www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Line Selector


dani
 Share

Recommended Posts

salutare forumisti.

 

vreau sa stiu daca se poate construi un mic selector de linie.

 

ma confrunt cu o mica problema si anume: pe tonul de clean folosesc(printre alte pedale) si un egalizator care sa-mi boost-eze frecventele inalte.cand trec pe distors...sunetul are putin prea multe inalte(am un bulldog distorsion....iar butonul ce regleaza inaltele este dat la minim).Daca tai putin din inalte din eq nu-mi mai suna cum vreau cleanul...sunand bine pe distors...daca fac invers iar nu e bine.

 

asha dar...m-am gandit ca ash putea pune aceste doua pedale printr-un selector astfel incat sa pot activa distorsul si dezactiva eq-ul in acelashi timp si invers.(pot face asta cu piciorul insa e incomod si-mi ia mult timp avand in vedere ca nu sunt singurele pedale pe care tre sa le apas)

 

Nu ash avea nevoie de eq pe distors caci suna bine si fara insa imi da sunet bun pe clean(eq-ul)

 

n-ash vrea sa dau bani prea multi pe un ls2 de la boss(spre exemplu).In schimb am cateva switchuri true bypass din care pot sacrifica unul pt treaba asta.

 

Are cineva idee cum ash putea construi acest selector micutz?(n-am nevoie de volume si alte chestii la el...decat sa-mi comute cele doua pedale separat)

 

va rog sa-mi spuneti cum ash putea construi line selectorul asta...sau daca e o alta solutie pe care o pot adopta:)

 

va multumesc mult.

 

Multumesc in avans...numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si la pedala asta insa parca n-ash vrea sa adaug o porcarie de pedala in pedalier:(

 

oare chiar nu pot face asta cu un footswitch true bypass pe care sa-l leg cumva la 6 jackuri si sa-mi comute cand una cand cealalta?help karpi, dark rain si cine se mai pricep:)

 

merci mult

Link to comment
Share on other sites

salutare forumisti.

 

vreau sa stiu daca se poate construi un mic selector de linie.

 

ma confrunt cu o mica problema si anume: pe tonul de clean folosesc(printre alte pedale) si un egalizator care sa-mi boost-eze frecventele inalte.cand trec pe distors...sunetul are putin prea multe inalte(am un bulldog distorsion....iar butonul ce regleaza inaltele este dat la minim).Daca tai putin din inalte din eq nu-mi mai suna cum vreau cleanul...sunand bine pe distors...daca fac invers iar nu e bine.

 

asha dar...m-am gandit ca ash putea pune aceste doua pedale printr-un selector astfel incat sa pot activa distorsul si dezactiva eq-ul in acelashi timp si invers.(pot face asta cu piciorul insa e incomod si-mi ia mult timp avand in vedere ca nu sunt singurele pedale pe care tre sa le apas)

 

Nu ash avea nevoie de eq pe distors caci suna bine si fara insa imi da sunet bun pe clean(eq-ul)

 

n-ash vrea sa dau bani prea multi pe un ls2 de la boss(spre exemplu).In schimb am cateva switchuri true bypass din care pot sacrifica unul pt treaba asta.

 

Are cineva idee cum ash putea construi acest selector micutz?(n-am nevoie de volume si alte chestii la el...decat sa-mi comute cele doua pedale separat)

 

va rog sa-mi spuneti cum ash putea construi line selectorul asta...sau daca e o alta solutie pe care o pot adopta:)

 

va multumesc mult.

 

Multumesc in avans...numai bine...Dani

 

Se rezolva cu un comutator dublu cu de 2 x 3 contacte ( poate sa aiba mai multe dar cel putin 3 contacte trebuie sa aiba pe o sectiune ca sase poata selecta doua surse separat.)

 

 

Exact l afel se poate realiza electronic, dar in locul comutatorului elecytromecanic su monteaza switch-uri electronice sau releuri miniatura .( dezavantaj ar fi ca necesita sursa de alimentare etc etc..)

Link to comment
Share on other sites

sunt putin confuz...

 

in schema pe care ai facut-o tu acolo....acela este un footswitch nu?eu am un 3pdt(deci pot pune si un beculetz.

 

observ ca al meu are 9 piciorushe...iar tu acolo ai folosit numai 6 din ele.

 

Asha ca va rog...folosind acel 3pdt ...cum pot face lipiturile astfel incat sa-mi comute cand e on-eq, cand e off-distorsul...si sa pot atasha si un led ca sa-mi pot da seama mai ushor in ce pozitie ma aflu:)

 

multumesc mult de tot pt ajutor:)

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Fata de ce a pus karpi mai ai nevoie de led, o baterie si o rezistenta (nu conteaza f mult valoarea ei, sa zicem un 2 K), pe care le legi la al treilea circuit al switchului.

 

Asta er fi rezolvarea electrica a problemei, insa nu este in nici un caz una recomandabila. Oricum problema ta se rezolva mult mai simplu identificind cauza problemei. In general eq se foloseste pt a rezolva anumite probleme ale distorsului, pe clean nu ar trebui sa ai nevoie de el. Daca ai, schimba dozele, schimba reglajele la amp, fa altceva. Nu incerca sa rezolvi o problema elementara de reglaje cu o chestie atit de complicata.

Link to comment
Share on other sites

pai am nevoie de mai multe inalte pe clean.Din statie e dat maxim...astfel incat sa-mi sune cum vreau eu.insa distorsul este putin cam intzepator(putin...nu va inchipuitzi ca fashaie de rupe).

 

cablurile pe care le folosesc intre pedale nu sunt proaste(nici prea bune...nush ce firma sunt dar sunt dintr-alea colorate cum se gasesc pe thomann).insa nu cred ca de aici e problema.de fapt nu stiu daca e neaparat o problema cu ceva.Specific ca dozele sunt humbuckere(sd invader si jazz) iar forma corpului e explorer mahon(din cate stiu datorita/din cauza formei suna mai pe medii si putin fara inalte)

 

e posibil ca ampul sa fie construit de asha natura(fiindca pe alte statii suna putin mai deschis).nu ar fi o solutie sa-mi schimb ampul(ca-mi place la nebunie cum suna...daca reushesc si aceasta problema, cu atat mai bine).Apoi cu dozele(sa le schimb) iar e greu caci nu prea stau bine cu banii(in plus...pe distors se potrivesc de minune cu mainile mele)

 

pe distors chiar nu ash avea nevoie de reglaje din eq fiindca suna bine tare doar cu reglajele din bulldog.

 

alta solutie nush care ar fi:(

 

Ash fi recunoscator pe veci daca mi-ar arata cineva exact cum sa lipesc fiecare firicel din cele 9 ale ale switch-ului 3pdt(care vor fi input si output...care vor fi send si return pt cele doua pedale...si unde lipesc ledul cu rezistenta in cauza.

 

multumesc mult pt interesul vostru aici.

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma, nu merita sa faci acel switch. Problema la tine este clar din doze. Invader este una din cele mai infundate doze ever. (din cauza ca este overwound)

Nu exista situatii "normale" in care sa ai nevoie de eq pentru clean, decit daca exista un dezechilibru elementar intre ce vrei sa cinti si ce scule ai la dispozitie, ceea ce cred ca este cazul tau. Doza ta pur si simplu nu suna cum vrei tu. Schimb-o cu altceva. Sint nenumarate doze care sint suficient de hot, dar care si suna cit de cit pe clean. Invader clar nu e una dintre ele.

 

Nu e logic sa repari problema de la originea ei, in loc sa incerci sa o peticesti?

Link to comment
Share on other sites

pe clean folosesc doza de neck+bridge, sau doar neck...si atunci tot infundat suna.ar fi o treaba insa imi place mult cum suna pe distors:(

 

insa daca imi iau o doza care sa sune mai bright...tot va trebui sa-mi fac un soi de selector prin care sa comut off distorsul si eq-ul in acelashi timp...ca sa pot avea cleanul fara eq(ca sa nu dansez step pe pedalboard...caci mai am de schimbat un chorus un delay si altele)

 

o sa iau in calcul ce ai zis tu si o sa ma interesez de o doza care sa-mi satisfaca posta de clean:)cu o pereche de doze active rezolv oare problema?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Poti folosi doar o parte din switch

post-3017-1237472621_thumb.jpg

Sau, daca ai un led normal sau bicolor si o baterie, poti conecta asa, sa poti vedea care din pedale e activata :)

post-3017-1237472624_thumb.jpg

Ar trebui insa sa adaugi si un mic intrerupator pentru LED, sa nu consume bateria in prostie.

Link to comment
Share on other sites

sunt putin confuz...

 

in schema pe care ai facut-o tu acolo....acela este un footswitch nu?eu am un 3pdt(deci pot pune si un beculetz.

 

observ ca al meu are 9 piciorushe...iar tu acolo ai folosit numai 6 din ele.

 

Asha ca va rog...folosind acel 3pdt ...cum pot face lipiturile astfel incat sa-mi comute cand e on-eq, cand e off-distorsul...si sa pot atasha si un led ca sa-mi pot da seama mai ushor in ce pozitie ma aflu:)

 

multumesc mult de tot pt ajutor:)

Da sunt si switch-uri cu mai multe segmente , Dar de ce trebe LED ? doar se aude ca-i pe distors sau nu .

Daca vrei LED trebuie si curent .

Link to comment
Share on other sites

pai vreau led ca sa fiu mai sigur de ce am sub picioare.e posibil sa fac o pauza in piesa si sa nu-mi aduc aminte pe ce canal sunt(emotzii pe scena...chesti)..si sa nu stau sa aud unde ce si cum ca sa stric piesa:)

 

ar fi foarte misto daca ash gasi un led bicolor(chiar minunat ar fi).

 

Dap...trebe si curent..dar asta se rezolva.Pun inca un jack de alimentare la daisy chainul facut de mine:)

 

Pana la urma o sa ma gandesc daca o sa fac sau nu asta.Multumiri multe lui karpi si lui Rayvann pt schemele f ajutatoare:)

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Mai bine puneai numele topicului "Am chef de facut lipituri" ca vad ca ai chef de DIY. Problema ta sigur nu e asta. Uite, ptr clean eu folosesc canalul de drive si dau volumul de la chitara incet. Pierd o tona de inalte si tot e foarte bun tonul, fara nici o nevoie de alt EQ. La tine e clar problema de doza+lemn. Poti sa faci o mie de scheme cu pedale, doar maschezi problema, n-o elimini. Asa cum ti-a zis Dragos, fa pasul si schimba dozele. O sa fie atit de usor ca o sa vinzi si pedala de eq, deci mai recuperezi din bani.

 

Uite un exemplu foarte clar de amp doar cu drive , fara pedale, folosind butoanele de pe chitara. Deci se poate si fara eq. Apropo de ton, e clipul care mi-a schimbat total gusturile in materie de ton :)

 

Link to comment
Share on other sites

N-o sa iasa in veci cu un amarat de switch. Peste ce vrei sa il montezi ?

 

Peste alimentare, cand apesi ala [app, dupa schemele alea o sa ai both on, both off daca e pe alimentare] o sa ii taie alternativ alimentarea cate uneia, deci nu se va auzi nimic.

 

Daca o pui peste semnal : iti mai trebuie 4 fire, pentru nul/masa/impamantare. Astea unde le pui ? Also, comutarea o sa iti intrerupa firu de semnal pentru una din cele doua pedale, alternativ. Deci iar nu o sa se auda nimic.

 

Si daca pana la urma reusesti sa faci o caracatita de fire sa functioneze cum vrei tu, nu o sa auzi decat o turma de albine furioase in amp.

Link to comment
Share on other sites

foarte fain video-ul si cum suna domnul de acolo:)insa totushi chitara si ampul ala fac minuni(inclusiv mainile lui).

 

o sa vad daca pot face cumva sa-mi schimb doza din bridge(ca aia din neck cred ca e bunicica...sd-jazz).

 

insa e ciudat faptul ca pe clean nu prea am inalte...iar pe distors sunt f f multe(chiar si cu butonul dat spre minim...abia ciupit si asta fara egalizator)

 

multumesc de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.