www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gretsch 5120


Guest pappy
 Share

Recommended Posts

Guest pappy

GRETSCH 5120, 125 anniversary edition, KS08104003

 

Pret: 700 Euro , nou

 

Achizitionata din S.U.A.


  • 16" x 2.75" laminated maple hollowbody (gloss urethane finish)
  • Laminated maple neck (24.6" scale)
  • Rosewood fingerboard
  • 21 medium jumbo frets
  • 1-11/16" nut width
  • Vintage style machine heads
  • 2 Gretsch chrome covered dual-coil pickups
  • Master tone, master volume, neck pickup volume, bridge pickup volume
  • 3-position pickup toggle
  • G-Arrow Knobs
  • Adjusto-Matic bridge on rosewood base
  • Bigsby® B60 vibrato tailpiece
  • Gretsch knurled strap knobs
  • Chrome-plated hardware
  • Gloss urethane finish

Am incercat mai multe variante de amplificare dar cea care mi-a placut cel mai mult a fost un combo Peavey 50 Classic. Atunci m-am apropiat pentru prima oara de ceeea ce imi doream de la ea. Mai ales ca si drive-ul suna bine.Totusi mi-a placut si sunetul de pe Fender Bluesman mai ales cand se muta butonul pe bright. Dar la Fender drive-ul nu este atat de generos deci ar mai trebui o pedala. Asa ca nu m-am hotarat inca. Banii pe care ii voi castiga in perioada ce urmeaza vor decide...

 

Parti bune: Sunetul. Este exact ceea ce iti doresti ca sa poti cladi un sound nou intr-o era in care lumea stie doar de Fender, Ibanez si Gibson. Nu sunt chitari rele dar eram in cautarea unui alt sunet si am descoperit ceva uimitor: Pe Gretsch se canta si in AC/DC, si in Depeche Mode, si in rock'n'roll, si in blues, si in country. si in jazz...

Parti rele: bridge-ul este mobil si in consecinta la schimbarea corzilor sa fiti atenti. Nu dati toate corzile jos. Tremoloul Bigsby este fabricat sub licenta si trebuie manevrat cu ceva mai multa atentie

 

Impresie Generala - Nota 9

 

060209002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Cu siguranta va referiti la modelul ADEVARAT - facut in US, Bigsby nelicentiat, cu doze Filtron si care nici nu costa atit ! Acel model SUNA a Brian Setzer, totusi cine vrea sa sune ca el, isi face iluzii, stim cu totii asta, nu-i asa?

Stray Cats fan? Cool gang!

Nu am citit nici in postul lui pappy nicidecum ca ar vrea sa sune ca Brian Setzer si nici eu nu am facut referinta la susnumitul, stim cu totii (cei care stim a citi) asta, nu-i asa?

Ma refer la 125 aniversary Gretsch made in Korea, Bigsby licensed tremolo, in Orange Stain finish.

A propos Brian Setzer: numai Brian Setzer suna a Brian Setzer, imho. O chitara suna a o chitara.

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Polemizati ieftin, insolent si GRATUIT - e simplu sa va raspund in aceeasi nota, stiu unde sa ma opresc, nu e nevoie sa "raspundeti", ati trecut deja linia bunului simt.

De insolenta ai dat dumneata dovada in primul dumitale post, nu-i asa? Pe langa asta, ai fost si cras off topic.

Nu ma apuc sa polemizez cu dumneata, iar limitele bunului simt ti se aplica si dumitale. Vrei sa fii respectat, respecta. In aceeasi ordine de idei, un raspuns il pot da atunci cand imi convine mie, nu cand considera cineva ca este nevoie sa-l dau sau nu.

Un sfat colegial: Tonul "ex cathaedra" nu ti se potriveste - mai ales atunci cand esti semiinformat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.