www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kirk hammett e tare sau nu?


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest ExTrode

daca puneti putin capu la contributie o sa observati ca ... metallica chiar sunt compozitori foarte buni...STOP...

iar kirk "wah-wah" hammet vorbind de tehnica... .... nu ar trebui sa ii zica nici pas lui guthrie govan de exemplu... ca tot l-a mentionat cineva

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Defapt a fost cel mai rapid chitarist din lume.... si da, a fost.... intre timp am auzit ca a fost luat.... "Cel mai bun chitarist din lume".... chiar crezi ca poate exista sintagma asta.... tu chiar ii poti compara???,..... fiindca eu nu pot.... omule esti tare!!!... :)

 

Nu exista si nici nu va exista cel mai tare, cel mai bun... Iar top 10, 100, 1000... ii cel mai absurd lucru din lume.

Sunt o multime de chitaristi mai necunoscuti care il intrec cu mult pe Kirk dar nu au ajuns la "suprafata", sau nu au vrut sa ajunga. Kirk e ascultabil cand canta cu trupa dar nu exceleaza prin nimica. Oricum nu e chitarist pe care sa-l asculti cantand fara trupa... Numai bine...

Link to comment
Share on other sites

Nu exista si nici nu va exista cel mai tare, cel mai bun... Iar top 10, 100, 1000... ii cel mai absurd lucru din lume.

Sunt o multime de chitaristi mai necunoscuti care il intrec cu mult pe Kirk dar nu au ajuns la "suprafata", sau nu au vrut sa ajunga. Kirk e ascultabil cand canta cu trupa dar nu exceleaza prin nimica. Oricum nu e chitarist pe care sa-l asculti cantand fara trupa... Numai bine...

 

 

Cand or ajunge baietii aia celebri in lume pentru compozitiile lor, ai sa poti spune ca sunt mai buni ca Kirk, pana atunci toti o sa aiba un postear de-al lui pe perete. In plus el exceleaza prin faptul ca face parte din Metallica trupa care a facut istorie si nu e doar un individ oarecare. Eu nu tin minte sa fi ascultat vre-un solo de-al lui care nu exprima nimic, sau care poate fi luat ca banal cat de simplu ar fi el. Scopul chitaristului ideal nu e sa aiba o tehnica perfecta si viteza luminii, scopul lui e sa creeze muzica si placere prin chitara.

 

Ps: sau nu au vrut sa ajunga. - Tu poti fi impacat cu tine cand spui asta?

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa zic ca e asa bun. But that's just me. E destul de mediocru dpdv al tehnicii daca asta ai intrebat. Dar e in metallica... a fost un chitarist care probabil a influentat... ceva. E bunicel, dar nu poti sa-l compari cu aia mari (vai, gilbert, petrucci, etc). Era un video penibil pe youtube in care nu ii iesea un riff simplu si se chinuia Lars s-ai arate pas cu pas.

 

Daca zic eu ceva nu inseamna ca e neaparat adevarat, insa.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a mai postat, dar:

Jenant.

omg, dar nu e absolut deloc jenant. probabil ca nu ai fost niciodata in postura cuiva care trebuia sa invete niste riffuri compuse de altcineva si pe care, normal, le facea natural.

asta nu inseamna ca kirk e un incapabil, doar ca e mai greu la inceput sa prinzi o anume metrica. deci e absolut normal sa fie asa la inceput si mai pune in balanta si ca ei mai joaca si putin teatru pt public.

 

raman la parerea mea: kirk e unic de potrivit pentru metallica, daca pot sa ma exprim plastic. ca sa generalizez, daca puneti intrebarea daca e bun sau nu, din start il anulati ca si lead guitarist, comparandu-l indirect cu marii guitar heroes, ceea ce nu e cazul, solou-urile compuse de el sunt adevarate contra-melodii peste melodiile lui hetfield si in asta consta un solo bun, genial, nu o frecangeala pe o gama data. un chitarist genial de lead intr-o trupa este acela care face istorie cu un singur solo (vezi One, vezi Master of..) si pe patru masuri, nu trebuie sa fie [completati cu orice nume de guitar hero] ca sa fie subiect de topic, bun sau rau.

pnm, ati ascultat albumele vechi, macar? da. sunt ok? da. te-a dezamagit mr hammett. "nu, dimpotriva. ii studiez solo-urile". aha, deci taci si mergi pe burta.

 

kirk e bun, e genial. pt metallica. inca un motiv pt care topicul e "corijent" este ca kirk nu s-a expus niciodata in afara cadrului metallica, nu a participat la getrei-uri sau alte baluri cu premii ca sa castige simpatia puritanilor in materie de tehnica pe chitara in scopuri de show-off sau alte prostii sinistre, deci rezulta ca e nepotrivit sa pui intrebarea daca e bun sau nu. adica, cum? fata de ce? sau de cine? fata de altcineva din metallica? fata de eroii chitaristi? sau cum? e o prostie.

 

nu conteaza al cui elev a fost, este irelevant. intrebati-va si daca loomis, de ex, e un chitarist bun (banuiesc ca fata de orice erou chitarist). nu, e slab fata de Vai si alti meseriasi, dar e genial fata de restul pt simplul fapt ca la Nevermore e ce trebuie si oricare din restul ar face pe ei. schema se aplica la kirk cu succes.

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

omg, dar nu e absolut deloc jenant. probabil ca nu ai fost niciodata in postura cuiva care trebuia sa invete niste riffuri compuse de altcineva si pe care, normal, le facea natural.

asta nu inseamna ca kirk e un incapabil, doar ca e mai greu la inceput sa prinzi o anume metrica. deci e absolut normal sa fie asa la inceput si mai pune in balanta si ca ei mai joaca si putin teatru pt public.

 

raman la parerea mea: kirk e unic de potrivit pentru metallica, daca pot sa ma exprim plastic. ca sa generalizez, daca puneti intrebarea daca e bun sau nu, din start il anulati ca si lead guitarist, comparandu-l indirect cu marii guitar heroes, ceea ce nu e cazul, solou-urile compuse de el sunt adevarate contra-melodii peste melodiile lui hetfield si in asta consta un solo bun, genial, nu o frecangeala pe o gama data. un chitarist genial de lead intr-o trupa este acela care face istorie cu un singur solo (vezi One, vezi Master of..) si pe patru masuri, nu trebuie sa fie [completati cu orice nume de guitar hero] ca sa fie subiect de topic, bun sau rau.

pnm, ati ascultat albumele vechi, macar? da. sunt ok? da. te-a dezamagit mr hammett. "nu, dimpotriva. ii studiez solo-urile". aha, deci taci si mergi pe burta.

 

kirk e bun, e genial. pt metallica. inca un motiv pt care topicul e "corijent" este ca kirk nu s-a expus niciodata in afara cadrului metallica, nu a participat la getrei-uri sau alte baluri cu premii ca sa castige simpatia puritanilor in materie de tehnica pe chitara in scopuri de show-off sau alte prostii sinistre, deci rezulta ca e nepotrivit sa pui intrebarea daca e bun sau nu. adica, cum? fata de ce? sau de cine? fata de altcineva din metallica? fata de eroii chitaristi? sau cum? e o prostie.

 

nu conteaza al cui elev a fost, este irelevant. intrebati-va si daca loomis, de ex, e un chitarist bun (banuiesc ca fata de orice erou chitarist). nu, e slab fata de Vai si alti meseriasi, dar e genial fata de restul pt simplul fapt ca la Nevermore e ce trebuie si oricare din restul ar face pe ei. schema se aplica la kirk cu succes.

:) o pledoarie frumoasa aplicabila si la modul general. :) care cred eu ca pune punct "datului cu parerea" aici

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca hammet e un chitarist care stie foarte bine sa isi ascnuda unele minusuri la tehnica . Daca ii scoti wah wah s-ar putea sa nu mai fie aceeasi chestie . La fel si Slash . Insa , toata chestia asta nu-l face bun ?

Plus ca , Hamett mi se pare chitaristul de metal cu cele mai bune fraze in solouri . Ia concentrat-va putin , si veti observa ca cel putin 5 solouri va vin in cap lejer. ( sa zicem One , Unforgiven , Master of Puppets , Nothing ... si Sanitarium ) . NU le puteti fredona in gand ?

Faceti chestia asta cu 5 solouri de la Malmsteen sau oricare chitarist de talia lui ( daca puteti , ori le-ati invatat ori you are freaks) ( personal imi place mai mult Malmsteen ca si chitarist de 100 de ori , dar tot de 100 ori mai degraba ascult Metallica decat Malmsteen solo ) !

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Imi place Hammett , cum canta , he rocks!!! , arata cool si se potriveste foarte bine in Metallica .

E tare! ...........

 

Eu unul ma tot intreb cu ar fi aratat Metallica daca Dave Mustaine ar fi ramas chitaristul lor solo.........desi probabil ar fi fost practic imposibil , dar in afara de el Hammett mi se pare cea mai buna alegere posibila pentru Metallica .

 

L-o invatat Satriani bine... :) ....face foarte bine ce face

Link to comment
Share on other sites

mai bun la ce ? la facut cartofi prajiti ? instrumentisti buni sunt multi dar artisti ....

 

10++++

 

pana uni forumisti ajung sa faca diferente intre artist si "artist" mai trece ceva timp

 

cui i se pare Hammet ceva special are problemele sale

 

Un chitarist de backing destul de mediocru care-si face treaba in 'tallica unde nici nu trebuie mai mult este omul perfect ptr nivelul trupei .

 

Nu-i mare solist dar nici nu ajunge la Keith Richard sau Pete Townshand ca sa comparam merele cu merele .

Link to comment
Share on other sites

"cui i se pare Hammet ceva special are problemele sale" Asta e o parere pur subiectiva. Depinde ce intelege fiecare prin arta. Cum tu te uiti la un tablou cu un cub si vezi un cub, un pictor se uita la el si ti-l poate descrie intr-o carte. Asta nu inseamna ca pictorul nu-i artist, daca tie nu-ti place ce vezi sau nu intelegi.

Nu-i mare solist dar nici nu ajunge la Keith Richard sau Pete Townshand ca sa comparam merele cu merele . - aici parerea mea comparam merele cu mobila.

Link to comment
Share on other sites

10++++

 

pana uni forumisti ajung sa faca diferente intre artist si "artist" mai trece ceva timp

 

cui i se pare Hammet ceva special are problemele sale

 

Un chitarist de backing destul de mediocru care-si face treaba in 'tallica unde nici nu trebuie mai mult este omul perfect ptr nivelul trupei .

 

Nu-i mare solist dar nici nu ajunge la Keith Richard sau Pete Townshand ca sa comparam merele cu merele .

doaaaamne in sfarsiiiiit some DAMN SENSE.......e varza hammett si asta e purul adevar, scutiti-ma de faze ca ARTA ,...get real...most of the time the damn wah wah solos sound like corn cob with crap :) sa-ti borasti matele nu alta...Mustaine il face de rusine, il face sa repress his guitar hero memories :)

Uite un exemplu cat de ARTIST E:

 

Ah , si inca ceva, asa fac toti...cand vad un concert mare ...MOAMAAAAA ala e cel mai tare chitarist...dupa a venit Gilbert(kre e superb), moama el e, nu hammett :)

 

DAR e parere subiectiva nu? :D

 

LE: Arpi te fac cu o bere cand ne vedem,

PS , lasa SKU ca isi pune Batio in camera poster cu Metallica

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca hammet e un chitarist care stie foarte bine sa isi ascnuda unele minusuri la tehnica . Daca ii scoti wah wah s-ar putea sa nu mai fie aceeasi chestie . La fel si Slash . Insa , toata chestia asta nu-l face bun ?

Plus ca , Hamett mi se pare chitaristul de metal cu cele mai bune fraze in solouri . Ia concentrat-va putin , si veti observa ca cel putin 5 solouri va vin in cap lejer. ( sa zicem One , Unforgiven , Master of Puppets , Nothing ... si Sanitarium ) . NU le puteti fredona in gand ?

Faceti chestia asta cu 5 solouri de la Malmsteen sau oricare chitarist de talia lui ( daca puteti , ori le-ati invatat ori you are freaks) ( personal imi place mai mult Malmsteen ca si chitarist de 100 de ori , dar tot de 100 ori mai degraba ascult Metallica decat Malmsteen solo ) !

mersi ca ma faci freak :)

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

pe Hammet nu-l comparam cu solisti de chitara

deci nu sufera nici o comparatie cu Hendrix,Marvin, Galagher,Beck,Clapton, Nugent,...Vai,Satriani...si alti care canta la chitara

 

Se compara cu cei din tagma de care apartine ...Incepind cu varfurile ( clasice sau istorice ) Townshand,Richards, Tommy Yommy, Ron Wood,Zack Wilde ...deci cei cu chitara ritmica si riffuri, cu mici escapade in "solouri".

 

Dar si in aceasta categorie este mediocru.

Zack Wild il haleste la toate , nu-mi place ce face Zack la solouri nu le are , dar ritmic , rifuri in trupa lui Ozzy est fantastic .

 

Cu trupa ce o are face o labareala .

Mai este si Slash tot un ritmas dar care mai reuseste unele solouri .

Hammet copieaza mult metalul Iron Maiden dar se poticneste nu are groove-ul celor de la Maiden .

 

Ca sa nu mai amintesc de trupe de metal ce am tot cvazut la MTV de dai in boala ce bine canta si ce chitaristi au .

Hammet este cjhitaristul de la ;tallica si atat alte merite si realizari artistice nu prea are.

Dar mai stii scoate un album solo si rupe piata, cum a facut si Chris Rea ( hehe)

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca hammet e un chitarist care stie foarte bine sa isi ascnuda unele minusuri la tehnica . Daca ii scoti wah wah s-ar putea sa nu mai fie aceeasi chestie . La fel si Slash . Insa , toata chestia asta nu-l face bun ?

Plus ca , Hamett mi se pare chitaristul de metal cu cele mai bune fraze in solouri . Ia concentrat-va putin , si veti observa ca cel putin 5 solouri va vin in cap lejer. ( sa zicem One , Unforgiven , Master of Puppets , Nothing ... si Sanitarium ) . NU le puteti fredona in gand ?

Faceti chestia asta cu 5 solouri de la Malmsteen sau oricare chitarist de talia lui ( daca puteti , ori le-ati invatat ori you are freaks) ( personal imi place mai mult Malmsteen ca si chitarist de 100 de ori , dar tot de 100 ori mai degraba ascult Metallica decat Malmsteen solo ) !

nu am mai ascultat de mult mai mult de 2-3 piese de la metallica cap-coada dar ca frazare sunt destui chitaristi poate chiar mai buni ca hammett: in primu rand Slash si Glen Tipton, care scuza-ma da nu baga de fiecare data direct sa arda fretboardu cu note de 16 sau de 32.

Link to comment
Share on other sites

Cum e catalogat un chitarist bun?

Hai sa nu generalizez... :)

Cum e catalogat un muzician ca fiind bun? Prin muzica lui,nici decum prin imbarligarea degetelor pe pian,vioara,chitara sau...etc!

De ce sunt Metallica cunoscuti si nu voi? Ramane un mister pana in zilele noastre! :) :) :D:P:D

 

Sunt un fost fan metallica deranjat de aberatiile voastre :D

De ce fost? Ca s-au prostit dupa 91,acu vad ca au scos ceva mai bunicel,de ultimul vorbesc.

 

unii canta de zeci de ani si nu au ajuns sa fie cunoscuti in tzara...dar afara ;)

Mergi intr-un sat si intreaba de Iris si de Metallica...sa vezi de cine au auzit! ;)

Link to comment
Share on other sites

Cum e catalogat un chitarist bun?

Hai sa nu generalizez...

Cum e catalogat un muzician ca fiind bun? Prin muzica lui,nici decum prin imbarligarea degetelor pe pian,vioara,chitara sau...etc!

De ce sunt Metallica cunoscuti si nu voi? Ramane un mister pana in zilele noastre!

 

Sunt un fost fan metallica deranjat de aberatiile voastre :D

De ce fost? Ca s-au prostit dupa 91,acu vad ca au scos ceva mai bunicel,de ultimul vorbesc.

 

unii canta de zeci de ani si nu au ajuns sa fie cunoscuti in tzara...dar afara :)

Mergi intr-un sat si intreaba de Iris si de Metallica...sa vezi de cine au auzit! :)

 

Bine ai revenit printre noi :)

Link to comment
Share on other sites

ce aveti cu sarmanul chitarist, in fond el face ce ii place,

 

de ce trebuie sa fie neaparat cel mai mare chitarist, in fond muzica buna nu trrebuie sa fie deosebit de complicata? :)

 

de exemplu daron malakian de la scars on broadway si mai demult la soad nu face cine stie ce imbarligaturi pe grif, dar suna fain si mie imi place :)

 

si de ce este asa de important sa fii cel mai bun chitarist? :) Ideea e sa faci ce-ti place si sa nu-ti irosesti viata :D

Link to comment
Share on other sites

pe Hammet nu-l comparam cu solisti de chitara

deci nu sufera nici o comparatie cu Hendrix,Marvin, Galagher,Beck,Clapton, Nugent,...Vai,Satriani...si alti care canta la chitara

 

Se compara cu cei din tagma de care apartine ...Incepind cu varfurile ( clasice sau istorice ) Townshand,Richards, Tommy Yommy, Ron Wood,Zack Wilde ...deci cei cu chitara ritmica si riffuri, cu mici escapade in "solouri".

 

Dar si in aceasta categorie este mediocru.

Zack Wild il haleste la toate , nu-mi place ce face Zack la solouri nu le are , dar ritmic , rifuri in trupa lui Ozzy est fantastic .

 

Cu trupa ce o are face o labareala .

Mai este si Slash tot un ritmas dar care mai reuseste unele solouri .

Hammet copieaza mult metalul Iron Maiden dar se poticneste nu are groove-ul celor de la Maiden .

 

Ca sa nu mai amintesc de trupe de metal ce am tot cvazut la MTV de dai in boala ce bine canta si ce chitaristi au .

Hammet este cjhitaristul de la ;tallica si atat alte merite si realizari artistice nu prea are.

Dar mai stii scoate un album solo si rupe piata, cum a facut si Chris Rea ( hehe)

 

 

Mi se pare greu de comparat Hammett cu oricare din chitaristii astia . Hammett e un chitarist de thrash . Din punctul meu de vedere il putem compara cu Kerry King , Jeff Hanneman , Andreas Kisser , Mille Petrozza , .......chitaristi de genu asta . Un chitarist mai tehnic sau cu un nivel profesional mai ridicat nu cred ca s-ar potrivi intr-o trupa ca Metallica . Fata de chitaristii mai sus enumerati mi se pare ca aduce un plus.....chiar la capitolul imaginatie . Marty Friedman , de exemplu , nu se integreaza la fel de bine in Megadeth cum o face Hammett in Metallica ....

Pe de alta parte chitaristii de thrash au constituiut o influenta importanta pentru chitaristii mult mai tehnici ( John Petrucci de exemplu). Din punctul meu de vedere au un mare merit...

Nu mi se pare ca Hammett copiaza Maidenul , bine foloseste tapping , ambele trupe au twin guitar solos , dar daca o luam asa orice trupa de metal seamana cu alta......

Un mare minus al lui il gasesc la capitolul personalitate . Toate solourile de pe Kill'em all sunt ale lui Mustaine si au fost preluate nota cu nota de Hammett (mai putin solo-ul de la mijlocul piesei the 4 horsemen ) , si ascultand solourile alea si comparandu-e cu restu de la Metallica se vede clar ca a preluat mult de la Mustaine .

Link to comment
Share on other sites

Toate solourile de pe Kill'em all sunt ale lui Mustaine si au fost preluate nota cu nota de Hammett

 

In numarul din decembrie din Guitar World Hammett spune ca i s-a cerut expres lucrul asta, el nu a fost de acord, iar solutia de compromis folosita a fost ca solourile sa inceapa la fel astfel incat fanii sa creada ca e acelasi solo iar apoi sa faca ce stie el. Sunt de acord ca are un minus la capitolul personalitate ceea ce cred ca era absolut necesar intr-o relatie cu doua caractere foarte puternice cum sunt cele ale lui Lars si Hetfield, dar nu sunt de acord cu argumentul. Solutiile adoptate au fost cautate in asa fel incat trupa sa vanda cat mai mult si sa ajunga unde a ajuns si nu sa scoata in evidenta personalitatea unuia dintre membri. Am putea sa mergem la piata si sa intrebam lumea sa vedem cat au auzit de Petrucci si cati de Metallica. Sau daca am avea acces, sa comparam cat are in cont Petrucci si cat are Metallica. Pana la urma la asta s-a redus totul, de-asta s-au luptat ca prostii cu Napster, pentru bani, nu pentru muzica. Iar cei care nu au reusit sa faca banii pe care i-a facut Metallica, nu i-au facut pentru ca nu au putut, nu pentru ca nu au vrut, sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

In numarul din decembrie din Guitar World Hammett spune ca i s-a cerut expres lucrul asta, el nu a fost de acord, iar solutia de compromis folosita a fost ca solourile sa inceapa la fel astfel incat fanii sa creada ca e acelasi solo iar apoi sa faca ce stie el. Sunt de acord ca are un minus la capitolul personalitate ceea ce cred ca era absolut necesar intr-o relatie cu doua caractere foarte puternice cum sunt cele ale lui Lars si Hetfield, dar nu sunt de acord cu argumentul. Solutiile adoptate au fost cautate in asa fel incat trupa sa vanda cat mai mult si sa ajunga unde a ajuns si nu sa scoata in evidenta personalitatea unuia dintre membri. Am putea sa mergem la piata si sa intrebam lumea sa vedem cat au auzit de Petrucci si cati de Metallica. Sau daca am avea acces, sa comparam cat are in cont Petrucci si cat are Metallica. Pana la urma la asta s-a redus totul, de-asta s-au luptat ca prostii cu Napster, pentru bani, nu pentru muzica. Iar cei care nu au reusit sa faca banii pe care i-a facut Metallica, nu i-au facut pentru ca nu au putut, nu pentru ca nu au vrut, sa fim seriosi...

 

 

Ba da este scoasa in evidenta personalitatea (creativa) unui singur membru ......stiti voi care :)

Dar "compromisul" de care vorbeam il face cu atat mai potrivit pentru Metallica , lucru ce nu a fost valabil pt. Mustaine sau Newstead .

Mustaine a declarat in decursul anilor de multe ori ca solourile respectiva au fost preluate nota cu nota.....si intr-adevar hammett a declarat ca i s-au sugerat drept guidelines . Ulrich dupa plecare lui Newstead a spus ca pe ..Justice ..a dublat pur si simplu partile de chitara ritmica pe bas......la care Newstead a raspuns identic cu Hammett.

Metallica is a 1 man show , sau ma rog 2 men show :)

La partea cu aspectul comercial sunt absolut de acord ......desi I'm a big Metallica fan.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.