www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Din Imagini


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

 

Unul din filmele mele preferate de cinemateca este "Ascensor spre esafod", regizat de Luis Malle. Muzica, realizata de Miles Davis, este de-a dreptul extraordinara, remarcabila (cel putin pentru mine). Am urmarit un documentar despre film, care e considerat un nou pas in cinematografie, si un lucru interesant mi-a atras atentia. Miles Davis in timpul inregistrarilor improviza urmarind imagini din film. De regula regizorul cere muzicianului ca prin muzica lui sa accentueze emotional anumite scene, de dragoste, de suspans, comice, etc. In cazul acestui film, ca o noutate, Luis Malle se bazeaza doar pe ceea ce Miles Davis simte si exprima vizionand imagini din film, iar rezultatul este cu totul deosebit.

Chestiune: va inspira imaginile? ati incercat vreodata sa cantati/improvizati in timp ce urmariti un film fara sonor? credeti ca e posibil sa exprimati prin muzica sentimentele transmise de imagini?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am incercat sa improvizez pe un film/imagine, asta si ptr ca am foarte multe idei in cap dar nu stiu inca sa le transmit prin muzica din pricina ca nu am anii de cantat, nu se creaza o sinapsa intre idei si instrument.

 

Prin muzica transmiti sentimente, fara nicio indoiala.In blues spre exemplu multe dintre cantece sunt intamplari din viata interpretului transpuse prin versuri si instrument.

 

Un artist bun este cel care transmite sentimente prin cantec.Daca esti alde "Pink" si "Katty Perry", produci "muzica" doar de dragul banilor si doar atat sa vrei multi bani si mai multi bani atunci nici artist nu esti ptr mine, iti bati joc de viata ta, nu ai nicio valoare ca om.

 

Imi plac topicurile tale. Sunt curios ce varsta ai :)

Tine-o tot asta! :)

Cheers :)

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Desigur... nu de multe ori atunci cand te uiti la un film iti sar teme muzicale in cap, ale tale sau ale altora, adica melodii cunoscute deja.

de multe ori, din lipsa de timp pt exercitii, cand ma uit la un film mai... lejer iau chitara si fac exercitii de digitatie in timp ce urmaresc... si tot urmarind intrerup exercitiul si cant fiind atent si la film, poate ca este si un bun exercitiu...

 

printre astfel de filme ar mai fi "Paris, Texas", cu coloana by Ry Cooder si in regia lui Wim Wenders... si Into the wild, cu coloana by Eddie Vedder. Sau Big Fish, la care Pearl Jam au facut "Man of the hour", la cererea regizorului, dupa ce au vizionat filmul.

 

cat despre Miles... there can be only one :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.