• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
Deagu

Cum Sa-ti Faci O Piesa

53 posts in this topic

Fiecare "songwriter" are metodele lui. Este un domeniu foarte puțin standardizat.

Eu pot vorbi despre felul în care scriu eu cântece, dar nu mã luați prea în serios pentru cã nu am câºtigat pânã acum vreun Grammy sau ceva… :)

Pentru mine, toate cântecele pleacã de la un riff. Riff-urile le compun de obicei pe chitarã sau în cap. Aceasta este etapa întâi, cea mai simplã, dupã care urmeazã etapa a doua, ironic, cea mai complicatã. Trebuie sã conectez acel riff cu câteva cuvinte, o propoziție interesantã. Spun cã e cel mai dificil, pentru cã îmi e greu sã asociez cuvinte muzicii în general.

Dacã propoziția/fraza compusã peste riff este atât de interesantã cât sã mã intrige, pot trece la scrierea versurilor. Nu scriu niciodatã versuri pentru a transmite un mesaj sau pentru a-mi expune o pãrere. Pentru asta existã eseuri. Nu îmi place muzica militantã. Muzica e strâns legatã de sentimente ºi aºa ar trebui sã fie ºi versurile. Construcția pleacã doar de la fraza cheie de la început. Încerc sã o analizez pe toate fețele ºi sã o deschid ca pe un evantai în mai multe idei. Procedeul este un fel de "cãutare interioarã". "Ce îmi spune un anumit cuvânt?", "unde mã duce cu gândul", etc…

Când toate frazele tip "idee" sunt înºirate pe hârtie, încep sã le aduc într-un format de cântec. Ajustez numãrul de silabe, rimele, strofele, refrenul, bridge-ul... decid ce tip de structurã i se potriveºte mai bine piesei (ABABCB, BABABB, etc).

Când textul este gata, îl recit cu voce tare, timp în care observ dacã existã dificultãți de pronunție, dar ºi linia melodicã a textului. Cuvintele au o melodie a lor, iar când încep sã le cânt peste riff, linia melodica apare într-un mod natural.

Ultima parte este cea cu progresia de acorduri. În general riff-ul este pe un singur acord ºi în funcție de text decid unde plec mai departe din acel acord. De exemplu, dacã sunt în G, cobor banal ºi lejer în Em (6m) sau textul cere o schimbare tip "ear twisting" spre Bbm (3bm)? Este tot o chestiune de feeling, dar ajutã mult sã cunoºti ºi armonie bine.

Întotdeauna revin la un cântec pentru a-l rescrie. Dacã a trecut ceva timp de când l-am scris, îl pot privi de pe o poziție oarecum neutrã ºi pot analiza la rece dacã sunt puncte în care cântecul scârțâie ºi din ce motiv.

Iata ,felul cum compune maestrul Cyfer mi se pare foarte sanatos,cel putin in teorie...Spre rusinea mea,maestre nu iti cunosc nici o creatie...

Iata ,felul cum compune maestrul Cyfer mi se pare foarte sanatos,cel putin in teorie...Spre rusinea mea,maestre nu iti cunosc nici o creatie...

Pe multe dintre ele le-ai ascultat deja la serile de Open Mike :)

Uite, pe pagina mea de youtube gaseºti câteva. respectiv:

Take Me

Sharp Edged Bone

Just For Those Days

Fried

White and Red Blonde

Audiție plãcutã!

Pe multe dintre ele le-ai ascultat deja la serile de Open Mike :)

Uite, pe pagina mea de youtube gaseºti câteva. respectiv:

Take Me

Sharp Edged Bone

Just For Those Days

Fried

White and Red Blonde

Audiție plãcutã!

O, ''Sharp Edged Bone''! O cumpar! Negociem?

@karpi & @john: alea erau puse doar pentru versuri, daca dadeati la profil era si muzica, adica AICI.

acum am ascultat, dupa lungimeea textului este genul cam la care ma asteptam.

Vezi ca unele sunete de synth sunt false .Cel care seamana a fagot iar la alta piesa pianul la unele note joase .

O fi ceva cu "detune" la fagot si la pian sitntetizare/prelucrare defectuoasa.Si eu am patit cu unele sunete , la capete de gama pot fi "calcule" cu greseli depinde de calitatea "device"-ului.

CANTIC DA PROTEST,TRAI-TI-AR!

Mosu-i mos dar tot iubeste: \ Mamaliga se lipeste... \ Intinde mana la baba, \ Este supla,mai mult slaba. \

Nu e vorba ca e slaba, \ Manipularea e oarba \ Dealungul pana-n calcai \ O cauta de cucui...Degeaba!

Ce sa faci neica Ioane... \ Ca nu poti iubi de foame. \ La cascaval si ciolanas \ E guvernul,pupa-l-as... \

Degeaba te dai in''fente''... \ Te-a lovit in dividende. \ Bugetele sant secate, \ Au fost greu impozitate \Tu te-ai dus si i-ai votat! \ Uninominalizat! \ Totul pare prelevat \ Din cutia cu rahat...

Nu exista o "reteta" speciala pentru compozitie, parerea mea....

Eu ori fac versurile deodata cu linia melodica si cu rifful (desi nu pun accent pe versuri, mai mult muzica) ori fac doar muzica si versurile le las in seama solistului...

Fiecare compune cum ii sugereaza inima, nu exista tabulaturi pentru compozitie

Nu exista o "reteta" speciala pentru compozitie, parerea mea....

Eu ori fac versurile deodata cu linia melodica si cu rifful (desi nu pun accent pe versuri, mai mult muzica) ori fac doar muzica si versurile le las in seama solistului...

Fiecare compune cum ii sugereaza inima, nu exista tabulaturi pentru compozitie

Asa este.M-am gandit ca totusi o sa-i foloseaca cuiva ''dezbaterea'' noastra...Acu asta e...

@karpi: fagotul si pianul sunt samplate; am folosit EWQL.

Da dar la unele "intinderi" prea mari falseaza "softul" render-ul nu-i corect , constantele nu mai sunt valabile si asta-i rezultatul.

Yamaha realizeaza sinteza pianului cu 27 de perechi de FM-modulation dupa un algoritm pe care nu-l dau nimanui e secret ,E munca lor si investitia trebuie fructificata.Celelalte "soft"-urii simple ce pot rula si pe un home PC sunt jucarioare.

De exemplu ptr o aparitie /interviu am hotarat sa duc BT-uri ca sa am pe ce face unele demonstratii ca sa constat ca erau FALSE ca si pitch ,eram in fuga nu mai avem timp ( nu m-am asteptat sa fie false ) nu m-ar fi deranjat dar trebuia sa fie toate BT-urile la fel in pitch sa nu ma acordez ptr fiecare BT separat ca nu-i timp .

Am facut din no mixdown si am corectat pitch-ul plus am mixat mono ca sa nu am surprize cum am mai avut (sa se auda doar un canal din stereo) bineinteles suna ca porcu in mono "Delete"....Ajung iar la Track-ul BT pre master ,singur singurel in multi-mixer am sters trackurile cu instrumentele de la inregistrare.

Dau a vad cam cat sa corectez ....SI...... totu-i perfect ./!!!!!!! ????????

Nemai avand mixerul plin de trackuri ( nu erau multe doar vre-o 12 ) pitchul era perfect .

Deci ca si concluzie cu multe trackuri si efecte realtime *char puse pe "mute"!!) a falsat mixdown-ul si probabil totul .Nu mai zic de MIDI care inainte de a pierde sincronul miorlaie si suna nasol cu cat are mai multe efecte si caactyeristici reglabile si softsynth-urile care redau wave-sample ce fac la fel daca se folosesc multe efecte in realtime .

Ptr pian am folosit ptr calitate SF2 soundfont dinamic cu optiunea DFD daca am RAM prea incarcat si nu se poate folosi pe un P-IV numa singur singurel un singur instrument ..il produci tragi pe un track stereo ca si wave ptr mix cu celelalte instrtumente ,Cu tobele la fel patesc.

Ma tot bate gandul sa iau o placa de baza macar "dual core" cred(sper) ca si RAM-ul este "dual" altfel cu 2 G n-am facut nimic.

Edited by karpi

Foarte fain topicul, si util :)

Eu unu sunt de parere ca muzica e o prelungire a sufletului nostru!Si cum uneori sufletelul meu ma indruma sa nanai cate ceva, ca orice om, nanai, iar cand se intampla asta, iau primul telefon mobil, mp3 cu inregistrare, indiferent unde m-as afla(tramvai, buda, club) si incep sa ma inregistrez nanaind, ba chiar daca imi vin si unele cuvinte in cap, le scot si pe alea, tot pe ritmul nanaielilor :)

La fel si la versuri.Acum ceva ani eram implicat in miscarea rap-ului underground de la noi, si numai eu stiu cum stateam ca tampitul prin fel si fel de locatii sa scriu versuri pe etichete de bere, pachete de tigari, sa nu le uit, ca picau din senin!Cam asa la linia melodica, teme, etc...ce-mi dicteaza sufletul si nu am o chitara la indemana, incerc in orice fel sa consemnez, fie ca e vorba de o linie melodica, o idee, sau un vers, doua!

Acum m-am lenevit la scris versuri, fiind prins cu alte treburi, dar o metoda pe care o mai aplicam era aceea ca luam niscaiva versuri scrise, le citeam atent, incet, fara graba, si in acelasi timp, incercam sa le citesc pe ritm melodic, nanaiala, iar cititul in gand, precum citesti o carte cand te plictisesti!Si uite asa imi venea in cap si linia melodica pentru poezia respectiva...apoi acordurile pe nanaiala, si din acorduri, note care suna bine, adaptari, ciupeli, etc... :D

Sunt de parere ca un suflet frumos, poate face muzica minunata...pt ca asa cum am mai zis, este ceva ce se face mai mult cu sufletul decat chiar cu teoria, uneori(cazul lu Hendrix, care n-avea treaba cu foile si teoriile) :D

Succes!

PS: cand iau chitara in brate cant improvizatii, ma joc la ea....uneori ies chestii faine, le cant, le combin, pana ma trezesc ca le uit :D Noroc ca mai trec si pe portativ cate odata ceva ce-mi place cum suna...

@Cyfer: buna metoda ta!Mi-a placut mult faza cu Grammy-u :) Pt mine, de exemplu, sa cant, indiferent cu vocea sau chitara, inseamna sa ma simt eu bine, si in acelasi timp, si prietenii mei...eu cant pt mine si prieteni, atat...Nu ma gandesc la industria muzicala, daramite la premii mari!Si am vazut multi oameni foarte talentati, atat vocal cat si la diverse instrumente, care faceau asemeni mie, si nici nu erau niste nume in muzica...pacat, chiar erau talentati, si sunt de parere ca ar fi meritat sa transmita lumii ceea ce ei cantau si cum cantau ;)

Edited by Mr_ORL

Eu am alta reteta, compun partitura pentru chitara 1, primul exemplu, de obicei genul meu muzical imi permite sa ma inspir din opere, cantonete, requiemuri, opere, etc. restul vine de la sine. Totusi urmez un sablon R+B+R+S+R+S(outro) (R=riff, B=bridge, S=solo). Chitara 2 urmareste sa tina ritmul in timpul executarii solourilor (cele 2 in cazul meu). Chitara bas, simplu urmeaza chitara 1 si ritmul dupa metronom. Percutia si tobele, depinde in ce gama ma aflu, depinde de ritm si are mereu rolul sa dea contur piesei. Urmeaza in final vocea in cazul meu (screams) dupa un vers anume care nu poate fi deslusit cu una cu doua pentru ca solistul isi scuipa bine plamanii aplicand tehnica de 3 simpla a black metalului, apare des versul alb.

Cam asta ar fi totul despre reteta mea dragi prieteni sper sa ajute la ceva. :)

Yamaha e altceva, EWQL a samplat intr-o camera instrumentele dintr-o orchestra, nota cu nota, pe mai multe niveluri de velocitate si mai multe articulatii. Nu e niciun stretch.

Eu n-am auzit nimic fals...Poate Karpi are auzul mai exersat in genul acesta de orchestratii...

Depun candidatura

Leustean,mai leustean Ca se duce,ca se pierde, Am umblat la popi si babe

Ne caznim puica de-un an Ca ne straduim se vede, Sa stiu focul unde arde.

Cand pe pat,pe canapea Au secat izvoarele, Nici cu popa,nici cu drac

C-o nevasta tinerea Tremura picioarele... Nu gasii fundul la sac...

Depun candidatura:

Puica nu ramase grea.

La scoala de muzica neo invatat cam asa sa compunen :

un intro instrumental nu trebuie sa depaseasca 2-3 minute ...

tema a instrumental

tema a cu variatii si voce

tema b instrumental

tema a

tema a cu variatii si voce

tema c instrumental

dupa aia un interludiu instrumental ce nu constituie nici o tema

si vine alta parte a melodiei in care e total diferit tot ...

si se repeta structura ,,,,

in principiu e un fel de rondeau insa nu chiar ....

asa se pot face melodii complexe si ok .... insa totul depinde de liniile melodice ...

de obicei la scoala de muzica nu facem vocal la melodii insa mai intra cateodata corul ....

de multe ori ajunge sa faci un riff calumea si sa variezi dinamica tempo ritm instrumentatia (scara?) nu stiu cum se spune (adica aceasi melodie mai inalt sau mai jos) si se poate decora melodie cu direite sunete (usi trantite, pahare sparte , arma ce se incarca , etc )

e vorba de imaginatie :)

Edited by szekely

Da...,creatia se impaca bine cu tineretea...Odata cu trecerea anilor lucrul asta devine greoi si cu mare chin... ''Doua sute de votca''isi asteapta continuarea cam demultisor...

Cred ca nimeni nu stie cum se face o piesa sa fie buna.O piesa buna vine-spunea un coleg...

Putina''mecanica''tot trebuie sa stii-sa obtii maximum din momentul de inspiratie.

O ciudatenie a momentului de nastere al unei piese ar fi faptul ca textul sufera numeroase modificari pana gasesti varianta potrivita.Saptamani ,poate chiar luni dureaza procesul.Cu linia melodica e altceva.Caldura frazelor din momentul acela magic trebuie pastrata .Intervetia ulterioara,''la rece''mi se pare ca trunchiaza.

Cred ca textul se scrie mai mult cu mintea iar melodia mai mult cu sufletul(inima).