www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Software Pt. Partituri ! Help !


lex
 Share

Recommended Posts

Salutari , am o mare problema , tot am auzit ca sunt softuri ce iti transpun midiuri sau chiar si melodii intregi in partituri . Din moment ce eu nu stiu cum se scrie o partitura decat in cel mai rudimentar mod posibil , am nevoie urgenta de un astfel de program pentru a inregistra niste piese la UCMR . Poate ma puteti ajuta cu niste titluri , niste idei , va multumesc anticipat . Mentionez ca am un dead-line si nu am timp sa stau sa invat cum se face treaba :)

Edited by lex
Link to comment
Share on other sites

Guitar Pro 5 ?! :)

Vezi ca exista arhive pentru programul asta de 25000(eu am de 60000 de partituri) timp sa ai :)

 

Si poti scrie acolo ce ai de scris,se poate.(tre sa cunosti note,pauze,tot ce e legat de scrierea unei partituri)

 

Am auzit de niste clape, super performante la care canti si iti scot partitura(vorbesc din auzite)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Pentru scris partituri, ai apoi exporteaza numai midi, e cakewalk-ul...iti baga pauzele automat,in functie de distanta dintre cele 2 note(am lucrat cu el si scoate partituri perfecte,chiar daca eu uitam o pauza,o adauga automat)

Nivelul cunostinte note muzicale pentru acest program-incepator sau de clasa a 2-3-a(oricum iti suna in boxe si nota sa o auzi in momentul cand o scrii)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa iasa o treaba murdara... midiul in ce e scris? cu cate instrumente? daca de ex ai un cantec il faci midi si porma din midi in partitura treaba se impute. adik ai o partitura care va suna weird rau. cel mai simplu e sa scrii in ptb tux sau gp5 sau sibelius si porma dai print:) daca dai convert to adobe doar partitura, iar se impute treaba... pt ca dispar multe kestii...

 

cel mai simplu scrie liniile principale, vocea, clapa direct in midi daca poti si cam asta e. ca sa scrii 100%o piesa cu acuratete e f greu pt ca te lovesti de limitarile programului.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa iasa o treaba murdara... midiul in ce e scris? cu cate instrumente? daca de ex ai un cantec il faci midi si porma din midi in partitura treaba se impute. adik ai o partitura care va suna weird rau. cel mai simplu e sa scrii in ptb tux sau gp5 sau sibelius si porma dai print:) daca dai convert to adobe doar partitura, iar se impute treaba... pt ca dispar multe kestii...

 

cel mai simplu scrie liniile principale, vocea, clapa direct in midi daca poti si cam asta e. ca sa scrii 100%o piesa cu acuratete e f greu pt ca te lovesti de limitarile programului.

 

trebuie doar linia de voce si armoniile piesei , stiam ceva de sonar ca ai putea lega o clapa prin midi si iti scrie el ce canti in timp ce le canti , sau alte softuri asemanatoare dar nu am gasit documentatia necesara .

Link to comment
Share on other sites

in cakewalk poti sa alegi cate instrumente sa folosesti la o melodie(le poti scrie pe toate odata)

ai si orchestra (X viori,X violoncele...etc)

Faza nasoala ca nu pre ai cum sa exporti in wav sau mp3...deci faci piesele si le aia colo ca amintire nu le poti folosi la inregistrari sau alte dinastea.

Link to comment
Share on other sites

in cakewalk poti sa alegi cate instrumente sa folosesti la o melodie(le poti scrie pe toate odata)

ai si orchestra (X viori,X violoncele...etc)

Faza nasoala ca nu pre ai cum sa exporti in wav sau mp3...deci faci piesele si le aia colo ca amintire nu le poti folosi la inregistrari sau alte dinastea.

 

ouch ... eh atunci probabil ca o sa ma rezum la the old fashion way , chit ca e mai greu ... multam fain pentru sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Da, si eu cred ca dupa 4 ani a gasit omul o solutie. Totusi pentru viitor as recomanda Noteworthy Composer. Se gaseste pe net, programul e destul de vechi, dar face exact asta. Are input Midi sau linein, adica poate inregistra de la microfon si pune note pe portativ, care apoi sunt editabile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.