www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Clasica...piese,discutii


Guest Coarda
 Share

Recommended Posts

Guest Coarda

sal...am facut acest topic pentru cei interesati de chitara clasica.Am vazut ca mai exista un topic pentru flamenco.Toti cei care vreau sa propuna ceva piese, sau au unele nelamuriri sunt bineveniti. :)

 

...si m-ar interesa ceva piese latino.mai dificile...

Am cautat,da nu am gasit nimic interesant....asa ca cine stie....va rog

Edited by Coarda
Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

da...multzam..succes cu canonul...eu caut ceva piese mai grele ca si asturias.ceva greu si fain :)

In principiu,ceva ce merita cantat...

 

dau un cola...prin posta :)

Edited by Coarda
Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

cine ma poate ajuta?

nu stiu de unde sa iau istoria lui bach.adica vreau sa stiu ce a compus,cat a compus si in ce ordine.daca e cineva care stie si ar putea sa ma clarifice putin..

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

cred ca m-ai inteles putin gresit...muzica clasica e muzica clasica,dar eu cant la chitara clasica si am nevoie de ceva piese latino..intelegi?si mie imi place mult muzica clasica, dar aici ma refeream la chitara :)

 

dar noah... Se pare ca nu stie nimeni,,adica nu ma ajuta... in fine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

nu stiu cum sa iti explic..gen Antonio banderas.piese pentru chitara clasica. un exemplu MALAGUENA .am tot cautat pe net si nu am gasit piese faine.acuma ai inteles?

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

am gasit o piesa cre imi place dar nu gasesc partitura

 

de Carlo Domeniconi Koyunbaba presto se cheama piesa

 

chiar as fi foarte "implinit" daca ar avea-o cineva

 

are cineva piesa lui Carlo domeniconi ,, Koyunbaba presto ?

am gasit piesa si oriunde as cauta nu o gasesc.

Daca ma poate ajuta cineva cu ea ar fi just great :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.911tabs.com/tabs/c/carlo_domeni..._presto_tab.htm :)

tabulaturile se deschid cu programul Power tab ...sau asa ceva (iti spun colegii ca mie imi scapa cum ii zice acum).....trebuie sa gasesti pe undeva trial version...

am inteles acum la ce te referi . partituri de chitara clasica din pacate nu vei prea gasi pe internet . cel mai bine ar fi sa cauti alte surse (carti ....) . poti gasi tabulaturi , care sa fie ok , dar nu ai garantia ca sunt 100% corecte , dar tot e ceva .

succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

pai eu am o groaza de carti,teorie,piese,dar piesa asta imi place foarte mult.nu stiu de ce.pentru clasica ii mai sec cu taburi.nu am cantat decat dupa partitura pe ea.nah ,, intelegi, note , durate,,..

Link to comment
Share on other sites

bine..programele de genu au si partea de partitura ( care de multe ori e plina de greseli , pt. ca programele astea sunt destul de limitate ) ....si partea de tab .....dar nu stii de cine e facuta ....poate fi foarte buna sau foarte proasta....

partituri ai sanse foarte mici sa gasesti la aproape orice fel de piesa .... poate o pagina scanata....dar cam atat....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

inca mai astept propuneri de piese pentru chitara clasica,.sau daca le aveti scanate ar fi si mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

Multumesc mult Finics, pentru PM,.Nu stiu daca l-ai primit pe al meu inapoi...da,eu am nevoie de ceva piese ceva mai greute ca si Asturias.cred ca stiti despre ce vorbesc.multimesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

asturias in transcriptia cui? (stii ca a fost initial, ca toata opera lui albeniz de altfel, pt pian)...

asa, domnu coarda... cu tremoloul cum stai...

banui ca un "requerdos de la alhambra" il fumezi fara stres... atunci incearca "gran tremolo" de barrios

poti incerca si alte piese de-ale lui barrios, sunt deosebit de interesante, captivante... si asta e un puternic factor motivational sa te ajute sa treci peste faptul ca-s mai greute.

incearca si sevilla, tot de albeniz

 

nu stiu ce sa iti mai spun... depinde mult ce iti place...

daca vrei mai spre "latino", cum spunea un antevorbitor, incearca un Seis Por Derecho, de A. Lauro

sau "tango en skai", sau ceva de villa lobos...

 

daca vrei clasic, stii ca bach e taticul...

 

daca vrei modernist, incearca niste leo brouwer...

 

mai trec pe aici, ma bucur ca s-a deschis topic de clasica... imi aduc si eu aminte de copilaria mea chinuita... :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

Da stiu..bine stau cu tremolo - l-am fumat :) - da si brouwer, si bach, si albeniz, nis prieteni, numa ca vroiam ceva mai latino.am auzit la un cunoscut o piesa latino foarte faina si nu stiu cum se cheama,,nu am mai apucat sa il intreb.de aia va intreb ca poate, poate dau peste ea.daca incerc sa fac rost de un video in care canta o sectiune din ea,si o stie careva cum o chema ar fi fain.incerc sa o uploadez.va astept. cu raspunsul desigur :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

am gasit...am luat de la un prieten...ii bun baiatu asta din video la chitara,,ii mai lung video asta dar pe mine ma intereseaza de la minutul 10:11 secunde...ii un segment dintr-o piesa faina care mie imi place.,,si are si ceea ce vreau eu - latino sound...chiar as vrea sa aflu cum o cheama.

Edited by Coarda
Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

de ce nu imi merge upload-ul? zice ca nu am pus nici un atasamant.dar am dat pe browse, am selectat ce vreau si tot scrie ca nu e nici un atasament.de ce?

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarflag

te ajut eu de data asta...poate nu l-ai putut uploada pentru ca era 3gp ... la bagat zip si l-o luat.numai bine.ai dreptate chiar ii bun baiatu

Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

multumesc mult...da cred ca de aia...deci cum spuneam de la minutul 10:11 minute ma intereseaza ,,

 

scuze..minutul 10:11 secunde :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Am vazut ca mai exista un topic pentru flamenco.

 

 

 

...si m-ar interesa ceva piese latino.mai dificile...

Pai tot cam pe acolo banuiesc ca ar trebui sa cauti...

 

nu stiu cum sa iti explic..gen Antonio banderas.piese pentru chitara clasica. un exemplu MALAGUENA .am tot cautat pe net si nu am gasit piese faine.acuma ai inteles?

Antonio Banderas? :) Poate te referi la Los Lobos - Cancion del mariachi!

Si vazand ca faci referire la Malaguena, eu unu tot la flamenco te trimit :D

 

Hai sa iti dau niscaiva repere:

 

-Nova Menco

-Armik

-Robert Michaels, etc

 

De renumitii Paco de Lucia, Al di Meola, chiar si Gipsy Kingsi nu mai zic...astea-s genurile pe care cred ca le cauti, genuri care sa franga inimioara oricarei fetiscane, indiferent de varsta ei :)

 

Latino, ce intrebai tu mai devreme, ti-a spus cineva ce este...Pune-te de studiaza si rupe gugalu in doua pe genul flamenco, si ai sa gasesti ceea ce cauti :D Dupa, te apuci sa asculti, apoi cauti piesele, sau le dibuiesti daca te pricepi si nu gasesti tab-uri sau cele pe care le gasesti nu-ti convin(se mai intampla) ...Sau poti sa cauti "chitara spaniola", dar nu latino :)

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Guest Coarda

got it...greseala de exprimare atunci :) .da de piesa aia din video care l-am uploadat nu stie nimeni cum o cheama?de la minutul 10:11 secunde.chiar ii SPANIOLA piesa.(sa nu zic latino) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.