www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Florin Ochescu


Dark_star
 Share

Recommended Posts

Domnilor mai stiti cine este Florin Ochescu??? Daca unora dintre voi li se pare cat de cat cunoscut numele atunci urmeaza o alta intrebare : cand l-ati ascultat ultima oara??

IN cazul in care nu l-ati mai ascultat pe Ochescu sau n-ati auzit de el....... trageti o fuga pana in big mamou cand are concert.....!!! - Formatia TONE cu Tomaselli-bas si Alex..nu stiu cum B) - tobe Ochescu-chitara

Este un om fenomenal si un muzician cu totul desavarsit. Crede-ti-ma pe cuvant!!

Si mergeti sa-l vedeti.... rupe capul lejer multora din chitaristii actuali...este de o modestie iesita din comun...

 

Dupa mine este cel mai ...dintre cei mai........

 

Astept ceva pareri......... :):):):(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De Florin Ochescu am auzit de mult, inainte de Revolutie. Prima oara l-am ascultat atunci cand a plecat Nutu Olteanu de la Holograf si a fost inlocuit de dl. Ochescu. Apare pe albumul "Banii vorbesc" si pe single-ul "World full of lies ("Umbre pe cer" var. engleza)/I Gotta Do It" ale trupei Holograf. Dupa ce a parasit formatia in '94-'95 am auzit ca era chitarist in orchestra Radio, unde nu ajunge oricine. E un adevarat maestru. Va invidiez ca puteti merge la concert!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu fi auzit de Florin Ochescu!!Unul dintre cei mai mari chitaristi romani.In ultimii ani n-am mai auzit nimic de el...Chiar as vrea sa aud ce mai canta acum.Stie careva vreun link catre vreun site al lui sau al trupei lui??

Link to comment
Share on other sites

Domnilor mai stiti cine este Florin Ochescu??? Daca unora dintre voi li se pare cat de cat cunoscut numele atunci urmeaza o alta intrebare : cand l-ati ascultat ultima oara??

IN cazul in care nu l-ati mai ascultat pe Ochescu sau n-ati auzit de el....... trageti o fuga pana in big mamou cand are concert.....!!! - Formatia TONE cu Tomaselli-bas si Alex..nu stiu cum B) - tobe Ochescu-chitara

Este un om fenomenal si un muzician cu totul desavarsit. Crede-ti-ma pe cuvant!!

Si mergeti sa-l vedeti.... rupe capul lejer multora din chitaristii actuali...este de o modestie iesita din comun...

 

Dupa mine este cel mai ...dintre cei mai........

 

Astept ceva pareri......... :):):):(

 

Pai, mai puiule, daca ai fi citit cu atentie ce am scris eu la "Cei mai buni chitaristi romani-top, etc.", ai fi vazut ca n-am exagerat cu nimic. Am auzit de Florin Ochescu prin 1974 si l-am ascultat si cunoscut in 1975, cand canta cu Rosu si Negru. Era, este si va fi, cred eu, un fenomen chitaristic! Ceea ce ma uimeste este faptul ca foarte putini dintre voi l-ati ascultat! Eu iti spun aici doar o singura concluzie (crede-ma ca am ajuns la mai multe!): in momentul in care Ritchie Blackmore a fost inlocuit cu Steve Morse, cei de la Deep Purple cu siguranta n-au avut sansa sa-l asculte pe FLORIN OCHESCU!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, e clar.

Florin Ochescu e unul din taticii chitaristilor.

Stiu de el de cand eram copil.

 

Scuza-mi entuziasmul, dar as putea completa fara exagerare: unul dintre MARII TATICI AI CHITARISTILOR! Urmariti-l cand are concert cu propriul grup, intitulat TONE! (Alex Tomaseli-bass, vocal; Florin Ochescu-chitara, back.vocal; Alex Neagu-tobe) si va veti lamuri pe deplin!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inca o data, Florin Ochescu e unul dintre cei mai buni chitaristi din tara asta! cu toate ca il stiu si eu din "ascultate" de la trupele pe unde a activat, si am avut placerea sa ma intalnesc cu dansul pe culoarele Radiodifuziunii Romane prin primavara lui 1996, cea mai buna chestie pe care mi-o amintesc este de la un festival "Cerbul de aur" sau "Bucuresti" (nu mai stiu precis :)), de prin nouazecisiceva (la TV), cu d-l Ochescu cantand in orchestra de acompaniament a concurentilor. Era o piesa a unei concurente suedeze, iar la solo, d-l Ochescu, cu ochii pe partitura, canta un solo demential, cu tot ce ii trebuia (viteza, feeling, tehnica), ce mai omul potrivit la locul potrivit! in rest, no comment, asta spune de-ajuns! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest arosulescu

 

 

cel cu tricou alb este nutu olteanu (ca tot veni vorba de tatici) dar cel cel cu tricou negru ? nu este omul de care vorbiti? (nu stiu sigur de aia intreb)

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex
Si pe primul disc IRIS (~'80) chitaristii sunt Florin Ochescu si Nutu Olteanu. La rubrica cu cei mai buni chitaristi din Romania de care aminteste Stratman mai sus eu am indicat cuplul respectiv ca probabil cel mai valoros cuplu de chitaristi din Romania (desi sunt si alte alternative ca Ochescu - Ordean (Rosu si Negru) poate:))

 

Ar mai fi de amintit cuplul Ochescu - Chifiriuc (Curtea Veche 43)

http://www.youtube.com/watch?v=P2FNHiuQeds

 

Si daca-l mai adaugam si pe Adi Ilie, avem crema chitaristilor solo din zona rock din anii ce au fost si din pacate nu cred ca or sa mai vina...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest szekely

ce om !!! jajjajajajaphuauajahauahhahaa

 

 

mor de ras !!! is 36 de pagine si o avut rabdare sa caute ca sa scrie ca face classe cu el hahahahahaha .. ..si o dezgropat un post de 3 ani !!! hahahhahaha

 

tocmai am dezgropat si io un post vechi da o disparut .... njapa

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest kakarot

Vreau sa zic ca stau cu el in bloc, e un tip foarte tare. :)

Are un baiat nesuferit da' uneori e simpatic. :)

Stie meserie. \m/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Vreau sa zic ca stau cu el in bloc, e un tip foarte tare. :)

Are un baiat nesuferit da' uneori e simpatic. :lol:

Stie meserie. \m/

 

WOW! :) Folosește liftul? E la zi cu întreținerea? :)

Link to comment
Share on other sites

Scuza-mi entuziasmul, dar as putea completa fara exagerare: unul dintre MARII TATICI AI CHITARISTILOR! Urmariti-l cand are concert cu propriul grup, intitulat TONE! (Alex Tomaseli-bass, vocal; Florin Ochescu-chitara, back.vocal; Alex Neagu-tobe) si va veti lamuri pe deplin!

 

Da' Deaca unde e? A plecat inapoi SUA?

 

 

L.E. acum am vazut postul lui ggg

Edited by igorr
Link to comment
Share on other sites

Da' Deaca unde e? A plecat inapoi SUA?

 

 

L.E. acum am vazut postul lui ggg

 

vorbind de variantele powertrio electrice, TONE a fost primul experiment de acest gen, a urmat DONE si in final DOLE, ultimele doua cu Mugurel Diaconescu (Deaca) la bass. :)

 

 

ca o informatie in plus, concertul de vineri, 29.02.2010, din Hush-Pitesti, este acustic. distractie placuta! :)

Link to comment
Share on other sites

l-am vazut in cateva din editiile festivalului rock de la costinesti, la inceputul anilor 80. dar acolo era toata lumea si parca nici nu mai stiai la cine sa te entuziasmezi mai tare.

in schimb, sunt unul dintre fericitii care a avut ocazia sa il vada in concert cu dida dragan si monolit, in 1982.

va spun, o experienta unica!

Link to comment
Share on other sites

l-am vazut in cateva din editiile festivalului rock de la costinesti, la inceputul anilor 80. dar acolo era toata lumea si parca nici nu mai stiai la cine sa te entuziasmezi mai tare.

in schimb, sunt unul dintre fericitii care a avut ocazia sa il vada in concert cu dida dragan si monolit, in 1982.

va spun, o experienta unica!

 

Din pacate "chitaristii" tineri nu au inca o conceptie nu inteleg inca nimic din absolut nimica ce se intampla .

Cand vor intelege este prea tarziu pentru cei mai multi dintre ei ca sa le mai folosesca la altceva decat ascultat muzica acasa.

 

Adevarul este ca in cultura "rock" de al noi a fost o mare ruptura.Tineri nu aveau un model viu pe scena pe care sa-l urmeze. Asa ca pentru tineri acesti muzicanti din "istorie" sunt ceva absolut necunoscut.

 

A fost Ochescu la The Note in Timisoara cand a prezentat si @mibu sculele "Laboga" .Au venit chitaristi au ascultata "tonuri" si chiar acesti chitaristi tineri au plecat inainte de a incepe concertul.Nu erau interesati cum canta Ochescu deoarece nu-l cunosteau nu au auzit de el etc .Sunt convis ca multi dintre ei acum dupa ce au mai invatat studiat chitara le pare rau ca nu au stat sa mai fure ceva meserie.

Peronal am intrebat pe cativa inainte de concert de ce nu mai stau ? ...raspunsuri....... ...... asta e .

A fost un concert super au cantat foarte bine din toate puncetele de vedere ,eu m-am bucurat sa-l vad pe Ochescu live cu trupa deoarece si eu numai din auzite il stiam .Una este sa auzi o inregistrare sau chiar un concert mare unde chitaristul are cate un pasaj si in rest acompaniaza si una este sa-l auzi live/free intr-un club unde are o mai mare libertate in expunerea conceptiilor proprii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

Pe domnul Ochescu am avut ocazia sa il ascult cantand impreuna cu alti colegi de ai d-lui, nu mai putin valorosi, Silvia Dumitrescu, Eugen Caminschi, in Vama Veche, anul trecut la niste serate blues, la Marina Park....restrans, cantat de placere...

Foarte frumos, oricum nu ma asteptam la altceva :)

 

un interviu cu dumnealui aici:

 

http://www.artasunetelor.ro/Interviu_cu_Florin_OCHESCU.html

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

iata o inregistrare recenta a grupului DOLE, efectuata la festivalul BLUZAU, in toamna anului trecut.

desi inregistrarea nu este de o calitate deosebita, se poate observa cu usurinta felul remarcabil in care canta si se aude florin ochescu. :)

l.e.: pentru a elimina eventualele confuzii, fac precizarea ca piesa prezentata se numeste JUST GOT PAID si este preluata de pe dvd-ul lui JOE BONAMASSA, intitulat LIVE AT ROYAL ALBERT HALL (2009)

master.mp3

Edited by StratMan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze, nu am posturi malitioase sau lipsite de bun simt, da la faza asta am ras cu gura pana la urechi :):):)

 

numai bine!

 

Pai, mai puiule, daca ai fi citit cu atentie ce am scris eu la "Cei mai buni chitaristi romani-top, etc.", ai fi vazut ca n-am exagerat cu nimic. Am auzit de Florin Ochescu prin 1974 si l-am ascultat si cunoscut in 1975, cand canta cu Rosu si Negru. Era, este si va fi, cred eu, un fenomen chitaristic! Ceea ce ma uimeste este faptul ca foarte putini dintre voi l-ati ascultat! Eu iti spun aici doar o singura concluzie (crede-ma ca am ajuns la mai multe!): in momentul in care Ritchie Blackmore a fost inlocuit cu Steve Morse, cei de la Deep Purple cu siguranta n-au avut sansa sa-l asculte pe FLORIN OCHESCU!
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze, nu am posturi malitioase sau lipsite de bun simt, da la faza asta am ras cu gura pana la urechi :):):)

 

numai bine!

exista o categorie de oameni, care, de obicei, rad de tot ceea ce nu inteleg!

nu stiu sincer, cat te pricepi tu la treaba asta, dar vreau sa te intreb doar, daca l-ai auzit vreodata pe ochescu cantand pasajele lui blackmore din deep purple.

nu-ti pot ura decat sa fii sanatos, ca altceva... :lol:

Link to comment
Share on other sites

:) ca de obicei , plin de experti pe forum...mai putin eu :)

nu prea are rost discutia sincer...l-am ascultat pe d-nul Ochescu am discuri de vinil cu dansul

sugestia mea asculta-l tu pe Steve Morse in cazu asta :)

 

numai bine profesore :lol:

 

PS: am gasit pe net articolul asta http://www.artasunetelor.ro/Florin_Ochescu.html

si daca d-nul Strat Man e Silviu Aionita , i le iertam toate ca sunt priteni...daca nu macar a retinut si dumnealui ce au zis altii ...are memorie buna :lol:

 

<<Nu închei aceastã scurtã prezentare, înainte de a cita caracterizarea fãcutã de prietenul sãu, chitaristul Silviu Aionițã “… având în vedere tehnica sa deosebitã ºi ºtiința sound-ului, putem spune cã dupã plecarea lui Ritchie Blackmore de la DEEP PURPLE, dacã la audiții ar fi participat ºi Florin Ochescu cu siguranțã ar fi fost un competitor redutabil pentru actualul chitarist, Steve Morse”. >>

 

exista o categorie de oameni, care, de obicei, rad de tot ceea ce nu inteleg!

nu stiu sincer, cat te pricepi tu la treaba asta, dar vreau sa te intreb doar, daca l-ai auzit vreodata pe ochescu cantand pasajele lui blackmore din deep purple.

nu-ti pot ura decat sa fii sanatos, ca altceva... :lol:

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.