www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Rg370dx


Floppy
 Share

Recommended Posts

Sal.Sunt pe cale sa achizitionez un IBANEZ RG370DX.Inainte sa fac asta m'am gandit sa fac topicul asta pentru a vedea cat mai multe pareri in ceea ce priveste aceasta chitara.Si cine considera ca alegerea nu este tocmai bune sa'mi dea si niste alternative aproximative ca pret/calitate cu Ibanez'ul de mai sus. :)

Link to comment
Share on other sites

La aproximativ aceeasi cred ca o alegere putin mai buna din toate punctele de vedere (tremolo mai bun, finisaje mai atent executate, doze mult superioare calitativ) ar fi BC Rich Outlaw PX3T. Cred ca e in jur de 1400 RON la Senia. Merita sa le probezi pe amandoua, eu sincer nu prea as sta pe ganduri prea mult intre cele 2, Ibanez modelele ieftine mai ales cele cu Floyd nu sunt tocmai grozave (este strict parerea mea personala).

Link to comment
Share on other sites

La aproximativ aceeasi cred ca o alegere putin mai buna din toate punctele de vedere (tremolo mai bun, finisaje mai atent executate, doze mult superioare calitativ) ar fi BC Rich Outlaw PX3T. Cred ca e in jur de 1400 RON la Senia. Merita sa le probezi pe amandoua, eu sincer nu prea as sta pe ganduri prea mult intre cele 2, Ibanez modelele ieftine mai ales cele cu Floyd nu sunt tocmai grozave (este strict parerea mea personala).

sincer sa fiu m'am gandit si la varianta asta cu bc rich.. dar nush dak is la de comode la grif k ibanezul..

Link to comment
Share on other sites

Si eu tot BCRichu l-as alege in gama asta de pret.

 

Daca nu, uita-te si la Guitar Shop : LTD [M-100 FM, MH-100 QM NT, MH-53] si Dean [Vendetta, ML, Michael Schenker]

Dean nu ma atrage deloc.. ltd pare o alternativa potrivita.. n'am de unde sa stiu pana nu probez .. cred..

Link to comment
Share on other sites

mai conteaza si ce vrei sa faci cu ea... sincer din gama asta de preturi consider ca ibanezurile sunt mult mai versatile decat alte chitari... si apropo de tremolo... edge 3 este un pod decent... acum daca vrei si poti sa mai strangi uita-te si la ibanez s320 care e la 16 milioane... acelasi gat wizard 2... corp de mahon... dar cu ZR tremolo... o chestie ceva mai buna si mai stabila decat edge-ul.... e o inovatie ibanez cu care sincer sunt multumit in calitate de detinator. Citeste si documenteaza-te bine inainte sa faci vreo alegere.

Edited by Kappa
Link to comment
Share on other sites

370DX nu exista in seria GIO.

E un RG normal (24 freturi, gat wizard 2, Punte Edge3, doze INF)

da scuze.ai dreptate. ma gandeam la alt model...sorry

 

daca vrei chitara ibanez, te sfatuiesc sa-ti iei ibanez Made in JAPAN !! in locu tau mi-as strange si mi-as lua un prestige japonez sau ceva din modele japoneze mai vechi de la ibanez.ii una pe forum un rg 570 parca.ii super misto chitara..nu as da banii pe gunoaie... au mai fost astfel de discutii pe forum.cauta bine

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

da scuze.ai dreptate. ma gandeam la alt model...sorry

 

daca vrei chitara ibanez, te sfatuiesc sa-ti iei ibanez Made in JAPAN !! in locu tau mi-as strange si mi-as lua un prestige japonez sau ceva din modele japoneze mai vechi de la ibanez.ii una pe forum un rg 570 parca.ii super misto chitara..nu as da banii pe gunoaie... au mai fost astfel de discutii pe forum.cauta bine

 

 

Nici nu stiu ce sa zic.... sunt putin uimit... In primul rand nu poti sa le spui gunoaie... exista chitari la 4 milioane... exista la 7 mil., exista la 10, 13, 16, 19 si exista si la 40, 80 etc.  Fiecare iti ofera atat cat ti se poate oferi pentru categoria respectiva de pret. Unele sunt mai bune, altele mai rele. Dar nu poti sa spu ca RG370 DX este gunoi. Este o chitara foarte decenta pentru categoria ei de pret. Nu poti sa-i ceri omului, daca a zis ca vrea sa isi ia chitara de 13 milioane, sa isi ia prestige. mai conteaza si nivelul lui, si cati bani are sau este dispus sa dea... 

 

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa incerci chitara si sa mai incerci si altele si sa o iei pe cea care te multumeste pe tine, nu pe altii.

Edited by Kappa
Link to comment
Share on other sites

Nici nu stiu ce sa zic.... sunt putin uimit... In primul rand nu poti sa le spui gunoaie... exista chitari la 4 milioane... exista la 7 mil., exista la 10, 13, 16, 19 si exista si la 40, 80 etc.  Fiecare iti ofera atat cat ti se poate oferi pentru categoria respectiva de pret. Unele sunt mai bune, altele mai rele. Dar nu poti sa spu ca RG370 DX este gunoi. Este o chitara foarte decenta pentru categoria ei de pret. Nu poti sa-i ceri omului, daca a zis ca vrea sa isi ia chitara de 13 milioane, sa isi ia prestige. mai conteaza si nivelul lui, si cati bani are sau este dispus sa dea... 

 

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa incerci chitara si sa mai incerci si altele si sa o iei pe cea care te multumeste pe tine, nu pe altii.

Mda...banuiam eu ca dac incep un topic de genul asta si zic k vreau chitara de 13 mil.. unii vor intra si vor zice.. nimic nu e bun sub 3500 de euro..In fine oricum va multumesc tuturor pentru parerile atat de variate..Kappa.. voi incerca si varianta sa pe kre mi'ai zis'o u.. Sa vad..

Link to comment
Share on other sites

Raport clitate/pret este o kitara mega smekera :)

Lemn tzapan mecanisme foarte ok... gat foarte ok...

Personal prefer edge3-ul de pe RG-uri in favoarea oricarui floyd-rose/licienta.

 

Legat de mana de lucru... Indoanezia. Chitarile facute in Japonia au cu totul alt pret... alta poveste... nu ne bagam acolo :D

Ibanezul face chiar si in China modele foarte foarte mishto (ART320, IBANEZ SZ-520...)pe care le-am intors pe toate partile si le-am probat si nu au absolut nimic ce sa le dea de gol ca ar fi China stuff... ma rog... cu exceptia inscriptiei:"made in China"... :)

 

Am trecut de mult peste faza cu "nu-i buna ca e facuta in China, India, Indonezia...etc"... pui mana si vezi daca e sau nu buna...

 

Good luck! :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca in primul rand marele minus al RG370 este Floyd-ul Edge 3 care este facut din materiale destul de proaste si se unzeaza destul de repede. Ar mai fi si altele ca si lemnul de calitate indoielnica (lucru destul de intalnit in categoria lui de pret) si diferente destul de mari de calitate intre exemplare identice, dozele destul de slabe etc. Eu personal as recomanda-o pentru cei care vor o chitara cu Floyd ok la un pret decent, desi o alegere mai buna mi se pare un Jackson cu tremolo JT580 care dupa parerea mea este mult mai stabil si mai rezistent in timp. Daca tot vrei Ibanez incearca si un S320, mi se pare ca e o chitara cu ceva mai multa personalitate decat RG370, tremolo-ul Zero Rezistance este ceva mai bun decat Edge 3.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.