www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Florin Ochescu


Dark_star
 Share

Recommended Posts

exista o categorie de oameni, care, de obicei, rad de tot ceea ce nu inteleg!

nu stiu sincer, cat te pricepi tu la treaba asta, dar vreau sa te intreb doar, daca l-ai auzit vreodata pe ochescu cantand pasajele lui blackmore din deep purple.

nu-ti pot ura decat sa fii sanatos, ca altceva... :)

Parerea mea ,...

Problema este ca nu toti l-au urmarit sau cunoscut pe Florin si nici nu stiu cat este de disciplinat.Si nici nu inteleg ca are o masura si un bun simt in tot ceea ce canta.Niciodata nu l-am auzit pe Florin confudand in improvizatie ,stilurile de muzica.Cui ii place intr-adevar muzica anilor '80 poate sa aprecieze just ce se aude in aceasta piesa.Auditia unei singure inregistrari nu este suficienta pentru a crea o impresie, pentru ca din punct de vedere muzical este deosebit de complex.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca s-a pus problema ca Ochescu ar fi mai bun ca Steve Morse . Nici Blackmore nu e mai tehnic ca Steve Morse ( desi pt mine Blackmore a fost , este si va ramane cel mai tare din parcare no matter what ) . Ideea era ca Ochescu intra mai bine in papucii lui Blackmore decat Morse . Si sincer , cu asta sunt si eu de acord .

Edited by Alex_Strat69
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca Ochescu intra mai bine in papucii lui Blackmore decat Morse . Si sincer , cu asta sunt si eu de acord .

Corect.Pai asta era si idea.Am fost cu cativa ani in urma , la concertul lui Deep Purple cu Steve Morse.Ce canta Steve Morse nu avea nicio legatura cu Blackmore iar ce canta restul trupei Deep Purple nu era din acelasi film cu Steve Morse.

 

Niciodata nu am inteles intrebarea asta cu "care este cel mai bun chitarist ???" .Fiecare instrumentist dar vorbind in particular de chitaristi , chiar si cand copiaza , se exprima muzical intr-un mod particular.In opinia mea ,nu exista cel mai bun chitarist.Poate sa existe , cel mai in voga,cel mai popular, cel mai tehnic,...etc. dar cel mai bun ??!!!!Ce inseamna asta ???Ce criterii ar trebui indeplinite pentru aceasta apreciere ?

Nimeni, niciodata, nu va mai canta ca Blackmore dar cu siguranta Florin Ochescu este unul dintre chitaristii care iti poate reda starea de spirit al lui Blackmore, folosindu-se de propria lui personalitate muzicala.

Parerea mea,...

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se parea sterila discutia, intrucit sint 100% sigur ca Morse nu si-a propus nici un moment

sa-l emuleze pe Blackmore, iar ceilalti membri ai Deep Purple nu i-au cerut vreodata asa ceva.

Lui StratMan ii place cum domnul Ochescu cinta ca Blackmore, iar lui Vladympv ii place cum Steve

Morse cinta ca Steve Morse.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

nu am incercat decat sa furnizez niste informatii utile celor care sunt interesati de subiect.

 

bineinteles ca apar tot felul de "eruditi", care, daca au strans un maldar de vinil-uri sau de cd-uri (pe care, dupa aia incearca, cam in zadar, sa le vanda, pe unde pot, inclusiv pe forum, incercand sa-si afirme "eruditia") isi inchipuie ca sunt niste ilustri cunoscatori, carora nu li se da importanta cuvenita cunostintelor lor. as fi dorit sa vad niste contraargumente cu care sa fiu contrazis pe marginea subiectului abordat, nicidecum sa mi se dea sfaturi infantile, dar categorice :) , despre ceea ce trebuie eu sa ascult si sa inteleg. a muta discutia in zona polemicii blackmore-morse, mi se pare, iarasi, un tertip de un prost gust caracterizant unei anumite categorii de forumisti de tip "autobagator in seama", unii dintre ei fiind chiar consacrati pe acest tip de post de observatie :) . evident ca multi si-au dat seama de asta si au facut precizarile necesare, cei rau intentionati iesind :) , ca de obicei, in evidenta.

 

revenind la subiect, o informatie care mi se pare importanta (evident, nu pt. un anume gen de "experti") este ca toate concluziile in legatura cu modul in care canta si suna ochescu, le-am tras urmarind foarte multe concerte in care a cantat acest chitarist, in perioada anilor 70 si 80, mai ales cu "rosu si negru". ceea ce a ramas imprimat pe discuri nu este, decat intr-o masura destul de mica, revelator pt activitatea si modul sau specific de a canta. oricum, dupa inregistrarea postata astazi, sincer, ma asteptam la cu tot felul de altfel de reactii, in special legate de echipamentul folosit. din pacate, fiind romani, ne preocupa totdeauna alte probleme, legate de cu totul alte aspecte, decat cele principale.

 

nu e nicio exagerare in ceea ce am declarat eu alaturi de comparatia lui cu blackmore. sunt inca destui martori avizati, ei insisi oameni valorosi de scena, care au cantat si l-au ascultat pe ochescu in perioada respectiva. n-aveti decat sa le cereti si lor parerea. pentru restul celor care se "indoiesc", se aplica zicala: ce stie taranul ce-i sofranul! invataceilor obraznici si mistocari, cu reale veleitati de viitori "experti", le recomand, cu multa caldura, sa participe la discutii doar daca sunt in cunostinta de cauza. sau mai stii? si-o fi facut aparitia, acum, pe forum, vreun "pui de hendrix" si inca nu am aflat! :lol:

Edited by StratMan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CORECT :) ASTA E UN PUNCT DE VEDERE LA OBIECT, DECENT

E BINE CA MAI CITESTE CATE UN MEMBRU RGC CU ATENTIE SI POSTEAZA CU BUN SIMT , CA PENTRU ASTA E FORUM...

 

WEEKEND FAIN ! :)

 

LATER EDIT: CAM TOATE DISCUTIILE SUNT STERILE PE LUMEA ASTA ...INSA VIATA NE OCUPA TOT TIMPUL :)

 

 

Mie mi se parea sterila discutia, intrucit sint 100% sigur ca Morse nu si-a propus nici un moment

sa-l emuleze pe Blackmore, iar ceilalti membri ai Deep Purple nu i-au cerut vreodata asa ceva.

Lui StratMan ii place cum domnul Ochescu cinta ca Blackmore, iar lui Vladympv ii place cum Steve

Morse cinta ca Steve Morse.

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Exceptional chitarist Florin Ochescu, pe care il urmaresc din anii 80 si exceptional chitarist Steve Morse, pe care il urmaresc din anii 90. Cu tot respectul pt dl Aionita dar afirmatia sa, chiar daca corecta, nu isi avea locul aici. Eventual intr-un ziar care nu se adreseaza in niciun caz chitaristilor, atunci cand ne mai trebuie cateva cuvinte sa ne incadram in pagina.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Exceptional chitarist Florin Ochescu, pe care il urmaresc din anii 80 si exceptional chitarist Steve Morse, pe care il urmaresc din anii 90. Cu tot respectul pt dl Aionita dar afirmatia sa, chiar daca corecta, nu isi avea locul aici. Eventual intr-un ziar care nu se adreseaza in niciun caz chitaristilor, atunci cand ne mai trebuie cateva cuvinte sa ne incadram in pagina.

 

cu tot respectul cuvenit, daca imi este permis, intreb: ce afirmatie a facut dl Aionita si nu-si avea locul aici?

Link to comment
Share on other sites

Florin Ochescu este, in opinia mea de om care l-am vazut si ascultat live nu o singura data, in perioada anilor'80, dar si mai curand, unul din chitaristii romani care merita tot respectul nostru. Un feeling aparte, insotit de o tehnica de interpretare fara repros, l-au facut lesne remarcat pe scena rock romaneasca. Multi dintre noi, cei care postam azi aici, am avut de invatat de la el. Si desi multi il cunosc din perioada Iris, eu as recomanda auditia albumului Puterea muzicii", unde da , cu adevarat, masura valorii sale, in tandem cu Ladislau Herdina.

Ma intreb, dupa Dan Andrei Aldea si Florin Ochescu, cine urmeaza sa fie balacarit si contestat de corul "cunoscatorilor" de pe rgc ? Cred ca cel mai bine ar fi sa mergem , sa-l ascultam live si apoi sa continuam discutia.

Stratman, :) .

Link to comment
Share on other sites

Spre rusinea mea, nu l-am ascultat pe dl. F.O. pana acum niciodata. Dar alinierea stelelor face ca zilele astea sa fi ascultat intocmai DVD-ul lui Bonamassa, implicit piesa respectiva, postata si aici. Interpretarea-i de exceptie, jos palaria. De ton nici nu mai vorbesc. Restul afirmatiilor

nu le comentez, nu cunosc, dar din ce-am ascultat scurt pana acum, mi-am facut o impresie foarte buna :)

Link to comment
Share on other sites

astea sunt niste inregistrari de la un fest de blues intr-o formula care se chema Blues Convention..

 

io zic sa mergeti sa il vedeti live daca aveti ocazia.. de exemplu pe 20 martie la clubul Big Mamou.. n-o sa va para rau :)

03._Red_House.mp3

12._I_Can__t_Be_Satisfied.mp3

Edited by cristi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.