• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
cyfer

Slide Guitar Tips And Tricks

30 posts in this topic

Salut!

Am început o serie de lecții video având ca temã principalã "slide guitar".

Sper sã vã fie de folos.

Dacã existã întrebãri, pot rãspunde la ele pe topic.

Primul episod:

Foarte fain, chiar ieri ma uitam la o lectie cu Bonamassa si as fi vrut mai mult. Sper ca in lectiile urmatoare sa vorbesti despre diferitele open tunings folosite la slide si felul cum se modifica patternurile de blues pentru ele.

Foarte fain, chiar ieri ma uitam la o lectie cu Bonamassa si as fi vrut mai mult. Sper ca in lectiile urmatoare sa vorbesti despre diferitele open tunings folosite la slide si felul cum se modifica patternurile de blues pentru ele.

Da, sunt deja 4 lecții înregistrate, cu siguranțã vei vedea mai mult.

Am vrut sã încep chestiunile simple pentru cã nu toți le cunosc.

Este timp ºi pentru abordãri mai avansate.

Mi se pare cã vorbesc despre open G într-una din cele 4 lecții...

Ar fi util pentru mine sã aud sugestii despre ce aº putea sã mai abordez.

De exemplu, întrebarea lui @varu' maftei despre diferitele tipuri de open tunings este foarte utilã.

Bravo, Cyfer! :)

Interesant si util.

Mulțumesc!

O sa fie "in curand" promovata cum trebuie cand lansam noul site

Deocamdata e pe beta sa vedem "cum arata" :)

Mr. C are multe in plan pentru voi si cred ca vom avea o colaborare foarte fructuoasa

Si, de ce nu, poate va inspira sa participati si voi la Musician`s Corner cu reviewuri de scule si alte alea

Poate chiar va dam noi sculele, cine stie :)

Chiar de tot !

Be right back ca sa zic asa !

Mulțumesc pentru susținere ºi pentru sugestii!

Vreau sã mai adaug cã slide-ul din gât de sticlã, al treilea pe care l-am arãtat, este fãcut de colegul nostru de forum @boc. Puteți apela la el în caz cã vi se pare prea complicatã sau periculoasã metoda DIY.

Inceputul e foarte promitator, astept cu interes urmatoarele episoade.

Spre rusinea mea, nu sunt deloc familiar cu chitara utilizata in clip, as fi curios sa stiu mai multe despre ea...

Spre rusinea mea, nu sunt deloc familiar cu chitara utilizata in clip, as fi curios sa stiu mai multe despre ea...

Chitara este un Danelectro vintage (din cate pare, Cyfer sper sa ne spuna mai multe :) ). Eu am o chitara Gretsch foarte asemanatoare care este o copie dupa un model Danelectro, are identic cu exceptia dozelor. Corpul acestor chitari nu este din lemn ci din masonite (nu stiu cum e pe romana... masonita?) care este un tip de placaj.

http://en.wikipedia.org/wiki/Masonite

Desi nu sunt din lemn aceste chitari suna extraordinar, au un sunet deosebit. :)

Salut!

Este o descriere pentru Danelectro pe pagina mea de echipament. Spune-mi dacã te mai intereseazã detalii în plus.

Corpul acestor chitari nu este din lemn ci din masonite (nu stiu cum e pe romana... masonita?) care este un tip de placaj.

http://en.wikipedia.org/wiki/Masonite

Desi nu sunt din lemn aceste chitari suna extraordinar, au un sunet deosebit. :)

Aºa este.

Deºi sunt la origine niºte instrumente "low budget", aceste chitãri au un mojo al lor :)

Este o descriere pentru Danelectro pe pagina mea de echipament.

Multumesc (si lui ulfhednar)! Scuze, nu m-am gandit sa caut sectiunea de echipament pe site, de regula incerc sa gasesc ce-i disponibil ca informatie inainte sa intreb. :)

Buna Cyfer, am si eu o intrebare legata de lectii:

M-am uitat la video-uri si am observat ca de cele mai multe ori slide-ul nu atinge toate cele 6 corzi ci mai degraba primele 4-5. Problema este ca am avut dificultati in a deplasa slide-ul in timp ce atingeam toate corzile. Corzile nefiind toate la aceasi inaltime imi este greu sa scot un sunet acceptabil. Este mult mai unsor in schimb daca tin slide-ul doar pe primele 3 corzi de exemplu. Este nevoie sa ating toate cele 6 corzi? Mai ales avand in vedere ca oricum fac muting pe corzile grose cu degetul mare si daca ridic degetul (pentru a lovi una dintre aceste corzi groase) vor suna toate 3. Sper ca nu m-am exprimat foarte incalcit, am tendinta de a face asta.

Si dupa aceea, poate ca o intrebare mai generala: se foloseste de fapt la slide guitar coarda a 6-a? Nu e simplu cu acordajul lui Keith Richards (5 corzi, Open G)?

Multumesc,

Alex

Buna Cyfer, am si eu o intrebare legata de lectii:

M-am uitat la video-uri si am observat ca de cele mai multe ori slide-ul nu atinge toate cele 6 corzi ci mai degraba primele 4-5. Problema este ca am avut dificultati in a deplasa slide-ul in timp ce atingeam toate corzile. Corzile nefiind toate la aceasi inaltime imi este greu sa scot un sunet acceptabil. Este mult mai unsor in schimb daca tin slide-ul doar pe primele 3 corzi de exemplu. Este nevoie sa ating toate cele 6 corzi? Mai ales avand in vedere ca oricum fac muting pe corzile grose cu degetul mare si daca ridic degetul (pentru a lovi una dintre aceste corzi groase) vor suna toate 3. Sper ca nu m-am exprimat foarte incalcit, am tendinta de a face asta.

Si dupa aceea, poate ca o intrebare mai generala: se foloseste de fapt la slide guitar coarda a 6-a? Nu e simplu cu acordajul lui Keith Richards (5 corzi, Open G)?

Multumesc,

Alex

Salut!

Nu ºtiu dacã am vorbit despre acest aspect în materialul deja filmat, dacã nu, sigur voi aborda subiectul în urmãtoarele sesiuni de înregistrare.

Din câte înțeleg, ai o chitarã la care raza de curburã a tastierei este micã, iar corzile sunt setate astfel încât sã urmãreascã aceastã curburã. Aceastã setare prezintã avantaje ºi dezavantaje pentru slide. Va fi foarte greu, dacã nu imposibil, sã "prinzi" sub slide toate cele 6 corzi, dar acest procedeu nici nu este recomandat pentru începãtori. Cu cât foloseºti slide-ul peste mai multe corzi, cu atât mai greu este sã obții o intonație corectã ºi vibrato. Bineînțeles, trebuie sã ai ºi tehnicã foarte bunã de muting folosind mâna dreaptã.

Ca începãtor, este bine sã începi cu note simple (nu acorduri), caz în care setup-ul tãu la chitarã este util. Slide-ul va fi ca un fel de tangentã peste curbura tastaturii ºi va atinge doar câte 2, 3 corzi, ceea ce uºureazã treaba mâinii drepte. Atunci când cântãm pe corzille 1 ºi 6 putem chiar înclina slide-ul astfel încât acesta sã nu atingã decât corzile respective, sau cel mult ºi a 2-a, respectiv a 5-a, situație în care nu mai trebuie sã fim atât de atenți cu mâna dreaptã.

Atunci când vrei sã cânți pe corzile 4, 5, 6 ºi cânți cu degetul mare, va fi mai greu sã obții un sunet curat.

Eu folosesc aºa:

Pentru coarda a 4-a, degetul 1, în timp ce degetele 2, 3, 4 blocheazã corzile 1,2,3

Pentru coarda a 5-a, degetul 1, în timp ce degetele 2, 3 blocheazã corzile 4,3, iar degetul 4 corzile 1, 2

Pentru coarda a 6-a, degetul 0, care dupã ce loveºte coarda a 6-a blocheazã coarda a 5-a, restul degetelor blocând la fel ca mai sus.

Oricum, la chitara ta, în aceste situații, slide-ul nu va atinge coarda 1 ºi probabil nici 2.

legendã :)

degetul

0 - mare

1 - aratator

2 - mijlociu

3 - inelar

4 - mic

Din câte înțeleg, ai o chitarã la care raza de curburã a tastierei este micã, iar corzile sunt setate astfel încât sã urmãreascã aceastã curburã.

Da, la asta ma refeream. Raza de curbura a tastierei nu stiu daca este neaparat mica sau mare. Este vorba de un Fender Telecaster cu raza tastierei de 9,5'' (241mm). Dar oricum, corzile urmeaza curbura tastierei.

Multumesc pentru raspuns. Astept cu nerabdare noi lectii. :)

Ricewind.

exista slide-uri cu curbura pt astfel de chitare. se numesc Harrison, sunt facute de Dunlop si se gasesc la Guitar shop. 20 lei bucata.

este din bronz, foarte gros si foarte bine facut. :)

se potriveste perfect cu curbura de tele/strat.

eu asa ceva folosesc... si atunci cand sunt in open N merge foarte bine pe toate corzile... si merge foarte bine si in standard cu o actiune mai mica pt ca fiind curbat si mai gros la un capat e mai usor sa "apuci" corzile :)

ar mai fi o chestie sa-ti dai si actiunea mai sus... astfel poti sa apesi putin cu slide-ul

scuze... acu vaz ca esti din Nemtzia :) anyway... cauta un slide cu curbura.... mi se pare ca sigur am vazut pe banzai-effects.de (ceva de genu)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel

Ricewind.

exista slide-uri cu curbura pt astfel de chitare. se numesc Harrison, sunt facute de Dunlop si se gasesc la Guitar shop. 20 lei bucata.

este din bronz, foarte gros si foarte bine facut. :)

se potriveste perfect cu curbura de tele/strat.

eu asa ceva folosesc... si atunci cand sunt in open N merge foarte bine pe toate corzile... si merge foarte bine si in standard cu o actiune mai mica pt ca fiind curbat si mai gros la un capat e mai usor sa "apuci" corzile :)

ar mai fi o chestie sa-ti dai si actiunea mai sus... astfel poti sa apesi putin cu slide-ul

scuze... acu vaz ca esti din Nemtzia :) anyway... cauta un slide cu curbura.... mi se pare ca sigur am vazut pe banzai-effects.de (ceva de genu)

Am mai vazut aceste slide-uri Harris dar pana acum nu am facut legatura. Char ma intrebam la ce folosesc. :D Mersi!

Cum serialul de lecții online de pe Metalhead n-a mai fost continuat, pun câteva solouri de slide guitar înregistrate live.

Radu Lupaºcu a filmat aceste pãrți dintr-un unghi foarte avantajos pentru cine doreºte sã observe ce se întâmplã pe acolo. :)

Aici sunt acordat în Open G cu „capo” pe a doua tastã ºi cânt din E.

Excelenta initiativa .Super.

Am citi cam 80 % din ce s-a scris ,

Un aspect cred ca nu l-am zarit .

Dupa experienta mea este nevoie de o"actiune" mai mare ( inalta ) si corzi bine tensionate ca sa sune ca lumea.

Timbru se inchide un pic din "Tone" ca sa scapi de buzz daca nu-l doresti mai ales in cazul slideului din otel .Cu sticla sunetul cum s-a aratat si demonstrat este mai inchis nu tzaraie atat la atingere.Plus tehnica de a "propti" side-ul trebuie exersata ,se pune ferm pe coarda ca sa nu fie tranzitia cu buzz ( daca nu vrem ca si efect aparte acest buzz intre slide si coarda , coarda si taste in anumite cazuri.)