www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 91 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 91 - Votare Si Comentarii   

58 members have voted

  1. 1. Duel 91 - Votare Si Comentarii

    • Addrien
      5
    • stratiani
      2
    • CiocanelBloodyCIocanel
      1
    • Rogerul
      1
    • ThinkBlue
      0
    • karcsika
      0
    • canstantzin
      1
    • bolly
      12
    • slash93
      3
    • karpi
      3
    • Musaro Adriano
      18
    • Vulgar_display_of_Alex
      4
    • purple pick
      1
    • Cristi_mihalcea
      4
    • my_sound
      1
    • K.R.
      0
    • polaris
      2


Recommended Posts

Cred ca nu incheie duelul asta ca nu'l lasa inima pe Cosu sa dea pana castigatorului :D My precious. :D

 

:)

probabil lipsa de timp a adminilor..sunt si ei oameni.

am vazut insa ca sectiunea de avertismente si banuri e mereu activa :)

baieti daca nu mai aveti timp sau chef de sectiunea dueluri de ce nu cereti ajutor?lasati pe altcineva sa se ocupe.nu e mare lucru de pus un negativ(sunt multe free pe net..daca de copyright e beleaua) si facut un poll.

propun un topic pe aceasta tema..poate avem colegi doritori sa tina aceasta sectiune..altfel interesul pt dueluri..oricum f scazut..etc etc :D

:)

Link to comment
Share on other sites

:)

probabil lipsa de timp a adminilor..sunt si ei oameni.

am vazut insa ca sectiunea de avertismente si banuri e mereu activa :)

baieti daca nu mai aveti timp sau chef de sectiunea dueluri de ce nu cereti ajutor?lasati pe altcineva sa se ocupe.nu e mare lucru de pus un negativ(sunt multe free pe net..daca de copyright e beleaua) si facut un poll.

propun un topic pe aceasta tema..poate avem colegi doritori sa tina aceasta sectiune..altfel interesul pt dueluri..oricum f scazut..etc etc :D

:)

Cam asa-i , dar spiritul artistic precum se observa nu exista .

Doar un spirit de turma manipulata stil : ",.....uite ma o coada oare ce se da ? Nu se stie ....hai sa ne punem si noi..."

 

Ce ii opreste sau cine pe forumisti sa cante pe cate un BT postat de oricare dintre forumisti ,doar ca sa incerce ce pot si sa invete sau sa se inspire si din ce sau cum a cantat colegi pe acelasi BT ?

 

De "concurs /duel " nu prea este cazul .. in primul rand din cauza diferentelor mari intre pregatire de la "incepator absolut" pana la "foarte avansati" .

 

Asa ca idea generala ar fi sa se cante pe cate un singur BT cat mai multi ca sa se poata compara sau analiza diferite rezolvari de stil/gen/maniera de cantat .teme.lickuri,estetica..etc

Link to comment
Share on other sites

Cam asa-i , dar spiritul artistic precum se observa nu exista .

Doar un spirit de turma manipulata stil : ",.....uite ma o coada oare ce se da ? Nu se stie ....hai sa ne punem si noi..."

 

Ce ii opreste sau cine pe forumisti sa cante pe cate un BT postat de oricare dintre forumisti ,doar ca sa incerce ce pot si sa invete sau sa se inspire si din ce sau cum a cantat colegi pe acelasi BT ?

 

De "concurs /duel " nu prea este cazul .. in primul rand din cauza diferentelor mari intre pregatire de la "incepator absolut" pana la "foarte avansati" .

 

Asa ca idea generala ar fi sa se cante pe cate un singur BT cat mai multi ca sa se poata compara sau analiza diferite rezolvari de stil/gen/maniera de cantat .teme.lickuri,estetica..etc

 

O fi, cine stie...Eu de exemplu mai stau pe forum cand ma plictisesc pe la lucru :) ...poate mai fac un biznis pe la MP;invat sa mai lipesc un fir;sa schimb o doza,sa citesc un tab,etc..si tot felu de chestii de la o gramada de colegi mult mai experimentati ca mine. :) .Altii poate se plictisesc si ei ca mine...mai schimba cate o vorba;se mai cearta; leaga prietenii s.a.m.d.

 

"Ce ii opreste sau cine pe forumisti sa cante pe cate un BT "

 

Poate o fi de vina si lipsa de idei/inspiratie; lenea sau timiditatea; sau poate frica de a nu fi cumva copiat de alti colegi.. :) ca de lipsa de timp sau interes nu poate fi vorba...

 

Deci va rog sa'mi scuzati ignoranta si lipsa de interes fata de "cantatul peste BT'uri" pe RGC.

Link to comment
Share on other sites

O fi, cine stie...Eu de exemplu mai stau pe forum cand ma plictisesc pe la lucru :) ...poate mai fac un biznis pe la MP;invat sa mai lipesc un fir;sa schimb o doza,sa citesc un tab,etc..si tot felu de chestii de la o gramada de colegi mult mai experimentati ca mine. :) .Altii poate se plictisesc si ei ca mine...mai schimba cate o vorba;se mai cearta; leaga prietenii s.a.m.d.

 

"Ce ii opreste sau cine pe forumisti sa cante pe cate un BT "

 

Poate o fi de vina si lipsa de idei/inspiratie; lenea sau timiditatea; sau poate frica de a nu fi cumva copiat de alti colegi.. :) ca de lipsa de timp sau interes nu poate fi vorba...

 

Deci va rog sa'mi scuzati ignoranta si lipsa de interes fata de "cantatul peste BT'uri" pe RGC.

 

 

OK.

 

Nu-i obligatoriu sa se cante , dar in acest caz cum am mai amintit nu-i vorba de chitaristi ci doar de melomani care si-au cumparat si ei cate o chitaras doua ca-i la moda asi da bine la gagici ...LOL.

 

Oricum nu-i nici o graba tot mai mult se adevereste calculul meu empiric bazat pe sondaje/statistici .

 

Unui muzicant talentat muncitor si mai serios ii trebuie 10 ani sa invete sa cante la chitara , apoi ii mai trebuie 10 ani ca sa identifice ce muzica i-ar sta bine , ce i-sar potrivi ca stil /gen...etc.Aas ca daca incepe din timp pe la 35 de ani poate ajunge un chitarist desavarsit.

 

Ca si amator Badroom-player nu-i nici o graba pana la adanci batranete poti sa tot acumulezi cate un pic .

Link to comment
Share on other sites

OK.

 

Nu-i obligatoriu sa se cante , dar in acest caz cum am mai amintit nu-i vorba de chitaristi ci doar de melomani care si-au cumparat si ei cate o chitaras doua ca-i la moda asi da bine la gagici ...LOL.

 

Oricum nu-i nici o graba tot mai mult se adevereste calculul meu empiric bazat pe sondaje/statistici .

 

Unui muzicant talentat muncitor si mai serios ii trebuie 10 ani sa invete sa cante la chitara , apoi ii mai trebuie 10 ani ca sa identifice ce muzica i-ar sta bine , ce i-sar potrivi ca stil /gen...etc.Aas ca daca incepe din timp pe la 35 de ani poate ajunge un chitarist desavarsit.

 

Ca si amator Badroom-player nu-i nici o graba pana la adanci batranete poti sa tot acumulezi cate un pic .

 

 

:) se pare ca glumele mele au fost luate in serios. :)

Cunosc chitaristi (care canta cu public nu in sufragerie) probabil cam tot atatia cat sunt cei cu activitate chitaristica la duel si nu cred ca au nici macar cont pe RGC.

In mod normal fiecare coleg de aici la randul sau ar trebui sa cunoasca astfel de cazuri (mai multte sau mai putine) deci calculul dvs. empiric bazat pe statistici d.p.m.d.v. nu sta deloc in picioare :)

Ideea cum ca cine nu canta pe BT...nu e chitarist;e degeaba,etc mi se pare aberanta si revin acum la modul serios si imi dau cu parerea personala prin care cred ca e vorba in primul rand de lipsa de TIMP si/sau de INTERES (in unele cazuri poate si lipsa sculelor necesare) fata de acest duel.E bun si cantatul pe BT; dar nu cred ca se poate compara cu activitatea creativa cu trupa;studiul personal sau orele istovitoare de repetitie.

Ma retrag (su scuze pentru colegi) deoarece suntem cam offtopic.

Link to comment
Share on other sites

:) se pare ca glumele mele au fost luate in serios. :)

Cunosc chitaristi (care canta cu public nu in sufragerie) probabil cam tot atatia cat sunt cei cu activitate chitaristica la duel si nu cred ca au nici macar cont pe RGC.

In mod normal fiecare coleg de aici la randul sau ar trebui sa cunoasca astfel de cazuri (mai multte sau mai putine) deci calculul dvs. empiric bazat pe statistici d.p.m.d.v. nu sta deloc in picioare :)

Ideea cum ca cine nu canta pe BT...nu e chitarist;e degeaba,etc mi se pare aberanta si revin acum la modul serios si imi dau cu parerea personala prin care cred ca e vorba in primul rand de lipsa de TIMP si/sau de INTERES (in unele cazuri poate si lipsa sculelor necesare) fata de acest duel.E bun si cantatul pe BT; dar nu cred ca se poate compara cu activitatea creativa cu trupa;studiul personal sau orele istovitoare de repetitie.

Ma retrag (su scuze pentru colegi) deoarece suntem cam offtopic.

Nu-i vorba de "duelul..rgc.ro" ci in general .

Eu oricum urmaresc anumiti muzicanti chiar foarte talentati si muncitori chiar uni vedete si vad ca "viteza " in devenirea artistului este cam aceiasi , indiferent de cine ce valuri face.

 

Iar membri rgc.ro care nu au curaj sa cante rau fac, sa cante ca numai asa pot sa invete cate ceva si sa dobandeasca o oarecare experienta ptr viitor.

Cum adica lipsa de timp , o "improvizatie" pe saptamana este "timp"? 2-3 minute chiar cu inregistrat de 10 ori nu ia mai mult de 30 minute plus o pregatire sumara si ceva "mixaj" doua ore in total pe saptamana.

Banuiesc ca cei care si-au cumparat o chitara si-au facut si un priogram de studiu , sa zicem 30 minute pe zi .

 

Vezi ca chestiunea cu nu e timp lungeste perioada exact cum am amintit "badroom-players" pana l apensie pot sa tot studieze dupa un orar convenabil.

 

 

Off-topic cum sa fim ? cand discutam despre necesitatea de a lua parte la initiativa laudabila de a crea un "duel" unde sa poata invata fiecare ,inainte de a ajunge intr-o trupa ,iar cei cu experienta sa -si mai slefuieasca stilul .Este foarte folositior sa poti confrunta ideile in practica ,

Deci sunt pentru a se pune mai dese aceste "dueluri" .

 

Incepatori nici cu trupa nu pot sa faca mai mult deoarece nu au experienta.Cu trupa se copieaza piese si eventual stiluri sonoritati lickuri .Si aceasta activitate cu trupa merge mai bine daca ai ceva experienta in a organiza/aranja o piesa oricat de simpla .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu il vad intro lumina mai simpla toata situatie aceasta...duele ca si jem sesionurile sunt un fel de a socializa, de a comunica cu alti, musical vorbind evident. Indiferent de nivel, de pregatire si de style faptul de a lucra insine la un track este foarte bun. In primul rand demonstraza caracter, adica o persoana care incepe ceva si laduce pana la capat, acest inseamna caracter.

In al doila rand cineva mai sus a scris ca sunt chitaristi faimosi care nu au timp de asa ceva; aici sunt chitaristi faimosi tip mario, Arosulescu, cotoi, sau lukeblue si alti care isi gasesc timp de a socializa, multi alti nu se baga in joc din orgoliu, i e frica sa nul ia in bot de la un simple user de internet (sau chitarist de internet cum zicea manolovici..), acest pentru ca nu vad dueluri si jem sessionurile ca o forma de socializa, de a te simti bine cu alti, dar ca o forma de rivalitate. Este atitudine care lipseste la anumite persoane, nu timp, umilinta de a face ceva impreuna cu alti indiferent de varsta sau pregatire. In scolile bine conoscute AULA de jem session este obligatorie, special pentru sa invate musicianu sa comunice cu alti sa se integrese, sa invate sa interactioneze cu alti. In sfarsit conclusionez zicand ca fiecare este liber sa hotarasca sa participe sau nu la initiative din astea si nar fi rao sal facem intrun fel educat si cu un pic mai mult de umilinta. ATITUDINE atunci, NU PREGATIRE neaparat!!Numai bine.

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Eu il vad intro lumina mai simpla toata situatie aceasta...duele ca si jem sesionurile sunt un fel de a socializa, de a comunica cu alti, musical vorbind evident. Indiferent de nivel, de pregatire si de style faptul de a lucra insine la un track este foarte bun. In primul rand demonstraza caracter, adica o persoana care incepe ceva si laduce pana la capat, acest inseamna caracter.

In al doila rand cineva mai sus a scris ca sunt chitaristi faimosi care nu au timp de asa ceva; aici sunt chitaristi faimosi tip mario, Arosulescu, cotoi, sau lukeblue si alti care isi gasesc timp de a socializa, multi alti nu se baga in joc din orgoliu, i e frica sa nul ia in bot de la un simple user de internet (sau chitarist de internet cum zicea manolovici..), acest pentru ca nu vad dueluri si jem sessionurile ca o forma de socializa, de a te simti bine cu alti, dar ca o forma de rivalitate. Este atitudine care lipseste la anumite persoane, nu timp, umilinta de a face ceva impreuna cu alti indiferent de varsta sau pregatire. In scolile bine conoscute AULA de jem session este obligatorie, special pentru sa invate musicianu sa comunice cu alti sa se integrese, sa invate sa interactioneze cu alti. In sfarsit conclusionez zicand ca fiecare este liber sa hotarasca sa participe sau nu la initiative din astea si nar fi rao sal facem intrun fel educat si cu un pic mai mult de umilinta. ATITUDINE atunci, NU PREGATIRE neaparat!!Numai bine.

Perfect adevarat si punctat corect.

Poti invata multe si din avantul "nesabuit" al unor colegi mai tineri . Uni "profesionisti" sau muzicanti mai cu experienta uita de inovatie , de teama de a nu fi criticat intra in sabloanele "acceptate" in "lumea buna a muzici" .Acest lucru duce la plafonare ,stagnare sau chiar la regres.

Asa ca toti avem de invatat in urma acestor "dueluri".Si eu am scris ieri un "articol" mai vast dar nu l-am postat considerand ca uni colegi mai tineri inca nu inteleg despre ce vorbesc.

Dar totusi tin sa mentionez ca spiritul critic trebuie mentinut si trebuie acceptata critica .fara critica nu va exista progres ci doar sabloane si mediocritate.

Am observat si eu ca uni chitatristi foarte talentati cu un nivel destul de ridicat de pregatire s-au retras in momentul cand au primit si critici .( sa nu li-se strice imaginea ? cu riscul de a se plafona sau chiar de a -si construi o conceptie mai pe ocilite prin care pierde foarte mult timp pana ajunge unde vrea in muzica/cantat la chitara.)

Nu sunt de acord cu critica la o piesa postata pe forum trimisa doar in mesaj personal numai autorului, deoarece in asa fel comunitatea nu are nimic de castigat.Daca este postata pe forum o piesa trebuie sa asculti si criticile ,de cele mai multe ori ai de invatat de pe urma acestora.

Daca un coleg cere o critica in mesaj personal bineinteles ca ii raspunzi doar lui printr-un mesaj daca omul nu doreste sa fie publica treaba.

 

Dar aveti curajul sa va asumati talentul dar si greselile , nimeni nu-i perfect .

Toti mari artisti de pe scenele mari ale lumii au si ei greselile lor , fara curaj de a si-le asuma si a suporta criticile nu ajungeau acolo unde sunt .

 

Si sustin si treaba in legatura cu postatul unor exemple de cantat la chitara de oriunde ca sa vedem ca cel cu care discutam este intr-adevar chitarist,

mai ieri am citit in topicul "Despre Vanzatrori-Cumparatori " ( sau asa ceva ) , un user a postat reclama de vanzarea ca apoi sa spuna celui care s-a interesat ca a pus la misto sa vada cati fraieri pun botul.

Asac ca pe cine inca nu am auzit cantand nu-l putem considera chitarist,iar daca nu are curajul sa posteze este treba lui si are motivele sale personale nu vreau sa dau cu presupusul credd ca se intelege logica .

Link to comment
Share on other sites

@Musaro Adriano si @Karpi:

Sunt de acord cu ultimele doua posturi ale voastre unde Karpi schimba oarecum registrul... Nu aveam si nu am intentia sa deranjez pe nimeni si nici intentia de a minimaliza importanta duelului; de altfel sunt multi chitaristi buni care participa la duel si multi oameni de caracter pe RGC. Am intervenit ceva mai sus pentru ca mi se pareau cam deplasate si destul de critice remarcile initiale ale lui Karpi fata de chitaristii care nu participa la duel;BT;jam,etc.. si nu cred ca motivele neparticiparii sunt doar frica de critici; concurenta,etc..de fapt nu cred ca e nici o concurenta e un lucru constructiv si toata lumea ar avea de castigat cum s'a mai spus.Pe de alta parte trebuie intelesi si respectati si oamenii care nu au o activitate "sustinuta" pe forum sau pe duel/jam,s.a.

Am scris randurile astea ca sa nu fiu inteles gresit; in sensul ca as avea ceva cu duelul/jam'urile/RGC sau anumiti colegi de pe aici.

Daca tot am scris atat poate e bine sa explic si punctul meu de vedere.Personal as participa bucuros la jam'uri/dueluri;etc; dar din pacate sculele le am aproape in permanenta la sala si nu am din pacate dubluri din fiecare :) .In putinul timp cat le prind pe acasa;ori am altceva de facut ori mai lucrez la vreo piesa...Ce sa'i fac nu mai sunt la varsta la care sa ma ia mama in carca si trebuie sa'mi castig singur banii de cativa ani buni.Dupa jobul de zi cu zi am de obicei repetitii si din cand in cand vreo cantare;deci cu timpul stau destul de prost.

Promit ca atunci cand voi avea ceva mai multa vreme+scule sa particip si eu la jam sau duel. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.