www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vodka Afecteaza Vocea?


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Pana acum inainte de cantari, evitam sa beau ceva inainte, stiind ca vodka, whisky-ul si alte bauturi tari, afecteaza laringele si corzile vocale.

 

Problema este ca sunt si chitaristul ritm si ceva baut inainte m-ar ajuta sa ma destind.

 

Astazi cineva mi-a spus ca bauturile tari nu afecteaza deloc vocea, ci din contra, chiar ajuta, si ca multi cantareti mari beau un 50 inainte de gig.

 

A spus si ca il vedea pe domnul Minculescu band cate un litru si jumatate de vodka inainte de show.

 

Nu stiu ce sa cred exact. Cine imi sare in ajutor?

Link to comment
Share on other sites

Pana acum inainte de cantari, evitam sa beau ceva inainte, stiind ca vodka, whisky-ul si alte bauturi tari, afecteaza laringele si corzile vocale.

 

Problema este ca sunt si chitaristul ritm si ceva baut inainte m-ar ajuta sa ma destind.

 

Astazi cineva mi-a spus ca bauturile tari nu afecteaza deloc vocea, ci din contra, chiar ajuta, si ca multi cantareti mari beau un 50 inainte de gig.

 

A spus si ca il vedea pe domnul Minculescu band cate un litru si jumatate de vodka inainte de show.

 

Nu stiu ce sa cred exact. Cine imi sare in ajutor?

Vodka... connecting people!

Link to comment
Share on other sites

Pana acum inainte de cantari, evitam sa beau ceva inainte, stiind ca vodka, whisky-ul si alte bauturi tari, afecteaza laringele si corzile vocale.

 

Problema este ca sunt si chitaristul ritm si ceva baut inainte m-ar ajuta sa ma destind.

 

Astazi cineva mi-a spus ca bauturile tari nu afecteaza deloc vocea, ci din contra, chiar ajuta, si ca multi cantareti mari beau un 50 inainte de gig.

 

A spus si ca il vedea pe domnul Minculescu band cate un litru si jumatate de vodka inainte de show.

 

Nu stiu ce sa cred exact. Cine imi sare in ajutor?

Poti sa iei ceva calmante daca vei s fii relaxat sau ceva somnifere , au acelasi efect asupra presttatiei si a cantatului.

Alcoolul incetineste reflexele asa ca nu vad in ce ar ajuta.

ca esti ametit si ti-se pare ca e mai OK cantarea ...hehehe...inregistreaza si asculta cand esti lucid si vei auzi ce groaznic e tot ce ti-sa parut super in aburi de alcool.

 

Bere in nici un caz ,e mai rau decat vodca , te moleseste rau de tot mai ale ptr voce nu este OK berea .Ptr voce ceai cald,

Link to comment
Share on other sites

Pe termen scurt nu iti afecteaza vocea, in schimb iti afecteaza mintile. :)

 

Uite o mostra:

 

 

Recorded late one night, March 1968 at the Scene Club in New York during a jamming session between Jimi Hendrix and Jim Morrison. Gasesti mai multe inregistrari pe net daca ai chef sa mai asculti. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

aia de la ocs ce au baut la iasi? :) .. ca mai 'afectat' decat atat nu se prea poate

 

---- comment luat de pe alt site

 

There are a few things to consider when answering this question.

 

The quality of your singing voice is directly related to the overall health of your body. If you are drinking enough to cause your overall health to deteriorate, then you are causing your voice to deteriorate as well.

 

However, even if you are not drinking enough to damage your health, you can still cause damage to your voice. This is true even if you do not drink enough to "feel it".

 

Alcohol (even just one drink) numbs your throat. This can indirectly cause damage to your voice since you need the nerves in your throat to send signals to your brain.

 

For example, I might have accepted a gig singing in a night club, and I am quite nervous and have a stiff drink before I go on stage. Normally, when I have not had a drink, I know when my voice is tired or when I have pushed my voice too far because I will feel discomfort in my throat. But tonight, since I've been drinking, my throat is numb. I push my voice past its usual boundaries (this may take the form of singing too loud, too high, too low, or simply for too long a time period) and I do not receive those warning signs. So I keep going, and I have just caused damage to my voice.

 

Now if this situation happened just once my voice will recover. But if it were to happen often, there would likely be long term damage.

 

The occasional drink, when you are not singing, followed by enough water to counteract any dehydration, is very unlikely to cause any damage.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu postul de mai sus. Berea insa e chiar buna in cantitati mici bauta periodic. Are vitamina B + multe alte chestii bune pt. corp. Nu trebuie insa bauta inainte de cantat. Vodca si alte tarii tind sa deshidrateze foarte tare corpul iar corzile vocale sufera foarte tare atunci cand corpul e deshidratat. Dupa orice bautura cu alcool trebuie baut(chiar fortat) apa multa :).

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesante raspunsurile. De fumat, nu este vorba. Stiu clar ce efect negativ are asupra vocii.

 

Ca relaxant ma gandeam in sensul ca daca am o emotie, doua. Cand vine vorba de cantat vocal, retin textele, nu-i problema. Problema vine cand trebuie sa fac o armonie sau sa cant un lick. Am o teama ca le dau in bara, chiar daca imi ies in mare.

 

Cel mai simplu va fi sa evit orice bautura alcoolica inainte de a canta, pe care oricum le evit in general, si cu timpul probabil o sa ma mai calesc.

 

Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Aa si legat de fumat. Efectele fumatului asupra corzilor sunt minime cat timp cantatul este facut cu o tehnica adecvata si corpul este hidratat corespunzator. Intradevar usuca si irita putin INSA cu o tehnica adecvata devine o problema minora iar efectele apar dupa foarte mult timp. Caruso(considerat de multi cel mai bun tenor al sec 20) era fumator inrait (3 pachete pe zi). E o legenda cum ca dimineata isi curata gatul( nu ma intrebati cum) apoi strica prin casa : "Instrumentul e CURAT!!" si fugea sa-si aprinda o tigara :).

Link to comment
Share on other sites

Aa si legat de fumat. Efectele fumatului asupra corzilor sunt minime cat timp cantatul este facut cu o tehnica adecvata si corpul este hidratat corespunzator. Intradevar usuca si irita putin INSA cu o tehnica adecvata devine o problema minora iar efectele apar dupa foarte mult timp. Caruso(considerat de multi cel mai bun tenor al sec 20) era fumator inrait (3 pachete pe zi). E o legenda cum ca dimineata isi curata gatul( nu ma intrebati cum) apoi strica prin casa : "Instrumentul e CURAT!!" si fugea sa-si aprinda o tigara :) .

 

Foarte interesant, dar inseamna ca domnul Caruso avea un laringe natural foarte rezistent. Si tehnica foarte buna, se intelege. De fiecare data cand canti fara tehnica, dai in laringe. Daca mai si fumezi, este clar. Tipul facea foarte bine incalzirea se pare, si canta cu o tehnica atat de buna incat laringele sforaia linistit. Combinat cu rezistenta naturala...

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci un gig fenomenal :D o cinzeaca inainte face totul. Pai eu am urcat si eu o dat pe scena, am baut 3 pahare dalea de bere de plastic si iti zic ca am uitat de emotii, deci ma simteam in largul meu. Publicul era in fatza, simti energia, :D chestii dastea. Pai gandeste-te la Guns n roses, aia erau beti mai tot timpu pe scena si faceau cele mai tari spectacole rock. Bei 50 iti mai inmoaie un picutz picioare, degetele, mintea si sufletul si te lasa sa faci o cantare cat mai deosebita. PAREREA MEA hhhuuup :)

 

 

Bine ce e exagerat nu e bine. Dar cu 50 iti iei unpic avantu. Deci......FARA FRICA :):):D

Link to comment
Share on other sites

Revin sa zic ca cel mai mare pericol din punct de vedere FIZIC este refluxul gastric. Este moarte cu el pur si simplu. Am avut aceasta problema dar am scapat cu o saptamana de pauza vocala si exercitii pt. vorbit facute cu foniatrul. Daca obisnuiti sa beti 2L de bauturi acidulate(inclusiv apa minerala carbogazoasa) cum beam eu pe zi e foarte rau. De asemenea abtineti-va de la mancare cu ceva timp inainte de culcare. Eu am ajuns la foniatru din 2L de cola/zi + fumat(si el da putin reflux gastric) + fortat(tehnica proasta(nu ca acum as avea cine stie ce tehnica insa lucrez :) ). Eu am scapat usor insa si fara noduli. Am o prietena care la 18 ani deja a avut un inceput de nodul care s-a rezolvat cu pauza vocala +insulina(prea multe glucide in sange sunt rele pt. corzi). De asemenea am o cunostiinta care s-a operat de 2 ORI de noduli vocali datorita tehnicii. Asta a facut-o sa ajunga sa aiba o tehnica foarte buna :). Nu e de joaca. O singura pereche de corzi avem si exista extrem de multe afectiuni ce pot aparea, unele ireversibile. Aveti grija !

 

 

P.S. Aveti grija cu umiditatea in camera. Daca e prea uscat aerul se usuca mucoasele si e au. Inainte de culcare puneti un prosop ud pe calorifer, face minuni(sau cumparati-va un umidificator).

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

pentru rezultate bune pe scena ca si vocal e bine sa nu alergi pe scena ca gabriela sabo pe pista ... cum face turbatu' ala de AXL

 

ps: mai avea un pic si il luau tipii de la Immortal ca sa faca black metal cu ei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tanase

io folosesc berea ptr udatul gatului inainte si in timpul cantarii, am baut o data din greseala vodka, ca-si pusese un prieten vodka intr-o sticla de bere...si mama ce mi s-au incalzit coardele...

Link to comment
Share on other sites

eu se pare ca ma incalzesc mai bine cu tigarile decat cu votka.pe vremea cand beam nu imi amintesc sa fi avut probleme vocale din cauza alcoolului(de orice fel),dar poate ca aici este si problema:NU imi amintesc :) !unde mai pui ca,desi nu beam mult,aveam probleme de concentrare,mai uitam un vers,mai mi se usca gatul,ceea ce ma facea sa ma uit dupa bere mai mult decat dupa colegii de trupa...de-astea..!dar imi amintesc totusi niste cantari faine cu bautura din plin,si aici a fost bine ,cred ,din cauza ca erau toti luati si nu prea conta prestatia,ci"spiritul"(sau "spirtu'")

 

o chestie interesanta am observat in legatura cu tigarile.cum cant cam 2-3 seri pe saptamana cam vreo trei ore,in reprize de 45-50 min cu pauza de 10 min,ajung cateodata sa-mi oboseasca vocea,sa ragusesc momentan.ceea ce imi deschide vocea si imi ia si din disconfortul cauzat efortului este o tigara si un pahar mare de apa(sa supleez apa transpirata)!nu stiu de altii,dar la mine tigara are efect benefic in cazurile astea.acum ma gandesc si sunt ABSOLUT SIGUR ca m-as descurca f bine si fara ea,dar un efect mai direct si mai palpabil nu tin minte sa fi avut nici la ou crud sau alte trucuri omologate!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Pe termen scurt nu iti afecteaza vocea, in schimb iti afecteaza mintile. :)

 

 

Recorded late one night, March 1968 at the Scene Club in New York during a jamming session between Jimi Hendrix and Jim Morrison. Gasesti mai multe inregistrari pe net daca ai chef sa mai asculti. :D

 

 

Confirm :D

Eu de exemplu nu pot sa ma manifest daca nu trag la masea inainte, fie bere, votca, whiskey, sau mai stiu eu ce alcooale...nu am starea de spirit necesara.Bine naiba ca nu fac parte din industria muzicala sa cant des, ca deja am un inceput zdravan de ulcer :) Evident ca acloolul fara tigari nu merge, deci si tigari cat cuprinde :D De afectat nu mi-a afectat vocea mai rau decat muzica tare de dinainte de cantare, cand pt a te intelege cu cei din jur trebuie practic sa tipi ca nebunul...

 

PS: beau pt placerea de a bea, si prefer sa nu ma imbat ca porcul...dar n-as bea daca ar fi necesar :)

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa beau nimic inainte sa urc pe scena dar prefer sa vad altii cum se fac praf si cand in fata mea cu capul izbindu-se de masa (imi place sa vad asta si cand nu sunt pe scena). Acum votka afecteaza in mare parte organismul daca te cheama Ion sau Gheorghe, in cazul in care numele tau suna asa: Boris, Vladimir sau Hans alcoolul incepe sa-si piarda din calitati. Prostii, glumeam. Lipsa de vocalize, exercitii sau alimentatia proasta iti poate afecta vocea, votka afecteaza tot ce prinde in cale, de la dinti pana la creier, rinichi, ficat in special, etc.

Mai bine lasa tu bautura de-o parte si incearca sa te ocupi numai de muzica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.