www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

De cind tot astept sa pun si eu mina pe un Vintage din asta. Tare-s curios daca sint intr-adevar asa cum le descrieti voi. Arata misto ala gen Slash AFD. Singura chestie care ma zgirie pe ochi e cornu' ala... e prea ascutit.

 

In realitate nu e asa deranjant ca in poze.Inainte sa o cumpar m-a dat mult inapoi treaba asta si cand am vazut-o in "lemn si metal" mi-am schimbat parerea :)).

@Lp1960: Nutul l-am schimbat cu un Tusq6060.Cel pentru Epiphoneuri.E acelasi spacing.Diferenta e ca de la cer la pamant.

@Ramurel: Raman la parerea ca nu sunt asa rele cheitele.SIngura problema pe care o am este ca cea de la miul subtire are un pic de joc (aici ma refer la *maner* nu la mecanismul in sine).Pe viitor,daca mi-ar permite bugetu' i-as "transplanta" astea http://www.thomann.de/ro/grover_135n.htm .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@Ramurel: Raman la parerea ca nu sunt asa rele cheitele.SIngura problema pe care o am este ca cea de la miul subtire are un pic de joc (aici ma refer la *maner* nu la mecanismul in sine).Pe viitor,daca mi-ar permite bugetu' i-as "transplanta" astea http://www.thomann.d...grover_135n.htm .

 

Da ! Grovere...

 

La nenea ăsta am văzut întâia dată SG-u' de Vintage, iar dacă eşti atent, la secunda 5" se vede că tunerele din prima serie erau altfel...

 

http://youtu.be/Vjk2rdFXx2M

 

De fapt, la prima serie nici dozele Wilkinson nu erau lansate pe ele...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un V100 Icon acum multi ani, cred ca era din prima serie,

nici macar nu avea scarf joint. Si nici problemele constatate ulterior

la alte exemplare. Pacat ca au umblat la reteta...

 

O fi si asta un fel de strategie. Le-au facut misto de tot o perioada, pina s-a dus vestea, dupa care, incet incet au inceput sa fure la zahar si la lapte.

Link to comment
Share on other sites

...Sau au extins producţia şi au început să facă piese worldwide, în sistem Lohn sau care-o fi, că pe spatele bridge-ului meu, de exemplu, scrie KOREA. Şi astfel au mai redus din costuri.

 

-Sir ! Lotu' ăsta pleacă în România. Ce piese băgăm ?

- Bagă coreene, dă-i în mă-sa !

 

:P

 

.

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

He, he...cheitele de la Vintage...cu al lor celebru zbarnait la rece...chitara deja este la mc music sa rezolve problema. Dupa cateva luni de folosinta pot spune ca sunt chitari extraordinare din punct de vedere al lemnului dar din punct de vedere hardware am minusuri destule...nu ireparabile (aici exclud din start alte investitii) dar suficient de deranjante...vezi un saddle jucaus in bending pe Sol, vezi o cheita, doua care zbarnaie, vezi un pot care mai cade...DAR AU FARMECUL LOR si dupa ce le canti iti intra la suflet.

Link to comment
Share on other sites

De cind tot astept sa pun si eu mina pe un Vintage din asta. Tare-s curios daca sint intr-adevar asa cum le descrieti voi. Arata misto ala gen Slash AFD. Singura chestie care ma zgirie pe ochi e cornu' ala... e prea ascutit.

 

apoi bre nea Ironside pai daca ajungi din Kabul la Boncoresti - asta daca lasa astia Genkur-ul sa treaca vama - ne vedem unde vrei tu - da sa fie loc cu marshall si verdeata - si iti dau lemnu-n mana sa te joci cu el...si dupa te alerg pana la mc music ca sa iti cumperi :respect:

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un V100 Icon acum multi ani, cred ca era din prima serie,

nici macar nu avea scarf joint. Si nici problemele constatate ulterior

la alte exemplare. Pacat ca au umblat la reteta...

 

A mea nu are niciun fel de scraf joint,a lui Les Paul 1960 la fel probabil e vorba de stocul si materialele folosite in diferite perioade de timp.

Btw,ale noastre sunt 2010.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

He, he...cheitele de la Vintage...cu al lor celebru zbarnait la rece...

 

Problema rezolvată !... Grovere....

 

22.jpg

 

Însă, mai e de pus la punct una-alta, dacă tot m-am apucat... Potenţiometrele şi, cu ocazia asta merită schimbat tot circuitul/cablajul... Dup-aia verificăm sound-ul dinspre dozele Wilkinson şi decidem...

Încă am o impresie bună despre ele şi aştept să văd cum sună, după schimbarea cablajului şi a poturilor...

 

Late edit : Daca va fi oarece nelalocul lui, întâi voi încerca mişcarea cu datul jos de capace la doze...

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ce sofisticat arata cu groverele alea:)).Pun pariu ca acum e mai grea...

...lookul "vintage".

 

Atunci, sã-ți pun o poza din fațã, sã nu mai para aºa de sostificicatã... :P

 

11-1.jpg

 

De grea, e ea suficient de grea... Cât despre look-ul "vintage", sincer, nu mi-au plãcut niciodatã mânerele cheițelor... Când am luat SG-ul, mi s-a explicat cã e tradiția Gibson a primelor modele, etc...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Că veni vorba de doze, am aruncat o privire peste câteva modele, apoi întâmplator am dat de graficul acesta

 

pickups_output-chart.jpg

 

dupa care am intrat pe Google, să caut cum anume să fac alegerea dupa output şi am văzut, pe unul din linkuri, că are importanţă amplificatorul în care intră chitara atunci când faci alegerea dozelor... Output mare, saturaţie mai rapidă...

 

Sa înţeleg că alegând doze cu output mai mare soundul, la iesriea din amplificator va fi mai... cum ?

 

Mai concret, dacă doresc un sound mai bluessy, un crunch, pentru amplificatorul meu pe lampă, de 18W, pe la ce doze sa mă uit, cam spre care zona a graficului să-mi îndrept atenţia ?

 

Un output mare mă poate duce în crunch chiar cu un Gain mai mic, cam asta ar fi ideea ?

 

Mersi !

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Da, dar sensibilitatea (output-ul) e probabil cea mai puțin importantă caracteristică a unei doze: saurația o poți oricum regla din controlul de gain și cel de volum de pe chitară, dar răspunsul în frecvență specific mai greu.

 

Răspunsul în frecvenţă ?.... Te referi la calitatea/claritatea semnalului ce pleacă dinpre doză şi ajunge în amplificator ?

 

...Iar legat de controlul saturatiei din Gain, la mine e mai particulara un pic situatia, in sensul că incerc să intru fff putin in distors cu al meu, cât mai puţin Gain, de aceea in ultima vreme tot am cautat să boost-ez semnalul ce intră in amplificator şi am fost destul de mulţumit...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Răspunsul în frecvenţă ?.... Te referi la calitatea/claritatea semnalului ce pleacă dinpre doză şi ajunge în amplificator ?

Se refera probabil la "volumul" cu care doza transmite diferite frecvente spre amplificator. Mai pe scurt, e vorba de raportul dintre joase, medii si inalte.

 

cât mai puţin Gain, de aceea in ultima vreme tot am cautat să boost-ez semnalul ce intră in amplificator şi am fost destul de mulţumit..

boost = gain

Fii putin mai explicit. Probabil vrei sa spui ca dai mai putin "gain" din pre-amp, preferand sa boostezi semnalul inainte (eventual accentuand anumite frecvente).

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Iar ti-ai dat salariul pe chitara. Nu mai pupi ciorba calda si palinca luna asta.

Sa o stapanesti sanatos.

 

Săru-mâna ! Mersi !

 

Ciorba ca ciorba, da' nevastă-mea...

 

"-Mamă, de ce fuge tata în zig-zag ?

-Taci, copile şi adă gloanţe !"

 

girl-machine-gun.jpg

 

:P

 

.

Edited by ramurel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cam la asta am ajuns:

 

*Switch Switchcraft

*Potentiometre Fender CTS (50s wiring)

*Seymour Duncan JB

*Tusq nut

*Gibson truss rod cover.

*Dunlop straplocks.

 

Ca bani,acum,e undeva pe la pretul unui Epiphone standard,calitativ mult mai sus dupa parerea mea si a multora.

Urmeaza niste cheite mai sanatoase cand imi va permite bugetul si eu ma declar un om fericit.

post-11684-0-03249800-1342903978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mulțumesc pentru aprecierile la adresa cumetrei! Am primit deja mai multe întrebări despre cum sună și cum se simte la mână. Nu pretind să fiu mare cunoscător, însă am cântat pe ceva chitare până acum, de asemenea, am fost proprietarul mai multor chitare cu formă de Les Paul și pot să zic că am o oarecare părere despre cum ar trebui să sune o chitară, părere, evident, subiectivă.

 

Am apreciat întotdeauna un corp mai greu, renascentist, o formă unduită de les paul și un sustain interminabil. Prima mea chitară pe care am învățat să cânt era un reghin cu formă LP, pe care am cântat ani buni. Avea un sunet inconfundabil, deși, nu avea cea mai fericită construcție - topul era o bucată de placaj, îndoit și nu sculptat, hardware-ul era total depășit și ruginit, iar dozele și switch-urile îți aduceau aminte de electronicele rusești.

 

Timpul a trecut și am avut acces la instrumente deosebite: Edwards Les Paul, o chitară fabricată în Japonia, un Gibson LP Studio, Epiphone LP Custom, Gibson Les Paul Special Robot și, nu ultima, cu siguranță, Vintage V100 AFD. Astea au fost ale mele. Momentan m-am oprit la ultimele două de care sunt mulțumit.

 

Probabil că oricui i-ar fi mai ușor să se decidă ce chitară să cumpere dacă ar avea cum și unde să compare. Din păcate în România este destul de greu să faci asemenea teste pentru că, de cele mai multe ori, fie nu se importă, fie nu există în stoc. Dacă mai ești și dintr-un oraș de provincie, situația e roz de-a binelea. Pot să spun că majoritatea chitarelor pe care le-am cumpărat până acum, le-am luat prin intermediul prietenilor sau a internetului. Stilul ăsta "cârtițo-kamikazian" nu e deloc avantajos pentru buzunar, din păcate.

 

Referitor strict la modelul Vintage AFD, pot să citez practic ce a spus un membru (dudu) al forumului nostru într-un prim review al unei chitare Vintage, pe internet: "Best bargain so far". Nu o să-i fac reclamă chitarei, nici nu am apucat să cânt bine pe ea, de altfel, dar, m-a impresionat. Impactul vizual este mare, am stat câteva secunde și m-am holbat efectiv la ea cu nesaț. Se simte foarte bine în mână (gâtul e mai subțirel, poate nu cum și-ar dori unii să vadă pe un LP) și, surpriză, sună foarte bine! Voi încerca să fac un review (video) cât de curând și sper să urmeze o comparație cu mai multe modele Gibson Les Paul.

 

Părțile negative observate până acum: corzile erau foarte jos lăsate așa că fretbuzz-ul era destul de evident, două taste în pozițiile superioare. Am umblat la truss-rod și am reglat prăgușul, problema a dispărut. Cheițele, așa cum s-a mai zis, așa cum știam, sunt execrabile. Zbârnâie, asta mă deranjează cel mai mult!

 

Voi reveni cu detalii...

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.