www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Vi S-ar Parea Ideea De Un G3 Sau Chiar Un G5 Local?


Dark_star
 Share

Recommended Posts

Florin Ochescu-chitara

Nicu Patoi-chitara

Nutu Olteanu-chitara

Rares Totu-chitara

Eugen Kaminski-chitara

Paul Baciu-chitara bas

Raul Kusac-clape

Adrian Tetrade-tobe

 

N-ar umple Sala Polivalenta instantaneu???????

O buna inregistrare a concertului nu credeti ca ar da de gandit unui Steve Vai , unui Satriani sau Chiar Malmstein???????

post-770-1139217567.jpg

Edited by Dark_star
Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Ma indoiesc ca va avea ecou in afara...nu-mi spune acuma ca Petrucci va fi invidios si va dori sa cante cu chitaristii romani...sa fim seriosi...ai nostri mai au mult de invatat de la straini.(Patoi,Caminski...)La noi e lenea mare dar pretentiile si mai si!!!!

 

do not :) me!

 

PS: Ideea e buna,o colaborare macar de cateva ore este chiar interesanta si de dorit!!!!

Link to comment
Share on other sites

Florin Ochescu-chitara

Nicu Patoi-chitara

Nutu Olteanu-chitara

Rares Totu-chitara

Eugen Kaminski-chitara

Paul Baciu-chitara bas

Raul Kusac-clape

Adrian Tetrade-tobe

 

N-ar umple Sala Polivalenta instantaneu???????

O buna inregistrare a concertului nu credeti ca ar da de gandit unui Steve Vai , unui Satriani sau Chiar Malmstein???????

 

Sa cante ce? :)

Link to comment
Share on other sites

a fost aproape goala polivalenta cand au venit uli john roth si carl palmer si o multime de alte nume mari..seara dedicata lui hendrix si era gol. sigur n-ar veni nici dracu la chestia asta.. poate doar daca ar canta cargo in deschidere:)

si daca totusi ar veni cineva ar intra prin spate cu o vodca data la paznici. asa ca nu meritam un spectacol de genu asta..

Link to comment
Share on other sites

a fost aproape goala polivalenta cand au venit uli john roth si carl palmer si o multime de alte nume mari..seara dedicata lui hendrix si era gol. sigur n-ar veni nici dracu la chestia asta.. poate doar daca ar canta cargo in deschidere:)

si daca totusi ar veni cineva ar intra prin spate cu o vodca data la paznici. asa ca nu meritam un spectacol de genu asta..

 

Word. Desi parca mult mai mult as vrea un concert doar cu Andy Timmons decat cu toti cei sus-mentionati :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu voi la capitolul se organizeaza o cantare masiva in polivalenta cu romanasii nostrii...si se umple sa zicem pe jumatate.....nu sunt de acord insa de lipsa de apreciere fata de acei cativa chitaristi fff buni pe care ii avem.... cred ca un eveniment bine promovat.... ar schimba putin situatia cu polivalenta....si s-ar umple........

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Corect!

 

Hai sa va zic eu odata pt totdeauna parerea mea despre chitaristii romani: exista intr-adevar oameni de valoare in Romania,exista multi chitarist buni atat din generatia trecuta cat si din generatia actuala,problema este ca romanii(chitaristii) se "limiteaza" singuri la niste chestii,astfel nepretandu-se la un G3,G5 sau oricum i-ati spune!

 

Ca sa zic mai pe intelesul tuturor,sunt niste lenesi,puturosi.Prefera sa urce pe scena si sa isi cante "bucata" si atat!Nu ai sa vezi unul ca da in branci sa scoata tata un solo adevarat din chitara lui,sa vezi ca stoarce instrumentul ala de vlaga!Rahat!Nu o sa vedeti asa ceva la noi!Pt ca sunt niste comozi,nu neaparat ca nu se pricep(deci nu sustin ca ai nostri sunt slabi,mai mult dezinteresati)!!!

 

Si atunci,de unde naiba G3,G5 si altele???

 

Eu sper ca macar astia tineri sa mai umble putin la atitudine,sa vezi ca se chinuie sa cante la chitara!!!

 

Va salut si sper sa nu ma injurati,dar chiar daca o faceti,ce am scris,ramane!!!

Link to comment
Share on other sites

Zi-mi cati dintre cei de mai sus au compozitii proprii care se pot preta unui show stil G3.

Eu incadrez initiativa in ciclul de threaduri "trupa ideala" . Adica laudabil dar complet inutil si foarte fantezist :)

Deci sa inteleg ca te incadrezi printre cei care au auzit de Ochescu Patoi Caminski sau Olteanu ca sa nu mai spunem de Rares...... Ti se pare absolut imposibil ca oamenii astia sa nu faca vreodata show......cand am zis de un G3 sau G5 nu ma refeream la un stil vai sau un stil satriani sau petrucci sau eric johnson,, NU!!

Ma refeream la faptul ca si noi avem cu ce ne lauda....... daca tu ca roman te mandresti cu Vai sau Satriani si nu cu ceea ce avem si putem oferi si noi... Este aiurea... total aiurea.

Iar referitor la postul cu..."noi avem chitaristi puturosi................" dupa ce o sa aiba un concert unde osa poata aduce....... un nr mare de fani....implicit sa se stranga finante....mai discutam......Finantarea...acestor evenimente este la pamant....so cred ca te inseli amarnic.....

 

Sunt,nu sunt,asta este strict parerea mea!

Libertarea la opinie,ai uitat???Si nu am insultat pe nimeni,sper!

Lol apropo de libertate de opinie...........daca cineva se apuca si te bate de-ti sar capacele......si pe urma te mai si injura de mama focului tot libertate de opinie se cheama>??????

 

Sunt,nu sunt,asta este strict parerea mea!

Libertarea la opinie,ai uitat???Si nu am insultat pe nimeni,sper!

Lol apropo de libertate de opinie...........daca cineva se apuca si te bate de-ti sar capacele......si pe urma te mai si injura de mama focului tot libertate de opinie se cheama>??????

Link to comment
Share on other sites

Off-topic: lasa ca am fost de curand invatati de altii mai federali (si de nsite danezi parca) cum e cu libertatea de opinie si cat valoreaza ea, precum si despre efectele acesteia.

 

Cred ca n-are sens sa comparam un G3 sau G5 cu ce se poate face aici. Si nu vad un singur chitarist roman care sa fi lucrat atat de mult timp chitara (si muzica) cat unul precum Johnson sau Vai.

 

Si cum romanii abia s-ar strange la un G3, de un eveniment local de genul asta ce-ai mai zice? Hai, poate Big Mamou n-ar fi incapator, dar nu cred ca s-ar buluci la Polivalenta prea tare. Doar dac-or fi biletele la preturi mici-micute.

Link to comment
Share on other sites

Zi-mi cati dintre cei de mai sus au compozitii proprii care se pot preta unui show stil G3.

Eu incadrez initiativa in ciclul de threaduri "trupa ideala" . Adica laudabil dar complet inutil si foarte fantezist :)

 

 

 

Sunt perfect de acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca e in lucru un eveniment de gen cu Gram si Patranoiu si inca niste grei.

 

asa cum spuneam si eu pe undeva, intr-un post:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&showtopi...indpost&p=35526

 

abia astept sa ascult/vad ceva facut de baietii astia doi impreuna. Daca Patranoiu a plecat intr-adevar de la Taxi, cred ca e mai bine pentru el, ca se irosea intr-o trupa de rahat (solourile lui erau contrastante cu ce facea restul... :) ), iar Cristi Gram, dupa experienta cumva nefericita cu Talisman (unde tot solourile lui au adus un balon de oxigen trupei), ajunsese un fel de vioara a doua la Phoenix, merita mult mai mult.

 

cat despre ideea unui concert/turneu cu "greii" chitarii din Romania, e un lucru dificil de realizat si controversat totodata, avand in vedere lipsa de omogenitate ca varsta si stiluri abordate, ca sa nu uitam si "micile" orgolii personale, de multe ori distructive. In ce ma priveste, as aprecia pozitiv un asemenea proiect, macar ca semn ca se poate face ceva (cat de cat) ca lumea in lumea muzicala romaneasca.

Cine stie, poate ideea asta plecata chiar de aici de pe forum va prinde viata intr-o zi... :)

 

Numai bine tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

cat despre ideea unui concert/turneu cu "greii" chitarii din Romania, e un lucru dificil de realizat si controversat totodata...

 

greii chitarei in Romania ???????????????? :)

WTF !!!!!!!!!!!!!!!! :)

care-s aia?????????

aaaaa, vorbim de instrumentisti excelenti - OK.

 

da' ganditi-va un pic - ce ce v-au socat Malmsteen, Vai si Satriani, Gary Moore, Santana, Johnson.... Parca cu compozitie, nu? Pe langa vituozitate - compozitie, nu?

 

Si atunci, despre ce dreaq vorbim?

 

Scuzati-mi indrazneala....

Bafta

Link to comment
Share on other sites

hmm...controversata chestie...

@gnrmarius- stai linistit ca din chitaristii mentionati in primu post, sunt cativa care ar sta frumos langa unu ca satriani fara sa se simta mai micuti si neajutorati, iar despre ce ziceai tu cu solourile alea adevarate, pai, cred ca n-ai ascultat cum trebuie ce fac oamenii astia...ca sa nu zic ca si pe forumul asta e un chitarist pe care io l-as vedea cantand cu marii G3-urilor (mario_d)...

 

...cat despre organizarea unui astfel de eveniment in bucuresti la polivalenta, nu cred ca se poate, decat daca artistii care ar veni ar face asta din placere, voluntar, pt ca la un bilet de 10RON (pretul la care ar deveni accesibil pt mai multa lume un astfel de concert), nu vad ce mare profit scot (nici nu-s sigur ca se acopera costurile pt pregatiri, sunet etc)...

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Ce ma bucur ca am pus lumea in miscare!!!

Asa baieti,dati tare!Sa ma chemati si pe mine totusi la G3-ul romanesc,promit ca nu o sa mai fiu asa de carcotas,o sa stau in banca mea si o sa ascult...

 

 

 

Lol apropo de libertate de opinie...........daca cineva se apuca si te bate de-ti sar capacele......si pe urma te mai si injura de mama focului tot libertate de opinie se cheama>??????

 

Asta e libertate la golanie, nu la opinie,sper ca nu avem de-a face cu astfel de violenti pe forum!!!(ca exista tratament si pt ei)

 

Peace,man!

Link to comment
Share on other sites

greii chitarei in Romania ???????????????? :)

WTF !!!!!!!!!!!!!!!! :)

care-s aia?????????

aaaaa, vorbim de instrumentisti excelenti - OK.

 

da' ganditi-va un pic - ce ce v-au socat Malmsteen, Vai si Satriani, Gary Moore, Santana, Johnson.... Parca cu compozitie, nu? Pe langa vituozitate - compozitie, nu?

 

Si atunci, despre ce dreaq vorbim?

 

Scuzati-mi indrazneala....

Bafta

 

 

te sustin cu vehementa!

Link to comment
Share on other sites

Malex are dreptate. Exact asta e diferenta intre ai lor si ai nostri. Aia sint si compoztori geniali, au cite 4-5 discuri la activ, nu sint chitaristi care in general au stat prin vreo trupa mai buna sau mai proasta. Probabil ca f putini oameni (desi poate noua nu ne convine asta) sint impresionati de tehnica, sound si alte asemanatoare. Am mai spus-o si o repet, ascultatorului de rind nu ii pasa de astea. Ii pasa de muzica. Care la cei propusi cam lipseste. (Stiu ca spre exemplu Patoi cinta cu trupa si are compozitii excelente, dar nu sint in nici un caz pt marele public)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.