www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pene Folositi?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Dunlop Jazztone 208 si 205 (astea impreuna cu jazz III is pentru shredderu din tine :) ) , 2 mm,negre;

Dunlop Jazz III, 1,38 mm parca,rosii;

Pt cleanuri si altele,Pickboy de 0.88 (foarte bune pentru surf) negre si Dunlop Nylon d 1 mm negre.

 

487069.jpg31THMVB7WYL._SL500_AA226_.jpgjazz3.jpgreeferpick2.jpegdunlop_nylon_1mm.jpg

de unde pot sa imi iau si eu Dunlop Jazz III?

Tu de unde le-ai luat Razvane?

Link to comment
Share on other sites

Eu cant cu pene Alice de 1.81 mm, Planet Wave care nu stiu de cat sunt [cam de grosimea la Alice, le folosesc cel mai mult], o pana de metal, care nu o folosesc fiindca nu imi place cum suna, metal pe metal suna naspa... si o pana Fender a lui Ana Popovici, am gasito` pe scena dupa ce a cantat impreuna cu Lil Dave Thompson si Lucky Peterson, cred ca a scapat-o pe jos dupa ce a terminat concertul :) Lucky me :)

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

am scris ceva prostie ???? de ce mia fost sters postul ???

dunlop jimi hendrix at berkely thin

dunlop lucky 13 medium

si una groaaasaaa de lemn

Link to comment
Share on other sites

...eu nu pot sa cant cu ce se gaseste pe piata(fac doar colectie)...le fac singur din cartele telefonice custom home made :)

Cartela e exact cat imi trebuie mie la grosime,este perfecta in ce priveste elasticitatea si o tai in forma dreptunghiulara de 1cm pe 2cm.Imi mai place sa zgarii pe ele "BC RIch"...face sa nu imi alunece din mana cand transpir :)

Singurul dezavantaj...ma simt prost cand imi cere cineva pana dupa ce am terminat de cantat :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Ibanez nu stiu precis ce model dar sunt din alea cu ceva abraziv pe ele sa nu imi zboare din mana cand transpir,cred ca au cam 1mm si sunt negre.Oricum sunt foarte multumit de ele. :)

Link to comment
Share on other sites

...eu nu pot sa cant cu ce se gaseste pe piata(fac doar colectie)...le fac singur din cartele telefonice custom home made :)

Cartela e exact cat imi trebuie mie la grosime,este perfecta in ce priveste elasticitatea si o tai in forma dreptunghiulara de 1cm pe 2cm.Imi mai place sa zgarii pe ele "BC RIch"...face sa nu imi alunece din mana cand transpir :)

Singurul dezavantaj...ma simt prost cand imi cere cineva pana dupa ce am terminat de cantat :)

 

Hehe :D, eu inca mai am prima mea pana care am confectionato` , tot din cartele de telefon public, la un moment dat faceam colectie de cartele de telefon...si mai cantam si cu cartele de telefon mobil :D

Link to comment
Share on other sites

Cand am inceput eu sa cant, se gaseau foarte greu si asa m-am obisnuit. Sunt chestii de viteza care nu le pot face cu o pana normala,am incercat...nu pot,asta e si am renuntat, intr-un final, la ideea de a canta cu pana din comert.

 

Eu momentan cant cu pene Planet Wave, mi-se pare destul de ok :D, cant cu ele calumea, si nici nu se uzeaza repede, am o pana portocalie [pana mea preferata :)], cu ea cant cel mai mult, si cred ca o am de vreo 3-4 luni pana, si inca e ok, am cantat cu ea si pe bass :), inca mai rezista, si sper sa mai reziste, sa nu o pierd ca altele :)

Link to comment
Share on other sites

sa vedem.. am in fata o cutiuta de 15 cm pe 15 plina cu pene, sa alegem aleatoriu cateva: ibanez L, dunlop nylon 0.80, 1.0, jim dunlop de 2.0 si 3.0, Alice 0.71, 1.0, planet waves 1.0, rotosound 1.0, cam asa ceva folosesc pentru drujbareala, traforaje, cum vreti sa-i spuneti .. metale suparate, pesimiste, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Jim Dunlop Usa Nylon 0.75mm(Gri) cu care ma impac destul de bn. + 1 panarama din plastic 0.48 de la Dunlop care este triunghiulara aproape(alba).

OFF: Canta careva cu pene metalice? Ar fi mai bune decat cele normale? Personal eu nu prea cred(dimpotriva opusul) banuiesc k suna nashpa metal(pick) pe metal(string) ca si cum ai canta cu o moneda(this sux).

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

In ultimul timp (am inceput sa mai si cant la chitara) am folosit pene intre .8 si 1.14. Culoarea nu prea ma intereseaza, dar ma intereseaza sa se simta bine la mana si cantat.

 

Mi-am luat si un Dunlop Tortex Shark Fin ca parea interesanta forma, desi nu o folosesc chiar asa de des.

Imi e dor de Dunlop Gator de 1.5, insa nu stiu de unde as putea sa cumpar din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Guest erami

Pene ascutite la varf, in V, Dunlop Tortex groase, din alea albe de 1.5mm daca nu au, cat mai apropiat de 1.5; N-am incercat niciodata mai groase, dar pene mai subtiri mi se par greu de folosit [ se indoaie aiurea pt mine, am un sentiment de "impotmolire in corzi" :) ].

 

post-5431-1236582320_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.