www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recommended Posts

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=45998

 

 

 

Am facut un mic tutorial pentru cei care practica home-recording;

luati-;, uitati-va prin el;

Promit ca in timp vin cu unul foarte bine structurat;

Imi cer scuze ca e cam nedetaliat;

dar, pot sa va ajut daca e ceva neclar sau nu am explicat bine pe id de mess

andu_metallica

 

Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=45998

 

 

 

Am facut un mic tutorial pentru cei care practica home-recording;

luati-;, uitati-va prin el;

Promit ca in timp vin cu unul foarte bine structurat;

Imi cer scuze ca e cam nedetaliat;

dar, pot sa va ajut daca e ceva neclar sau nu am explicat bine pe id de mess

andu_metallica

 

Numai bine :)

Multumim mult! :)

Link to comment
Share on other sites

Cu placere tuturor;

 

Nu l-am facut pdf ca trebuia sa cumpar un program ca sa il fac =))

 

Oricum, eu cred ca nu e asha epic incat sa-l fac acu pdf si sa-l impart in stanga si-n dreapta;

Daca tu crezi ca pdf e ok, atunci asha sa fie;

Ce va veni, incerc sa fie pdf.

 

Vom lucra ceva mai multi la urmatorul;

si vom incerca sa facem unul

<cum sa inregistrezi concret o melodie acasa>

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut,

 

In primul rand, pentru a nu avea intarziere (Latency), ti-ar trebui o placa de sunet cu suport ASIO. Daca nu ai bani sa investesti in asa ceva, poti incerca o emulare a driverilor ASIO, cu programul ASIO 4 ALL, pe care il poti descarca de aici:

 

http://www.asio4all.com/

 

Apoi, in porgramul in care inregistrezi, la input si output alegi ASIO4ALL, poate ai noroc si merge. Din pacate nu e o solutie universala, sunt placi de sunet pe care pur si simplu nu merge.

 

Daca vrei sa o faci cum trebuie, sa ai inregistrari calitative, iti trebuie o placa de sunet decenta (uita-te la sectiunea Mica Publicitate), si ideal ar fi sa ai si un DI box (se gasesc la noi in comert). Te-ar costa minim 300-400 RON toata tarasenia. Daca mai ai intrebari, te ascult

 

 

Multumesc mult pentru sfaturi si rabdare;diseara cand ajung acasa poate incerc si postez pe forum ce si cum.multumesc

Link to comment
Share on other sites

Cam jumatate din epsilon.

Nu exista raspuns categoric la intrebarea ta. Latency-ul trebuie sa fie evident cat mai mic dar intotdeauna trebuie sa faci un compromis intre latency mic si stabilitate. Un raspuns ar fi destul de mic incat sa nu te deranjeze. Unii zic merci si la 100ms, altii sunt mult mai mofturosi. Daca vrei intarziere 0 foloseste monitorizare hardware.

Link to comment
Share on other sites

Salut,si eu am tot un AX3G dar cand incerc sa inregistrez am sunetul intarziat in line in.mentionez ca rulez Windows 7 Beta si folosesc Audacity,Acid Express,REAPER si KRISTAL AUDIO ENGINE.m-as bucura daca imi gaseste si mie cineva o solutie.multumesc mult.

Nu ai setat bine monitorul , nu ai setat aceiasi rata de esantionare peste tot , si trebuie sa ai Asio al "placii" de sunet instalat pe PC , sa instalezi cipsetul si mai ales partea de sunet , incerci si alte "in device preferences ' sau "device order ".

Fiecare DAW are un Help si un tutoral , le citesti si inveti [as cu pas cum se confihureaza sunetul....Asio 4all are o lista care precizeaza ce placi de sunet sunt suportate .La mine Asio4all numai a stricat ...am avut numai placi de sunet Creative .

 

Latenza mai mare de 2ms nu am avut nici cu 100MHz CPU cu SB16 prin '97 , ma refer la inregistrare audio.

cu ACID, Cackewalk , sau Cool Edit Pro ,,fara sa setez nimic niciodata doar am instalat si atat.

De fapt nu te intereseaza latenta daca nu folosesti de fapt ceva soft cu efecte-soft realtime ce au latenza ...

 

DAW-urile compenseaza diferentele de "latenta" intre playback si record , placa de snunet trimite ceva cod de sincronizare ) compensare_ in acest fel track-uril sunt aliniate un timp.

 

Daca vrei sa "vezi" latenza pui un track pe playback in multimixer cu un metronom inregistrat , iesirea " lin-out" o legi printr-un cablu extern la "line-in" si inregistrezi semnalul ( tic tic) pe un alt canal din multimixer .

 

Maresti grafic formele de unda in fereastra de multimixeru al daw-ului (unde ai inregistrat) si selectezi diferenta apoi pe "contorul trackului pus pe "timp SMPTE " vei PUTEA MASURA decalajul ..".ms",

 

DAR NORMAL NU AI TREABA CU ACEST DECALAJ CA NU INREGISTREZI IN ACEST MOD .

 

( cu mixerul USB 1.0 pot face acest lucru si am o latenza mult sub 1ms .teoretic Zero latena.)

 

Instalarea datelor placii de baza si a softului de sincronizare/accelerare reduce latenta

Totusi nu inteleg ude in ce mod auzi "intarzierea" , acest lucru este possibil doar daca ai o monitorizare "dupa inregistrare" respectiv al materialului deja inregistrat si redat cu "playback".

 

Trebuie sa faci monitorizare directa , respectiv sa auzi chiar intrarea "line-in" asa ca nu poti avea nici o "intarziere".

plus trebuie verificat si instalarea corecta a cipsetului sau al softurilor plus setarile softurilor audio.

In E-Mu nici eu nu prea stiu sa selectez-rutez de toate da folosesc preseturile ce functioneaza super .

 

Incearca cu "default "sau cu preseturi ptr mixat inregistrat ...monitorizat.daca ai asa ceva.

 

La folosirea efectelor soft sau la MIDI este alta treaba unde de fapt este o latenta deranjanta daca nu ai scula performanta de mare viteza.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor.ma apuc sa vad ce iese.Dar latenta nu depinde si se placa care o ai? (adica nu difera?)

 

->eu am o placa C-Media pe port PCI .

 

->am uploadat mai jos un print al optiunilor din ACID Xpress.

Acid are un driver foarte bun Asio 4 all numa strica , in plus eu am folosit setat pe "Wave Maper" , si mege super ,( habar u aveam ce foloseste , m-am uitat dupa ce am constatat calitatea superioara al mixajului si inregistrari ca sa pun si la alt DAW artuni am vazut ca nici nu este pe WaveMaper ce cred ca alege driverul cel mai apropiat ...Am folost ACID la fisiere primite de pe acidplanet ca sa pot folosi "loop-urile " Acid.) .Asa ca nu am avut nici ca Acid nici oproblema ...

 

cu E-mu trebuie sa aleg Asio ptr Sonar ca sa nu se "agatze" la fel si in Cubase , si trevuie setate de toate plus rata de esantionare placa/DAW sa fie aceiasi.

 

Nu-mi dau seama de unde auzi ti semnalul decalat , tu trebuie sa alegi direct monitoring daca exisa asa ceva prin setari/Daca nu exista trebuie sa ai "default" direct monitoring , n-are nici un rost sa auzi trackul inregistrat +efecte dupa ce a fost inrregistrat.Efect folosesti AX3G ..numa distors ...eventual reverb sau delay , dar cel mai bine numai distors/sau comppresor pe clean.Daca folosesti efect sa nu fie stereo sa tragi "mono" dupa inregistrare la mixare bagi efecte.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

La mine se intampla alta chestie...

Pe masura ce introduc in piesa mai multe VST-uri (tobe, bas, clape) trebuie sa maresc latenta, altfel, la redare, se aud niste pacanituri super enervante.

Cum as putea sa evit asta fara sa mai maresc latenta (am inceput cu 10 ms cand aveam numai chitarile si tobele si acum a trebuit sa ajung la 100ms cu bas si clape)?!

Am o placa E-MU 0202 si folosesc Cubase SX3.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Da bounce/render la track-urile cu VSTi-uri.

 

nu reusesc sa gasesc unde e bounce/render in Cubase SX3 (cu riscul de a parea Bula :) )

Link to comment
Share on other sites

La mine se intampla alta chestie...

Pe masura ce introduc in piesa mai multe VST-uri (tobe, bas, clape) trebuie sa maresc latenta, altfel, la redare, se aud niste pacanituri super enervante.

Cum as putea sa evit asta fara sa mai maresc latenta (am inceput cu 10 ms cand aveam numai chitarile si tobele si acum a trebuit sa ajung la 100ms cu bas si clape)?!

Am o placa E-MU 0202 si folosesc Cubase SX3.

 

Ptr Cubase chiar si"lite" ai nevoie de un PC cu o tona de RAM ., bineinteles ca maresti buferul pana nu auzi pacanituri , in rest nu stiu ce track-uri ai dar daca ai cele MIDI trebuie sincronizate .

 

Nu folosesti efecte de track ci de BUS aceasta ar fi rezolvarea .Ptr mixare ar fi mai bun ACID , cel mai usor se mixeaza cu ADOBE AUDITION si aici daca pui efecte trebuie puse pe BUS .Calitatea ACID pare cea mai buna .

In cackewalk se puteau dezactiva efectele si tot felu de "scule" ca sa functioneze mai vesel si cu procesor de 100MHz .Dar mai nou in versiunea ungrade in "Sonar" nu prea mai poti dezactiva nimic .

 

Asta-i politica de vanzari ale firmelor , cuperi softul , ----> nai cumperi RAM ----> mai cumperi una alta-----> arunci totul si cumperi un Dual Core ...arunci si asta si cumper cu 4 x Core si bineinteles RAM .

 

Windows XP limiteaza marimea RAM-ului ca sa cumperi VISTA si tot asa conditionari si tzepe peste tzepe .

 

Seteaza E-MU 0202 si Cubase +ASIO al lui E-MU 0202 .Eu am 2ms latenza cu E-MU 0404 si Cubase LE .

De folosit 100 de efecte de track nu are sens "mixdown"ul final oricum va suna altfel .

 

Faci mai multe mixdown-uri pe grupe de scule asa incat sa nu ai numai 4-6 track-uri maxim pe care mai folosesti EQ de track la nevoie si efect ambiental pe Master sau pe un bus la grupe de backking .

 

Bineinteles timp munca si nervi dar alta cale nu prea exista ...

 

Trackurile cu sculele MIDI /VST/softsynth/Livsynth ( tobe,sint pad , tot felu de instrumente synth..cu generatoare sau cu sample ) le faci "downmix" pe un track in asa fel ai un "wave" care nu mai consuma putere de prelucrare CPU ...etc

Link to comment
Share on other sites

Asta-i politica de vanzari ale firmelor , cuperi softul , ----> nai cumperi RAM ----> mai cumperi una alta-----> arunci totul si cumperi un Dual Core ...arunci si asta si cumper cu 4 x Core si bineinteles RAM .

 

Windows XP limiteaza marimea RAM-ului ca sa cumperi VISTA si tot asa conditionari si tzepe peste tzepe .

 

Cantitatea de RAM este limitata in Windows xp din cauza faptului ca este un sistem de operare care functioneaza pe 32 de biti, si nu ca sa ne oblige sa cumparam Vista.

Daca se doreste, exista si editia Windows xp 64.

 

Problema se poate rezolva intr-adevar cu submix-uri sau cu folosirea efectelor pe bus-uri (grupuri de track-uri), dezavantajul submix-ului (sau render-ului) mai multor track-uri este acela ca o sa rezulte un singura pista, iar eventuala ajustarea parametrilor efectelor folosite anterior devine imposibila, bineinteles daca suntem siguri ca asa vrem sa sune ca produs final este o solutie potrivita.

 

Recomandat este ca mix-ul sa fie gandit in asa fel incat sa nu fie necesara folosirea tonelor de efecte, sa existe un echilibru, sau mai bine spus compromis intre puterea de procesare si prelucrarea sursei audio.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=45998

 

 

 

Am facut un mic tutorial pentru cei care practica home-recording;

luati-;, uitati-va prin el;

Promit ca in timp vin cu unul foarte bine structurat;

Imi cer scuze ca e cam nedetaliat;

dar, pot sa va ajut daca e ceva neclar sau nu am explicat bine pe id de mess

andu_metallica

 

Numai bine :)

 

 

dupa cum am vorbit, ti-am grupat toate informatiile intr-un PDF... Am licenta pe PDF maker, deci nu e nicio problema :)

bafta!

Home_recording_Alex_tutorial.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Buna,vad ca aici se discuta despre home recording.

In unitate ce fac acuma record e placa onboard c media.

Am totul setat ok,si cu asio sau fara,tot intra latency.Si chestia este ca candva nu a facut acest lucru tot configuratia asta.

Poate o placa pci ar fi de folos?

Sau alte tipp uri?

Link to comment
Share on other sites

Buna,vad ca aici se discuta despre home recording.

In unitate ce fac acuma record e placa onboard c media.

Am totul setat ok,si cu asio sau fara,tot intra latency.Si chestia este ca candva nu a facut acest lucru tot configuratia asta.

Poate o placa pci ar fi de folos?

Sau alte tipp uri?

Momentan am si eu sunet de pe o placa de baza si are intarziere plus nu are hardware monitoring cea ce este ciudat , sunet HD ( cica) .asa...fcontrol panel ..>.in setarile "" audio device xyz""( la mine este Realtek ...bla ,bla HD ) este o optiune pe care o bifezi si dispare delay-ul respectiv reduci latenta.

Asa ceva n-am mai patit cu nici o placa de sunet dar cred ca asa ceva ai si tu .

Link to comment
Share on other sites

Momentan am si eu sunet de pe o placa de baza si are intarziere plus nu are hardware monitoring cea ce este ciudat , sunet HD ( cica) .asa...fcontrol panel ..>.in setarile "" audio device xyz""( la mine este Realtek ...bla ,bla HD ) este o optiune pe care o bifezi si dispare delay-ul respectiv reduci latenta.

Asa ceva n-am mai patit cu nici o placa de sunet dar cred ca asa ceva ai si tu .

 

S-a rezolvat problema.

 

Am achizitionat o placa pci Genius (tot cu chip de c media) cu direct sound hardware acceleration.Acuma nu mai baga latency si e destul de bun,la pret accesibil,recomand.

 

Tot se discuta despre softuri pt inregistrari,editari,bine.Eu am folosit si folosesc cool edit (adobe audition 1.5) de mult timp.

Am auzit dupa,ca versiunea 2 si 3 are host VST.Am incercat dar nu prea am fost uimit.back to 1.5

 

Am citi pe forum multi folosesc alte softuri. Care este mai bun in parerea vostra? in functie de : interfata/folosirea resure/calitate de productie ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.