www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Esp M401 Vs Jackson Rr3


Guest withefish
 Share

Recommended Posts

Guest withefish

Vreau sa mai imi cumpar o chitara si nu pot sa ma hotarasc ce sa aleg intre:

esp m401 http://www.espguitars.com/guitars_m.html

si jackson rr3 http://www.jacksonguitars.com/products/pro...duct=2913000803

Imi plac amandoua si daca astazi sunt ferm hotarat ca iau jackson-ul,maine ma gandesc ca poate e mai comod esp-ul si l-as lua pe el!

Nu am cum sa le incerc,de aceea astept ceva pareri,mai ales daca cineva le-a probat pe amandoua.

Acum m-ar interesa in mod special ESP M401!Despre Jackson mi-am facut deja o parere(buna)

Am vazut destule demo-uri pe youtube,le-as vrea pe amandoua,dar trebuie momentan sa ma limitez la una!

Multumiri anticipate! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
Nu mi se pare ca sunt comparabile, cel putin dpdv estetic.

 

M-401 cred ca il poti compara cu un DKMG sau SLSMG de la Jackson, la fel RR3 cred ca are echivalente in vreo serie LTD ...

 

 

Normal ca nu le poti compara din punct de vedere estetic!!!Sunt doua chitari total diferite,nu e greu de observat!Chestia e ca-mi plac amandoua si nu m-am oprit inca la nici una!

Speram ca cineva le-a incercat pe amandoua si putea sa-si dea cu parerea:MA MIE-MI PLACE MAI MULT AIA SAU AIALALTA,CA E MAI COMFORTABILA,MAI COMOD DE CANTAT PE EA,CA SUNA MAI BINE,CA ARE HARDWARE SAU TREMOLO MAI FAIN...ETC,"chesti de astea cu care ma mai cunosc eu"!

Din punct de vedere al playabilitatii ma intereseaza,ca de vazut le vad ca nu sunt la fel!

Si ma iteresa vreo parere despre ESP LTD M401!

Link to comment
Share on other sites

Singurul dezavantaj al RR-ului [si al V-urilor in general] este ca au o tendinda sa "cada in nas", ceea ce te obliga sa sustii gatul cu mana, si poate limita putin libertatea mainii stangi.

 

Nu stiu ce stil vrei sa abordezi, dar eu ti-as recomanda LTD-u. Parara pur subiectiva, dar chitarile "minuscule" nu mi-au facut niciodata o impresie prea buna, parca nu au "carne", in lipsa unui cuvant mai bun.

 

In plus, parca Jacksonurile au pierdut "ceva" de cand au imaginea asociata cu Fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Asta cu cazutul in nas nu prea-mi place!Am un BC Rich care are tendinta asta si ma enerveaza la culme!

In schimb prin 1994 cantam pe o ARIA PRO 2 model flying V si era bine echilibrata,nu se inclina in fata.Am cantat trash si death metal de prin 1991 pana in 1998 cand din diferite motive am renuntat!Acum dupa atatia ani m-a apucat din nou patima sa-mi iau scule!

Daca nu mai cant cu nimeni,macar imi iau chitari :)

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

In plus, parca Jacksonurile au pierdut "ceva" de cand au imaginea asociata cu Fender.

 

offtopic:

Cum adica au imaginea asociata cu Fender???Au fuzionat sau ceva de genul asta???

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

sicer si eu tot LTD iti recomand e foarte comoda la mana dar sunt banii tai si e algerea ta. :)

 

 

 

sicer si eu tot LTD iti recomand e foarte comoda la mana dar sunt banii tai si e algerea ta. :)

 

 

 

 

sincer .....scuze .....si daca ii faci un upgrade sa ii pui o doza buna o sa fie parfum....

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda sa te uiti si la Jackson DKMG Dinky, e cam aceeasi filozofie de chitara, plusurile ar fi Floyd-ul JT580 care este o licenta reusita, rezista bine de-a lungul timpului si faptul ca este fabricat in Japonia, cei care au chitari japoneze cam stiu ce spun. Griful este foarte comod, chitara toata este deosebit de ergonomica, dozele sunt aceleasi ca si la LTD. Poti incerca si DK2 cu doze Seymour Duncan daca nu iti plac suficient de mult dozele active.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

M-am tot uitat si eu la Jackson-urile reversed headstock,dar ca aspect imi plac mai mult ESP-urile,Jackson parca au prea mult capatul grifului indoit in sus,pentru gustul meu.Mai mult imi plac grifurile de la ESP.

Daca nu raman la jackson RR3,prefer o chitara Set-Thru sau Neck-Thru-Body si cred ca o sa fie ESP.

Modelul KH 602 http://www.thomann.de/at/esp_ltd_kh602bk_egitarre.htm imi place,daca nu avea inlayurile cap de mort era de mult al meu!!!

Dar ma mai gandesc ESP 401,ESP KH 602 sau Jackson RR3!

Mai astept idei,pareri,sfaturi!!

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

:)

ESP LTD M401,nimic,nimic,vreo idee,vreo parere,nu o are nimeni!!!!

:)

Atunci trebuie sa o cumpar,sa fiu singurul forumist cu chitara asta!!! :)

Glumesc,normal!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.