www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Ma Invatza Si Pe Mine Un Cantecel Mic Si Simplu?


Guest dark_loving_heart
 Share

Recommended Posts

Guest dark_loving_heart

am si io o rugaminte...vreau sa invatz si io un cantecel mic la chitara....si sa fie si simplu k`s la inceput si nu ma pricep... tabulaturile nu stiu sa le citesc, nu-mi dau seama :) ... dak stiti ceva simplu, ceva care sa ma invetze cum sa schimb acordurile... orice...si destea tampite.....si melc melc codobelc :) looooooooolz....whatever...plz....thanx a lot!!!

Link to comment
Share on other sites

am si io o rugaminte...vreau sa invatz si io un cantecel mic la chitara....si sa fie si simplu k`s la inceput si nu ma pricep... tabulaturile nu stiu sa le citesc, nu-mi dau seama :) ... dak stiti ceva simplu, ceva care sa ma invetze cum sa schimb acordurile... orice...si destea tampite.....si melc melc codobelc :) looooooooolz....whatever...plz....thanx a lot!!!

 

Uite.. hai sa iti explic cat de cat cum se citesc tabulaturile

ai asa corzile:

E-------- (Mi)
B-------(Si)
G-------(Sol)
D-------(Re)
A-------(La)
E-------(Mi)

 

Pe griful chitarei ai niste buline. Ele reprezinta tastele: 3, 5, 7, 9, 12.

 

In tabulaturi vei gasi:

E-----------0--------(Mi)
B--------0----0-----(Si)
G-----0--- -----0---(Sol)
D-------------------(Re)
A-------------------(La)
E--0--------------0-(Mi)

 

Acum. 0 inseamna ca respectiva coarda este libera. Adica nu apesi pe nici o tasta. Si tot asa... daca in loc de 0 gasesti 3, sau 5 sau 24.. asta inseamna ca 3, 5 sau 24. In forma de mai sus, notele le canti pe rand, nu una dupe' alta.

 

E--0---------------(Mi)
B--0---------------(Si)
G--0---------------(Sol)
D--2---------------(Re)
A--2---------------(La)
E--0---------------(Mi)

 

Asta de mai sus e acordul Mi minor. Observi ca notele sunt puse unele sub altele. Adica le canti deodata, nu pe rand ca la exemplul anterior.

 

Dupa ce ai invatat sa citesti tabulaturile, vei putea invata singur melodiile :). Mai da-i un search pe forum in caz ca nu ai inteles ce ti-am scris eu aici.

Link to comment
Share on other sites

incearca si tu acustica de la The men who sold the world...simplu si totusi misto...parca incepea cu F-Dm A Dm A F C si mai departe mai vezi tu...da bine sa inveti acordurile de baza pt a o canta...

Mai poti incerca Vis Pierdut de la Iris.(ceva gen E D E D Am E Am E etc)..alta usoara...si dupa ce le faci pe astea incearca Oasis - Don't look back in anger varianta de la Unplugged... bafta!! astea inceput....sper sa te descurci...

Edited by necu'
Link to comment
Share on other sites

uite invata pasaju asta de la sandel de la fara zahar folosind instructiunile de mai sus:

 

e: 5-0-5---5---5-7-8-7-5-3-5---0--0--------------------

B: -------------------------------------------3--3-1-3-5-3-1---

 

e - coarda subtire rau (mi minor)

B - coarda de deasupra corzii subtiri rau (si)

 

parca asta era melodia... poate ca am gresit ca acum am scris toata chestia asta

 

daca zici ca esti incepator invata asta la perfectie... sa iti faci minimum de dexteritate. Eu asa am inceput. De fapt am inceput cu white stripes (intro) si pe urma am invatat-o pe asta dupa vreo 2 ore :)

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu pot sa dau edit la postul anterior sal sterg. Ca vad ca nu mai merita sa ajuti pe cineva. In sf... mea culpa... am incercat sa ajut. Insa cel mai mult mie imi e scarba de cei ce dau sfaturi din acelea pompoase din care un incepator nu poate pricepe nimic. Cum vroiai sai indic omului care mi e?

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu pot sa dau edit la postul anterior sal sterg. Ca vad ca nu mai merita sa ajuti pe cineva. In sf... mea culpa... am incercat sa ajut. Insa cel mai mult mie imi e scarba de cei ce dau sfaturi din acelea pompoase din care un incepator nu poate pricepe nimic. Cum vroiai sai indic omului care mi e?

Nu te supara pe noi, da asta e definitia umorului. Cand vezi pe unu ca s-a facut de cacao razi ca nu esti tu ala, nimic mai simplu de atat. Stai cu geana pe site si o sa razi si tu de altii la randu tau. Oricum, a fost tare chestia cu coarda-acord, recunosc!

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu pot sa dau edit la postul anterior sal sterg. Ca vad ca nu mai merita sa ajuti pe cineva. In sf... mea culpa... am incercat sa ajut. Insa cel mai mult mie imi e scarba de cei ce dau sfaturi din acelea pompoase din care un incepator nu poate pricepe nimic. Cum vroiai sai indic omului care mi e?

 

Foarte simplu.. puteai sa zici ca tot omul "mi-ul subtire"

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

bwahahhahahaha !!!!

Coarda mi minor! cat de tare!!!!

 

cum ar veni, coarda asta miraculoasa include si propria terta mica, generand astfel un acord minor!!!

 

Te-am prins! cate note are un acord?

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

sunt aici niste link-uri care o sa ma ajute....multumesc k ati postat :):) ....si don`t worry...am prins ideea cu mi-ul minor :) ....thanx a lot guys...kiss ya :(

Link to comment
Share on other sites


|-9-7-9----10-9-10-9-7--10-9-10---------------------------|
|-------7-----------------------7--12-10-12-10-9-12-10----|
|---------------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------------|


|----------------9-------------10-9--9-10--9-7-9----|
|-9-10-12--10-12---12-10-9--------------------------|
|--------------------------11-----------------------|
|---------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------|
|---------------------------------------------------|

Foarte simpatic intro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest danny_boy_weeeee

|
|------------------------------------------------------------------------------------|
|--------------------------------------------------0-0------------------------------|
|------------0--2---------------0--0--2----------------3--2---------0--0--2------|
|--3--3-------------3---------------------3---------------------3---------------3--|
|------------------------------------------------------------------------------------|

 

PODUL DE PIATRA ROCKS!!!!!!!!!!!!

Edited by danny_boy_weeeee
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.