www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Escalopat-o


Guest BigMac
 Share

Recommended Posts

That's right, friends, I scalloped it! ;)

 

E vorba de prima mea electrica, o.. Behringer.. Dupa ce a stat intr-un colt, ignorata, timp de cateva luni, ca urmare a achizitiei unei chitari adevarate, am decis sa-i mai dau o sansa... asa ca am bagat pila in ea si am escalopat-o. Hey, Yngwie can't be wrong!! :)

 

Operatiunea a durat ceva timp, din septembrie pana in decembrie.. 1 - 2 ore pe saptamana, in weekend. Ii avertizez pe cei care se simt tentati de un scalloping - e o operatiune destul de laborioasa si plictisitoare. Si riscul sa iasa prost e direct proportional cu patratul valorii chitarei, cum ar zice Murphy.. :)

 

Asadar.. metoda e simpla - pila. Am descoperit ca daca misc pila oarecum in diagonala raman mai putine 'santuri' in lemn. Am folosit 3 feluri de pile, cu dinti mici, cea mai folositoare dovedindu-se a fi muchia de 3 mm a uneia plate, miscata in diagonala, adica pila paaralela cu fret-urile, dar miscata atat inainte si inapoi cat si stanga-dreapta, in acelasi timp. Am mai incercat sa folosesc si smirghel pus pe un obiect in forma de grif escalopat (coada unui ciocan, marker, etc.) dar metoda asta, desi da o curbura perfecta, e destul de ineficienta ca viteza.

Am facut o escalopare progresiva, adica mai adanca la freturile de 'jos' si aproape deloc la freturile 1-2. Din fericire, insert-urile negre de pe grif (position marker, sau cum le zice) au fost destul de profunde si nu s-au dus la pilire, altfel ar fi trebuit inlocuite.

O masca de praf e indispensabila in timpul operatiunii, pt. ca praful de maple (sau rosewood) nu cred ca face foarte bine la plamani.. mai ales ca nu are nici un efect halucinogen sau euforizant, asa ca nu are rost sa fie inhalat. :)

Dupa ce am terminat de scobit toate tastele am slefuit lemnul cu 'steel wool' (vata de otel?). Maple-ul trebuie neaparat lacuit, asa ca am folosit niste resturi de lac (de fapt un ulei natural) dintr-un 'gun stock finish kit' pe care il aveam deja, ca sa nu mai platesc o cutie de lac adevarat. Pana la urma rezultatul e foarte bun, dupa un mic polish uleiul asta a dat grifului o culoare ceva mai inchisa decat inainte, mai 'vintage'.. :(

 

Am lucrat cu neck-ul demontat de pe chitara, asa ca am profitat de ocazie si am refacut tot circuitul electric ca sa mai elimin din buclele de masa. Dupa cum puteti vedea in poze, chitara e facuta din straturi de placaj lipite.. si contactul dintre corp si neck e dezastruos de neregulat.. valuri-valuri. I-am facut un bedding cu epoxy, ca sa se imbine perfect.

 

Well well.. rezultatul? Sunt foarte multumit de schimbare!! Killer bends, people! Control absolut asupra bend-urilor B) In plus power chord-urile si barré-urile sunt mai usor de facut.

Ca puncte negative as mentiona faptul ca nu trebuie apasat excesiv de tare pe corzi, ca falseaza (ceea ce nu e un lucru rau, oricum scalloped or not, nu trebuie apasat prea tare).

 

Pentru cei care se lasa corupti - atentie, operatia e ireversibila, nu va stricati chitarile. Exersati pe o Reghin inainte! :o

post-242-1138825120_thumb.jpg

post-242-1138825159_thumb.jpg

post-242-1138825174_thumb.jpg

post-242-1138825189_thumb.jpg

post-242-1138825205_thumb.jpg

post-242-1138825225_thumb.jpg

post-242-1138825244_thumb.jpg

post-242-1138825261_thumb.jpg

post-242-1138825371_thumb.jpg

post-242-1138825385_thumb.jpg

post-242-1138825399_thumb.jpg

post-242-1138825412_thumb.jpg

Edited by BigMac
Link to comment
Share on other sites

Da, ar trebui sa incerci inainte, sa vezi daca-ti place feeling-ul.. :)

 

Am uitat sa mentionez ca nu am protejat fret-utrile cu nimic (too lazy, eh) dar am avut grija si nu le-am zgariat deloc.

Link to comment
Share on other sites

Scopul?.. Sa am ceva in comun cu Malmsteen si Blackmore! :)

Nu, serios.. bend-urile sunt mult mult mai usor de facut pe asa ceva decat pe vintage frets. Si in plus.. arata mai deosebit :) :)

Link to comment
Share on other sites

That's right, friends, I scalloped it! ;)

 

E vorba de prima mea electrica, o.. Behringer.. Dupa ce a stat intr-un colt, ignorata, timp de cateva luni, ca urmare a achizitiei unei chitari adevarate, am decis sa-i mai dau o sansa... asa ca am bagat pila in ea si am escalopat-o. Hey, Yngwie can't be wrong!! :)

 

Operatiunea a durat ceva timp, din septembrie pana in decembrie.. 1 - 2 ore pe saptamana, in weekend. Ii avertizez pe cei care se simt tentati de un scalloping - e o operatiune destul de laborioasa si plictisitoare. Si riscul sa iasa prost e direct proportional cu patratul valorii chitarei, cum ar zice Murphy.. :)

 

Asadar.. metoda e simpla - pila. Am descoperit ca daca misc pila oarecum in diagonala raman mai putine 'santuri' in lemn. Am folosit 3 feluri de pile, cu dinti mici, cea mai folositoare dovedindu-se a fi muchia de 3 mm a uneia plate, miscata in diagonala, adica pila paaralela cu fret-urile, dar miscata atat inainte si inapoi cat si stanga-dreapta, in acelasi timp. Am mai incercat sa folosesc si smirghel pus pe un obiect in forma de grif escalopat (coada unui ciocan, marker, etc.) dar metoda asta, desi da o curbura perfecta, e destul de ineficienta ca viteza.

Am facut o escalopare progresiva, adica mai adanca la freturile de 'jos' si aproape deloc la freturile 1-2. Din fericire, insert-urile negre de pe grif (position marker, sau cum le zice) au fost destul de profunde si nu s-au dus la pilire, altfel ar fi trebuit inlocuite.

O masca de praf e indispensabila in timpul operatiunii, pt. ca praful de maple (sau rosewood) nu cred ca face foarte bine la plamani.. mai ales ca nu are nici un efect halucinogen sau euforizant, asa ca nu are rost sa fie inhalat. :)

Dupa ce am terminat de scobit toate tastele am slefuit lemnul cu 'steel wool' (vata de otel?). Maple-ul trebuie neaparat lacuit, asa ca am folosit niste resturi de lac (de fapt un ulei natural) dintr-un 'gun stock finish kit' pe care il aveam deja, ca sa nu mai platesc o cutie de lac adevarat. Pana la urma rezultatul e foarte bun, dupa un mic polish uleiul asta a dat grifului o culoare ceva mai inchisa decat inainte, mai 'vintage'.. :(

 

Am lucrat cu neck-ul demontat de pe chitara, asa ca am profitat de ocazie si am refacut tot circuitul electric ca sa mai elimin din buclele de masa. Dupa cum puteti vedea in poze, chitara e facuta din straturi de placaj lipite.. si contactul dintre corp si neck e dezastruos de neregulat.. valuri-valuri. I-am facut un bedding cu epoxy, ca sa se imbine perfect.

 

Well well.. rezultatul? Sunt foarte multumit de schimbare!! Killer bends, people! Control absolut asupra bend-urilor B) In plus power chord-urile si barré-urile sunt mai usor de facut.

Ca puncte negative as mentiona faptul ca nu trebuie apasat excesiv de tare pe corzi, ca falseaza (ceea ce nu e un lucru rau, oricum scalloped or not, nu trebuie apasat prea tare).

 

Pentru cei care se lasa corupti - atentie, operatia e ireversibila, nu va stricati chitarile. Exersati pe o Reghin inainte! :o

 

Ai "scalopat-o" pentru ca "escalopul" este un termen din arta culinara! (ex: escalop de ciuperci).

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos :) Acum am inteles care'i faza cu DIY si sustin ideea. Sa revin on-topic.

De unde ai stiut cam cat de adanc sa faci fiecare fret ? Ochiometric.. adica sa fie toate la acelasi nivel sau de pe site..

Inlayurile din ce sunt facute ? Eu credeam ca sunt din plastic..

Ai facut o munca foarte frumoasa. Acum asteptam si niste killer solos a la Yngwie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

io am auzit ca ar fi din os...da' depinde de fiecare chitara

 

P.S.: bravo mestere s-o canti sanatos...cred ca e si alta senzatie cand pui mana pe ea

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

@izua: Ba da, tocmai de asta spune si bigmac k trebuie sa apesi foarte usor pe corzi. Exista unele stiluri de muzica la care se folosesc tocmai tastele scobite (scalopate) pentru a obtine sunete aflate in afara gamelor normale cu pas= 1 semiton.

Pt hihi: din cate stiu exista mai multe "modele" pt scaloparea tastelor. cel mai simplu ar fi asta pe care il prezinta si bigmac, si mi se pare cel mai de bun simt, atat timp cat degetele nu ating tastiera nu conteaza cat aer ai sub ea.

Mai exista apoi modelul Blackmore la care adancimea variaza intre partea corzilor subtiri si cea a corzilor groase, model care este prezentat si pe projectguitar.com, in linkul dat de bigmac.

Am mai gasit un al treilea model, cel folosit de James Byrd pt chitarele sale. Acest model este mai complex si zice-se ca ar aduce diverse avantaje... mai multe detalii pt cei curiosi puteti gasi citind interviul asta, cu James Byrd

@felix: nope, I'm next :)

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

. Exista unele stiluri de muzica la care se folosesc tocmai tastele scobite (scalopate) pentru a obtine sunete aflate in afara gamelor normale cu pas= 1 semiton.

 

Da ce nu-ti ajunge degetu cu o tasta mai incolo?

 

 

@Cearny, am facut ceva experimente si coma aia de acolo nu e prea auzibila, decat daca e cantat in acelasi timp si diezul si bemolul si atunci e smecheria aia cu diferenta de faza si frecventa etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Da ce nu-ti ajunge degetu cu o tasta mai incolo?

@Cearny, am facut ceva experimente si coma aia de acolo nu e prea auzibila, decat daca e cantat in acelasi timp si diezul si bemolul si atunci e smecheria aia cu diferenta de faza si frecventa etc.

Nu man, tocma la asta ma refeream, la faptul ca poti sa obtii inaltimi ale notelor care sunt undeva intre taste, apasand exact cat trebuie pe coarda :) Stil de muzica indiana si alte sisteme de armonie.

Link to comment
Share on other sites

ii mai schimbi si dozele si o vinzi pe rgc cu 500 de para!!! :)

Off-topic: Pai daca e vorba de asa o vopsesti in galben si ii pui un sticker cu Fender si zici ca e Malmsteen Signature... :)

On-topic: Oricum, faina treaba...abia astept sa aud ce poate jucaria... :)

Link to comment
Share on other sites

Off-topic: Pai daca e vorba de asa o vopsesti in galben si ii pui un sticker cu Fender si zici ca e Malmsteen Signature... :)

 

Sa stii ca m-am gandit la asta! :) O sa caut un body din lemn adevarat si o sa-l vopsesc crem. Am si o doza YJM disponibila... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

bai ..duminica ma apuc si eu ..sa-mi stric chitara...:) ..n-am mai facut asta niciodata..dar sper sa ma descurc.. ... am totusi o problema.. eu am rosewood... . si nu stiu cu ce fel de lac se da dupa aia..?

 

Stiti careva de unde pot procura lac.. sau ulei din ala .. sau ce mama lui e?

 

ps: este vb de un de o chitara hora... asa ca nu speriati:)... dar daca imi iese bine.. si ma acomodez cu ea... intru si in Jackson...

 

ps2: o sa fac multe poze.. ca sa fac un fel de tutorial...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu sunt foarte increzator... vreau sa fac o experienta.. pe copia aia alba de strat.. si daca imi iese ma bag si la jackson ... si daca-mi iese bine si la ala. .accept si comenzi... faza e ca n-am cantat in viata mea pe asa ceva.. si sper doar sa-mi placa :).. daca nu-mi place... o fac la loc...:) ..

 

 

 

Deci intrebare :.. De unde iau eu ulei .. sau lac... sa dau pe grif????

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

eu sunt foarte increzator... vreau sa fac o experienta.. pe copia aia alba de strat.. si daca imi iese ma bag si la jackson ... si daca-mi iese bine si la ala. .accept si comenzi... faza e ca n-am cantat in viata mea pe asa ceva.. si sper doar sa-mi placa :).. daca nu-mi place... o fac la loc...:) ..

Deci intrebare :.. De unde iau eu ulei .. sau lac... sa dau pe grif????

Cred ca ulei sau lac gasesti cam la orice magazin de specilitate... gen bricostore. Sau ai putea sa te duci la o tamplarie si sa-i intrebi acolo mai exact :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.