www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bridge`ul La Les Paul


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Am o intrebare de incepator :D .Cum trebuie sa fie pozitionat bridge`ul si saddle`urile la un bridge de Les Paul.Am sa atasez o poza cum am eu acum bridge`ul si saddle`urile asezate (acestea fiind asezate in felul acesta de mine dupa o poza cu un Les Paul, dar acum incep sa cred ca s-ar putea sa nu fie chiar cea mai buna decizie pe care am facut-o.Bridge`ul initial a fost aseza in felul acesta (vezi poza a doua).Si o a doua problema ar fi ca dupa un timp dupa ce am schimbat corzile mi-se rupe mi-ul al subtire de la bridge.Credeti ca ar putea fi din cauza pozitiei bridge`ului sau a saddle`lurilor???Multumesc anticipat :) .

 

P.S:Am uitat sa mentionez...va rog sa imi spuneti si care este diferenta dintre pozitia bridge`ului si saddle`lurilor pe care am facut-o eu si cea din poza a 2-a.

 

P.S 2 :) :Bine ca mi-a amintit mad_max924...ce rezolva modificarea inaltimi tailpiece`ului, inafara de modificarea tensiunea care este exercitata asupra corzilor.

 

Mersi incaodata :D:) .

post-6186-1234194811_thumb.jpg

post-6186-1234194826_thumb.jpg

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am o intrebare de incepator :) .Cum trebuie sa fie pozitionat bridge`ul si saddle`urile la un bridge de Les Paul.Am sa atasez o poza cum am eu acum bridge`ul si saddle`urile asezate (acestea fiind asezate in felul acesta de mine dupa o poza cu un Les Paul, dar acum incep sa cred ca s-ar putea sa nu fie chiar cea mai buna decizie pe care am facut-o.Bridge`ul initial a fost aseza in felul acesta (vezi poza a doua).Si o a doua problema ar fi ca dupa un timp dupa ce am schimbat corzile mi-se rupe mi-ul al subtire de la bridge.Credeti ca ar putea fi din cauza pozitiei bridge`ului sau a saddle`lurilor???Multumesc anticipat :) .

salut

mai demult am avut si eu aceesi problema la o chitara la care am adaptat un tunomatic si tailpiece de lp

a trebuit sa ridic tailpiece-ul ca sa cada corzile aproape drept pe saddle

Link to comment
Share on other sites

Daca e un unghi prea ... putin obtuz acolo la punte, ti se vor rupe corzile mai usor. La un LP antic pe care il am, am pus archtop tunomatic, tocmai pentru a putea modifica pozitia puntii in caz ca ar fi aparut aceleasi probleme.

Cred ca asta era treaba de lutier, pentru ca daca ai pus rau puntea si/sau tailpiece-ul, pot aparea probleme ca ruperea corzilor, inaltimea prea mare (oricat ai misca din saddle-uri) sau intonatie proasta (idem).

Link to comment
Share on other sites

Cam asa am eu setat tailpiece`ul.Nu m-ar deranja daca l-as mai ridica dar spunetimi daca imi afecteaza alte chesti...

 

Si canalele de la saddle`uri sunt taiate precum a spus dudu...ca coarda groasa ii larg canalul, iar la cea subire mic, dar eu cand am facut operatia asta am pus saddle`lurile corespunzator corzilor.

 

Aaaa si care este diferenta dintre cum sunt puse ele, ma refer la "panta" aia.Eu le-am pus cu "panta" spre tailpiece...este vreo diferenta???

post-6186-1234208311_thumb.jpg

post-6186-1234208350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Daca tot suntem la capitolul asta, bridge-ul trebuie sa fie paralel la corp? In sensul ca cele doua suruburi care regleaza inaltimea trebuie sa fie la fel de stranse? Nu de alta, eu le tin la 6 respectiv 4,5 intoarceri, cu partea cu corzile subtiri mai aproape de grif, insa numai pentru ca asa am luat chitara si am ramas cu impresia ca asa e bine sa ramana. E o greseala?

 

Aaaa si care este diferenta dintre cum sunt puse ele, ma refer la "panta" aia.Eu le-am pus cu "panta" spre tailpiece...este vreo diferenta???

 

E o diferenta atunci cand incerci sa reglezi intonatia, iar saddle-ul nu mai poate fizic sa mearga mai in fata/spate, nu mai are loc unde. Daca e cazul, saddle-ul se poate inversa astfel incat sa mai capeti un milimetru, doi, de loc de reglare.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

E o diferenta atunci cand incerci sa reglezi intonatia, iar saddle-ul nu mai poate fizic sa mearga mai in fata/spate, nu mai are loc unde. Daca e cazul, saddle-ul se poate inversa astfel incat sa mai capeti un milimetru, doi, de loc de reglare.

 

Faza asta nu e adevarata deloc....eu am incercato si ii acelasi rahat.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am o intrebare de incepator :D .Cum trebuie sa fie pozitionat bridge`ul si saddle`urile la un bridge de Les Paul.Am sa atasez o poza cum am eu acum bridge`ul si saddle`urile asezate (acestea fiind asezate in felul acesta de mine dupa o poza cu un Les Paul, dar acum incep sa cred ca s-ar putea sa nu fie chiar cea mai buna decizie pe care am facut-o.Bridge`ul initial a fost aseza in felul acesta (vezi poza a doua).Si o a doua problema ar fi ca dupa un timp dupa ce am schimbat corzile mi-se rupe mi-ul al subtire de la bridge.Credeti ca ar putea fi din cauza pozitiei bridge`ului sau a saddle`lurilor???Multumesc anticipat :) .

 

P.S:Am uitat sa mentionez...va rog sa imi spuneti si care este diferenta dintre pozitia bridge`ului si saddle`lurilor pe care am facut-o eu si cea din poza a 2-a.

 

P.S 2 :) :Bine ca mi-a amintit mad_max924...ce rezolva modificarea inaltimi tailpiece`ului, inafara de modificarea tensiunea care este exercitata asupra corzilor.

 

Mersi incaodata :D:) .

Le pui in asa fel ca sa fie octava OK .

 

Daca se rupe coarda sau calusul ere bavura , sau coarda e din material prost .

 

Mie mi-se rupe coarda Si (2) la un Floyd perfect neted si cu panta lina !!!! pe acelasi punct de sprijin al calusului unde nu este nici o muchie este oglinda !! ( deci nu la "menghina "!! se rupe care strange coarda in calus )

Ramai ca la dentist asemenea porcarii de corzi gasesti.

 

Eu mi-am cerut corzi din germania si numai in mare impas o sa mai cumpar de la noi sunt scumpe si proaste .

 

Nu am avut zeci de ani probleme cu corzi Fender R&R aduse din germania si am mai schimbat corzile subtiri cu corzi !!!! Hora ( 1 si 2) nu mi-a fost frica niciodata sa trag de vibrator si sa fac benduri !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.