www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Pentru Retastare Si Esclaopare


Guest hututui
 Share

Recommended Posts

Guest hututui

vreau si eu sa imi retastez chitara, ca m-am saturat pana peste cap de note false.

daca stie cineva un meseriash in acest sens, va rog sa mi-le recomandati si va fac si cinste daca iese teeaba buna.

m-as baga eu, dar nu risc, pentru ca e singura mea chitara si nu am bani sa imi iau alta

mersi :)

 

vreau si eu sa imi retastez chitara, ca m-am saturat pana peste cap de note false.

daca stie cineva un meseriash in acest sens, va rog sa mi-le recomandati si va fac si cinste daca iese teeaba buna.

m-as baga eu, dar nu risc, pentru ca e singura mea chitara si nu am bani sa imi iau alta

mersi :)

 

si mai vreau si sa o esclopez, sa fie treaba treabă!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Da, acuma stiu mai multi lutieri care fac treaba asta, chiar si cristi grosu am intelesc ca se ocupa si am vazut ca atunci cand isi pune mintea la contributie face treaba buna. Mie imi fusese recomandat un anumit domn Bogdan, dar in afara de o reparatie, nu am vazut cum lucreaza.

Link to comment
Share on other sites

eu personal am avut de-aface cu 2 domni.bogdan stanescu,care lucreaza impecabil,mi-a facut slefuiri de taste si chesti de genu asta,parte electrica etc.domnul cristi grosu,care lucreaza exact la aceleasi standarde,si mi-a facut o operatie, la un ibanez,ceva mai delicata.anumite modele de ibanez,care au menghina,in timp dezvolta niste crapaturi care netratate duc la ruperea grifului.well,domnu grosu mi-a facut lipit slefuit si reparat grifu,arata de parca nu ar fi avut nimic,am corzile pe chitara la o distanta de 1,2-1,5mm la spatiu 24.nu bazaie nu falseaza....si a cerut un pretz cu adevarat absurd de mic.ambii domni sunt niste lutieri de exceptie si cu ambii va puteti intelege la bani,adica sunt chiar oameni de gaska.in fine,nr de telefon:

bogdan stanescu 0744651392

cristi grosu 0745664654

bafta si parerea mea,sa nu te bagi la chesti dastea singur ca risti sa strici mai mult.stiu din experienta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest hututui

mersi mult pentru recomandari. am auzit si eu de bogdand stanescu dar o parere in plus nu strica niciodata.

 

am fost la domnul Bogdan Stanescu si intr-adevar lucreaza la standarde foarte inalte si sunt foarte multumit, asa ca vi-l recomand cu caldura.

jacksonman, mersi mult pentru recomandare!

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Cu siguranta Bogdan Stanescu e cel mai bun! Chiar ieri mi-a adus basul meu, ca idee Fender din 1981, retastat, echilibrat, armonii din belsug, e ca nou! Multumesc Bogdan!

 

Intrebati-l pe Sorin Chifiriuc cine e Bogdan Stanescu!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: acesti domni se incurca si cu refaceri de chitari de kk?

 

Eu am o Iris si vreau sa ii schimb tastele, sa o scalopez, sa ii inlocuiesc dozele etc.

 

Hai merci.

de cristi grossu mi-a povestit un alt bun amic si exceptional chitarist, ca lucreaza impecabil iar de bogdan stanescu iti pot spune si eu ca lucreaza orice la cele mai inalte standarde. sa nu uitam ca bogdan este si un excelent instrumentist.

Link to comment
Share on other sites

de cristi grossu mi-a povestit un alt bun amic si exceptional chitarist, ca lucreaza impecabil iar de bogdan stanescu iti pot spune si eu ca lucreaza orice la cele mai inalte standarde. sa nu uitam ca bogdan este si un excelent instrumentist.

 

Tocmai pentru ca sunt tari, ma gandesc ca poate nu vor sa se bage la chitari nasoale.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

eu zic ca merita macar sa incerci. oricum, recomandarea a mai aparut pe aici. intai incearca o chitara cu taste scobite ca s'ar putea sa nu iti placa!

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca merita macar sa incerci. oricum, recomandarea a mai aparut pe aici. intai incearca o chitara cu taste scobite ca s'ar putea sa nu iti placa!

 

Ideea este ca mai am doua ibanezuri, care sunt la ani lumina de reghin, ceea ce lasa lemnul nostru stramosesc neutilizat. Culmea este ca imi place cum suna, si tocmai de-aia vreau sa o folosesc. Dar asa cum e acum nu e pe gustul meu. Ating cu degetele fretboard-ul si nu-mi place. In plus cheile de acordare sunt un kko de mare valoare. Se dezacordeaza la benduri ca cate un ton pe unele corzi.

 

Si-apai, un reghin custom ar trebui sa aiba valoare mai mare, nu? :)

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

am si io o mica intrebare, cu ce te ajuta daca ai griful escalopat?ajuta la viteza?

 

in cazul ca ai o chitara super cumparata cu bani multi ce a fost proiectata ptr shreding .

 

Se regleaza corzile foarte aproape de freatboard .(cu corzi subtiri asa o "actiune" joasa este necesara o chitara super perfecta !!!! Daca nu este dintr-un lemn extraordinar nu are rost sa folosesti in acest mod caci nu se stie niciodata daca poti canta pe chitara la o schimbare de temperatura. Se pot apropia corzile prea aproape si reglajul "limita" se strica , multe din tonuri o sa bazaie sau suna estompat...etc )

Ca urmare , actiunii joase , nu mai poti sa te bagi cu buricul degetului sub coarda ca sa intinzi coarda ( aluneca degetul peste corzi ) rezolvarea este sculptarea lemnului de sub coarda intre taste asa poti sa apuci coarda precis chiar la viteza mare.

 

Atentie nu se poate canta orice pe asemenea chitara .Extrem de greu sa canti acorduri ce pot sa sune groaznic de fals daca nu ai un control perfect asupra presiuni cu degetele pe corzi.!!!

 

Nu se tine chitara ca si la blues ( precum toporul) ci se tine mana aprox ca si violonisti , cateodata nici nu se rezeama mina cu degetul mare se canta ca si la o claviatura ...

 

Se foloseste numai ptr sreding si abia se apasa pe coarda , actiunea fiind joasa timpul de "sunet" se mareste si sunetul este mai "lung" la viteze mari .

 

de altfel nu are rost escaloparea se pun taste "jumbo" si ai distanta mai mare .!!!

Asadar nu escalopati chiatrele e suficient sa schimbi tastele , daca oricum trebuiesc schimbate.

 

20$ un set de taste "vintage " ( nu montatul ci valoarea tastelor) , cele jumbo nu stiu cat fac pe net se poate gasi. .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.