www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


Guest Cãtãlin himself
 Share

Recommended Posts

Guest Cãtãlin himself

am pus corzi chitarii dar sunt prea apropiate corzile de freturi si am conectat-o la pc si nu scoate nici un zgomot

Edited by Cãtãlin himself
Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

deci astea sunt piesele interne a chitarii

 

ma straduiesc sa o repar daca o vand scot doar un milion pe ea deci

chitara asta are ceva experienta de viata

post-10212-1238409154_thumb.jpg

post-10212-1238409162_thumb.jpg

post-10212-1238409170_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

si inca ceva cat costa o doza single coil sau hummbucker

 

un lucru as vrea sa stiu are rost sa upgradez chitara adica sa cumpar doze noi si sa schimb potentiometrele pt ca am conectat chitara la calc si nu scoate nici un sunet.

si inca ceva dupa ce am pus corzile deci erau prea aproape de fretboard!

ce sa fac

multumesc anticipat

Edited by Cãtãlin himself
Link to comment
Share on other sites

In starea care e ar trebui sa zici merci pt. 100 lei, insa ar fi pacat sa n-o pasezi cuiva care o poate restaura (like me :) ). Daca tii neaparat o poti face si tu, dar pe baza faptului ca te intrebi de ce ating corzile tastele atata timp cat nu are bridge, tind sa cred ca mai bine ai lasa pe altcineva s-o readuca la viata si ti-ai cauta una intreaga si setata.

Link to comment
Share on other sites

Guest alex36
are bridge dude

de asta ma mir

 

Din pozele pe care le-ai pus nu se vede nici un bridge . Ceea ce ai tu acolo este sa-i zic asa cordarul de care se prind corzile . Ar trebui sa mai ai o piesa (bridge ) pe care sa se sprijine corzile chiar unde se tremina pickguard-ul alb .

Link to comment
Share on other sites

Guest alex36
take a good look

 

OK .

De aceea nu am spus mai multe .

La tipul acesta de bridge de obicei poti regla actiunea din cele doua rozete ale lui . Incearca poate merge .

Link to comment
Share on other sites

cataline tu ai mare nevoie de cineva care stie electronica,dupa cum arata potentiometrele chitara aia trebuie sa functioneze

 

dozele alea sunt bune dar al dracu de scumpe

 

 

aaa si la bridge ii lipsesc niste piese mici de plastic pe care stau corzile

Edited by mad_max924
Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

nu am testat chitara pe amp doar pe calculator pe care am placa de sunet creative si nu a mers:(

Link to comment
Share on other sites

Daca e partea de electronica se poate rezolva usor, sfatul meu e sa nu te o vinzi, daca vrei poti sa o restaurezi usor si la cat de veche ai si din seria din care face parte, poti obtine o chitara chiar foarte buna. Daca o vinzi insa, nu merita mai mult de 100 de ron, pentru ca reparatiile "costa". Lemnul trebuie sa fie foarte uscat acum, iar daca i-ai pune niste doze calme p-90 soapbar? in neck si un coolrail in bridge? probabil ar suna foarte bine, iar cu putin smirghel si lacuit, poate si un pickguard custom, ar iesi ceva foarte frumos. :).

 

ps. poate ai vre-un fir dezlipit sau potentiometrele s-au dus dracului si nu mai fac cursa? Joaca-te cu mufa jack out, poate e de la ea.

Link to comment
Share on other sites

chitarele de tipul asta au un handicap major in bridge, care este de plastic si nu transmite bine sunetul. ar trebui schimbat. dozele sunt schaller, din cate stiu eu, si nu sunt rele deloc, iar crapatura aia poate fi reparata. succes! :)

De asemenea pragusul ala de tabla mai trebuie schimbat. Sunt si eu posesor de asa ceva si dupa investitiile facute (cheite, bridge archtop, un humbucker in bridge - dozele originale le-am pus in serie la neck, si desigur multa munca, pentru ca a mea era intr-o stare mult mai varza) ma pot declara multumit de rezultat

Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

si inca o intrebare

cu ce sa vopsesc chitara?

si despre potentiometre daca iau doze noi acel set are si potentiometrele lui?

eu am luat potentiometre pe care srie b500k trebuie si alt tip?

Edited by Cãtãlin himself
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.