www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Basarabia..


gadjo
 Share

Trebuie sprijinita miscarea pro europeana din R. Moldova?  

74 members have voted

  1. 1. Are Romania o datorie fata populatia de limba romana din Moldova?

    • Da, dar acum e prea tarziu pt a se mai faca ceva.
      3
    • Da, Moldova trebuie integrata in UE.
      1
    • Da, ar trebui sa urmarim unirea.
      11
    • Nu, este un stat independent si nu trebuie sa ne amestecam.
      12
    • Nu, pt ca majoritatea moldovenilor sunt anti-romani.
      3
    • Nu, pt ca sunt saraci sau mafioti si ne-ar crea probleme.
      5
    • Ma doare in ...
      11
    • Comunismul trebuie sa dispara, indiferent de loc.
      24
    • Ar fi de ajuns o prezenta culturala romaneasca mai intensa, fara sprijin politic.
      4


Recommended Posts

@archdude.. stai linistit, nu scapi de BAC. pt ursi exista NATO.

 

Din simplu motiv ca 80% din multimea aia s-a dus doar pentru scandal, chit ca habar nu au ce vor.

 

.. asta nu ai cum sa stii. scandalagiii au fost foarte probabil infiltrati pt a putea justifica ulterior o interventie in forta si din cate se pare, partidele de opozitie sunt de forma pt ca sunt de acord cu tot ce zice mr V.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

FREE TIBET

JOS COMUNISMUL

ROMANIA MARE

Muarte americanilor viitori comunisti! :)

 

"Proprietarii capitalului vor stimula clasa muncitoare sa cumpere din ce in ce mai multe bunuri scumpe, case, tehnologie, impingandu-i sa faca credite cat mai mari, pana datoriile lor devin de neplatit. Acestea vor duce la falimentul bancilor, ce vor fi nationalizate, iar statul o va lua pe drumul care duce in final catre comunism."

Karl Marx, Das Kapital, 1867

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei totul degenereaza intr-o bascalie ieftina la un pet de bere si o punga de seminte.

Baietii n-au fost in stare in 20 de ani sa isi formeze o clasa politica in stare sa tina piept comunistilor. S-au cuibarit la pieptul Mamei Rusii si sunt 100% dependenti energetic de ea. Si cand vine vremea votului, tot la comunisti se intorc. Aia e... Sa le fie de bine.

Pacat de tinerii care au iesit in strada si care vor sa scape de plaga rosie, dar din pacate sunt in minoritate, iar in democratie (chiar si de forma, cum e la ei) nu au alte mijloace sa schimbe regimul decat alegerile. Intrebarea e cat au putut comunistii sa fure la vot, cand partidele din opozitie au obtinut 13%, respectiv 12%?

Daca atitudinea anti-comunista era manifestata la alegeri nu se ajungea pana aici.

 

PS: Se pare ca numarul de locuri in parlament obtinut de comunisti e insuficient pentru a impune presedintele...

http://www.realitatea.net/comunistii-moldo...ale_492146.html

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Ca de obicei totul degenereaza intr-o bascalie ieftina la un pet de bere si o punga de seminte.

 

Daca se umfla asa de tare tricolorul in tine - FA DOMLE CEVA CONCRET.

Nu ne tine noua morala pentru ca nu purtam ochelari de cal ca tine.

 

Da, ai dreptate - e urat ce se intampla acolo.

Ai vreo propunere concreta ? Ai ceva interesant de zis, in afara de "Basarabia e pamant romanesc" ???

Link to comment
Share on other sites

Daca se umfla asa de tare tricolorul in tine - FA DOMLE CEVA CONCRET.

Nu ne tine noua morala pentru ca nu purtam ochelari de cal ca tine.

 

Da, ai dreptate - e urat ce se intampla acolo.

Ai vreo propunere concreta ? Ai ceva interesant de zis, in afara de "Basarabia e pamant romanesc" ???

 

Te rog sa incerci sa-ti gasesti capacitatea morala de a nu fi mojic. Intr-un post mai sus am spus ce cred despre aceasta situatie. Nu inteleg legatura dintre ochelarii de cal(de altfel niste admirabile animale) si mine.

 

Propunere concreta nu am pentru ca nu detin nici un mecanism de a face ceva concret, insa pot sa remarc faptul ca Romania a sprijinit prin diverse mijloace (vize gratuite, burse studentesti, acces facil......) Rep Moldova, asa cum a fost ea pana acum. Daca oamenii imbracati in rosu nu vor mai fi la putere acolo, poate demersurile politice/diplomatice/economice/sociale vor fi ceva mai lesne de indeplinit si promovat.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

De ce e rau sa fii sub influenta rusilor ??? cat timp ei is prieteni cu rusii o sa aiba o viatza mizerabila , insa nimeni inafara de rusi nu o sa aiba tupeul de ai ataca sau sa faca razboi contra lor.

Link to comment
Share on other sites

si eu m-am intrebat acelasi lucru.....mai multi decat m-as fi asteptat....

 

Eu mi-am dat seama ca nu prea stiu. Am citit un pic din Marx si mi-am dat seama ca ce credeam eu ca e comunism nu are nicio legatura cu Marx. Oricum, alde Ceausescu, Lenin s.a. nu au avut nicio treaba cu filosofia. Fiindca comunismul e in primul rand o filosofie. Asazisii fosti 'comunisti' despre care stiam eu ca au fost comunisti nu au fost de fapt decat niste muncitori transformati peste noapte in niste politicieni ordinari. Ordinari cum sunt si politicienii de astazi, de fapt. Am vazut ca aici s-a votat cel mai mult 'Comunismul trebuie sa dispara, indiferent de loc'. Mie insa imi vine greu sa strig JOS COMUNISMUL atat timp cat nu prea stiu ce e aia, dar pot sa strig Jos cu ordinarii din toate timpurile, si de ieri si de azi.

 

Voronin e comunist? Prin meseria mea am cunoscut multi politicieni ai Romaniei de azi. Nu cred ca Voronin e mai cult ca ei. Si atunci mai ca-mi vine sa zic ca as baga mana in foc ca nici Voronin habar nu are ce-i ala comunism.

 

LE: e bine macar ca nu mai sunt asa multi "fani" Che Guevarra care sa strige "jos comunismul".

 

Foarte tare :)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca noi ca indivizi putem face efectiv ceva pt cei de peste Prut.. la nevoie aia pun armata si mor oameni degeaba. mai bine se cara fiecare pe unde poate.. si asa, multi sunt deja plecati.

 

eu constat pe pielea mea ca votez degeaba la noi in tara deci ce pretentii sa mai am de la clasa noastra politica (si de la intelectualii de marca) sa miste ceva? poate cu niste organizatii ceva sa ii fortam sa faca ceva concret dar sa sustinem noi direct manifestarile de acolo e periculos.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

un punct de vedere la care subscriu. al lui Faust.

orwell trebuie, totusi, reeditat.

totalitarismul este, mai degraba, periculos.

de altfel, natura umana viciaza orice model social-politic pe care-l basheshte vreo minte mai odihnita.

cat despre Moldova, parca am mai vazut forfota asta odata...da' eram mic, aveam 13 ani.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Habar n-am. Eu am invatat despre el la Filosofie. Dupa revolta din 89.

 

Ok , in cazul asta despre conceptul filosofic comunism stiu toti cei trecuti de varsta de 18 ani (in cazul in care se mai face filosofie in clasa a 12-a....) .

 

Chiar daca in teorie comunismul este o utopie , in realitate s-a dovedit a fi o distopie .

 

offtopic : Apropos de Che Guevara....n-am prea inteles ce e cu Rage against the machine....ce vor sa fie sau sa para....stiu doar ca unchiul chitaristul a fost presedintele Kenyei....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Pe 21 Martie am avut ocazia sa concertam in plina campanie electorala la Chisinau, alaturi de Dance Trauma si chiar de pe atunci treaba se arata dubioasa...

Multe lucruri se spun, multe se dau la TV...acum depinde de ceea ce credeti...

Cert este ca sunt oameni "interogati" de ceva zile si nimeni nu stie ce s intampla cu ei in timp ce ProTv Chisinau dau emisiuni de divertisment...

Am auzit ca au fost cautati si oameni dupa IP deci treaba e groasa...

 

Nu am nici un fel de afiliere politica, insa am vazut cam cum sta treaba...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

comunismul trebuie inlaturat indiferent de loc/stat

am observat ca unii nu stiu cum de a ajuns moldova ce e acum.. ca sa sti, nu am lasat noi moldova, ca nu ne-a mai durut de ea sau ca asa am vrut, roosevelt si churchill au dat lui stalin moldova noastra, ca sa nu iasa cu scandal, la sfarsitul razboiului mondial (al 2-lea, paremi'se)

parerea mea e ca moldovenii s'au lungit: tipau si se impingeau cate'oleaca in gazoanele alea de politisti...au aparut apoi cei de la fortele speciale si au mai si trimis rusii niste trupe si gata. trebuia din prima, rupeau cordonul de politisi si gata...

ehh, acu' eu sunt mai jgheab: nu am fost acolo, nu stiu ce s'a intamplat defapt si nu i'am sprijinit si mai si critic...'cat. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.