www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Grosmann - Copie Les Paul / Semi Hollow Body


Trex
 Share

Recommended Posts

Pret : 14 mil la Grosmann

 

Culoare : Hmm nush lemnului de nuc cred

Forma : Les Paul

Body: mahon Semi Holow body

Gat : Mahon

Fretboard : Rosewood cred

Chei : baie de ulei

Cordar : tunomatic clasic

Doze :standard (da model zebra)

 

PARTI RELE :

1: Finisajele un pik lasa de dorit pt o chitara la pretul asta. Unele mici probleme da si din graba

pt o schimbare de doze ceruta de mine.

2: Corzile cu care a venit chitara sunt inutilizabile. Da orikum primul lukru cand iti iei chitara iti

iei si o pereche de corzi pe masura.

3: Chitara un pik grea (da chitarile din mahon sunt cam grele in general)

 

 

PARTI BUNE :

1: Griful f comod si destul de subtire ma asteptam un pik mai gros la un Les Paul dar e mai

comod asa. Grif f drept si nu falseaza la nici o tasta. Un pik uscat dar se rezolva cu un pik de

ulei pt freetboard.

2. Electronica pare curata, potentiometrele si swichurile se comporta bine si chitara nu scoate

bazaituri si sunete neplacute.

3. Dozele. Nu ma asteptam la ceva f special fiind dozele standard (atata ca model zebra :)) dar

dar am fost placut surprins de ele. Dozele sunt f decente. Sunt destul de high output desi nu

exagerat si folosind tonul individual pt fiecare doza, care chiar faci diferenta, poti scoate o gama

larga de tonuri din ele. Sunetul produs e clar si delok mudy.

4. Sustain :). Aici cred ca si tunomaticul si mahonul au ceva de spus. Nu cred ca poti cere mai

mult sustain de la o chitara. La capitolul asta cred cea mai buna pe care am pus eu mana.

5. Sunet per total destul de variat. Distorsionul il duce destul de bine (si poate cu ceva doze SD

sau EMG urla si mai bine). Cleanul suna f cald (daca mai ajustezi si tonurile un pik) si sa nu

sune prost ... da se simte ca are suflet chitara (nu sunt eu asa bun chitarist sa scot tot din ea).

6. Lookul. Se vede si in poza da chitara arata bine. Ma gandeam ca poate o sa il rog pe un

preten sa imi graveze pe ea 3 randuri de sarma ghimpata ( ce vrei fiecare cu pasarica lui :))

asta numai ca sa mai schimb lookul de clasica.

 

 

SUPORT : Nimik de comentat. Discutat cu Cristi si m-a asigurat ca orice nu imi convine se rezolva si na garantie 1 an.

 

Deci am cumparat-o fara sa o incerc, direct de pe net. Vazut-o numai in poza. Cand am desfacut pachetul hmm am vazut chestiile de suprafata, corzile care nu mi-au lasat o impresie buna, faptul ca era grea, griful un pik uscat si ce parea asa mai imperfect si se vedea. Eram un pik speriat inainte sa o bag in priza :( ca na dat ceva bani pe ea si aveam si asteptari. Am stat cam o ora si facut setupul si schimbat corzile cu ce mai aveam si eu pe acasa. Am trecut direct pe distorsion ca na asta ma doare mai tare si na incet incet a inceput sa imi apara iar zambetul pe fata. Am schimbat mai mult efacte si multe chestii le auzeam aku ce nu le auzeam calumea sau nu imi pareau asa placute cu celelalte chitari (am mai detinut 3). Am trecut si pe clean si m-a uimit sustainul si claritatea. Si pe distors f clar si definit se aud notele si rifurile. Cu un set de corzi noi cred ca o sa se auda si mai bine.

 

Deci cred ca chitara isi face banii (desi mai multa atentie la finisuri is a must). Orikum si numai pt sunet care

este totusi impresionant.

Deci eu recomand orikui care vrea sa isi cumpere o chitara sa treaca si pe la Grosmann si sa compare raportul pret/calitate/sunet cu cel al marcilor straine si scumpe (la noi docamdata).

 

NOTA 9/10 (mai mult pt micile chestii legate de finishuri)

post-376-1139404287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Noutati:

Avut ceva probleme cu chitara si cu ocazia asta am trimis-o napoi la Bucuresti si schimbat doza din bridge cu un Seymour Duncan Invader :). Si na suna f bine aku.Doza din neck ramas la fel ca isi face treaba.

Multumit de noua doza, ajuta f mult chitarii si recomand oricui care nu e multumit cu tonul sau ce scoate chitara lui sau vrea mai mult sa salveze ceva bani pt o doza buna.

Link to comment
Share on other sites

Ok.

In principiu am trimis-o inapoi pt ca intr-o zi nu a mai vrut sa functioneze pe doza din bridge decat on and off cand vroia ea. M-am gandit ca era un fir dezlipit sau care nu mai facea contact si am desfacut-o eu. Am gasit un fir care parea mai fragil si intradevar el era problema (legatura de la potentiometrul de volum la potentiometrul de ton). L-am relipit si s-a rezolvat. Am trimis-o sa se uite in ea si Cristi sa fie sigur ca asta era problema si pt ca vroiam o doza noua (SD) ca altfel probabil nu o trimiteam.

I-am mai cerut sa imi schimbe si jackul pt ca mie imi parea ca nu intra cablul suficient de mult (desi Cristi a zis ca e ok), si na schimbat si jackul si asta e ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.