www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Reghin


hemmy
 Share

Recommended Posts

Chitara o fost un bass initial hora iris,am primito cu griful plesnit si oricum nu avea trussrod,asa ca l-am taiat si iam atasat un grif tip fender tot de pe o chitara reghin. Am muncit un pic sa-l cioplesc sa aiba loc in imbinarea cu corpul si l-am lipit presat. Avea pickguard probabil dar avand un finish sunburst si fiind hollow am zis ca e mai bine fara.asa ca gaura unde veneau poturile am acoperito folosind lemn de balsa si am colorat incercand sa ma apropii de tonul original.In poze ce se vede nu-i rezultatul final,mai am de lacuit vopsit etc.iam pus cheite fender vintage si as vrea sa o lacuiesc cu shelac un lac uscat sub forma de fulgi ce se dizolva in alcool.Acest finisaj se numeste french finish,se folosea la instrumentele vechi si mobilier.Astept sugestii in ceea ce priveste dozele. poturi, capace sau altceva

  • post-10272-1237564338_thumb.jpgpost-10272-1237565618_thumb.jpgpost-10272-1237565694_thumb.jpgpost-10272-1237565747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa si pareri legate de tipul dozelor.ceva care sa se potriveasca.pe genul rock-n-roll.rockabilly, bluess,si variante de bridge feefloating, stil gretch sau tuneomatic, cu role fara,iarasi bigsby-ul,folosit frecvent dezacordeaza sau rupe corzile cum am mai citit pe forum?pentru bigsby trebuie cheite speciale?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.