies :D. Pot sa spun sincer ca imi place Ibanez Artcore Talman, care e un model low end....cat despre pedale, electro, sau acustice, nu am absolut nimic. Nu se cearta nimeni ca nu avem de ce sa ne certam, serios.

 

Bolly, da cant p squiER( :)) sau sCUAIEr :), si nu mi-e rusine, stiu ca nu sunt tocmai the best, mai ales ca una din ele e un biet Bullet care prin ingaduinta unui prieten cu tot cu upgrades si tot am reusit sa-l scot la 300 ron, si nu e rea deloc, desi nu suna ca cea cu sd-uri si mai veche cu ceva ani, nu are aceiasi greutate si nimic din aialalta....dar cleanul p singles e super pentru surf guitar. Acum daca ar incepe cineva sa-mi zica ca squier sucks, ok na...sucks, parerea voastra, nu prea imi pasa ;) Pana la urma chiar e vorba de preferinte si nimic altceva. Ce n-as da pentru delay si chorus analogic ibanez....

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

nu stiu cat de on-topic e, dar arata bine modelele Iceman...acu, nu stiu cat de bine suna, nu am probat niciodata ibanez-uri

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

ibanez gsa60 prima mea chitara electrica, sincer nu e prea bine facuta, mi'au zburat chestiile alea de pe headstock care tin corzile jos si chiar nu pot sa inteleg de ce au mai pus si tremolo la ea, numai asa de ochii lumii, oricum ibanezurile nu sunt pe gustul meu.. inafara de sz si desigur iceman.. oricum nu sunt un fan ibanez si nici nu voi fi vreodata

Link to comment
Share on other sites

Parerea ULTRAPERSONALA: Ibanezul este o chitara aproape de perfectiune in sectorul ei.

 

Sa luam de pe rgc wiki:

 

"In anii '80 aparitia muzicii heavy metal a adus cu sine si nevoia de chitare mai avansate atat din punct de vedere al aspectului cat si al sunetului. Era nevoie de chitare cu un design agresiv si care sa ofere un timbru "gras" care sa sune bine in combinatie cu un amplificator high-gain. Noua generatie de chitaristi a ridicat stacheta in materie de viteza si tehnicitate si altfel a aparut nevoia unor instrumente mai versatile, cu gatul mai subtire si cu punti mai stabile. Superstrat-urile au venit ca un raspuns la aceste noi cerinte: modelul original Stratocaster personalizat si imbunatatit. Primele variante erau realizate la comanda dar datorita succesului de marketing noile chitare au fost introduse in productia de serie."

 

Deci: Ibanez-ul s-a ridicat ca firma dupa celebra era de copii in aceasta perioada, in anii 80 si s-a orientat catre noul stil heavy. Odata cu ei, atunci a aparut Sfanta Treime- formata din Ibanez, Jackson si ESP, care au preluat 90% din acest sector de piata.

A compara cele doua tipuri de chitari superstrat si strat este....ignoranta. Nu au nimic in comun decat faptul ca sunt chitari.

In timp ce Ibanez-ul, si in special modele avansate, este o chitara "all round", stratocasterul si alte asemenea tind sa fie specializate.

Personal, pe Ibanezul meu cu 7 corzi pot sa cant o plaja mai mare de stiluri, ceea ce nu gasesc ca se poate face pe stratocaster.

Sunt de acord ca modelele "cheap crap" de la Ibanez au un sunet mediocru, si dozele suna a carton. Dar asta se intampla pt ca Ibanez au ales sa produca mediocritatile sub aceeasi firma, neluand in seama expemplele lui Fender (Squier), ESP (LTD), Gibson (Epihone) sau Jackson (Charvell). Firme care au facut mediocritati sub denumirile din paranteze.

Pe Ibanezul meu pot sa cant lejer Satriani, Vai, metal, rock, ce vrea muschii mei, exceptand blues sau jazz. Stratocasterul limiteaza la aceasta categorie. Am un ibanez RG7620, cu doze DiMarzio, si nu l-as da nici pe un fender de 1500 de euro. De ce? Daca ma duc la o cantare si vreau sa cant de la Jason Becker si Joe Satriani la Metallica, Iris ,Cargo sau Billy Idol, un fender m-ar face sa sun ca un carton presat, nu mi-ar da timbrul necesar.

Recent am avut sansa sa cant pe un Yngwie Malmsteen Strat: super specializat, dar, din punctul meu de vedere este o chitara care te ingradeste. Insa in momentul in care incepi sa canti pe felia lui, lucrurile se schimba total, acolo deja iese in evidenta dintre o mie de chitari.

 

Concluzia:esti chitarist polivalent si iti place sa canti Dream Theater, Joe Satriani, Metallica, Steve Vai, Loureiro, All Shall Perish sau As i lay Dying, Nirvana, Guns dar ai din cand in cand chef si de un Pynk Floyd sau Hendrix, te indrepti spre Ibanez si doza humbucker. Acelasi lucru este valabil si pt shredderi. Insa, daca esti specializat (mai ales in gandire :) ) si nu iesi din zona blues-ului, jazz-ului si iti place chitara nu prea "alterata" de sunete "inutile" ca distorsul sau alte asemenea, te indrepti spre single coil si Fender. Simplu.

Link to comment
Share on other sites

Concluzia:esti chitarist polivalent si iti place sa canti Dream Theater, Joe Satriani, Metallica, Steve Vai, Loureiro, All Shall Perish sau As i lay Dying, Nirvana, Guns dar ai din cand in cand chef si de un Pynk Floyd sau Hendrix, te indrepti spre Ibanez si doza humbucker. Acelasi lucru este valabil si pt shredderi. Insa, daca esti specializat (mai ales in gandire :) ) si nu iesi din zona blues-ului, jazz-ului si iti place chitara nu prea "alterata" de sunete "inutile" ca distorsul sau alte asemenea, te indrepti spre single coil si Fender. Simplu.

[/color][/size]

 

Te-ai gandit mult cand ai dat-o pe asta ? :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea ULTRAPERSONALA: Ibanezul este o chitara aproape de perfectiune in sectorul ei.

 

Sa luam de pe rgc wiki:

 

"In anii '80 aparitia muzicii heavy metal a adus cu sine si nevoia de chitare mai avansate atat din punct de vedere al aspectului cat si al sunetului. Era nevoie de chitare cu un design agresiv si care sa ofere un timbru "gras" care sa sune bine in combinatie cu un amplificator high-gain. Noua generatie de chitaristi a ridicat stacheta in materie de viteza si tehnicitate si altfel a aparut nevoia unor instrumente mai versatile, cu gatul mai subtire si cu punti mai stabile. Superstrat-urile au venit ca un raspuns la aceste noi cerinte: modelul original Stratocaster personalizat si imbunatatit. Primele variante erau realizate la comanda dar datorita succesului de marketing noile chitare au fost introduse in productia de serie."

 

Deci: Ibanez-ul s-a ridicat ca firma dupa celebra era de copii in aceasta perioada, in anii 80 si s-a orientat catre noul stil heavy. Odata cu ei, atunci a aparut Sfanta Treime- formata din Ibanez, Jackson si ESP, care au preluat 90% din acest sector de piata.

A compara cele doua tipuri de chitari superstrat si strat este....ignoranta. Nu au nimic in comun decat faptul ca sunt chitari.

In timp ce Ibanez-ul, si in special modele avansate, este o chitara "all round", stratocasterul si alte asemenea tind sa fie specializate.

Personal, pe Ibanezul meu cu 7 corzi pot sa cant o plaja mai mare de stiluri, ceea ce nu gasesc ca se poate face pe stratocaster.

Sunt de acord ca modelele "cheap crap" de la Ibanez au un sunet mediocru, si dozele suna a carton. Dar asta se intampla pt ca Ibanez au ales sa produca mediocritatile sub aceeasi firma, neluand in seama expemplele lui Fender (Squier), ESP (LTD), Gibson (Epihone) sau Jackson (Charvell). Firme care au facut mediocritati sub denumirile din paranteze.

Pe Ibanezul meu pot sa cant lejer Satriani, Vai, metal, rock, ce vrea muschii mei, exceptand blues sau jazz. Stratocasterul limiteaza la aceasta categorie. Am un ibanez RG7620, cu doze DiMarzio, si nu l-as da nici pe un fender de 1500 de euro. De ce? Daca ma duc la o cantare si vreau sa cant de la Jason Becker si Joe Satriani la Metallica, Iris ,Cargo sau Billy Idol, un fender m-ar face sa sun ca un carton presat, nu mi-ar da timbrul necesar.

Recent am avut sansa sa cant pe un Yngwie Malmsteen Strat: super specializat, dar, din punctul meu de vedere este o chitara care te ingradeste. Insa in momentul in care incepi sa canti pe felia lui, lucrurile se schimba total, acolo deja iese in evidenta dintre o mie de chitari.

 

Concluzia:esti chitarist polivalent si iti place sa canti Dream Theater, Joe Satriani, Metallica, Steve Vai, Loureiro, All Shall Perish sau As i lay Dying, Nirvana, Guns dar ai din cand in cand chef si de un Pynk Floyd sau Hendrix, te indrepti spre Ibanez si doza humbucker. Acelasi lucru este valabil si pt shredderi. Insa, daca esti specializat (mai ales in gandire :) ) si nu iesi din zona blues-ului, jazz-ului si iti place chitara nu prea "alterata" de sunete "inutile" ca distorsul sau alte asemenea, te indrepti spre single coil si Fender. Simplu.

 

Foarte profund, mai vorbim peste cativa ani, cam toti ajung la Fender si la Gibson.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.