www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Ibanez


bolly
 Share

Recommended Posts

Pun si io niste poze cu prietena mea S2170(de-acu avem un an impreuna, deci pot sa-i zic asa) :)

 

Intr-una dintre poze(detaliul cu dozele si tremoloul) am incercuit cu rosu unul dintre suruburile care tin papucii(oare asa se numesc?) pe care se sprijina corzile si care ajuta la modificarea intonatiei.

Problema e ca i s-o tocit capul, nushcum, ca nu l-am fortat, se pare ca materialele pe care le folosesc domnii de la Ibanez in Cort factories nu sunt chiar asa de bune.

Daca aveti idee cum pot sa fac rost de un surub din-asta, v-as fi recunoscator.

 

Multam.

A bientot.

 

 

Zi-mi daca n-ai gasit suruburile intre timp, il intreb pe prietenul luthier care se ocupa de chitarile mele.

 

Sint foarte mare fan de Ibanez. Iata-l si pe al meu:

 

 

omg... imi permiteti sa salivez =P~ :)

Link to comment
Share on other sites

Cu suruburile alea am avut si eu probleme pana am inteles ca nu trebuie sa le strang tare. Din pacate e un minus pt. Ibanez faptul ca tocmai suruburile acelea sunt facute dintr-un material moale. Pe viitor incearca sa fixezi corect cheia in surub si nu forta insurubarea pentru ca nu e nevoie (desi asta e senzatia pe care o ai e ca nu ai strans suficient), atat baza sabotului cat si baza sistemului ,au supratafata sa zic, abraziva.

Link to comment
Share on other sites

JS nu am avut nociodata. Am avut insa doua JEM-uri. Unul 777 SK (roz...) care l-am vandut si unul (visul meu din adolescenta) 7V WH. Vandut si asta. Faza e ca nu sunau asa cum vreau. Jem-ul alb care are DiMarzio Evolution suna demential...insa nu e "vocea" mea. Simt si vreau altceva de la chitara. Totusi o sa mai am un Jem77VBK, model 2008 care e mai aproape de cerintele mele. Adica basswood la corp iar dozele DiMarzio Breed care au un sound clasic (apropiat de Paf Pro dar ceva mai nervos) si magneti alnico 5. Oricum daca nu-mi convine cum suna cu dozele alea o sa pun ce am pe toate chitarele (DiMarzio D-Sonic & AirNorton) si va fi PERFECT !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Cartitza_calma

HAHAHA foarte tare....am si eu 2 bashi ibanez........un SRX 355 NT in 5 coarde si un BTB 405 QM tot in 5 coarde si sunt pe vine niste doze bartolini pentru amandoua...:)

 

BTB 405post-5515-1202294394_thumb.jpg

SRX 355post-5515-1202294366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu, Dr. X are dreptate, am un JS 1200. Dar a ta imi place tare mult.

 

Daca a-i cinta pe ea ti-ar place probabil si mai mult...diferenta cea mai mare dintra a ta si a mea nu se vede in poze (nu vorbesc de design, bineinteles)...e forma/dimensiunea gitului.

JS = 42/20mmm la prima tasta, pe a mea e 43/17...e gitul cel mai "fin" fabricat de Ibanez, si dupa cite pot vedea nu se mai fabrica. Cel mai fin azi este pe modelul Paul Gilbert (43/18). Si deja pe vremea cind s-a fabricat a mea aparea pe foarte putine modele (printre altele pe Jem-uri scumpe si poate si pe ceva modele Prestige p-aici p-acolo)....

Link to comment
Share on other sites

Grosimea de 17mm la fret #1 si 19mm la fret #12 o au grifurile cu titulatura "super wizard" care a primit critici cum ca ar fi mult prea subtiri. Te asigur ca jem-urile nu au avut niciodata dimensiunea unui Super Wizard. Am si eu un RG 550 fabricat in "97 cu acest tip de neck. Insa ai dreptate la faza ca Super Wizard a echipat doar modelele de top de la Ibanez. S-urile japoneze au fost mai abuziv dotate cu grifuri S.W. deoarece sunt chitare foarte subtiri...nu ar fi dat bine un gat mai butucanos.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Te asigur ca jem-urile nu au avut niciodata dimensiunea unui Super Wizard.

 

N-are bineinteles nici o importanta, dar cum eram relativ sigur ca vazusem Jem cu dimensiunile rerespective (43/17) am dat o tura pe net si am gasit 2 modele mentionate de baietii de pe jemsite.com:

JEM Neck Measurements

 

Thickness:

19mm at fret-1 (17mm for 7PBK, 777VDY/VSK featuring the "Wizard" neck)

21mm at fret-12 (20mm for 7PBK, 777VDY/VSK featuring the "Wizard" neck)

 

 

Este adevarat ca si in anturajul meu se gasesc baieti carora nu le place deloc gitul, prea subtire pentru gustul lor. De aceea am si scris "probabil" in postul de mai sus adresat lui Art.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest .MunKy.

ma alatur si yo fanclubului IBANEZ... deci is incepator... tocmai mi-a venit ieri chitara GSA6J BKN de pe thomann si acuma momentan caut profesor sa ma instruiasca putin :)

post-6388-1203787158_thumb.jpg post-6388-1203787171_thumb.jpg post-6388-1203787188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am fost adineauri sa-mi iau un microfon si cu ocazia asta m-am jucat un pic (pentru prima oara) in magazin cu un Ibanez PG...deja il ador pe Paul Gilbert, chitara e pe aceasi linie...simpatica, mult mai usoara si finutza decit pare vazut de departe, extrem de agreabila in mina (grifful superb dupa gustul meu), bineinteles ca suna (DiMarzio PAF, cred, am dat in ea peste un Orange Rockreverb 50)...dupa mine, una din cele mai interesante chitari pe piatza din punct de vedere calitate /pretz (~1250 Euro)...daca as fii avut bani de cheltuit as fii plecat cu ea...testati-o la ocazie, merita.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.