www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setup Scule Sala Repetitii


blues_serghey
 Share

Recommended Posts

Hello,

 

Suntem o trupa de amatori care ne-am inchiriat o locatie si dorim sa facem repetitii, intr-un mod cat de cat civilizat si sa obtinem un sound ok si la volume mai mari.

 

Momentan avem urmatoarele scule: 2 chitari, fiecare dintre ele avand un combo de 15W; un bass cu un combo de 10w si un set de tobe.

 

Urmeaza sa facem rost de un amplif stereo 2*50W , in care intentionam sa baga un mixer. Ampliful nu are preamplificator. Din cate am inteles la mixer, pe intrarile de microfoane avem preamplificatoare, dar pe intrarile stereo, trebuie sa punem cate un preamplif intre instrumente si intrarile de la mixer. In cazul acesta trebuie sa renuntam la Combo-uri si sa folosim inainte de preamplificatoare , diverse efecte (avem zoom gx1 si inca un zoom mai vechi, nu stiu numele).

 

La ampliful de 2*50W intentionez sa ii atsez un cabinet cu difuri de 2*12".

 

Una dintre solutii ar fi chestia cu preamplificatoarele pentru instrumente sau este mai bine sa punem cate un microfon in fata fiecarui combo si sa realizam mixarea exclusiv prin microfoane? Care ar fi solutia mai ieftina? Cum ne sfatuiti sa facem?

 

Efectele amintite au preamplifcare incorporata? Le putem folosi ca si preamplifuri, ca sa ridicam nivelul semnalului pt mixer? (Gen Zoom GX1)

 

Orice sugestie e binevenita!

Thanks

Link to comment
Share on other sites

din pacate e posibil ca nici unul dintre voi sa nu se auda calumea pe lg tobe cu amplificatoarele de 15w. mai ales basul.

si duse in amplificare 3 chitari pe aceleasi boxe iese amestecatura si nu mai stie nimeni ce canta.

 

pana una alta vezi daca aveti iesiri de line out in combouri. cred ca merge pusa direct in mixer si sariti peste microfoane.

eventual faceti rost de un combo calumea pt un instrument si folositi cele 2 canale de pe ampul stereo pt celelalte 2, cate un instrument pe fiecare canal.

 

(e posibil sa spun prostii btw, nu am cantat efectiv in formatii. zic din cate stiu tehnica.. o sa apara si tipi experimentati pe thread, asteapta putin :))

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

ar fi bine sa faceti niste economii (toti) si sa va luati cate un combo fiecare, la chitare minim 50W iar la bas min 100W si asta in conditiile unei sali de maxim 20-25 mp, iar statia si mixerul de care zici sa le lasati pt voce. evident va trebuie si tobe.

am dat numerele alea la puterile combourilor asa de mici luand in considerare si bugetul vostru care banuiesc ca acum nu e asa mare din moment ce ai zis ca aveti amplificari de 10-15W. in fapt lucrurile stau altfel, ar fi de preferat ca la bas sa fie 200-250-300W iar la chitare 80-100 asta ca sa va auziti toti ok pe langa tobosar, si pt voce o statie 2X100-150 e ok, evident si mixer

 

sala sa fie captusita cu polistiren pe interior pt a mai atenua din ecou

Link to comment
Share on other sites

ar fi bine sa faceti niste economii (toti) si sa va luati cate un combo fiecare, la chitare minim 50W iar la bas min 100W si asta in conditiile unei sali de maxim 20-25 mp,

 

sala sa fie captusita cu polistiren pe interior pt a mai atenua din ecou

 

Asta ar fi ideal intr-adevar, doar ca nu ne permitem in acest moment, si in plus nu se merita deoarece noi vom canta doar de hobby, nu vom avea cantari in locuri care ar necesita scule de putere. Sala are 40 m2 si lipim cofraje de oua peste tot, poate vom mai diminua ecoul. De izolare fonica nu avem nevoie, deoarece este o locatie izolata.

 

Vom canta la volume omenesti si ma gandeam ca poate ne putem descura cu ampliful stereo de 2*50. Asa cum spune <gadjo> pare o solutie decenta pe moment. Ar fi mai ok sa impart instrumentele pe cate un canal al amplifului, pare inteleapta ideea!

 

Vroiam sa stiu ce parere aveti despre preamplifuri inainte de mixer si daca este viabila ideea respectiva, sau sa recurgem la trick-ul cu microfoanele la fiecare combo. Spun acest lucru deoarece am vazut frecvent in concerte de "club" apelandu-se la acesta solutie.

 

Multzam pentru sfaturile de pana acuma!

Link to comment
Share on other sites

ok, se pare ca pana nu se frige cineva cu iaurt nimeni nu va sufla in ciorba. la ce combouri aveti voi acolo, pe langa tobe nu se va auzi efectiv nimic

bineinteles ca e de preferat sa puneti preampuri (procesoare sau efecte) in fata mixerului asta pt a obtine un sunet cat de cat, dar cei 2X50W nu va vor ajunge.

nu trebuie sa ganditi ca nu veti canta nicaieri, la sala repeti pe ce poti (dar sa fie un sunet din care sa-ti dai seama ce canti), in concerte ti se pune la dispozitie echipament.

Link to comment
Share on other sites

ok, se pare ca pana nu se frige cineva cu iaurt nimeni nu va sufla in ciorba. la ce combouri aveti voi acolo, pe langa tobe nu se va auzi efectiv nimic

bineinteles ca e de preferat sa puneti preampuri (procesoare sau efecte) in fata mixerului asta pt a obtine un sunet cat de cat, dar cei 2X50W nu va vor ajunge.

nu trebuie sa ganditi ca nu veti canta nicaieri, la sala repeti pe ce poti (dar sa fie un sunet din care sa-ti dai seama ce canti), in concerte ti se pune la dispozitie echipament.

 

ok, am inteles ideea.

mersi pentru reply-uri la post.

 

vom incerca in viitor sa ne "upgradam" echipamentul, si voi mai cere sfaturi in momentul in care avem cu adevarat pe ce canta.

:)

Link to comment
Share on other sites

Dati-i bataie baieti si nu va lasati descurajati, cu sculele pe care le aveti puteti face repetitii linistiti, pentru ceea ce vreti voi e arhisuficient, o sa va auziti minunat de tobe, (stati linistiti ca aici pe forum imediat o sa fiti sfatuiti ca daca nu aveti statii pe lampi si chitare Gibson cu doze boutique n-ati facut nimic). S-aveti spor!

Link to comment
Share on other sites

15W e ceva putere acum depinde de difuzor .

Un Gabriel de 18W cu doua difuri de 12" Celestion Blue (Buldog) suna super langa toba .

 

Dar ce muzica faceti ?

 

Nu ai ce sa bagi sculele in mixer , doar daa nu au cei 15W ci 2-3 W datorita difului de randament mic.

 

Satia de 2x50 este de "camera"? probabil nu furnizeaza cei 100W daca este de camera.

 

In orice caz va trebuie DIFUZOARE SUPER BUNE DE RANDAMENT MARE . de ex Eminence cu 102 sau 105 dB SPL.

 

Deocamndata antifonati cat mai bine camera , burete sau plapuma din acea subtire cu puf de la ceva magazin secondhand ca sa fie ieftin , macar jumatate din suprafata de perete .Automat toba abea se va auzi.iNCLUSIV STATIILE NU VOR FACE MARE ZGOMOT SI SE POATE REPETA.

 

Difuzoarele sunt baza .

Link to comment
Share on other sites

15 W sunt perfect suficienti pentru repetat cu tobe. Problema sta in difuzoare/cabinet. Cred ca un cabinet 1x sau 2x12 de fiecare este o investitie mai inteligenta - le puteti folosi momentan si cu ampurile astea - si va vor fi bune si mai tarziu, daca va fi cazul. Cum zice si karpi - cautati cu sensibilitate mare, 102, 103 dB ...

Link to comment
Share on other sites

Dar ce muzica faceti ?

 

Nu ai ce sa bagi sculele in mixer , doar daa nu au cei 15W ci 2-3 W datorita difului de randament mic.

 

Satia de 2x50 este de "camera"? probabil nu furnizeaza cei 100W daca este de camera.

 

In orice caz va trebuie DIFUZOARE SUPER BUNE DE RANDAMENT MARE . de ex Eminence cu 102 sau 105 dB SPL.

 

Deocamndata antifonati cat mai bine camera , burete sau plapuma din acea subtire cu puf de la ceva magazin secondhand ca sa fie ieftin , macar jumatate din suprafata de perete .Automat toba abea se va auzi.iNCLUSIV STATIILE NU VOR FACE MARE ZGOMOT SI SE POATE REPETA.

 

Difuzoarele sunt baza .

 

In mare vom canta blues si classic rock.

 

Statia de 2X50 este facuta de un coleg de serviciu (veteran in domeniu) dupa o schema de Marshall, un head pentru chitara, cam pe acu` 20 de ani :) Inca nu am apucat sa o verificam, dar mai mult ca sigur trebuie sa schimbam cativa condensatori si sa reglam nivelul semnalului ca sa o aducem in parametrii optimi de functionare. Nu are preamplificare, dar poate vom folosi preamplifatorul de la combo-ul Hughes and Kettner de 15W, si il voi utiliza exclusiv pentru una dintre chitari. Aropos, H&K are un dif Celestion de 8' care se aude excelent, chiar surprinzator de bine, deci tind sa cred ca difuzorul face o mare parte din treaba.

 

Sa inteleg ca mixerul sa il folosim momentan doar pentru voce.

 

Multzam pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

va trebe un mixer ct mai mic pt a intra instrumenele in el si mic-ul si 2 boxe active macar de 100W :)

 

daca chitarile si basu nu vor intra prin niste pedale sa le creasca semnalul se vor auzi dar nu f tare. ideal e ca fiecare sa aibe scula lui. adik ampuri de chitara de min 50w si de bass de min 60-100W. ampul de bas de obicei tre sa fie dublu ca putere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.