www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Vintage


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Sincer? Suna ca Dracu sau mai rau.

 

Oare de ce am senzatia ca volumul chitarii e in crestere? :confused:

 

Esti putin exagerat cu sunatul ca dracu. Printr-un Marshall ai ascultat cum suna?? Eu am avut ocazia sa aud si suna foarte bine. Cu mult mai bine decat pe jegul meu de amp pe care chitara suna bine.

Pana acum eram convins 100% ca un Les Paul trebuie bagat intr-un Vox AC30 ca sa ''rupa''. Acum mi-am schimbat parerea, cu un Marshall rupe.

Acum mai nou este de porc sa mai faci cate un mic review la vre-o scula.....pacat.

Link to comment
Share on other sites

MA refeream la inregistrare nu la chitara si la sustainul prelungit in sine care nu mi se pare mare chestie.

 

O chitara e doar o chitara si atat. VA suna bine in mare masura si in functie de amp, pedale si mana care o canta.

Un ton prost sau o inregistrare proasta nu inseamna ca e proasta chitara.

 

 

 

 

Cum am mai zis nu ma refeream la chitara ci la inregistrare si la faptul ca gasesc sustainul inutil.

 

Daca voiam sustain imi montam si eu un kit din ala Fernandes sau Susatainiac sau alte gadgeturi care se vand pe piata pt sustain.

 

P.S. O chitara e doar o chitara si atat, vocea chitarii e amplificatorul si de acolo se aude tonul.

Faptul ca prefer chitari cu 22 de taste si Floyd si 2 doze de tip humbucker tine de gusturile mele si atat.

 

Scuze ca am sarit asa...

Uite...legat de faptul ca tu ai gusturi diferite (cele pe care le-ai enumerat mai sus),tot asa si mie imi place o chitara cu sustain si ton bun.E pur subiectiv la urma urmei :D.

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca am sarit asa...

Uite...legat de faptul ca tu ai gusturi diferite (cele pe care le-ai enumerat mai sus),tot asa si mie imi place o chitara cu sustain si ton bun.E pur subiectiv la urma urmei :D.

ma intreb cui nu-i trebuie o chitara cu ton bun si sustain...:)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

ma intreb cui nu-i trebuie o chitara cu ton bun si sustain...:)

 

Celor pentru care strugurii sunt prea acri.

Link to comment
Share on other sites

NU stiu ce ai priceput tu dar oamenii in topicul asta nu au vorbit despre sustain ci poate de feedback, overdrive si/sau alte cele.

 

Sustainul natural al chitarii (la rece) e una si ce s-a discutat aici sub denumirea de sustain e o ciorba de vita cu multa apa si lipsa de cunostinte.

 

 

Mãi Ovidiule, cele douã sample-uri puse de mine sunt fãcute la rece, fãrã "E-uri" si alți aditivi, direct din dozã în placã de sunet, fãrã intervenții electronice.

Cu atât mai mult cu cât eram conºtient cã risc discuții contradictorii, înainte de a posta, pentru acuratețe, m-am dus ºi-am titrat "sustain" în Wikipedia, ca sã nu fiu în situația de a spune prostii. Ori, acolo nu scrie nicãieri despre "la rece" sau "la cald" legat de sustain ( menționeazã însã "susținãtoarele" de sustain ).

 

Deci, cred cã în discuție este importanța calitãții lemnului în construcția chitãrii...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Doar simpla verificare a acordajului. O conectez la tuner...

Aº pricepe dacã ar fi slãbite corzile. Aº zice "am o cheițã care cedeazã. O schimb". Dar coarda este mai întinsã decât la ultima verificare. Câțiva cenți. Aia mã deruteazã...

 

nu esti singurul caruia i se intampla asta. si mie mi se intampla asta la Aria mea, si m-am mirat rau la inceput ca nu mi se parea normal fenomenul nici mie. si la a mea urca tuningul mult, nu doar cativa centi. rezolvarea? o acordezi de fiecare data inainte sa o zdrangani.:)

 

ce finish misto are les paul'ul ala..

Cã bine zâsãºi tu, Aline....

 

 

"ªi-amu, dragele moºului, sã vã spuna moºu o poveste..." :)

 

DSC01030wwe.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu esti singurul caruia i se intampla asta. si mie mi se intampla asta la Aria mea, si m-am mirat rau la inceput ca nu mi se parea normal fenomenul nici mie. si la a mea urca tuningul mult, nu doar cativa centi. rezolvarea? o acordezi de fiecare data inainte sa o zdrangani.:)

 

N-am de ales. O acordez. Nu se mai întâmplã aºa de des ca la început, dar din când în când... Nici acum n-am priceput fenomenul, dar treacã de la mine [ "Egzistã o iecsplicație" cumva ]

 

ce finish misto are les paul'ul ala..

 

E superb ! ªi când mã gândesc ce greu m-am decis dintre modelele de V100 . ãsta ºi cel din poza de mai jos, care a ºi fost decizia la un moment dat.

L-am comandat online, însã mici probleme ascunse ºi lipsa unui alt exemplar, m-au întors la Flamin' Ice ( pânã la urmã s-a "brodit" mai bine aºa pentru mine, zic io ).

 

Cu ocazia asta vreau sa mulțumesc mult de tot gentlemanilor de la McMusic, de la Bucureºti ºi de la magazinul din Timiºoara, care efectiv s-au miºcat ca ceasu', au fost deosebit de atenți ºi-n câteva ore mi-au rezolvat problema :yay: )

 

Despre model , vreau sa spun cã e într-adevãr super-finiº-at, iar ca ºi construcție, dupã 2 ani de SG, recunosc cã îmi pune momentan oarece probleme de adaptare :

-centrul de greutate, complet diferit, îmi dã mai multã libertate mâinii pe grif. În plus e mai grea ºi îmi pare mai stabilã, în sensul cã nu "danseazã" aºa uºor ca SG-ul ºi-mi place asta. Chiar sunt curios sã fac o comparație . Le-oi pune pe cântar ...

- cea mai mare schimbare mi-e în zona tastelor de la 15 în sus, unde se face trecerea de la gât la corp, secțiunea fiind muuuult mai mare decât la SG ºi acolo nu mai pot cuprinde gâtul cu mâna, cum eram obiºnuit... Tre' sã mã obiºnuiesc, atâta tot...

 

Despre sound nu zic încã, cã n-am apucat prea mult s-o forjez...

 

post-10823-0-99280900-1314435195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest SuNz_TWin

Salut initiativa deschiderii unui topic al fanilor!

Sunt unul dintre ei..sau mai bine zis.. dintre voi! :) chiar daca s-a intamplat sa nu am cea mai fericita experienta la achizitionatea chitarii..:) Unii dintre voi proababil ati citit deja despre problemele intampinate...mi-ar fi greu sa reiau! Pt detalii gasiti topicul "ajutor!vintage v100".

Seara faina tuturor!

Link to comment
Share on other sites

N-am de ales. O acordez. Nu se mai întâmplă aşa de des ca la început, dar din când în când... Nici acum n-am priceput fenomenul, dar treacă de la mine [ "Egzistă o iecsplicaţie" cumva ]

 

 

Material prost , se schimba temperatura se dezacordeaza chitara ...am tot amintit de fenomen dar...........

Rzolvarea ar fi un gat de chitara din material ca lumea.

 

Dar daca ai noroc se poate rezolva si cu tensionarea corecta a truss rod-ului eventual renuntand la "actiunea " ideala.Bara de otel poate sa mai tina gatul dar reglajul "sagetii" concavitatii gatului poate sa nu mai fie OK.

 

La o chitara Hohner cu gatul subtire a trebuit sa fortez din bara de otel ca sa tina gatul altfel efectiv nu ramanea acordata , dar acum gatul este perfect drept . Nu am scos chitara din casa , nu am curaj ...hehehe .Poate acum rezista dar ....sa o car degeaba la cantat cand oricum e de groaza transportul cu atatea prostii dupa mine ...! Tot ma gandesc sa-i cumpar un gat dar e cam scump ptr un experiment sau un hobby .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

ma alatur si eu fanclubului vintage cu noua achizitie. Am ales V100 Paradise aka AFD, achizitionata de la MCmusic. Am oscilat in alegere facuta intre AFD si V100 TSB, finisajele fiind cele ce au facut diferenta deoarece ca si sunet "zebrele" nu difera foarte mult fata de normale, poate doar pe bridge suna putin mai metalic aducand foarte mult cu tonul de clean din Paradise City. Este lucrata ceva mai ingrijit, "petele" caracteristice celor de la Vintage nu lipsesc (ceva clei pe langa imbinare neck cu corp etc) insa per total este foarte ingrijit lucrata. Trecand de la Epiphone la Vintage am constatat o diferenta neta in favoarea celei din urma, atat ca sunet cat si ca greutate...realmente m-a cocosat :yay:

 

I-am chimbat corzile stock cu EB 10-46 RS, nu are fret buzz ci doar o mica tensiune in neck, se rezolva luni la MCMusic.

Suna magistral iar pe clean, cu vox-ul VT pe gain maxim, volum 4 si reverb middle vibreaza geamurile la propriu.

 

Singura problema nu apartine chitarii ci mie, in sensul ca are griff-ul ceva mai gros fata de Epi LP 100 si imi va lua ceva timp sa imi adaptez mana.

 

Cam atat pentru moment

 

Am sa pun si poze cat de curand.

 

Seara placuta

Link to comment
Share on other sites

@ Mister K

 

Felicitari!Sa o stapanesti sanatos!

Habar nu aveam ca aduc si AFD la M&C Musical xD.A trebuit sa faci precomanda sau o aveam in magazin?(din pura curiozitate intreb,am deja un V100CS).Pretul e tot de 1300 de lei?

In alta ordine de idei,asteptam poze :D!

Link to comment
Share on other sites

Am intrat acum cateva zile in magazin, unde, unui client tocmai i se impacheta AFD-ul...l-am vazut, au sclipit beculetele si am intrebat daca mai au ...nu aveau in magazin ci la depozit, au adus am probat si asta a fost...din cate am inteles era ultima...dar cred ca se refereau la stocul pentru Bucuresti. Pretul este de 1400 lei, are ca si bonus in acesti bani "a set of chrome straplocks" care sunt utile, depre calitatea si rezistenta lor vorbim in timp.

 

multumesc...poze maine...

Link to comment
Share on other sites

pai cu Slash au cam aceeasi treaba ca si cu Bonamassa - vezi V100MRJBM. Ideea este ca cel putin in cazul AFD-ului Vintage, vorbim de copia unei copii a unei copii. Chitara lui Slash, conform informatiilor din cartea sa si a celor de pe forumul Gibson, nu era facuta de Gibson ci de un lutier canadian care copiase un model Gibson, dupa care Gibson a copiat copia lui Slash si tot asa. Toate au un numitor comun cum bine a zis Riff Hudson...BANUL.

 

Important este ca am cantat-o pana la 2 noaptea asa de mult imi place si asa de fain suna.

 

Poze mai pe seara

Link to comment
Share on other sites

si ceva poze cu ea

Bai, deci arata de sa-mi bag p......

Cred ca imi iau si eu una, am un v100 ales ''pe mustata'', dintr-o singura bucata de mahon si suna de rupe, daca si asta suna bine...ufff, imi place culoarea foarte mult.

Tine bani pentru strat...tine bani pentru strat. tine bani p.....greu cu alegerile astea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

si ceva poze cu ea

 

Hai să fim serioşi ! E nasoală rău ! Adică, uită-te şi tu ce ..e aiurea... ai luat ţeapă cu ea... Io zic ca poţi s-o pui la Mica Publicitate deja, până nu se-nvecheşte, că nu mai iei nici juma' de preţ pe ea...

 

Chiar azi s-o pui, nu mai aştepta ! La preţ redus mult... ( Dup-aia îmi dai şi mie linkul respectiv, pe privat, te rog ? Mersi ! )

 

 

:)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de la McMusic din Bucuresti, pretul a fost de 1400 lei cu Strap Lock system inclus...nu cine stie ce dar isi face treaba. Pana acum constat ca suna excelent, dozele wilkinson isi fac treaba cel putin pe clean sau cu putin fuzz suna demential de bright (aici are si vox-ul vina lui). Cat despre sound test mai astept putin sa imi cumpar o placa audio cu Asio ca sa se poata auzi cat de bine suna ...cu ce sistem improvizat inregistrez acum orice ai canta la redare se aude cam ca rasuflarea lui ala mic si negru ...si rau
:vader1::death:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.