www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Notele Pe Chitara


Guest Sh0cky
 Share

Recommended Posts

Guest Sh0cky

Cine imi poate spune notele pe chitara?Nu acordurile...ci notele gen:Coarda 5(numarand de jos in sus) fretul 3 este nota do. :) Vreau sa imi spuneti restul notelor va rog:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sh0cky

Stiam si eu de teoria alfabetului :) Dar nu prea am inteles cam ...nimic

 

Am inteles decat ca pe coarda A sunt notele alea..okay..asta am inteles..dar pe celelalte coarde nu am itneles daca sunt aceleasi sau sunt altfel

Link to comment
Share on other sites

:) Nu vreau sa fac pe interesantul da esti chiar stupid.

Sunt o mie de topicuri in care ti se spune ce corzi si cum sunt acordate,le mai zic si eu

Mi(subtire) Si Sol Re La Mi(gros)

 

Notele se invata la clasa a doua!

@stefan-spirit de echipa,felicitari...la unii le e greu sa si caute.

 

Si pune mana singurel si afla notele!!! Nu se poate numai mura in gura...

 

Si acum serios: Daca vezi ca nu reusesti,cauta pe cineva sa iti arate,sau mergi la un profesor (si eu am platit profesor,deci nu e o rusine)

 

P.S.Daca ai fi citit cu atentie lectia din link-ul presentat mai sus,unde se prezinta totul foarte simplu tot iti intra ceva in cap.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Stiam si eu de teoria alfabetului :) Dar nu prea am inteles cam ...nimic

 

Am inteles decat ca pe coarda A sunt notele alea..okay..asta am inteles..dar pe celelalte coarde nu am itneles daca sunt aceleasi sau sunt altfel

 

 

poai cum... "profesorul tau de chitara adi manolovici" nu te-a invatat notele de pe grif? (http://blogulluialin.wordpress.com/)

Link to comment
Share on other sites

Lucrurile stau cam asa:

 

In primul rand trebuie sa stii ca in suita C D E F G A B C ai semiton intre (E=Mi si F=Fa) si intre (B=Si si C=Do). Adica intre aceste note nu trebuie sa sari o tasta a chitarei pentru ca nu exista E# si B#. In rest intre (C si D), (F si G), (G si A), (A si :) trebuie sa sari o tasta.

 

Ai putea sa tii minte si fonetic unde ai semiton. Adica intre (Mi si Fa) si intre (Si si Do) prima nota se termna in "I". Te poate ajuta mult la inceput.

 

Acuma stiind pe fiecare coarda libera ce nota ai, urmand sablonul cu tonuri si semitonuri poti gasi celelalte note.

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

ARE profesor... :-j

 

mai era cineva pe aici care intreba ce e Powercord-ul ca i-a fost predat la prima lectie :)

 

@Sh0cky-nu am nimic cu tine,dar prin atitudinea ta de a deschide un topic nou pentru a fi bagat in seama,patezi onoarea/imaginea unor oameni(aici de fatza, profesorul tau care am intelez ca e Adi Manolovici, nu cred ca nu ti-a predat asta,sau daca nu ti-a predat,de ce nu l-ai intrebat pe el?)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Poate a primit tema de casa sa desluseasca el logica , asa se fixeaza mai bine decat daca invata pe de rost.daca vede logica e mai usor .

Si el in marele avant s-a gandit ca e mai usor daca i-se spune.

 

Cum ti-au scris si colegi pe chitara cu 21 taste ai notele :

 

E2 F2 F2# G2 Ab2 A2 Bb2 B2 C3 C#3 D3 Eb3 E3 F3 F#3 G3 Ab3 A3 Bb3 B3 C4 C#4 D4 Eb4 E4 F4 F#4 G4

 

Ab4 A4 Bb4 B4 C5 C#5 D5 Eb5 E5 F5 F#5 G5 Ab5 A5 Bb5 B5 C6 C#6

 

mai jos ai cum vin ele pe fiecare coarda:

 

E4 F4 F#4 G4 Ab4 A4 Bb4 B4 C5 C#5 D5 Eb5... E5... F5 F#5 G5 Ab5 A5 Bb5 B5 C6 C#6

 

B3 C4 C#4 D4 Eb4 E4 F4 F#4 G4 Ab4 A4 Bb4... B4... C5 C#5 D5 Eb5 E5 F5 F#5 G5 Ab5

 

G3 Ab3 A3 Bb3 B3 C4 C#4 D4 Eb4 E4 F4 F#4... G4... Ab4 A4 Bb4 B4 C5 C#5 D5 Eb5 E5

 

D3 Eb3 E3 F3 F#3 G3 Ab3 A3 Bb3 B3 C4 C#4... D4... Eb4 E4 F4 F#4 G4 Ab4 A4 Bb4 B4

 

A2 Bb2 B2 C3 C#3 D3 Eb3 E3 F3 F#3 G3 Ab3... A3... Bb3 B3 C4 C#4 D4 Eb4 E4 F4 F#4

 

E2 F2 F2# G2 Ab2 A2 Bb2 B2 C3 C#3 D3 Eb3... E3... F3 F#3 G3 Ab3 A3 Bb3 B3 C4 C#4

 

Asa i-ti faci pe o hartie de desen tot griful si descoperi cum unele note sunt de aceiasi inaltime dar pe corzi diferite la distante diferite .Cifrele reprezinta octava de care apartin notele .

Iei model din linkul de mai jos dar desenezi tot griful pana la tasta 21 ( in link se prezinta doar pana la octava * tasta XII)

http://www.learnclassicalguitar.com/guitar-note.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Cred ca daca intrebi profesorul tau de muzica, va fi mai mult decat bucuros sa te ajute si sa-ti explice. Eu unul nu auzisem de chitara pe atunci, dar imi amintesc cum profa noastra ne mai aducea instrumente la scoala gen flaut, vioara si pierdeam toata ora daca cineva era suficient de curios cat sa intrebe ceva despre instrument.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Pam pam...

post-10122-1236016932_thumb.jpg

 

Mentiunea care vr sa o fac este ca prima nota din stanga, de pe fiecare portativ separat, reprezinta sunetul la liber(defapt luate in ordine iti dai seama, mi, si, sol, re, la, mi) :)

Iar faza cu tonul si semitonul, daca te uiti atent la schema, o prinzi...Studiaz-o logic si joaca-te pe chitara sa vezi cum suna...nici nu trebuie sa fie foarte acordata, ca iei fiecare coarda in parte.Dupa ce acordezi chitara(sau ti-o acordeaza cineva), ia combinatii de aceeasi nota pe diferite coarde...o sa inceapa sa-ti placa si mai mult pe masura ce descoperi chestii noi si prinzi smenul... :)

 

PS: poza nu e din manualul de chitara de care intrebai in alt topic...e din metoda lu' Carcassi

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Poate a primit tema de casa sa desluseasca el logica , asa se fixeaza mai bine decat daca invata pe de rost.daca vede logica e mai usor .

Si el in marele avant s-a gandit ca e mai usor daca i-se spune.

 

Nu il cunosc personal pe Adi M.(dar totusi e un nume pe scena romaneasca) ...cine citeste zice de profesor ca e prost ca nu ii preda, nu de elev ca e lenes...

 

hai ca nu e nici treaba mea si nici nu sunt avocatul lui Adi M, spor la invatat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sh0cky

dEfapt eu nu am mai facut de mult cu aDi M de aceea vam intrebat si eu pe voi....Treaba cu EADGBE o stiam...si multumesc karpi ca m-ai ajutat:)..si tie MR ORL

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
dEfapt eu nu am mai facut de mult cu aDi M de aceea vam intrebat si eu pe voi....Treaba cu EADGBE o stiam...si multumesc karpi ca m-ai ajutat:)..si tie MR ORL

 

Fii atent...vad ca esti din bucuresti.Am o carticica draguta de pe care am invatat eu acordurile, si are si exercitii bune de acorduri, plus CD...Si in CD ai frumos filmat cum sa pui degetele, exemple de batai, etc...te ajuta, plus ca exercitiile sunt foarte ok sa te inveti cu schimbatul acordurilor...Dupa ce incepi sa treci binisor din acord in acord, ai exemple de melodii lejere...

 

Daca o gasesc, iti dau PM, si iti scriu CD-ul si ne vedem sa iti dau si carticica sa o xeroxezi, ca nu mai stiu cum se numeste, si nici prin magazine n-am mai vazut-o...Si cu ocazia asta iti aduc sa vezi si manualul de chitara de intrebai de el, si iti arat si smecheria cu notele...

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.