www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preturi Amplificatoare in Romania


mickeyG
 Share

Recommended Posts

intrebati-l acelasi lucru si pe andries si o sa vedeti ce raspuns o sa primiti.

 

 

Corect. Totul depinde de ce vrea clientul. Mie de ex nu imi place deloc sample-ul asta overdrive.mp3. Mi se pare ca suna nazal si prost in general. Dar probabil ca cel pentru care a fost facut are tonul asta in minte. Sau e doar inregistrarea mai pe genunchi. Sau pur si simplu nu e pe gustul meu :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cred ca rezultatul a ceea ce ai spus tu e f bun. Mie mi se pare o discutie f interesanta, si cred ca nu sint singurul.

Problema e ca nu stiu care ar fi piata in Romania pt amplificatoare pe lampi produse de serie. Chiar daca ar putea sa ajunga la preturi decente (3-400 E, poate si mai ieftin in functie de complexitate) E o piata care probabil trebuie educata, si asta se poate face doar in f mult timp.

Tu cam cite amplificatoare crezi ca se pot vinde pe an in Romania? Cam cite ar trebui sa produci ca sa ajungi la preturi bune?

Chiar sint curios ce credeti voi despre asta.

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau dar samplerul merge cu MEDIA PLAYER. referitor la preturi:avem avantajul ca deocamdata in romania manopera este destul de mica dat fiind nivelul salariilor,deci ar trebui sa fie destul de ieftin un amplificator.totul depinde insa de nr. de bucati,care este cea mai multiplicativa sursa.un sasiu taiat cu laser si suduri in argon costa cam 50-70 euro.acelasi lucru in nr . de 500 buc. costa jumatate,si asta o putem extrapola la tot aparatul.comanzi sa zicem 20 de tuburi finale si platesti 12-20 euro functie de marca si furnizor-comanzi 2000 buc si pretul va fi cam 5-6 euro.un difuzor costa in comert cam 100 euro.am avut discutii cu cei dela celestion,si ajunsesem la 38 euro pt. un vintage 30 la 1000 buc.concluziile le trageti singuri.mai este o problema:un amp. de serie nu va suna niciodata ca unul "bibilit".la un asemenea amp.cum este combo din imagine s-a scos tot ce se putea scoate din 2 tuburi.de aici sunetul deosebit pe care il are.desigur ca si in varianta industriala voi cauta sa ma aproprii in proportie de cel putin 90% de performantele maxime.in concluzue pretul mare de cost este dat de unicitate si de "bibileala" sa nu mai spun ca pe panoul spate scrie de obicei SPECIAL CUSTOM MADE FOR..... si urmeaza evident un nume.acesta a stat in final ore bune langa mine si totul a fost adaptat pe gustul lui-pai cum sa fie ieftin?cunosc un tip in sua care cere 5000$ pt. modificarea unui jcm 800.multi il cunosc pe sorin romanescu despre care nu cred ca mai trebuie vreun comentariu.un chitarist de jazz de mare sensibilitate,un perfectionist si un tehnician desavarsit.cine il cunoaste sa-l intrebe cu ce amplificator canta si mai ales daca l-ar vinde.intrebati-l acelasi lucru si pe andries si o sa vedeti ce raspuns o sa primiti.am dat doar 2 exemple de 2 mari profesionisti pe care nu ii poti pacali cu butoane frumoase si cu luminite.cei care se pricep stiu ca poti cumpara un condensator de cuplaj cu 0,01$ dar si cu 4 $.depinde ce anume vrei-behringer sau diezel.producatorii de componente de calitate stiu bine ce produc si nu vor vinde niciodata ieftin.un potentiometru poate costa 8000 lei la magazinele cunoscute de toti dar si 4$ la producator-ma intreb daca iese acelasi lucru.am purtat o discutie mai ampla pe forum in ideea de transmite niste informatii pertinente la care nu toata lumea are acces.se pare ca rezultatul nu a fost chiar cel scontat de mine:aceste este si motivul pt. care ies f. rar pe forum.am postat diverse scule pe forum nu pt. a-mi face reclama,ci pt.a va oferi termene de comparatie.lucrez de placere si nu pt. a-mi castiga existenta .asta imi ofera avantajul de a-mi selecta clientii si de a lucra relaxat.cine doreste un lucru de calitate plateste,cine nu ,are multiple posibilitati de a alege si altceva.

postez aceleasi samplere in mp3

Link to comment
Share on other sites

Hai mah ca mi s-a facut mila de voi! :) Le-am facut eu mp3.Am pus si pe bucatele ca sa dati doar ce va intereseaza jos.Cum am facut?Am facut cu nero un cd audio -imagine.Apoi l-am montat in alcohool si l-am ripuit in mp3 cu media playerul. :) Astept aplauzele...

01_Track_1.mp3

cleancomb.mp3

dreivecomb.mp3

linear_clean.mp3

linear_drive.mp3

overdrive.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

cauta pe musiciansfriend, zzsounds etc.

are 25 w, 9 efecte digitale.misto e ca poti folosi si reverb si delay in acelasi timp. are tap delay cu 3 moduri.

2 canale. canalul de drive e ok.tehnologie transtube care simuleaza lampa.boxa de 8"

alte efecte:flange chorus, rotary sp., wah, phaser, tremolo, octaver.switch modern si vintage.

e made in usa, si e nou.

in magazin la noi il gasesti la 10 mil 600.

vezi pe situl mcmusic

 

eu zic ca stie mult mai multe decat orice la banii astia

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

cauta pe musiciansfriend, zzsounds etc.

are 25 w, 9 efecte digitale.misto e ca poti folosi si reverb si delay in acelasi timp. are tap delay cu 3 moduri.

2 canale. canalul de drive e ok.tehnologie transtube care simuleaza lampa.boxa de 8"

alte efecte:flange chorus, rotary sp., wah, phaser, tremolo, octaver.switch modern si vintage.

e made in usa, si e nou.

in magazin la noi il gasesti la 10 mil 600.

vezi pe situl mcmusic

 

eu zic ca stie mult mai multe decat orice la banii astia

 

 

iti dau 5 mil ... banu` jos ... ce zici?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest dau.bine

Sall All

Oameni Buni , linistiti-va !

Rog negativisti si amatorii de chilipiruri in domeniu sa se abtina.

De curind m-am apucat sa-mi construiesc si eu un amp. pe tuburi ,ceva mai simplu fiind primul meu amp:

un etaj , un canal : doua 6l6ca finale , 3 6H2 preamplificare.

Deja am cheltuit 300 Euro numai pe componente, nemaipunind la socoteala munca a doi oameni, faptul ca finisajele nu sunt gata si rezultatele inca incerte ,dar , ma rog, e un experiment la care am vrut sa dau curs din mai multe ratiuni...

Asa ca , concluzia cred ca e urmatoarea: n-ai cum sa obligi producatorul, fie el Panda ,Tone ,Overdrive vb, numai de cei care au postat aici, sa-ti ofere pret de buget redus, la un produs de calitate facut pe comanda, in cel mai rau caz vei avea produsul de banii pe care ii dai.

Parerea mea , e ca un 600 Euro pt un head facut pe comanda e un pret mai mult decit rezonabil.Cu o singura conditie .....sa confirme.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Stiu ca ai zis sa ma abtin... dar tu nu pui la socoteala valoarea experientei celor susmentionati. Si cred ca pe la 600 de euro te scotea si nenea Overdrive... poate iti da el mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall ,

Pai tocmai asta am zis man. Imi pare rau daca s-a inteles altceva...

Multumesc lui Panda si Overdrive pt.sugestiile pe care mi le-au dat

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.