www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setup La Vanzare?


Cosu
 Share

Ati cumparat vreodata o chitara noua care sa necesite reglarea intonatiei imediat dupa cumparare?  

62 members have voted

  1. 1. Ati cumparat vreodata o chitara noua care sa necesite reglarea intonatiei imediat dupa cumparare?

    • Da
      43
    • Nu
      19


Recommended Posts

Am o dilema ce ma roade de ceva vreme si vreau sa stiu si parerea altora ( + experienta lor).

 

Este normal ca in momentul in care ma duc sa cumpar o chitara din magazin, vanzatorul sa nu imi ofere un instrument corect reglat? E normal sa mai platesc suplimentar pentru reglarea intonatiei si a actiunii(inaltimea corzilor).

 

Nu comentez situatia in care comand de pe internet pentru ca acolo exista transport si alti factori externi. Vorbesc strict de momentul in care ma duc in magazin si aleg ceva din raft. Cum se practica in alte tari mai civilizate?

 

 

Multam fain!

Link to comment
Share on other sites

Am o dilema ce ma roade de ceva vreme si vreau sa stiu si parerea altora ( + experienta lor).

 

Este normal ca in momentul in care ma duc sa cumpar o chitara din magazin, vanzatorul sa nu imi ofere un instrument corect reglat? E normal sa mai platesc suplimentar pentru reglarea intonatiei si a actiunii(inaltimea corzilor).

 

Nu comentez situatia in care comand de pe internet pentru ca acolo exista transport si alti factori externi. Vorbesc strict de momentul in care ma duc in magazin si aleg ceva din raft. Cum se practica in alte tari mai civilizate?

 

 

Multam fain!

 

de obicei instrumentele vin cu un factory setup si asa se vand in magazine. nu cred ca-s obligati sa-ti faca setup dupa mofturile tale(gratis ma refer). cel putin asa e in romania. la music produktiv cand mi-am luat o chitara mi-au facut ei setup pe loc care era free...

Link to comment
Share on other sites

Intr-un magazin civilizat action si intonatie trbuie sa ti le faca gratis (sau mai bine spus sa fie facute deja la instrumentele expuse in raft. Daca nu ti le face intri in magazinul de "peste drum", si oricum daca nu sunt facute nici nu se vor vinde vreodata.

 

Pe de alta parte "setup" implica mult mai multe operatiuni. Asta poate sau nu sa fie inclus. Reglarea tremolo-ului, numar de arcuri, truss-rod, fret-dressing, pragus, inaltimea dozelor, etc... cate si mai cate.

 

Normal astea sunt operatiuni migaloase, care pot dura mai mult decat o vizita la magazin si trebuiesc platite.

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu tine.

Problema este legata de chestii de tipul corzi care lovesc tastiera. Am auzit asta odata (ce-i drept o singura data) : "daca o cumperi in 10min am rezolvat problema". Mie personal mi se se pare inacceptabil ca un vanzator sa aiba o astfel de atitutinde. Scopul topicului asta este sa determine ce e legitm sa cer unui vanzator. Pana la urma e vanzator de instrumente muzicale si nu de cartofi.

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

oricum fii atent la vanzator sa nu iti faca din ceva care suna rau in mai rau pentru ca nu toti sunt calificati sa faca setup-uri ca lumea.parerea mea e ca daca iti place sound-ul initial sa o iei si dupa aia sa ti-o seteze cineva care chiar se pricepe la asta.bafta mare. :):)

Link to comment
Share on other sites

daca e vorba la noi, da, e normal sa faca asa, mai dai si tu un ban "la baiatu" care o regleaza si s-a rezolvat.

in fapt, tinand cont ca chitarele pe net sunt, in general in lumea asta, ceva mai ieftine decat cele din magazine, diferenta tocmai asta ar fi> in magazin o probezi si este setata decent cu dotarile din fabrica.

sustin ca un comert civilizat trebuie sa asigure acest lucru

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
daca e vorba la noi, da, e normal sa faca asa, mai dai si tu un ban "la baiatu" care o regleaza si s-a rezolvat.

Intr-adevar, este specific spatiului romanesc, iar noi nu prea avem ce face in legatura cu asta

Link to comment
Share on other sites

Am o dilema ce ma roade de ceva vreme si vreau sa stiu si parerea altora ( + experienta lor).

 

Este normal ca in momentul in care ma duc sa cumpar o chitara din magazin, vanzatorul sa nu imi ofere un instrument corect reglat? E normal sa mai platesc suplimentar pentru reglarea intonatiei si a actiunii(inaltimea corzilor).

 

Nu comentez situatia in care comand de pe internet pentru ca acolo exista transport si alti factori externi. Vorbesc strict de momentul in care ma duc in magazin si aleg ceva din raft. Cum se practica in alte tari mai civilizate?

 

 

Multam fain!

 

Acum vorbesc doar despre ce se intampla afara, in Romania nu stiu, nu am cumparat niciodata instrumente de aici si nici de pe net.

 

Da, e normal sa nu primesti un instrument reglat. Cand scoti chitara din ambalajul in care vine din fabrica nu este reglata. In fabrica se face un setup superficial doar pentru a testa rapid instrumentul pentru ca oricum fiecare chitarist si-l seteaza dupa propriul gust, iar acest setup superficial se deterioreaza in timpul transportului.

 

Nu poti proba un instrument nereglat. De aceea eu cer un setup minimal, atat cat sa-mi fac o idee despre chitara. Asta se face gratis. Oricum nu poti cunoaste un instrument in 10 minute. Iti faci doar o idee. De obicei, magazinele mici, de familie, (adica nu Guitar Center sau Sam Ash) iti propun un setup complet, gratuit, doar daca cumperi instrumentul, setup facut dupa preferintele tale (adica setupul se face cu tine de fata fiindca nimeni nu iti cunoaste gusturile). Dar vorba vine gratuit pentru ca oricum la ei instrumentul e mai scump decat la Guitar Center. Crede-ma, intr-un magazin mare TU NU VREI sa umble ala prea mult la chitara. Dupa parerea mea orice chitarist ar trebui sa stie sa-si seteze instrumentul. Altfel cum iti dai seama doar dintr-un setup minimal daca e sau nu defecta chitara? Nu vorbesc aici de reparatii.

 

Am citit aici pe forum de o chitara care avea cordarul montat la 1 cm distanta de locul corect. Mi se pare imposibil sa o cumperi. Iti poti da seama de asta din avion. Vanzatorul nu va putea regla intonatia in veci. Si apropo, pentru orice chitara cumpar cer tuner cand o testez. Pentru ca daca e sa ne certam, acul tunerului nu minte, pe cand urechile oamenilor sunt diferite. Si prefer sa ma cert cu argumente obiective, nu subiective.

 

Si acum, ca fapt divers. Cea mai prost reglata chitara atunci cand a fost scoasa din cutie a fost un Fender American Stratocaster. A necesitat un setup absolut complet, de la truss rod pana la intonatie. Dupa aceea s-a dovedit o chitara minunata. Cea mai bine reglata a fost un Gibson Les Paul 2008 Standard care nu a necesitat decat reglarea intonatiei (vorbesc de gustul meu, in mod sigur sunt chitaristi care canta cu actiune diferita decat mine)

 

Si inca ceva, eu am o problema, nu am incredere in oameni. In nimeni. De aceea, de fiecare data cer sa desigileze instrumentul in fata mea si verific ambalajul original sa fie intact. Pentru ca hotia nu s-a inventat pe Dambovita si imi e frica sa nu fi schimbat ceva vreun escroc inauntrul chitarii, mai ales ca nu poti demonta in bucati o chitara inainte sa o cumperi. La faza asta protesteaza toti vanzatorii pentru ca daca nu o cumpar si altul ar vrea si el s-o vada sigilata ar insemna ca nu o mai vinde. Dar cand vad o bancnota strecurandu-se in buzunarul lor devin foarte prietenosi, ba chiar dispusi sa faca mici magarii, gen demontam de la alta chitara si punem la a ta.

 

Acesta a fost un mic ghid despre cum sa falimentam vanzatorii de instrumente si sa nu mai avem de unde cumpara. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Eu la ambele chitari,cumparate de la McMusic Tm,baietii de acolo mi le-au acordat si verificat la actiune etc-si mi-au si aratat cum se face :) .

Link to comment
Share on other sites

In general vanzatorii nu ofera setup pentru instrumentele vandute. Din cate stiu cei de la Guitar Shop ofereau intr-o perioada un setup minim pentru chitarile pe care le cumparai, dar numai daca era Dl Ursu la magazin si care consta in reglarea curburii grifului si a intonatiei (probabil si a actiunii ca daca tot umblii la tija si la brdige nu e mare lucru sa setezi si actiunea, uneori e chiar foarte necesar). In rest nu pot spune ca am vazut pe cineva din Romania facnd setup la instrumente noi. Poade doar Mr G care cand am fost acum vreo 2-3 ani sa probez o chitara de la el si i-am spus ca are fret buzz mare a ridicat actiunea cu vreo 3 mm ca sa imi arate ca nu are deloc!!!!! L ditamai lutierul (sau cum i s-o mai spune tamplar) ce este ii era greu sa ii niveleze putin una sau doua taste.

 

Cam asta e experienta mea cu chitarile noi. In general cand cumpar o chitara prefer sa o aleg pe cea care vine cat mai bine reglata direct din magazin si de aceea cer cat mai multe exemplare din acelasi model sa le probez. Asa am patit cu un Stratocaster, m-am dus dupa unul sunburst si m-am intors cu unul rosu, era prea mare diferenta intre ele, cel rosu era mult mai chitara din toate punctele de vedere desi erau acelasi model.

Link to comment
Share on other sites

Sa cumperi un instrument gata reglat din magazin mi se pare un lucru normal.

In Romania nu s-a ajuns la nivelul asta. Am probat chitare care erau dezacordate(nu ca s-au dezacordat in timp,dar nu cred ca fusesera vreodata).

In afara sunt firme care vand instrumentele gata stetate. Un exemplu ar fi ibanezrules-nu e reclama, dar am luat de la ei o chitara cu full pro setup si

sunt foarte multumit de ea. Pe langa faptul ca i-au schimbat pivotii de la treomolo(cu unii mai performanti), au rectificat tastele-dressing, reglat curbura grifului,

setata curbura la tremolo (edge pro),modificat inaltimea pragusului, capetele tastelor rectificate-finisate (ball end) - nu mai zic de intonatie reglata si acordata.

Cand am primit chitara, am bransat-o la amp si era reglata gata dacantat, pana si inaltimea dozelor era reglata cum trebuie. Nu a fost nevoie sa mai fac reglaje ulterioare.

Pretul platit in pus era cu cca 25$ mai mult decat daca luam chitara de la un mag gen musician friend sau zzounds.

Am ales sa iau chitara de la ei pt ca in momentul cand cumperi o chitara de pe internet, practic nu o vezi decat in poza. De multe ori poti fi dezamagit ca nu primesti ceea ce astepti

(asta chiar in cazul chitarelor de peste 1000E-nu vbesc de cele custom shop).

Link to comment
Share on other sites

La un magazin din Cehia nu numai ca intrumentele erau reglate, dar acel magazin oferea, timp de un an, setup gratuit pt orice instument cumparat de la ei. Deci se poate... E adevarat ca nu am incercat si daca se tin de cuvant dar eu cred ca da, ca la ei daca spui ceva si nu te tii de cuvant te amendeaza OPC-ul lor imediat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

acum vreo luna ma duc cu un prieten sa-si cumpere prima lui chitara. vroia electrica musai si nu avea prea multi bani asa ca am ajuns la varianta Squier dupa ce a incercat o Aria care nu mi-a placut deloc de la primele note. Am intrat in proguitar si i-am cerut tipului de-acolo sa-mi arate cele 3 squiere care se incadrau in bugetul omului sa vad care e in toate mintile eie. in prima faza omul a fost oarecum reticent dar am insistat sa le vad pe toate. din 3 bucati, 2 din ele au fost date in laturi imediat din cauza unor defecte vizibile (o tasta naspa la una si bridge dubios la alta). a treia a fost cu noroc. dupa ce am inspectat-o cu ochiu :) i-am spus ca vreau sa o probez si omul a luat-o, a acordat-o si mi-a bagat chitara in amp. pe de alta parte atitudinea de "ce plm vrea si asta" a contnuat pana am inceput sa zdrangan si omul a renuntat sa-mi zica de celelalte doua bucati ca nu au nimic in neregula. dupa totul a fost ok si omul a reverificat acordajul si a fost amabil :) mi se pare de bun simt sa ai in raft numai chitari ok de cantat pe ele, acordate si setate normal (fara fineturile sau piticii fiecaruia). conteaza sa si ceri sa ti se faca un lucru sau daca nu stii ce vrei, sa mergi cu cineva care stie ce sa ceara pentru tine

Link to comment
Share on other sites

Chitarele setate de un maestru chitarist sau macar de un lutier costa mai scump , sau daca nu se percepe o taxa separata este un "bonus" oferit de magazin din motive de reclama .Acestea sunt ptr amatori .In afara de asta se mai si angajeaza un chitarist sa faca demonstratii sa vada poporul ce se poate canta cu instrumentul prezentat.

 

Nu cumperi o chitara ca sa iesi din magazin si sa urci direct pe scena si sa dai un concert .

 

O chitara care sta in magazin degeaba o reglezi , se intind s corzile cu timpul si gatul lucreaza dupa cum se schimba umiditatea si temperatura .Nimeni nu angajeaza doi trei reglori de chitare ca sa tot regleze cele 30-40 chitare expuse.

Sa luam cele "10 minute"(care de fapt pot fi mai multe) 40 x 10 minute= 7 ore !

Pe langa toate cele de unde stie cel care regleaza ce vreau eu , mai ales daca de fapt nu stiu ce doresc.

 

Cand stii ce vrei de la o chitara i-ti reglezi singur instrumentul .Numa in cazuri grave appelezi la un lutier (reparatii si retastare...)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Tokaiul LS250 (http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=30816) a venit setat perfect.

Chiar inainte de a fi expediata din Germania, a fost facut un ultim setup.

 

Telecaster 52 Reissue are de la mama lui pickup switching-ul in felul urmator:

 

Position 1. Bridge Pickup

Position 2. Neck Pickup with Tone Control (Bright Vintage Circuit)

Position 3. Neck Pickup with No Tone Control (Dark Vintage Circuit)

 

Deci a fost necesara refacerea switching-ului astfel (Dl. Cornel Ursu - GuitarShop):

 

Position 1. Bridge Pickup

Position 2. Bridge and Neck Pickups

Position 3. Neck Pickup

 

Stratocaster 57 Reissue a necesitat cateva schimbari:

- switch-ul cu 3 pozitii a fost inlocuit de cel cu 5 pozitii

- am pus inca doua arcuri la tremolo (in mod normal sunt montate numai 3).

- suruburile de la bridge au fost stranse, de atunci chitara nu se mai dezacordeaza cand folosesc tremolo bar.

- actiunea corzilor fata de grif a fost coborata

 

Multumiri d-lui Florin Ochescu pentru setup. :)

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

nu e normal(din puctul meu de vedere)...dar asa e peste tot.

Germania-nu regleaza chitarile.

Turcia(aici vin aproape toate chitarile din Corea,Japan,China pentru a pleca in magazinele din Europa)-nu se regleaza nimic.

USA-nu se regleaza nimic(doar cele custom).

 

 

 

Eu vorbesc aici de setup de bun simt. Sa nu falseze si inaltimea sa fie decenta.

 

 

Multam de raspuns,

 

Am adaugat si un poll..

 

nu se seteaza....nici macar de bun simt

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest AlinMetallica

eu zic ca ar fi interesul lor la chitarile bune... ca sa demonstreze de ce sunt in stare , dar ar fi dezinteresul lor la chitarile mai slabe... ca pot sa zica "ee... pai suna asa ca nu e nici acordata nu are nici setup-u' " ... asa ca nu stiu ce sa zic

 

*nu ca ar exista chitari proaste si chitari bune... ma refeream la calitatea sunetului produs... nu ma intelegeti gresit

 

da ideea cu platitu nu prea imi convine

Link to comment
Share on other sites

un strat luat din Italia de la un magazinutz mic a venit setat perfect . Dar cred ca omul respectiv era si patron , si angajat , si profesor si lutier si electronist etc ... era super ok si stratu ala era cea mai buna chitara din magazinu lui pe langa un PRS. Pe de alta parte Stratu Custom SHop a venit setat pt Mi bemol si era aproape inpracticabl

Link to comment
Share on other sites

In magazinele serioase si cu traditie,chitarile au un setup de bun simt.Guitar Center nu e un magazin nici serios nici cu traditie,e doar mare :))

In Timisoara sunt trei magazine si in toate chitarele sunt reglate ca sa se poata incerca .

 

Cine vre setup serios si nu se priepe sa-si caute un lutier si sa plateasca .

 

Chitarele de lux in magazine de lux sunt setate de chitarist/lutieri cel putin asa am citit pe ici colo.Pr langa asta in magazine , pe loc , sunt ore.zile cand cate un chitarsit cunoscut face demonstratii cu toate chitarele ca sa vada incepatorii ca sunt bune pte cantat si sa-0si dea seama ca problema lor nu-i calitatea instrumentelor .

La o chitara de 5000$ poti sa dai 100$ in plus ca sa fie perfecta , dar ptr o chitara de 50$ cine plateste 100$ ptr setat ? sa nici nu spun ca este mei greu de setat o rabla ( nereglabila din start) decat o chitara adevarata,

 

Stiu un Squier de ex. ce nu se poate regla nicicum , pana si gatul i-a fost schimbat si tot degeaba .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.