www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Escalopat-o


Guest BigMac
 Share

Recommended Posts

Bravo Mircea pentru initiativa :) Eu am facut pe fretboard de maple, tu faci pe rosewood, o sa stim a facem de toate. Se baga cineva la un fretboard de Ebony? :)

 

Din cate am inteles si eu, rosewood-ul nu se lacuieste, ci se da cu un ulei.. lemon oil? probabil ar merge uleiul de in, dar are un miros specific..

 

De unde ai stiut cam cat de adanc sa faci fiecare fret ? Ochiometric.. adica sa fie toate la acelasi nivel sau de pe site..

Inlayurile din ce sunt facute ? Eu credeam ca sunt din plastic..

 

Absolut ochiometric! si estetic, am incercat sa le fac pe toate la fel din punctul de vedere al formei si razei scobiturii. Adancimea e variabila, maxima la tastele 22 ~ 7, apoi scade treptat, tastele 1-2 sunt foarte putin scallop-ate.

 

Inlay-urile sunt cele originale ale chitarii, din plastic, din fericire au fost introduse suficient de adanc din fabrica si nu s-au eliminat la pilire, altfel er fi trebuit inlocuite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

ok... deci .. sunt norocos..atunci. maine la ora 10 cand vin de la examen ma apuc...:)... ... eu sper sa-mi iasa... as vrea sa incer ceva mai special... adica scobitura sa fie in forma de lacrima... un fel de semnu intrebarii..

 

cu adancime mai mare langa tasta....acolo unde pui dejetu de obicei.. si mai mica langa cealalta tasta.. ma rog presupun ca va imaginati cum tre sa arate.. sper sa-mi iasa.. :).. daca nu-mi iese o fac la loc :)

 

 

thanks cosu

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

bai.. eu am zis ca ma apuc maine. dar n-am mai rezista .. si m-am apucat acu vreo 4 ore.. am facut pana acum 3 taste... si vreau sa zic ca au iesit super..:) ..din pacate pozele o sa apara peste o saptamana....

 

ca am facut cateva cu aparatu unui prieten care a plecat la munte ...

 

dar cateva poze cu produsu finit o sa fac zilele astea dupa ce o termin...

 

cearny :) urmezi...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Guest Bomberman

Personal parca nu as risca o operatiune de genul, dar in cazul in care vrea cine'va sa accepte comenzi stau la rand :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.