www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz Coarda Re La Liber Si Sol Tasta 7


Guest Paul MV
 Share

Recommended Posts

Guest Paul MV

salutare,

 

dupa cum spune si topicul problema e fretbuzz la coarda Re la liber si la coarda Sol tasta 7

din cate am citit ori e o tasta prea inalta, ori griful stramb. :)

poate sunt pe aici unii mai priceputi ca mine

chitara e luata nu demult de la un distribuitor mare din romania, unde mi s-a zis ca probabil o sa imi pileasaca tasta , ca nu au alta sa imi dea la schimb, dupa ce au incercat sa detensioneze griful, sa ridice corzile, etc

chitara a fost 500 euro.

 

stie careva mai multe, ce ar putea fi mai exact?(suplimentar fata de ce am gasit eu)

 

multumesc anticipat!

Edited by Paul MV
Link to comment
Share on other sites

Si la banii astia apar probleme de genul? Si zici ca tot bazaie dupa ce au umblat la truss rod si au ridicat corzile? Probabil e cum zici tu...sa fie o tasta mai inalta. Iar coarda libera poate bazai si din cauza contactului cu cordarul...depinde de chitara. Eu asa am patit la clasica.

Btw, despre ce chitara e vorba?

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV
http://www.youtube.com/watch?v=XgbjKQBMV8I...feature=related

uite un tip aici care a avut aceeasi problema ca tine si modalitatea rezolvarii ei.de la minutul 3:03!

 

merci mult de link si rasp

 

e buna faza, am ras bine: deci concluzia ar fi... luati de la musician's friend ca ei o schimba fara comentarii pentru orice mica problema :)

varianta 2, cu pilitul, s-au oferit cei de la magazinul de unde am laut-o sa o faca....sa vedem ce iese, acum e la ei.

 

daca sunt ate pareri avizate sunt binevenite, eu raman la idee ca o firma care se respecta o schimba fara comentarii la orice problema care tine de fabricatie

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV

nu conteaza marca, ca apoi e probabil evident de la cine e luata :-P ...sau posibilitatile teoretice :-P

 

conteaza sa vedem niste pareri avizate :-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV

cum spuneam e mai putin importanta marca chitarii si magazinul, pentur moment as aprecia daca sunt unii mai informati pe acest domeniu care ar putea oferi o parere avizata :)

 

....ca idee suplimentar fata de am am scris eu, se poate conchide : e o problema de setare a chitarii sau una de fabricatie?

 

merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Hann

Incearca sa schimbi corzile cu altceva. Si eu am un pic de buzz la RE liber pe un Takamine EG340SC cu D'ADDARIO 85*15 bronze. Am pus GHS PHosphor-Bronze si bye-bye buzz, ca sa nu mai vorbesc de timbrul total diferit pe care il obtin cu aceste GHSuri. Nu consider ca e vina intrumentului. Nu toate chitarile se comporta la fel cu diferite corzi. Sper sa iti rezolvi problema pt ca e pacat sa nu te poti bucura de o chitara de 500 de euro.

 

LE: Daca ai avut probleme cu o marca sau un dealer poate ca ar fi bine totusi sa ne spui despre cine/ce e vorba. Poate in felul asta altii nu vor avea aceeasi experienta neplacuta. Daca vanzatorul se preocupa de remedierea problemei atunci :) . Probleme pot aparea si la intrumente mult mai scumpe, dar potentialii cumparatori ar trebuie sa primeasca un heads-up, macar sa stie sa testeze (mai) atent la cumparare.

Edited by Hann
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.