www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Palm Mute


izua
 Share

Recommended Posts

hello, it's me again :)

 

cum se face palm mute corect? m-am apucat de seek & destroy si suna groaznic. ulterior, m-am prins ca trebuie sa fac palm mute pe mare parte din note, problema e ca palm mute`ul meu nu suna deloc :) in cel mai bun caz suna de parca ar fi luat supradoze de dieji (sau diezi.. :) )

 

daca are cineva atat de multa rabdare incat sa imi dea si un filmuletz despre tehnica asta, as aprecia. if not, ma multumesc si cu teorie eventual tips & tricks. si sorry again, daca exista un thread pe tema asta si eu nu am dat de el.

Link to comment
Share on other sites

Palm Mute e o tehnica. Iei podul palmei (de la mana dreapta) si il tii pe bridge, astfel incat sa le "mutezi". E cam aiurea de explicat prin vorbe asa ca ti-am dat un link :)

http://www.cyberfret.com/techniques/palm-muting/index.php

PS: diezi, chinezi si japonezi. nu dieji, chineji si japoneji :)

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut tuturor chitaristilor de aici! :)

Asta e primul meu post pe forum.Sper sa ma integrez cu bine in comunitatea voastra.

Acum, trecand la subiect, sunt un incepator intr-ale chitarii.Prin urmare am o intrebare:

In majoritatea melodiilor, in sectiunile de palm mute, chitaristul face palm mute pe tot power chord-ul, sau doar pe root note?

Edited by BAZi
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
e cam greu sa faci palm mutting p o singura coarda :) :) :) ...si inutil

 

Ai cam dat cu mucii in fasole la faza asta. Sunt o groaza de momente in care faci muting pe o singura coarda... totu depinde de cum vrei sa sune nota in momentu ala.

Link to comment
Share on other sites

hmmm...inseaman ca eu nu am tercut inca prin unul din momentele alea...si mai ales intr-un acord(fie el power chord sau nu), mi se pare absurd s mutezi o singura nota, in timp ce celalalte sa sune....parerea mea :):)

Intrebarea mea era legata de majoritatea melodiilor (in special pop-punk) in care intalnim palm mute pe anterefren, si nu era daca chitaristul face palm mute pe root note si cvinta suna....era daca face palm mute pe powerchord, sau doar pe o singura nota (fara cvinta care sa sune).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu fac palm mute pe o singura coarda la solouri, mai ales la shredd cand infund corzile de deasupra corzii pe care cant si cu mana stanga le infund pe cele de sub coarda pe care cant.

De ex daca fac o chestie rapida pe coarda Re infund cu mana dreapta corzile La si Mi si cu mana stanga corzile Sol Si si Mi ca sa nu se creeze string noise.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

mai multe informatii despre metoda asta mai puteti da?? ma refer la treaba precizata de @denis_symbiotic,deoarece nu prea folosesc metode de genu si se mai intampla sa mai am corzi care suna aiurea ( cumva la "tehnica" asta i zice damping?? )

Link to comment
Share on other sites

prima si prima data trebuie sa inveti sa lovesti coarda cu pana

 

dupa ce poti scoate un ton normal incerci cu estompat la calus , cauti pozitia de estompare unde coarda are inca "rezonanta" nu doar pacanit si nu urca pitch-ul .

 

lovesti cu pana cu simti ca sa nu pacane

 

@MrJackson....................... Sunt o groaza de momente in care faci muting pe o singura coarda... totu depinde de cum vrei sa sune nota in momentu ala. :)

 

nu crede omul daca nu a cantat inca asa ceva

 

am postat un exemplu

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8...mp;#entry180662

 

post #163

 

nu am avut rabdare sa caut un ton mai catre Zakk , dar solo e ok .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Apropo de PM, sunt curios cati chitaristi reusesc sa "muteze" corzile cu podul palmei. Mie mi-e imposibil :)

 

[Daca tii podul palmei pe corzi e destul de "incomod" sa mai panezi. Cred ca mai toata lumea a vrut sa spuna "partea laterala/exterioara a palmei"(zisa si karata :) ) ]

 

Cat despre "tehnica" de a folosi ambele maini la "muting" (in special in timpul pasajelor mai rapide), sunt diverse variatii. Eu folosesc un deget (liber) de la mana stanga pentru a estomp corzile mai subti si PM penru cele groase.

Link to comment
Share on other sites

@vektor: cu karata, da :)

 

@matei_90: din 10 piese de la metallica gasesti cel putin 9 in care sa fie si palm-mute pe cate o singura coarda la riff :) e.g: Master of Puppets, Seek&Destroy, Hit the Lights, si cele mai multe alea rapide :( Ce-i drept, in Blackened, intr-o parte (aia cu see your mother die :) ) ii pe tot power-chord-ul E PM. dar multi, nu numai metallica folosesc palm-mute pe o coarda (oprind celelalte corzi, evident), mai ales cand ai piese rapide si intortocheate de te doare mana pana dai acolo pe 3 corzi B)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
@vektor: cu karata, da :(

 

@matei_90: din 10 piese de la metallica gasesti cel putin 9 in care sa fie si palm-mute pe cate o singura coarda la riff B) e.g: Master of Puppets, Seek&Destroy, Hit the Lights, si cele mai multe alea rapide ;) Ce-i drept, in Blackened, intr-o parte (aia cu see your mother die :) ) ii pe tot power-chord-ul E PM. dar multi, nu numai metallica folosesc palm-mute pe o coarda (oprind celelalte corzi, evident), mai ales cand ai piese rapide si intortocheate de te doare mana pana dai acolo pe 3 corzi ;)

la partea aia cu "see your mother put to death " e de fapt "see our mother put to death" si se refera la mother-earth :) n00bule :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ca sa fiu ontopic:sunt de acord cu tine, in multe melodii de metal palm mute-ul se efectueaza doar pe o coarda.

 

btw...sper ca te-ai prins ca glumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
si oricum eu aud "your si imi mentin pozitia asta cu fermitate si demnitate :)

Off topic este "see our mother put to death", am originalul in fata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
e cam greu sa faci palm mutting p o singura coarda :) :) :) ...si inutil

am si eu o intrebare u ce gen de rock,metal si alte chestii gen punk canti ? ....eu cant heavy si iti spun ca fara palm mute suna ca un cur....din cate stiu eu palm mute in black metal nu se foloseste...dar oricum .... palm mute pe o coarda sa nu faci in chestii gen heavy hardcore trash si alte chestii de genu e ca si cum ai canta la chitara fara degete.....

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare u ce gen de rock,metal si alte chestii gen punk canti ? ....eu cant heavy si iti spun ca fara palm mute suna ca un cur....din cate stiu eu palm mute in black metal nu se foloseste...dar oricum .... palm mute pe o coarda sa nu faci in chestii gen heavy hardcore trash si alte chestii de genu e ca si cum ai canta la chitara fara degete.....

 

 

blues :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.