www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Improv Pe Wonderful Tonight


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Dragut. Dar chitara ta se aude mult prea tare, nu ai sustain bun...ti-ar fi prins bine putin drive si un compressor, ai un ecou care e nasol...nu stiu daca e intentionat(sper sa nu fie). Cat despre spatiul intre lick-uri...suna ca dracu, drept urmare ar fi trebuit ceva vibrato-uri la ultima nota a fiecarui lick pt a o prelungi pe aceasta atat cat trebuie.

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Reverbul e ok :) ... eo chestie de gust acolo... imi aminteste de peter green dar nu are caldura aia... deh... :) ma intreb de ce:P

 

sustainul "nereusit" e din cauza tehnicii... nu te-ar ajuta cu mare lucru compresorul... (never used them :))

 

exerseaza vibrato... si benduri

 

invata notele pe grif perfect astfel in cat sa nu fi limitat in doar o pozitie a pentatonicii... si astfel vei avea un sunet mai... variat... plimba-te pe grif... incepi usor de jos... o iei in sus... apoi, plotzlich, te duci iar jos pentru un surprize lick intens... etc....

Link to comment
Share on other sites

Chitara mea suna ca in galeata fiindca nu aveam acasa procesorul. Era bagat direct in amplificator. In seara asta si maine o sa refac improvizatia. O sa bag procesorul, o sa lucrez la setarile amplificatorului, o sa mai lucrez la vibrato si benduri.

 

Sper ca pana maine seara sa fie gata si un solo la care lucrez :) Tobe, chitara ritm si soloul peste.

 

Ne auzim atunci si multumesc mult pentru feedback :)

Link to comment
Share on other sites

man, ai bun simt si asta e ok.

spatiul ala dintre lick-uri e ABSOLUT OK!!!

 

domnilor, la o astfel de piesa nu dai cu chitara prea mult peste voce, folosesc acest limbaj ca sa ma fac cat mai inteles.

omul a avut bunul simt sa nu suprapuna lick-urile cu vocea, ci doar sa coloreze TOCMAI SPATIILE GOALE.

cat despre tehnica, esti la inceput, dar le auzi si asta e ok.

e usor colturos ce canti, nu ai inca nuante, esti nesigur.

asculta si continua sa studiezi ca asta e marele secret mare. nu recomand nimanui tone de pedale si de efecte, hai sa nu mascam necunoasterea cu tehnica.

bafta si felicitari.

parerea mea.

 

nu te ambala cu "lucratul la bend-uri si vibrato", ia-o incet pentru ca s-ar putea sa dureze ceva mai mult de o zi pana sa le stapanesti bine. bine, nu foarte bine, asta s-ar putea sa-ti ia cam o viata de om. cam asa.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Nu vreau sa imi fie luat in rau de cei de mai sus, insa am si eu un mic sfat despre colorarea spatiilor dintre versuri. Sper sa iti fie de folos:

Solourile de chitara sunt ca aurul: cu atat mai valoroase si mai dorite cu cat sunt mai rare. Nu te grabi sa improvizezi pe absolut toate spatiile goale dintr-o melodie...au si ele rostul lor. E bine acum la inceput sa faci asta, fiindca asa inveti sa colorezi in general...insa un solo desavarsit creeaza un soi de mister...lasa publicul in asteptarea unui punct culminant prin solistici mai subtile...nuantate si mai ales bine gandite si asezate corect in portativul melodiei.

Sper ca nu am fost neclar, oricum toata admiratia pentru ce ai facut pana acum, si multa multa bafta in continuare fiindca esti pe drumul cel bun.

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa imi fie luat in rau de cei de mai sus, insa am si eu un mic sfat despre colorarea spatiilor dintre versuri. Sper sa iti fie de folos:

Solourile de chitara sunt ca aurul: cu atat mai valoroase si mai dorite cu cat sunt mai rare. Nu te grabi sa improvizezi pe absolut toate spatiile goale dintr-o melodie...au si ele rostul lor. E bine acum la inceput sa faci asta, fiindca asa inveti sa colorezi in general...insa un solo desavarsit creeaza un soi de mister...lasa publicul in asteptarea unui punct culminant prin solistici mai subtile...nuantate si mai ales bine gandite si asezate corect in portativul melodiei.

Sper ca nu am fost neclar, oricum toata admiratia pentru ce ai facut pana acum, si multa multa bafta in continuare fiindca esti pe drumul cel bun.

 

mai precis, ca si in alte genuri muzicale, in blues SE CANTA SI PAUZELE! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL
Nu vreau sa imi fie luat in rau de cei de mai sus, insa am si eu un mic sfat despre colorarea spatiilor dintre versuri. Sper sa iti fie de folos:

Solourile de chitara sunt ca aurul: cu atat mai valoroase si mai dorite cu cat sunt mai rare. Nu te grabi sa improvizezi pe absolut toate spatiile goale dintr-o melodie...au si ele rostul lor. E bine acum la inceput sa faci asta, fiindca asa inveti sa colorezi in general...insa un solo desavarsit creeaza un soi de mister...lasa publicul in asteptarea unui punct culminant prin solistici mai subtile...nuantate si mai ales bine gandite si asezate corect in portativul melodiei.

Sper ca nu am fost neclar, oricum toata admiratia pentru ce ai facut pana acum, si multa multa bafta in continuare fiindca esti pe drumul cel bun.

 

Foarte bine zisa asta :)

 

App, poti sa te joci si la volum, pe unele spatii, chiar cu o nota, maxim doua, bine plasate si la un volum mai mic, cum s-a zis mai sus..apoi mai cresi usor la un solo mai amplu, etc...

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.